Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap.74


Recommended Posts

Salut fetelor! La noi e un frig cumplit...si tusim toti ca niste magarusi.

Eu m-am intors ieri de pe coclauri. Am fost cu alti 10 colegi la o conferinta anuala a grupului pentru care lucrez.

Conform regulilor grupului, secretara a refuzat sa ne lase sa zburam toti cu acelasi avion (ca cia daca murim toti, nu mai are cine sa conduca firma[alcool] ). Asa ca eu si alti 4 colegi ne-am ales cu un zbor cacacios prin Amsterdam. Cand am aterizat in Amserdam, eu si un alt coleg mergeam in fata si ceilalti dupa noi....si tot discutand, ne-am trezit afara din aeroport in loc sa mergem spre tranzit. A trebuit sa stam din nou la o coada de 2km pana la detectoarele de metal.

Pe la 11 noaptea am ajuns la destinatie, morti de oboseala. In loc de vremea placuta pe care o speram, am dat de un ger...aproape ca in Hamburg. E ca si cand ai locui in Siberia si te duci in concediu in Alaska[q]. In fine, la inceputul conferintei, echipa noastra a fost punctul de atractie din cauza unei recuperari economice spectaculoase fata de anul trecut. Ne-am ridicat toti bravi si am acceptat aplauzele . Ne-am distrat copios canstatand ca echpa germana era formata din 5 nemti, un bulgar, un rus, un croat, un francez, un argentinian, un portughez si o romanca. Pe urma,ne-am jucat toti pe telefoane, spre exasperarea altor colegi ale caror casti tiuiau de cate ori ne trimiteam noi mesaje [:D]. Cum francezii mananca mult mai tarziu decat nemtii, ni s-au lungit urechile asteptand masa de seara.

A doua zi, am avut grija sa nu mai vorbim intre noi in tranzitul prin aeroportul din Paris, insa in Hamburg am luat-o iarasi in directia gresita si ne-am trezit in fata portii spre Frankfurt...

 

Anul viitor imi bag picioarele si nu ma duc...acum stau cu copii infofoliti in pat, bem ceai de tuse si mancam gogosi.

 

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga fetelor, multumesc din suflet pt raspunsuri, nici nu ma asteptam sa ne sara cineva asa de iute in ajutor[pup]

Textul zice asa: ab März 2011 haben Sie vorläufig Kindergeld-Unterschiedsbeträge für Ihr Kind erhalten; auf den Bescheid von 01.08.2011 wird insoweit Bezug genommen. Nachdem eine Bestätigung des ausländischen Trägers über die Höhe der in Rumänien zustehenden Familienleistungen vorliegt, wird Ihr Kindergeldanspruch für die Zeit von März 2011 bis Juli 2011 abschließend festgesetzt. Die Berechnung könne Sie der Anlage zu diesem Bescheid entnehmen(dar eu nu am gasit nici un anlage in plic[:-/].

Während des vorstehend genannten Zeitraumes sind Ihnen vorläufig Kinregeldunterschiedbeträge in Höhe von 870,45 eur gezahlt worden.

Diese Zahlung ist in zutreffender Höhe erfolgt. Die vorläufige Festsetzung wird hiermit für entgültig erklärt(§165 Abs.2 AO)

Siapoi un sfert de pagina cu termeni juridici cum ca as avea o luna sa reactionez, am dedus eu.Scrisoarea are un Zeichen,ati avut dreptate, acu ma uitai mai cu atentie la antet, dar nici o persoana de contact.

Ma duc dimineata cu hartia la mine, poate ma primeste careva la Besprechung, va tin la curent.

Pupici si o seara frumoasa tuturor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, si am uitat sa va spun ca am vrut sa renuntam la alocatia din Ro, ca pt 10 eur pe luna e pra multa bataie de cap de explicat aici, dar nu au vrut autoritatile romane, ca e dreptul copilului meu si nu al meu si prin urmare ei ne platesc oricum; si la cei de aici am explicat o data, au cerut ei din Ro acte cu cat e acolo, si ne dau 174 pe luna ca diferenta, nu e colosal, dar e ceva, ca doara cotizam si noi aci la taxe, da sa dai inapoi asa o suma deodata...Si nush daca nu vor vrea si din august pana acuma, faza cu ce se intampla din august pana in prezent nu am prea inteles-o.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clarabel,

eu nu am inteles de niciunde ca aveti de dat inapoi bani. E dupa mine doar o scrisoare prin care ei va aduc la cunostiinta ca in perioada respectiva ati primit diferenta de alocatie......

 

Ma insel eu fetelor?

 

Ceska, mamica de Benjamin

mic si scump (23.12.2007)

 

 

Blogu` nostru

 

Blog culinar

 

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clarabel nu este o cerere de inapoiere, daca ar fi fost, ai fi primit automat si un bilet de virament bancar cu suma pe care sa o inapoiezi. Asta este ceea ce pot sa spun, dupa ce am citit ceea ce ai scris mai sus.

 

>>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

C+AN+YS+ML

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu inteleg la fel, ca au primit adeverinta de la autoritatile romane si prin scrisoarea asta iti confirma suma. Anexa (Anlage) ar tb totusi sa o ceri ca sa vezi cum s-a facut calculul. Scrisorile astea sunt in general tiparite si puse de catre masina in plic, daca se lipesc 2 foi nu mai corespunde si lipseste ceva.

Asta apropo de "adevarul undeva la mijloc"... qed.

Poate ar trebui sa aratam si noi un pic mai multa intelegere, asteptam de la toata lumea sa aiba rabdare, ca nu stim germana, ca avem alta cultura si valori, in schimb cum primim o scrisoare oficiala gata, niste idioti. Se intampla, nu zic nu, si noi ne-am mai certat cu unu sau altul, am mai povestit si eu pe aici tot felul de chestii, insa uneori ma intreb... really??

 

Si acuma ma lupt cu o tanti de la primarie, cu o chestie pe care cu predecesoarea ei am rezolvat-o in 1/2 zi. Acum de 3 sapt nu s-a intamplat nimic, ma suna din alta parte ca nu au primit informatii tralala... na, ce sa zic, m-a inervat, am sunat si aflu ca tanti resp. e in concediu de o vesnicie si emailul a ajuns in nirvana. Am trimis fax si a mi-a promis ca se rezolvat in max 1/2h. Na geht doch![:D]

 

Yasmine si Sabina, jos palaria ca o ajutati pe doamna cu probleme la aeroport si imi pare rau pt ea ca a fost pusa intr-o asemenea situatie. Am zburat de multe ori, si singura si cu familia, nu mi s-a intamplat niciodata nici macar sa-mi spuna cineva da-te mai incolo. Nici parintilor. Nici cu autobuzul sau masina. Dar uite ca exceptii sunt intotdeauna :(( Raman totusi la parerea mea ca asemenea mod de lucru (FB etc.) nu-i face cinste.

 

In alta ordine de idei : -21 C!! Am inghetat instantaneu azi dim., nici motanu nu voia la pipi afara, s-a prezentat f urgent inapoi la usa. Numai piticu meu si al vecinului au vrut sa mearga pe jos la scoala. Si s-au si distrat! Nu ma asteptam dar erau o gramada de copii pe jos, se pare ca frigul nu i-a deranjat prea tare.[pk]

 

cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles asa:ai primit kindergeld incepand din martie.Bescheid despre suma primita din Romania ai depus la 01.08.Scrisoarea de fata iti confirma ca au calculat retroactiv din martie pana in iulie conform bescheidului si ca totul e in regula si ca au platit suma respectiva...De unde ai tras tu concluzia ca trebuie sa dai inapoi banii??Oricum,bine ca nu e asa!

 

Ziua buna tuturor!

Are cineva din Hamburg chef de o cafea candva?[:D]

 

 

 

Lara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:

si eu inteleg la fel, ca au primit adeverinta de la autoritatile romane si prin scrisoarea asta iti confirma suma. Anexa (Anlage) ar tb totusi sa o ceri ca sa vezi cum s-a facut calculul.
align="right" id="quote2">Asa vad si eu treaba.Iar in legatura cu faptul ca in Romania ii poti da in judecata daca nu primesti raspuns in termen de o luna: si in Germania asa-zisa Untätigkeitsklage (informatii in germana aici: http://de.wikipedia.org/wiki/Unt%C3%A4tigkeitsklage), dar aia de obicei dupa min. 3 luni o poti face.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am chef de o cafea si plimbare, dar ma doare rau un genunchi. si pana la Hamburg...am nevoie de un contanier de cafea. [:I]

 

deja ati raspuns lui Clara, e o scrisoare de informare ce bani v-au dat. actele astea e bine sa le pastrezi intr-un dosar, ca nu stii cand ai nevoie. si imi permit sa-ti mai dau un sfat, daca intentionati sa ramaneti in Germania ar fi bine sa renuntati la alocatia din Romania. nu este nici o lege care sa te oblige sa ramai agatat de alocatia din Romania.

 

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!id="Verdana">id="red">id="size3">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...