Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nu face nimic in casa?


Recommended Posts

Eu zic ca tot ce ne-ai spus noua aici, trebuie sa i le spui lui si nu pe un ton de repros. chiar daca nu e repros si e doar o discutie, ei tot repros aud. Despre curatenie si restul, solutia cea mai buna e sa va luati femeie, iar de restul timpului liber al lui si al tau, te ocupi sa il umpli. Teatru, film, biblioteca, plimbari, sala de sport, sunt suficiente variante. Vine cu tine sau te duci singura. cand pleci singura, ai grija sa vii tare incantata[:D] Eu zic ca sunt sanse sa se schimbe, daca o lasi mai moale si incepi sa te vaiti pe langa el...te asezi si tu si incepi sa zici. si cand e ora de mancare il rogi pe el sa faca ceva ca tu nu poti sa te misti de oboseala. daca te iubeste si ii pasa de tine si de durerile tale, o va face.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

problema e ca unii chiar sunt puturosi,ori chiar nu le pasa de mizerie, dezordine....deci depinde ce om este. pana la virsta de 40+ de ani deja si-a format un comportament, care zic eu nu mai poate fi schimbat. dar, minuni exista...sunt curioasa daca in acest caz vor fi sau nu miracole. la noi in fam. sotul e plecat 11 ore /zi,iar eu stau acasa. el e cel care face bbq in fiecare weekend,marineaza carnea, stringe masa dupa ce mancam,duce gunoiul seara, da cu aspiratorul o data pe sapt., spala vasele si calca rufele lui (dar mai rar),duce pubelele de gunoi saptamanal in strada, repara tot ce se strica, varuieste...remodeleaza prin casa si in curte, tot ce tine de masini(schimbat ulei, reparatii), tot ce tine de calculator(reparatii, up dates), uneori face cumparaturi mancare, cumparaturi restul facem impreuna, se joaca cu copilul acasa si in parc... cel mai mult ma bucura ca e f ordonat,curat,e grijuliu cu lucrurile...plus ca am confidentza ca stie sa faca orice in caz de ceva. dar asa era de la inceput, nu a trebuit sa-l invat eu.... michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, eu am fost in situatia ta; ti-am raspuns ce am facut; pur si simplu nu i-am mai spalat hainele lui doar pe a mele si copiilor; nu i-am mai facut mincare, si asa ca daca vrea sa manince isi face( el isi facea si inainte pt ca nu ii placea mincarea romineasca asa ca nu era mare diferenta); m-am separat de el, eu stau la parter cu copii el la etaj in camera lui, nu vrei sa stii ce deget gros de praf este peste tot in camera lui si cum isi spala cearceaful o data la 6 luni[:D]; tin usa inchisa copii nu au voie acolo niciodata iar eu intru f rar doar pt a lua haine din dulap (caut o solutie unde sa le mut acum ca sa nu mai intru deloc niciodata); am aruncat paharele si farfuriile din care minca el si eu maninc din farfuriile de plastic a copiilor (i-a ramas 1-2 pahare care si le spala si 1-2 farfurii); doamne fereste sa te imbolnavesti vreodata sa ajungi in pat si sa trebuiasca sa te bazezi pe el sa nu ai altcineva sa te ajute ca mori de foame in pat si ajungi sa te manince jegul crede-ma am trecut prin asta cu un astfel de om... exact asa face si el sta cu ochii-n computer toata ziua, iar inainte daca nu era computerul era tv-ul dupa cum spunea cineva, nu il intereseaza copii, nu vrea sa aibe nici o activitate cu ei, si ei o simt din plin, si nu vrei sa ajungi in situatie asa,crede-ma....diferenta de virsta nu este deloc neglijabila si crede-ma nu este totuna sa ai un barbat mai invirsta sau de-o virsta cu tine sau mai tinar alt tonus, alta energie si alta pofta de viata ai linga cineva mai tinar; intre mama si tatal meu au fost doar 10 ani diferenta dar mama i-a simtit din plin; intre mine si el e doar 5 ani, si ii simt din plin, nu este totuna sa aibe 28 sau 38....sint de 5 ani cu el aici, si pot spune ca acu 5 ani avea alt tonus de viata... sint foarte multe aspecte la care sa te gindesti, eu sa fiu de 25 de ani acum, nu numai ca nu as sta/marita cu un barbat, dar nici nu m-as gindi la asa ceva mi-as vedea de viata,cariera,scoli, prieteni, as vizita lumea m-as distra....nu mi-as minca nervii cu un lenes...gindeste-te ca anii se duc si nu ii mai ai inapoi niciodata si vei regreta timpul pierdut...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

msl, e groaznic prin ce treci! nu cred ca diferentza de virsta e importanta ci educatia primita in copilarie si viatza dusa in adolescentza si mai tirziu.... daca, a crescut intr-un mediu mizer sau tolerat sa fie un puturos asta greu se mai schimba. daca si cat a fost single nu a invatat sa faca nimic si a trait la fel in mizerie si nu s-a schimbat ...omul asta nu mai are leac. intre mine si sotul meu sunt 8 ani diferetza dar e perfect. ne-am cunoscut cand eu aveam 27 si el 35...el este mai matur si eu mai exhuberanta dar asta nu a facut decit sa consolideze relatia noastra... michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi cand amindoi lucram(el venea la 5 si eu la 7 seara), faceam pe rind mancare iar sambata era zi de curatzenie, cand amandoi puneam mana si faceam mancare, curat si spalat. duminica o petreceam impreuna, la biserica si apoi, cumparaturi, ori el calculator si eu citeam, iesit in parc, mall, activitati ... de cand a venit copilul programul s-a mai schimbat. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta de varsta nu e raspunzatoare de comportamentul lui. Educatia, mai bine zis. Sotul meu apre aproape 6 ani de plus si face toate in casa, sta si cu copii cand plec in deplasari, ii spala, le da sa manance...face de nevoie. Iar restul, ce tine de indatoririle barbatului, cum ar fii masinile, lemnele de foc...eu nu ma ating. De calcat hainele lui, nope! Le calca singurel si ma mai intreaba si pe mine daca am ceva ce trebuie cacat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

situatia mariei este foarte asemanatoare cu cea prin care trecea acum cativa ani un alt user, imi scapa numele acum. povestea ei era izbitor de asemanatoare cu cea a mariei, diferentele fiind ca ea locuia in canada, intr-o zona foarte izolata. din pacate, userul respectiv nu a mai postat, sa stim cum s-a terminat povestea, insa stiu ca avea de gand sa divorteze, pentru ca se saturase... poate gaseste cineva subiectul despre care povestesc... Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
maria, sa presupunem ca vei angaja o menajera, care va face ordine si curatenie in casa. in felul acesta nu te vei mai obosi/enerva/frustra degeaba, vor fi si parintii tai mai linistiti. ei bine, ce vei face cu timpul liber castigat ? ai impresia ca barbatul de langa tine va renunta la comoditate si stat la TV/calculator, pentru a petrece timp cu tine ? da-mi voie sa cred ca nu va face asta, te va ignora ca si pana acum. concret, ce faceti voi impreuna ? iesiti undeva, la masa, la film, la cumparaturi/cascat gura prin magazine ? sambata, duminica presupun ca nu lucreaza nici el, nici tu. ce faceti in aceste zile ? tu cu munca, el cu zacutul ? ai scris ceva care pe mine m-a intrigat "Practic, daca nu doarme, este la calculator". deci el este ziua la serviciu, acasa doarme sau sta la calculator/TV, mananca, se spala si cam atat. cu tine, concret, cat timp petrece, ce si cat discutati/faceti voi, impreuna ? relatia asta a ta mi se pare nefireasca, tu tot dai, investesti, insa nu primesti (mai) nimic in schimb. serios, daca el nu ar fi acasa timp de 1-2-3 saptamani, i-ai simti lipsa, la modul ti-ar fi un dor nebun de el, ai fi nerabdatoare sa va reintalniti ? ia pune-ti un pic imaginatia la lucru, si vezi la ce concluzii vei ajunge. daca tot facem exercitii de imaginatie, pune-te pentru o clipa in locul mamei tale sau, si mai bine, imagineaza-ti ca ai o fiica, ce trece exact prin ce treci tu acum. ca mama, preocupata in primul rand de binele si fericirea puiului ei, ce sfat i-ai da fiicei tale imaginare ? maria, toate maruntisurile astea sunt ca picatura chinezeasca. intr-o zi paharul se va umlpe si vei rabufni, urat, dintr-o chestie marunta, neinsemnata. pana atunci strangi in tine nemultumire, frustrare, faptul ca munca ta nu este apreciata si respectata, ca nu ai parte deloc de ajutor, ca te simti aiurea si fata de parinti, din cauza lui. gandeste-te bine daca asta e viata pe care vrei s-o traiesti de acum inainte. gandeste-te bine, daca vei avea un copil, nu vei scapa de treburile casei (daca nu angajezi menajera), te vei ocupa cam singura de tot ce inseamna cresterea si ingrijirea copilului, ba chiar s-ar putea sa ai neplacuta surpriza ca domnul lenes vesnic obosit si stresat, sa aiba pretentia sa doarma singur, separat, pe motiv ca noaptea il deranjeaza plansul copilului...mai pe urma ca nu poate iesi la plimbare cu copilul, tot ptr ca e obosit de la munca, si tot asa...peste vreo 20 de ani veti sta ca doua mobile in casa, fara sa va vorbiti, fiecare cu ce-l doare... Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Exact despre asta este vorba, daca voi faceti ceva impreuna, nu vorbim de curatenie. Sotul meu era exact la fel, am avut-o pe Alex la 8ani dupa ce ne-am casatorit timp in care n-a facut nimic. Eu am si zugravit in timpul asta, doar bucataria, nu toata casa. Buun, si am ramas insarcinata, si am stat la pat de la 20sapt si prin spital cate 1-3 sapt si sa-l fi vazut pe sotul meu cum facea si , de atunci incoace, face de toate: strange masa, spala vasele (chiar daca eu inca mai mananc [bang] ), punea rufe la spalat si le intindea ( nu-l mai las acum sa faca asta ca el punea in masina tot ce gasea [bang]), dar aspira de cate ori trebuie, curata papucii tuturor in fiecare seara, face cumparaturile fara sa-i spun eu etc. Curatenia era singurul lucru pe care nu-l faceam impreuna inainte sa apara Alex, asa ca trebuie sa te intrebi ce insemnati voi ca si cuplu: sunteti impreuna-impreuna sau impreuna-dar-separat? Pentru ca in faza a doua tu esti doar o menajera la indemana si, mai voiam sa zic ceva, dar a zis Eumada si a luat avertisment pentru asta!! PS: mi-a "placut" cum ai inceput: "un domn". Da, chiar domn! Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
problema e ca unii chiar sunt puturosi,ori chiar nu le pasa de mizerie, dezordine....deci depinde ce om este. pana la virsta de 40+ de ani deja si-a format un comportament, care zic eu nu mai poate fi schimbat. dar, minuni exista...sunt curioasa daca in acest caz vor fi sau nu miracole. la noi in fam. sotul e plecat 11 ore /zi,iar eu stau acasa. el e cel care face bbq in fiecare weekend,marineaza carnea, stringe masa dupa ce mancam,duce gunoiul seara, da cu aspiratorul o data pe sapt., spala vasele si calca rufele lui (dar mai rar),duce pubelele de gunoi saptamanal in strada, repara tot ce se strica, varuieste...remodeleaza prin casa si in curte, tot ce tine de masini(schimbat ulei, reparatii), tot ce tine de calculator(reparatii, up dates), uneori face cumparaturi mancare, cumparaturi restul facem impreuna, se joaca cu copilul acasa si in parc... cel mai mult ma bucura ca e f ordonat,curat,e grijuliu cu lucrurile...plus ca am confidentza ca stie sa faca orice in caz de ceva. dar asa era de la inceput, nu a trebuit sa-l invat eu.... michelle
Fara suparare, michelle, dar postarea asta e din categoria "nu am nici un sfat sa te ajute de fapt, dar am venit si eu sa ma laud". Nu cred ca pe Maria o ajuta sa citeasca liste interminabile de chestii faine ce le fac altii. Stie si ea ca sunt altii fac altfel. Ea vrea sa afle cum poate obtine si de la al ei ceva, cat de putin.
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

msl1, ceea ce povestesti aici este de-a dreptul infricosator. Tu descrii ceea ce eu numesc "vaduvie mascata". Cu toate ca esti cu cineva, de fapt esti singur si cu toate ca au trecut niste ani (mai multi sau mai putini) de cand esti in relatia respectiva, cu toate ca apare un copil, femeia continua sa fie singura la toate. Dar totusi nu este chiar ca o vaduva, care, la o adica e libera sa isi caute un sprijin in alt barbat (si fericirea). Si da, recunosc ca este groaznic. Indiferenta doare, intr-adevar, cel mai mult. Doare cand vezi ca celalalt nu se gandeste la eforturil pe care le faci, ca nu vede nevoile pe care le ai si e interesat doar de propriul confort ( fizic si intelectual). Michelle-usa asta ma intriga cel mai tare. De multe ori vine de la serviciu pe la ora 6 seara. Oare intotdeauna este chiar atat de obosit/suparat/stresat de la serviciu incat nu mai este in stare sa faca nimic? Oare ziua tutror barbatilor se termina la ora 6 seara? Din ce spui tu, se pare ca nu. Si nici din ce am vazut eu in familia mea. Ai mei se trezeau de dimineata si terminau cu serviciu si cu treaba seara tarziu. Nu i-am vazut niciodata lenevind pe pat pt ca au avut o zi grea la serviciu. Veneau acasa si o luau de la capat. Sigur ca pot sa inteleg ca in anumite zile e obosit si fara chef, dar in fiecare zi, nu pot sa cred si asta ma frustreaza foarte tare. Esthera2011, ce spui tu pare a fi foarte adevarat. Dar.....de fiecare data cand incerc sa vorbesc cu el despre nemultumirile astea -indiferent pe ce ton - se enerveaza cumplit sau se supara si spune ca nu sunt dreapta. Se enerveaza, tranteste, bufneste si nici vorba de discutii dupa "crizele" astea. Apoi, face ceva, doar ca in scarba, demonstrativ. Ca un copil tzafnos caruia i-am luat jucaria. Si din cauza lipsei de comnunicare reala, intr-adevar mi-e teama ca peste cativa ani (daca nu chiar de acum) vom incepe sa fim cum spunea CorinaDani doua mobile intre care nu mai exista nimic. Nu stiu niciodata ce moment sa aleg, ce ton sa folosesc si in ce cuvinte sa ii comunic lucruri care mi se par normale. Ba chiar, banale. Nu stiu ce sa inteleg din toate astea. Marius spunea ca n-o sa se schimbe cu nimic. Dar oare chiar asa e? Oare din iubire pentru celalalt nu e normal sa ne adaptam si sa facem mici comporomisuri cu tabieturile noastre? Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre. Este cu adevarat un ajutor sa poti citi parerile unor oameni (sincere) despre situatia in care esti. Oameni care nu au nimic de-a face cu tine si nu tind sa interpreteze lucrurile in favoare unuia sau altuia. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...