Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prietene la bine si la greu - 154


Recommended Posts

Monis daca vb cu ea ii transmit, dar poate reuseste ea sa mai intre putin pe net sa ne mai dea vesti. Si cum o problema nu vine niciodata singura, nu ca nu aveam o stare destul de blue, azi a murit bunicul sotului si acum ne pregatim de inmormantare. Mami fericita de [zana] Mariuta si [gravi] de samburel de 16 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ionela ultima persoana care a nascut dintre cunostintele mele este fina mea care a alaptat fix 2 luni(in care a dat si completare dupa care gata). Greselile sunt cele obisnuite insa cel mai adesea "vinovate" sunt persoanele din jurul proaspetei mamici care in loc sa o incurajeze si sa o ajute o demoralizeaza complet. Parerea mea e ca cel mai important este sa le insufli incredere in ele, ca pot sa isi alapteze copilul. Eu una eram candidata ideala la intarcat imediat dupa nastere(copil dismatur de 2.5 kg care nu putea sa suga, dupa furia laptelui productia a scazut vertiginos, alimentat cu biberonul de la nastere etc) dar uite ca ajutata si incurajata de voi(in special de mama celor 3 iezi cucuieti pe care o [pup]) am reusit sa alaptez pana la 10 luni. Ideea e ca pot fi si situatii in care mama nu are suficient lapte si poate copilul are nevoie de supliment insa ea trebuie tot timpul sa incerce sa restabileasca cantitatea produsa si sa faca eforturi pt asta(pus copilul mai des la san, Galafor, ceaiuri pt lactatie, muls). La fina mea de ex a inceput din maternitate cu "nu ai sfarcuri pt supt si sigur nu o sa poti alapta", plus faptul ca fata primea LP si cand ajungea la san mai mult se juca( a prins perioada in care copiii statea separat de mama); Apoi a venit acasa o fosta colega a ei de facultate(maseoza de meserie) sa o invete sa se mulga si sa ii desfunde canalele care a vazut-o ca ii dadea(la sfatul meu) fetei lapte cu lingurita si i-a zis ca nu are sens sa isi "chinuie" copilul si sa ii dae cu bibe ca tot una e. Rezultatul cand fata atingea sanul urla. A inceput atunci sa se stoarca si sa ii dea cu biberonul si cum fata dormea ff bine noaptea si nu se trezea si ea a inceput sa se stoarca doar ziua, cand era ff obosita renunta si asa a tot scazut cantitatea de lapte iar mama ei a "sfatuit-o" ca daca tot nu suge fata mai bine o intarca sa nu cumva sa pateasca ceva la sani(mastita sau chestii de genul) si la 1 luni si 3 saptamani gata alaptatul. Cand a vazut insa cat o costa intarcatul i-a parut rau si spera ca la bb2 sa mearga mai bine cu alaptatul. La ea e pacat de un singur lucru, ca a fost un copil la termen, cu greutate ok, fara nici o problema si ea a avut lapte doar ca nu a manageriat ok situatia... Monica daca mai vorbesti cu Lumi transmitei din partea noastra insanatosire grabnica pisicutei. Poate am sa o sun si eu dar nu vreau sa deranjej. Cand e copilul bolnav numai chef de vorbit la telefon nu ai... mami fericit de Danut 28.10.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionela sunt sigura ca te vei descurca minunat ! Pe langa tot ce au scris fetele pana acum si ce e scris pe bloguri ,nu mai am mare lucru de adaugat .Poate doar ca am cunoscut destule mame de bebelusi prematuri care au fost sfatuite inca din maternitati sa alimenteze copilul mixt sau poate doar cu LP pt a lua repede in greutate . Nu mai retin daca s-a pomenit despre alaptatul in locuri publice . Altceva nu imi vine deloc in minte. Iti tin pumnii ,abia astept sa ne povestesti .[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionela, nu apuc sa zic prea multe ca urla asta micu. -sa le subliniezi ca primele saptamani sunt obositoare si sa nu renunte, sa alunge toate persoanele 'binevoitoare si sfatoase de genul mamaie/vecina/bunica/soacra' care vara tot felul de idei in cap (am vazut-o pe pielea mea, si asta acum la a doua nastere cand venise maicamea fix dupa ce am venit acasa din spital cu bb; atata m-a tocat marunt ca parca eram la primul alaptat, asa de debusolata eram.. La Amalia nu am avut pe nimeni in casa cu mine 24din 24 sa ma sece cu tot felu de intrebari de genul de ce suge asa des, asa mult, paote nu se satura blaa bla bla..) - durata suptului la inceputul inceputului poate varia foarte mult de la un copil la altul, unul poate sta o ora la san, altu 10min -cum a zis si Ramonika, increderea ca pot alapta e cea mai sfanta, si poate uneori si necunoasterea prea multor aspecte din alaptat- ca pe urma isi fac ganduri si ganduri, si intra la idei oricand ca oare de ce si cum. Uneori cred ca naivitatea mi-a facut tare mult bine la Amalia, ca dac stiam eu de greva suptului, si alte cate si mai cate intram la idei si faceam o mare branza.. si nu in ultimul rand, zisera fetili Monis si Monica, ia bre cupilu mic din dotare si fa o reprezentatie de supt live, pozitii cum sa il tii, cum sa ii scoti aerul, cum sa te mulgi cu mana in caz ca ai un nodul si tre sa scapi de el. Cred ca asta ar fi cea mai tare informatie pt orice viitoare mamica. Lumi, sanatate multa pisicutei, off off [:D] Mami de Amalia Teodora (03.11.2009) si Dragos Ioan (29.08.2011)[:D] [url="http://picasaweb.google.com/laurairina13"] Firefly's shop[/url] [url="http://crochetbyfirefly.blogspot.com/"][:D] BLOGUL MEU [:D][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutari ieri cand am ajuns acasa de ela srv, mucosul Dragos ardea , 40.1 rectal. am sunat salvarea , a venit acasa un medic care l-a consultat si ne-a trimis cu o salvare mai mare la spital. Acolo nu am facut mare lucru, un consult si o reteta. Are amigdalita pultacee si bronsiolita. Avem si antibiotic, aerosoli si siropele... Problema mea este administrarea antibioticului.... cu seringa il scuipa, se ineaca, urla, tipa, vomita... in lapte, suc il simte si tranteste bibe si urla... De mancat astazi mai slabut spre deloc.... Plus miorlaieli cam pe la 39 grade. Azi nu am mai depasit 39.3 cu toate antitermicele luate, dar nici nu sta sub 38 mult timp. Cica amigdalita asta da febra mare... asa o fi mami [cit] de gemenasi [tren] [url="https://picasaweb.google.com/108518117417496356070/2?authkey=Gv1sRgCPCgiPbKuLzhjgE#"] 2+ [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara fetele, in legatura cu mancarica blenduita, si noi mancam totul blenduit, eu dimineata ii dau fructe,sau cel tarziu la ora 17.00 mai tarziu nu pentru ca se digera mai greu... seara mancam legume foarte bine, dar blenduite, ii dau cu file somon,piept pui,branzica calcica etc eu imi fac putin griji ca nu vrea sa manance neblenduit, dar fac cum vrea ea [:D] sunt multumita ca mananca noi ne luptam de cateva zile cu o fetita cu personalitate, adica are nervi,tipa se tranteste pe jos... daca am pe cineva in vizita nu ma lasa sa stau de vorba, vine ma ia de gat si imi cere sa o tin asa in brate...sper sa fie doar o perioada si sa treaca repede personalitatea asta a ei monica imi pare rau de patania cu fetita ,nu credeam ca se pot deshidrata atat de repede copilasii, sanatate multa micutei [pup] iti transmit condoleante si putere sa treceti de necazul asta ionela ai aici multe prietene care ti-au scris foarte frumos si te-au incurajat, asa ca nu imi ramane decat sa iti urez BAFTA si lasa emotiile acasa [pup] Lumi sanatate fetitei si sa te intorci cat mai curand acasa [pup] gabitza si noi am avut bronsiolita, nu scade repede temperatura, am tinut-o pe adelina zile intregi in impachetari cu apa si foarte putin otet, lua si tratament,dar ne-am chinuit cam o saptamana...mai greu este la voi ca nu vrea medicamentul, aici nu stiu ce sa raspund...daca nu se poate va trebui sa il faci injectabil...[pup] am fugit la somn sanatate multa la mamici si la pitici va urez o noapte buna linistita [nani] [mamica] de Adelina Ioana 16.04.2010 si adolescent Paul Florian 13.09.1993
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui shtephy
Hello [pup] Intru si eu o fuguta sa va salut si sa va arat poze de la [url="https://picasaweb.google.com/116893225349885593318/SerbareCraciun2011"]serbarea de Craciun[/url] si altele din [url="https://picasaweb.google.com/116893225349885593318/Iarna20112012"]iarna[/url] asta .
Ce bine seamana fratiorii! Sunt superbi! [olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...