Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

INSEMINARE 85


Recommended Posts

anilisa mi-am aruncat un ochi pe aici sa vad ce mai fac fetele si vad ca nu gasesti Puregon. Nu am avut timp sa citesc ce ti-au raspuns fetele, asa ca daca repet ceva, scuze. Eu am facut in ianuarie stimulare cu el si am gasit la Sensiblu. Du-te la ei si roaga-i sa iti aduca daca nu au la tine in oras. Poti sa verifici pe site daca au. Daca nu gasesti, vorbeste si cu fetele de la FIV-uri, unora le-a mai ramas. O sa fie insa o problema cu transportul daca nu sunt din oras cu tine pt ca trebuie tinut la frigider. Se gasesc fiole de 300, sau 900 UI si iti trebuie si pen pt injectare. O fiola de 300 UI e 512 RON (daca ai card la Sensiblu primeste 10% reducere), nu stiu cat e cea de 900 UI si nici pen-ul nu stiu sa iti zic este pt ca mie mi l-au imprumutat de la clinica. Dintr-o fiola de 300 UI poti sa faci 7 injectii de 50 (are o marja de peste 75 UI peste cele 300) Daca tie iti trebuie doar 10 injectii ia 2 fiole de 300 UI (sper ca e mai avantajos la pret decat 1 de 900 din care ai arunca f mult) E f usor de folosit. Pen-ul seamana cu un stilou in care pui fiola ca pe un cartus. La fiecare injectie reglezi ce doza trebuie sa faci (are o gradatie), atasezi acul (care extrem de fin), infigi, apesi pe piston si se injecteaza exact atat cat ai programat, fara gresala. Pui pen-ul in cutie si inapoi in frigider si il folosesti in ziua urmatoare. Ai grija sa il scoti cu ceva timp inainte sa ajunga la temperatura corpului. Mult succes. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

da,2 fiole de 300 mi-ar trebui,dar cred ca sar luna asta pt ca deja e z1 si nu stiu daca pe comanda ajunge pana marti,oricum am sa mai incerc maine sa mai caut pe la farmacii.Este dureros? ca pe mine ma ingrozesc acele... ai zis ca ai facut stimulare luna asta cu puregon,ce rezultate ai avut?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anilisa eu am facut stimulare pt FIV, deci ceva mai puternica. Puregonul de 50 nici nu o sa il simti. Fata de celelalte pe care trebuie sa mi le injectez, el a fost cel mai "prietenos". Acum e atat de fin ca intra aproape singur, solutia e nedureroasa. Dupa ce injectezi ai grija sa nu freci locul, doar tii apasat usor. Poate ai bafta si-ti aduc. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor m-am intors si eu de la dr, am fost la eco dupa care am vb cu biologul. Stati sa o iau cu inceputul - sambata am fost la eco si aveam doi foliculi dominanti pe ov dr de 1.29 si 1.3 (ziua 8) iar astazi z 10 cei doi au crescut dar nu asa cum ar fi trebuit si au 1.4 respectiv 1.35 dar surpriza a fost cand dr a vrut sa mai vada si ov stang si pe ala am un fulicul de 1.85 cm, mai merg miercuri pe la 10 sa vad cat o sa mai creasca pana atunci, dupa care am mers la biolog si i-am aratat dosarul, mi-a zis in felul urmator ca din ce vede ea ovarele mele tind sa nu produca ovocite de buna calitate si se sparg mai greu , mi-a zis ca s-ar putea sa fie vb de PCOS, despre anticorpii antispermatici mi-a zis ca nu este o problema, iar de endometrioza mi-a zis ca stimularea o accentuaza si face sa apara mai repede, concluzia este ca nu trebuie sa mai fac multe stimulari, mi-a propus sa fac 2 inseminari la interval de 24 de ore ca sa putem prinde toti fuliculii. Of cat m-am intins, scuzati In curand [gravired] Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici! anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi, Selezin ACE 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabyv, scuze ca nu ti-am raspuns la timp. Am facut stimulare cu Gonal de data aceasta; raspundeam bine si la Ovamit, insa endo ramanea codas. La eco de azi, aveam un folicul de 18mm pe dreapta, cu E-8,4mm. Moisa-mi prescrisese Ovitrelle, insa mai aveam 1f Pregnyl in casa, asa ca am folosit-o pe aceasta. Maine fac inseminarea. Nu va temeti de injectiile cu Gonal(Puregon)- nici nu le simtiti, iar penul este foarte usor de folosit! Referitor la prima zi de menstruatie, mie mi-au zis trei medici ca se considera ziua cu sangerare normala, si nu cand apar cateva pete. [pup] si bafta tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lauricea2002
Gabyv, scuze ca nu ti-am raspuns la timp. Am facut stimulare cu Gonal de data aceasta; raspundeam bine si la Ovamit, insa endo ramanea codas. La eco de azi, aveam un folicul de 18mm pe dreapta, cu E-8,4mm. Moisa-mi prescrisese Ovitrelle, insa mai aveam 1f Pregnyl in casa, asa ca am folosit-o pe aceasta. Maine fac inseminarea. Nu va temeti de injectiile cu Gonal(Puregon)- nici nu le simtiti, iar penul este foarte usor de folosit! Referitor la prima zi de menstruatie, mie mi-au zis trei medici ca se considera ziua cu sangerare normala, si nu cand apar cateva pete. [pup] si bafta tuturor!
Tinem pumnii stransi pentu inseminare, bafta multa
anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa mi-a zis si mie dr, dar am cm-ul bizar...o zi spoting, o zi normala si o zi spoting si atat... de asta intrebam, dar nu am dezvoltat. Eu mereu consider Z1, ziua aia normala, dar asa raman si am o zi si o zi de spoting si dr nu zice ca e bizar...[:-@] Miky, succes si tie [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata cu puregonul luna asta,nu am reusit sa-l achizitionez,unde mai pui ca pe langa faptul ca nu prea se gaseste,nici macar medicul de fam nu mi-a transcris reteta cu toate ca aveam scrisoare medicala...am sunat-o pe dr si mi-a dat sa iau ovamit luna asta,dar vad ca nici pe asta nu-l gasesc prin farmacii,sper sa reusesc pana diseara ca altfel stau pe tusa luna asta. Fetelor bafta la ia luna asta sa fie cu ochisori!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anilisa
Gata cu puregonul luna asta,nu am reusit sa-l achizitionez,unde mai pui ca pe langa faptul ca nu prea se gaseste,nici macar medicul de fam nu mi-a transcris reteta cu toate ca aveam scrisoare medicala...am sunat-o pe dr si mi-a dat sa iau ovamit luna asta,dar vad ca nici pe asta nu-l gasesc prin farmacii,sper sa reusesc pana diseara ca altfel stau pe tusa luna asta. Fetelor bafta la ia luna asta sa fie cu ochisori!
Daca nu gasesti ovamit poti lua fara probleme clostylbegit. Gaby multumesc, asemenea iti doresc si eu tie.
anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...