Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prietene la bine si la greu - 154


Recommended Posts

Off, cati copilasi bolnavi! Imi pare rau sa aud de internari, perfuzii, sonde in nas etc. Sper sa se faca toti bine cat mai repede!

 

Multumesc, Monica, pt explicatiile cu deshidratarea.

 

Si eu sunt ingrijorata acum, Ana a racit de ieri (asta inseamna ca 9 zile a stat sanatoasa dupa ce a reinceput gradinita...), are febra, m-au sunat de acasa sa imi spuna ca are 39.8. Offf.

 

Ionela, bravo pt atelierul pe care il vei modera! Fetele au spus asa de multe, ca nu stiu ce as mai putea adauga. Eu as mentiona si ca e o solutie cam tricky cea cu mulsul laptelui pt ca sa il ofere noaptea tatal sau altcineva din biberon si mama sa doarma. Din doua motive, cel putin: ca nu e bine sa incurci copilul cu biberon-san si, mai important, ca secretia lactata e mai puternica noaptea, asa ca stimularea sanului de catre copil la suptul de noaptea e esentiala. Eu am citit asta, dar am si observat-o la mine, masurabil, tot (deci am dovezi).

Si, da, as sublinia de mii de ori ca proba suptului e drum sigur spre obsesie si tracasare psihica. A mamei.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

astept sa se trezeasca puiul asa ca pana atunci sa mai zic si eu cateva

 

strumfy ai pm back[pup]

 

many te pup tare sa treaca repede starea

 

sanatate tuturor puilor, a scapat si remus destul de usor, am luat-o din start la primul muc, sa va zic ce-am facut poate e de folos cuiva

cand au inceput mucii 3 zile oscilo cate 2 pe zi, 3 zile sinupret de 3 ori pe zi, vit c 10 picaturi pe zi, desi nu tusea i-am dat sirop de muguri de pin, colargol cat cuprinde si inainte de somnul de la pranz si seara vibrocil, si scos mucii destul de des

apoi a inceput si tusea, grintuss si fluimicil de cate 2 ori pe zi si fiertura din 9 nuci zdraobite, o ceapa zdrobita, o mana de ceai de tei, o lingura de miere, puse intr-un listru de apa, lasate sa fiarba pana scade la o cana, dat o lingura seara, cica nu se impaca bine cu frigul de aceea doar seara o lingura

si MULT afara, curgeau mucii ca la robinet

 

l-am tinut acasa toata saptamana desi a zis dr ca e ok pt gradi, am aflat ca acolo mai erau si altii cu muci si nu am vrut sa risc sumarea microbilor si sa dam in alte alea

 

monica condoleante

 

ionela felicitari inca odata, as mai spune ca nu dimensiunea sanilor conteaza si ca ranile se fac doar din cauza suptului defectuos, din cauza pozitiei etc

cred ca de fapt cursurile astea tb facute mai ales cu tatii, am intalnit cazuri in care nu lasau mamele sa-si faca treaba impreuna cu bebelusul ca 'nu vezi ce tare plange saracul ii este foame asa ca baga biberon

aaaa si ca daca ea e racita sau deranjata la stomac asta nu inseamna ca bebelusul va pati la fel, odata cu virusul ia si anticorpul din laptele tzatzei

 

dana am experimentat eu gradinitza cu copil mic acasa, e greu pana te obisnuiesti, iar raceala vad ca cezar nu a luat-o deci tzitzi sa traiasca inca odata

 

gata asta fu,

va pupam

 

Raluca, mamica de doi baieti, Remus Andrei (8 nov '09) si Cezar Ioan (3 dec '11)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incep prin a va multumi pentru raspunsuri

 

Monica, urata experienta cu deshidratarea si condoleante pentru pierderea bunicului

Lumi, imi pare rau ca sunteti internate. Asteptam vesti bune

Licu, si de la tine trimit un gand bun si de la Raluci si... sigur mai era cineva dar acum nu prea am timp sa mai caut. Am citit si m-am gandit la fiecare dar e greu sa ma adun

Si la Dana sa lase gandurile cu gradi, toate vin firesc, stii tu...

 

Monis, , hm, interesant blogul[:D]. lasand gluma si eu... clar voi lua in calcul si acele povesti. Ideea era sa primesc cand mai multe raspunsuri. asa cumva mi-am facut si o sinteza a gandurilor si informatiilor mele.

Inca nu am confirmat. astept un mail de la formatoarea mea. Am atatea emotii si pentru ala.....(mail-ul

 

 

 


Mami fericita de [copil]Mihnea si de [baietel] Tudor
id="right">id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

eu sunt mai bine.

Doctora care m-a speriat cu virusii ei a decretat azi ca nu am nimic decat magnificul virus al racelii din aer.Deja ma simt mult mai bine si vreau la job.Zilele astea au fost groaznice si minunate in care mi-a fost foarte rau dar in care copilul meu a fost extrem de atent.

Spunea tuturor ca mamei ii este rau,doare capu patila (mamei ii este rau,o doare capul si ia pastile).

E un dulce.

El si sotul nu au luat raceala dar de aseara a inceput socrul.

Ionela spor la scolit viitoarele mamici.Sa aiba mult laptic fetele si sa asculte ce le spui.

Lumi,Gabitza sa se faca repede micutii si sa se joace iar ok,sa pape bine si sa fie sanatosi.

Monica imi pare rau de ce patania voastra.Condoleante pentru bunic.

Raluci cred c-ar trebui pus pe prima pagina link la reteta antiraceala.

Zilele astea daca tot am stat pe acasa am facut balsam bio,am cautat niste sapunuri naturale si maine vreau sa dau comanda.Ma apuc sa spal cu nuci de sapun .Pe Breslo am gasit farduri si rimel naturale.

Monis mai da-mi si mie o data ,te rog, site-ul cu cosmetice bio.Vreau un demachiant si o crema.Mersi in avans.

Am descoperit ca am in casa un sapun cu ulei de masline adus de o prietena din Grecia.L-am spalat pe Geo in seara asta inclusiv pe cap cu el si e divin.Nu s-a iritat deloc pe piele iar parul lui e divin.

Asa ca recomand produsele naturale.

Am inceput sa ii dau almete cu smantana sau iaurt.Ii place foarte mult.Intreaba mea este branzica ok?pe ea asa zice.La fel si ceaiul de musetel .E bun pentru el (o cana de 250 ml/zi) id="blue">

Activitati in casa:in seara asta am lipit abtipilduri cu tom si jerry pe farfurii de ceramica albe (de la seturile mele).Distractia a fost maxima si pentru noi si pentru el.

In plan :carte de colorat cu ,culori cerate netoxice,

hartie colorata,lipici,coli de hartie ,abtipilduri.

Ma duc la nani.

[nani] usor

 

 

[mamica] de [copil] George-Stefan (15.11.09)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am uitat sa zic sa reteta de raceala, minunea pe care o fac capsulele de carmol baby si estenta de eucalipt pusa in umidificator

 

dankutza chiar aseara am vazut tricicleta asta care e cea mai misto din tot ce am vazut

 

azi avem sedinta la gradi, uff abia astept sa discut despre scosul afara[bang]

 

sanatate maxima

 

caramida mida da Doamne sa ninga [pk]

 

Raluca, mamica de doi baieti, Remus Andrei (8 nov '09) si Cezar Ioan (3 dec '11)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

Sunt nedormita...bebe are nasucul infundat si plin de mucisori.

Oare este de mers la medic sau sa ii curat eu in continuare nasucul cu apa de mare? Temperatura este in regula.

 

 


Dana, mami de 2 minuni [bonjovi] David (2.11.2009) si [bebic] Lucas (23.11.2011) id="blue">id="size2">id="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dana n.
Neata!Sunt nedormita...bebe are nasucul infundat si plin de mucisori.Oare este de mers la medic sau sa ii curat eu in continuare nasucul cu apa de mare? Temperatura este in regula.
Dana, mami de 2 minuni [bonjovi] David (2.11.2009) si [bebic] Lucas (23.11.2011) id="blue">id="size2">id="Book Antiqua">

align="right" id="quote2">eu zic sa mergi, e prea mic sa faca vreo forma mai grea de virozasanatateRaluca, mamica de doi baieti, Remus Andrei (8 nov '09) si Cezar Ioan (3 dec '11)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...