Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nu face nimic in casa?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Era vorba de o femeie a carei daruire intr-o relatie nu e apreciata si care nu stie cum saa se faca observata,in patru ani nu s-a putut..poate mai incearca alti patru...poate nu.... Buli, avataru` meu imi place si mie....iar desenele animate cu Taz au fost si raman favoritele mele,alaturi de Masa si Ursul ,rusesti. [offt]Si da,sunt de o sensibilitate iesita din comun si sunt delicata in tot ceea ce fac....da`incerc sa ma schimb..(de sosete). Madalina si Eva-Maria https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098 TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisigri,Anda141,AB3174 [pup] si-o[flo]. Maria, daca spui ca-ti face bine ma alatur si eu fetelor si spun ca am o relatie speciala cu un domn mult mai in varsta decat mine! Punct! In alta ordine de idei, desi exprimarea Eumadei nu este cea potrivita(cel putin in contextul subiectului)eu nu as acuza-o asa de mult! Este clar ca are idei preconcepute!!!..este clar ca dupa o viata traita in comunism (altele n-au mentalitatea asta) pentru ea barbatul are un anume tipar:varsta,experiente sexuale avute anterior,servici, casa,etc!! Este clar ca a trait intr-un mediu unde fericirea nu este CALITATIVA...ci cantitativa!!!...cu cit este mai tanar cu atat iti garanteaza o viata mai lunga alaturi de el!!!!(..desi doar Dumnezeu stie cat de lunga ne este firul vietii). Asa ca eu n-o judec(candva gadeam si eu ca ea) dar banuiesc ca putin respect fata de sinceritatea Mariei poate sa aiba!!! Maria..tu ti-l formezi pe barbat! Este adevarat ca vine si cu un bagaj: emotional, tabieturi, idei (unii cred ca femeia trebuie sa faca tot). Intr-o relatie frumoasa (si-ai spus ca nu vrei sa renunti la el) construiesti! In fiecare zi! Te modelezi, te maturizezi langa el! Stai de vorba cu el! Explica-i, arata-i ce simti, arata-i ca suferi si mai ales spune-i sa te sprijine! In tot!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1
Ca sa fiu sincera, chiar ma incurajeaza fetele care scriu ca si ele au (sau au auzit asemenea cazuri) barbati mult mai in varsta decat ele. Si le admir pe cele care au si copii. Foarte mult. Fiecare se gandeste la un moment dat la diferenta asta de varsta. Te gandesti ca poate risti mai mult sa ramai singura la 40, 50 de ani si pe deasupra, cu copii. Dar dragostea nu are reguli si nu poti sa respingi un om pe care il simti sufleteste aproape doar pentru ca 'nu se face' sau 'ce o sa gandeasca lumea'. Asa se intampla in vietile unora si asta este...[8)] Nemultumirile pe care le am eu, insa, nu stiu daca au legatura cu varsta sau sexul. Asa cum spunea cineva, sunt si femei care au comportamentul asta provenit din lene, comoditate si egoism. Pentru mine e important sa stiu daca mai exista femei cu barbati lenesi (de orice varsta) si cum se descurca cu asta. Cum pun problema? Cum regleaza lucrurile in asa fel incat sa aiba si ele o viata de trait. Sigur ca nu ma gandesc sa il parasesc doar pentru ca isi lasa sosetele murdare sub pat. Un om inseamna mult mai mult decat atat, si toti stim asta. Dar anumite lucruri deranjeaza si consuma cand e vorba de mult timp... Eu la asta incerc sa gasesc solutii. Asa cum am spus, statul la calculator si lipsa lui de interes fata de lucrurile care ma preocupa pe mine sunt mult mai importante. Dar dupa 4 ani, dupa ce ne-am mutat la mine, mi-ar fi foarte greu sa ii fac un proces scurt si sa ii zic: "Esti un imbecil, sterge-o de aici! " Asta ar fi o magarie din partea mea, ar insemna ca nu cred ca are vreo calitate, ci numai defecte, lucru care nu este adevarat.
maria, nici la 25 ani nici la 55 ani nu trebuie sa te gandesti ca e un risc sa fii singura!!! viata trebuie traita in echilibru, fiecare zi trebuie sa fie motiv de fericire, sa ai un lucru minuntat in ea! sa poti sa pui capul pe perna si sa spui: azi am fo mandra de mine. Sotul/prietenii vin in virtutea directiei tale, ia-o ca atare. TU nu comunici cu el. Nu e normal ce spui aici... daca nu merge relatia, o discutati amandoi. Ii spui ca u esti fericita, ca simti ca doar tu tragi la convietuire, ca nu mai aveti nimic in comun, si gata. Nu il dai afara din casa, ci decideti impreuna daca e sa mai dati o sansa ori ba. Nu mai vrea sa dea nicio sansa? se va decide el in 1-2- sapt sa se mute, unde, etc. Pe cand ce spui tu, vad ca ei deciziile unilateral! presupun ca nici nu esti pregatita de o relatie. Cam asa eramsi eu la 25 ani - mai frageda/naiva si de capul meu. Probabil nici nu gasisem persoana pe care sa ma pot baza, si cu care pot imparti gandurile si vorbele. P.S. si daca intr-o zi voi decide ca drumul meu difera de al lui, ii voi zice sincer. Chiar daca avem 1 copil impreuna. pt ca sunt de parere ca oamenii se schimba, inclusiv eu, si el, iar uneori difera aceste drumuri. cum pun prblema cu sotul care e comod (nu zic lenes) si a fost cocolosit exagerat. Sa iti dau un ex: -El: Cleo, am tricou sifonat -eu: in shifonier la tine e varza. Fa-ti ordine, ca eu nu sunt in stare. 6 luni a stat cu shifonierul lui varza. Nu i-am facut nimic acolo...mai trag cu coada ochiului. Dupa 6 luni, si-a facut ordine. Nu grozav, dar evolueaza [;)] Nici nu mai calc nimic. De vreo 2 ori s-a chinuit el sa isi calce, i-am atras atentia ca ar fi mult mai simplu cand ar avea lucruriel impaturite in sifonier. L-am lasat sa se chinuie sa calce (eu imbracat pe mine, copil, strans, etc), pana la urma l-am ajutat un pic la maneci ca nu ii iesea. I-am explicat ca gunoiul si vasele sunt atributia lui, si sa faca bine sa nu mai ramana peste noapte ca pute (dar daca e ceva ce nu se curata, sa puna la inmuiat ca nu e bai de sta oala in chiuveta). Uneori uita, dar il mai intreb de gunoi/sanatate. La fel, i-am zis ca poate sa mature el. Pana la urma, a descoperit periatul. Aseara dupa munca, eram varza, voiam sa gatesc repede. L-am chemat, i-am pus in mana sa curete ceapa, usturoi. M-a intreaba...cum se curatza? .Data viitoare va sti [:D] edit: Eumada, ia-ti comentariile si creaza un subiect nou, pe tema: relatii cu diferente mari de varsta, pareri pro si contra. Aici Maria a cerut un ajutor, sfaturi, pareri, iar tu ai starnit o polemica pe o tema care nu isi are locul. Nu e neaparat vina ta, dar pur si simplu cu celelalte fete, ati intoxicat frumusete de subiect
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Esthera,idei preconcepute...eu nu as zice asa....dar am o familie vecini cu mine..el 55 de ani,ea 34....el a murit in noiembrie anul trecut..ce sa zic?Ca la ei nu era niciodata aprinsa o lumina.....decat o veioza?Ca femeia aia nu zambea niciodata?Ca acuym dupa ce din pacate,el,profesor universitar la o renumita universitate,s-a stins de ciroza(d-zeu sa-l ierte),femeia aia rade de cate ori ne intalnim? Nu zic ca nu sufera,s-au luat de tineri..ea 22 el 44...dar in ultimul timp era cumplit pentru ea.... De asta zic..intre altele....diferenta de varsta nu e buna..plus ca..ma gandesc si eu asa....la 40 de ani ai Mariei el va avea 60...oare o relatie cu un mosulica simpatic de 60 de ani care isi tuseste in fata calculatorului neputinta,e ok?O femeie la 40 de ani e in floarea vietii..daca o relatie nu e construita frumos...nu are sens.....timpul trece si din sexul salbatic(sa recunoastem la 42 de ani inca poate)...daca nu e sustinut de respect si de iubire si de tot ceea ce face o relatie frumoasa,nu mai ramane nic`....si atunci...inca o femeie plina de viata ofilita langa un om care nu o respecta....no...ii bine? Madalina si Eva-Maria https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098 TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maria, sa presupunem ca vei angaja o menajera, care va face ordine si curatenie in casa. in felul acesta nu te vei mai obosi/enerva/frustra degeaba, vor fi si parintii tai mai linistiti. ei bine, ce vei face cu timpul liber castigat ? ai impresia ca barbatul de langa tine va renunta la comoditate si stat la TV/calculator, pentru a petrece timp cu tine ? da-mi voie sa cred ca nu va face asta, te va ignora ca si pana acum. concret, ce faceti voi impreuna ? iesiti undeva, la masa, la film, la cumparaturi/cascat gura prin magazine ? sambata, duminica presupun ca nu lucreaza nici el, nici tu. ce faceti in aceste zile ? tu cu munca, el cu zacutul ? ai scris ceva care pe mine m-a intrigat "Practic, daca nu doarme, este la calculator". deci el este ziua la serviciu, acasa doarme sau sta la calculator/TV, mananca, se spala si cam atat. cu tine, concret, cat timp petrece, ce si cat discutati/faceti voi, impreuna ? relatia asta a ta mi se pare nefireasca, tu tot dai, investesti, insa nu primesti (mai) nimic in schimb. serios, daca el nu ar fi acasa timp de 1-2-3 saptamani, i-ai simti lipsa, la modul ti-ar fi un dor nebun de el, ai fi nerabdatoare sa va reintalniti ? ia pune-ti un pic imaginatia la lucru, si vezi la ce concluzii vei ajunge. daca tot facem exercitii de imaginatie, pune-te pentru o clipa in locul mamei tale sau, si mai bine, imagineaza-ti ca ai o fiica, ce trece exact prin ce treci tu acum. ca mama, preocupata in primul rand de binele si fericirea puiului ei, ce sfat i-ai da fiicei tale imaginare ? maria, toate maruntisurile astea sunt ca picatura chinezeasca. intr-o zi paharul se va umlpe si vei rabufni, urat, dintr-o chestie marunta, neinsemnata. pana atunci strangi in tine nemultumire, frustrare, faptul ca munca ta nu este apreciata si respectata, ca nu ai parte deloc de ajutor, ca te simti aiurea si fata de parinti, din cauza lui. gandeste-te bine daca asta e viata pe care vrei s-o traiesti de acum inainte. gandeste-te bine, daca vei avea un copil, nu vei scapa de treburile casei (daca nu angajezi menajera), te vei ocupa cam singura de tot ce inseamna cresterea si ingrijirea copilului, ba chiar s-ar putea sa ai neplacuta surpriza ca domnul lenes vesnic obosit si stresat, sa aiba pretentia sa doarma singur, separat, pe motiv ca noaptea il deranjeaza plansul copilului...mai pe urma ca nu poate iesi la plimbare cu copilul, tot ptr ca e obosit de la munca, si tot asa...peste vreo 20 de ani veti sta ca doua mobile in casa, fara sa va vorbiti, fiecare cu ce-l doare... Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Eumada! Eu nu vreau sa starnesc polemici!!!..mai ales ca Maria cu toata sinceritatea si-a deschis sufletul! Este insa trist ca tu incerci sa raportezi fericirea cuiva la nefericirea altcuiva! Din fericire fiecare dintre noi suntem UNICI! Nu semanam cu cel de langa noi(Slava Domunului!) Eu n-as putea sa-mi traiesc viata raportandu-ma la fericirea sau nefericirea altor cupluri!!! Indiferent ca avem sau nu aceleasi varste!!!! Si nici tu n-ai dreptul sa judeci viata Mariei prin prisma veiozei, prof. universitar sau zambetul(cat de fals poate sa fie uneori)sau a altor exemple de langa tine!!!! O zi buna![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, sotul tau este un om lenes si gresit crescut de mama, matusa si bunica. Daca nu exista calculatorul, ar fi fost televizorul. Daca n-ar fi fost televizorul, ar fi fost cititul. In concluzie, si-ar fi ocupat timpul cu orice altceva nu inseamna implicare activa in viata de zi cu zi. Incearca sa faci asa cum ti-a scris cineva : da-i o lista cu sarcini zilnice si daca nu functioneaza, nu te astepta sa se intample vreo minune. Tu hotarasti cand ti-a ajuns pana peste cap. Deocamdata, esti in faza intrebarilor si mirarilor. allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca acest topic a fost deschis pentru sfaturi privind sotul lenes,nu cred ca autoarea ar vrea sa divorteze pentru ca el isi lasa sosetele muradare pe jos sau nu duce gunoiul... La inceput asa ear si sotul meu.Nu se deranja sa fara absolut nimic.Intre timp a ramas fara job si eu sunt singura care munceste in casa.Decei de voie de nevoie(pentru ca eu dupa 12 ore de munca nu fac nici 2 bani) a invatat sa faca.Da cu matura,spala vasele,aranjeaza hainele,cate putin din fiecare,nu exceleaza dar incearca si mentine ordinea. Poate ca daca ar fi presat sa faca ar face.Adica stai in mizerie o zi,doua,o saptamana,dar cand vezi ca tricoul de pe tine miroase urat sau nu mai ai farfurii curate in ce sa iei masa te apuci si le speli de nevoie nu? Nu cred ca menajera ar salva ceva,daca el considera ca treaba in casa este exclusiv a femeii ar putea sa fie deranjat de faptul ca vrei o menajeara cand lui i se pare f normal sa le faci tu...doar le ai facut si pana acum. ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea, Maria1, este ca pe acest topic omul tau e prea aspru judecat [:D] Este vorba de comoditate referitoare la menaj, in fond nu e vorba despre rautate, zgarcenie, duplicitate, sau alte defecte cu adevarat mari [:D][bang] 1. Tie iti cere sa faci tu curatenie-luna etc? Poate nu i se pare atat de util sa se faca zi de zi menaj? Poate ar prefera sa mai stati de vorba, sa vedeti impreuna o emisiune, un film, la un pahar de ceva, decat spalatul vaselor? 2. Acum cativa ani, nu multi, am fost grav bolnava pe pat de spital. Stii dupa ce mi-a parut cel mai rau? Dupa acel mult timp pierdut cu: facut curatenie-luna , si stat prea mult in fata oglinzii ca sa arat cat mai bine... [:D] Dupa acest fapt, eu una m-am schimbat, nu ma mai omor nici cu curatenia-luna, nici sa mai fiu ca scoasa din cutie... Asta e. Chiar am simtit ca nu mai pot sa le fac pe toate ( e drept, nu mai sunt casatorita de mai mult timp, de dinainte de evenimentul cu boala..) ... La ce bun sa le faci pe toate cat mai aproape de "perfect" cand viata poate fi atat de scurta? Sa investesti mai mult in timp petrecut cu cineva drag, si facand ceva ce iti face placere?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...