Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap.74


Recommended Posts

Draga fetelor, aveti dreptate.

Nu stiu cum am putut eu traduce chestia aia, ma dusei azi la ghiseu la Familienkasse si ma lamuri doamna aia ( chiar a fost ok, jos palaria); bine ca nu tre sa dau bani inapoi; si cand ma gandesc ca am tradus cu dictionarul[nervo], m-am agatat ca proasta de verbul ala festgesetzt; e clar, stresata sunt, obosita de asemenea, iar de frustrarile ca emigrant ce sa mai zic,sunt multe de spus, la orice vine in posta ma urc pe pereti, in primul rand ca nu inteleg, apoi ca tre sa traduc o zi cu dictionarul o pagina, iar in al 2-lea rand chiar daca am inteles nu stiu cat e de important. Daca vreau sa ramanem aici(inca am dubii asupra acestiu lucru), imi tre ori curs de limba, ori nervi mai tari, ori ambele[:I].

Oricum, cert e ca se poate lua alocatie din ambele tari cata vreme declari totul, cei de aici platesc diferenta.

Multumesc mamicilor care mi-au sarit in ajutor.

Cu mult drag[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71
Citat:
citat din mesajul lui kariguld
eu am chef de o cafea si plimbare, dar ma doare rau un genunchi. si pana la Hamburg...am nevoie de un contanier de cafea. [:I]
align="right" id="quote2">Kari,esti sudista? [:D]Lara
align="right" id="quote2">da, cam asa ceva. adica sigur sunt sudista [:I]
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!id="Verdana">id="red">id="size3">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Christa, bine ai venit! [flo][flo]

 

Clarabel, daca te ajuta cu ceva, majoritatea, daca nu toate, am trecut prin asta. Cel putin cele care au venit fara sa stie limba, fara familie, mai sunt si veniti ca Spätsiedler, cu familie si tot.

"I never promised you a rosegarden" [flo][flo].

Nu e usor, mai vine cate o depresie mica, respira adanc si trece, vine ziua de maine.

 

Azi sunt acasa, ma uit la Eat, Pray, Love [olala][olala] si visez... la ziua in care plec si eu... unde vad cu ochii... Imi da si mie cineva un prof de italiana cum are Julia Roberts?[olala]

 

Kari, de la vreme? Mai am si eu uneori, ma doare de la genunchi in jos[q] Diclofenacul sa traiasca, pe moment e mai bine.

 

ceska... haaa?

 

Ciao![olala]

 

 

cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu "Eat, pray, love" si mi-a placut foarte mult. Ulterior am primit cartea (in traducere romaneasca). Nu am citit-o insa imediat, ca sa nu ma tenteze sa-mi fac bagajele [:)]. In noiembrie n-am mai avut nimic de lecturat, asa ca am inceput. Urmarea a fost, ca citind despre perioada petrecuta de protagonista in Italia, am avut o pofta nebuna de mancare italiana [:)], eu care nu ma prea dau in vant dupa asa ceva. Pentru ca e relaxanta si amuzant scrisa, am cumparat cartea si in germana, pentru a o face cuiva cadou de Craciun. Inainte am rasfoit-o putin, pentru a face comparatie intre textele celor doua limbi. Concluzia e ca indiferent in ce limba, cartea merita sa fie citita.

 

Un alt roman pe care l-am recitit de cateva ori cu multa placere si pe care vi-l recomandat, este "Zusammen ist man weniger allein", de Anna Gavalda. O poveste la fel de frumoasa, vesela si boema, actiunea avand loc de data aceasta, in Paris.[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tinatache
Christa, bine ai venit! [flo][flo]Clarabel, daca te ajuta cu ceva, majoritatea, daca nu toate, am trecut prin asta. Cel putin cele care au venit fara sa stie limba, fara familie, mai sunt si veniti ca Spätsiedler, cu familie si tot. "I never promised you a rosegarden" [flo][flo]. Nu e usor, mai vine cate o depresie mica, respira adanc si trece, vine ziua de maine.Azi sunt acasa, ma uit la Eat, Pray, Love [olala][olala] si visez... la ziua in care plec si eu... unde vad cu ochii... Imi da si mie cineva un prof de italiana cum are Julia Roberts?[olala]Kari, de la vreme? Mai am si eu uneori, ma doare de la genunchi in jos[q] Diclofenacul sa traiasca, pe moment e mai bine. ceska... haaa?Ciao![olala]cristina
align="right" id="quote2">Ce anume nu se intelege? As avea nevoie de o mamica din Freiburg si mai intrebam daca ai vostri copii aduna boabele alea ce se dau la casa la Real?Ceska, mamica de Benjaminmic si scump (23.12.2007)Blogu` nostru Blog culinarAm venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...