Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Conflict de interese:))


Recommended Posts

Ma gandeam ca dupa ce-ti mai tragi sufletul poate ar fi bine sa incerci sa intelegi de ce ai avut doar prieteni din astia. Stii noi nu dam peste ei din intamplare , practic ceva din mecanismele dupa care functioneaza mintea si sufletul nostru e gresit. Cred ca Miss Parker ar avea multe de comentat in privinta asta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 216
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by danet
Ma gandeam ca dupa ce-ti mai tragi sufletul poate ar fi bine sa incerci sa intelegi de ce ai avut doar prieteni din astia. Stii noi nu dam peste ei din intamplare , practic ceva din mecanismele dupa care functioneaza mintea si sufletul nostru e gresit. Cred ca Miss Parker ar avea multe de comentat in privinta asta...
NU am avut doar prieteni din astia. aceste specimene au aparut dupa divort. explicatia mea este f simpla, rog pe miss parker sa ma contrazica sau sa imi dea dreptate: -pana la sot am avut prieteni studenti, colegi cu mine. relatii cuminti, studiam impreuna, inot si ski impreuna. cam atat. - sotul meu era un tip f stilat, din acelasi domeniu cu mine, ca meserie, calm, elegant in manifestari. un om non-conflictual. nu ne certam mai niciodata. singura problema a fost maica-sa, absolut nebuna. eu am interpretat faptul ca el evita scandalul cu ea, ca o cam lasa sa faca ce vrea. ceea ce si ea a interpretat. ca e pe "tarlaua" ei, in casatoria lui fi-su..si deci..am ajuns la divort. pe vremea aia era orgoliul meu exacerbat. acum nu mai am nici macar demnitate. - dupa divort, mi=am dorit un barbat puternic si exploziv care sa stie sa puna lucrurile la punct. si iata, am dat de ei. numa' ca m-au pus si pe mine la punct de nu m-am vazut. ba din printesa care eram cu sotul, ca-mi facea totul de la masaj la picioare si cafelutza la pat, plus iubire in sus, iubire in jos, am ajuns sa-mi iau palme, injuraturi si slugareala. bonus, mi se cereau bani de pus la comun pt bautura domnilor si mancare si alte alea. in timp ce sotul meu imi facea orice moft.odata am dat ultimii bani din casa pana la salariu, sa-mi iau eu un inel care imi placea mult si nici nu a comentat ceva. ba chiar el m=a indemnat sa-mi fac placerea asta. cu "explozivul" pe care mi l-am dorit dupa divort, si dc imi luam ceva din banii mei, se comenta: ai prea multe creme, farduri, haine..etc si mai e ceva, eu n-am "copilarit" niciodata, m-am maritat f tanara si am intrat brusc intr-o relatie serioasa. n-am avut parte de experienta de viata ca sa stiu sa apreciez anumite lucruri.iar sotul meu era un om obsedat de munca. din cauza felului tensionat in care priveam eu relatia cu maica=sa, m-am racit de sot, din toate pctele de vedere, inclusiv intim. pe cand, dupa divort, doar atat am avut. pasiune si scandal.aa si plimbari si excursii, pe care nu le pre afaceam cu sot, pentru ca el muncea prea mult. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inainte sa divortez, eram o persoana care se respecta foarte mult. am avut numai prieteni "de calitate" ca sa spun asa. eram considerata o fata f exigenta. aa si genul de tocilara rea, dar din aia fara ochelari, adika dragutica. pe "abuziv" l-am cunoscut cand eram in plin divort+maica-mea era internata pt cancer. eram complet debusolata, terminata. iar abuzivul respectiv s-a purtat intial, fantastic. nu frumos. fantastic. venea cu mine la spital la mama, ma consola. maica-sa ma curta la greu, imi facea zilnic mancare pentru mama etc...faze care conteaza enorm. cand esti singur la parinti, un parinte trage sa moara, iar un tip, cunoscut de cateva zile, e alaturi de tine complet. si familia lui. si toti. apoi a inceput declinul, care a plecat de la insistenta lui obsesiva, de a ma muta cu el. pur si simplu era obsedat de acest lucru. apoi geloziile patologice plus faptul ca nu voia sama lase sa invat pt un examen f greu pe care il aveam pe cap. si totul a culminat cu o cearta suprema pe motivul mutatului impreuna, cand l-am refuzat iar si mi-a tras niste palme de am vazut stele verzi. plus ca m-a lasat balta inainte cu 2 luni de examen. iar inainte cu 2 zile de examen, m-a sunat sa-mi zica ca si-o trage la munte cu una(nici macar nu era adevarat, era cu taica-su la munte, dar eu am suferit enorm, pt ca in prostia mea ma bucurasem ca ma suna, credeam ca-mi ureaza succes.). si pe parcursul a 2 luni de despartire, cat am avut pana la examen, m-a sunat de 2 ori: 1. data la 2 zile dupa ziua mea, ca sa-mi spuna ca n-a dat doi bani pe ziua mea...2. o data sa0mi zica ca are de ales intre 2 tipe..super tari. ceva de genul...ca sa aflu la 3 luni dupa, de la o tipa, SINGURa, cu care a umblat perioada aia, ca era imposibil sa aiba o relatie cu el, pentru ca tot timpul vb de mine.si fata aia ma cautase special sa ma cunoasca.. miss parker...astept sa-mi descalcesti motivul pt care am inceput seria de abuzivi. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babyblue, citesc si ma tot minunez ce naiba ai cautat tu cu "abuzivul" atata timp. Ok, ai vazut ca nu merge, te-a carpit o data - ceau bonjour. Stai asa sa tragi de un barbat care e un zero relational vorbind, zau asa. Ai avut ghinion si ti s-a lipit asta - dezlipeste-l, arunca-l la cos, capul sus si hai inainte. Niciodata sa nu accepti o relatie cu cineva care e mai prejos de exul - uite cum vrei-nu vrei ajungi sa faci comparatii in favoarea exului - mi se pare ciudat. De regula exul e omul negru [zz] Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babyblue, ce mai stii de fostul sotz? Daca era/si este asa cum zici...nu ar merita o reevaluare? Poate ca viatza ti-a oferit tocmai ocazia sa compari...Mai usor "manageriezi" o soacra bagacioasa decat un partener mitocan si violent... Pentru un carnat nu tre' sa iei tot porcul, dar pentru un domn...induri o soacra... Nu stiu mai multe date despre casatoria ta, dar, din ce ai scris, mi se pare sotul ideal. Pt. Diana: cu "cojones" te mariti, cu alea conversezi/traiesti... V “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu exul am o relatie stabila de "afaceri", ca sa zic asa. adika avem ceva impreuna. l-am reevaluat comparandu-l cu "abuzivi", iese cu nota 9+, mai ramane maica-sa pe negativ. tin foarte mult la el,am extrem de multa incredere in el, in special la capitolul financiar, ceea ce cu abuzivii a fost dezastru...dc le-as fi spus cat castig cu adevarat (nu ca as castiga prea mult), ma incalecau rapid (si asa m-au tapat destul): "hai, nu-mi iei si mie o bere? auzi, nu pui si tu niste bani pt nu stiu ce chestie. "etc..chestie care pe mine ma scoate din minti. adica nu te repezi sa ma alinti cu vreo floare, vreun cadouas mai rasarit, dar vii repede sa-mi scormonesti buzunarele ca sa-ti umflu tie burtoiul, eu care nu beau alcool, nu beau sucuri ca n-am voie, nu mananc dulciuri rafinate, nu mananc mezeluri, carne si mai nimic din comert. doar o supa, niste legume si 2-3 fructe si lactate, asta pt ca n-am voie nu de alta. si nu mi se pare firesc sa platesc bautura si friptanele unui barbat, doar ca sa fim nemteste, 50-50.. ex sotul meu este persoana care imi ridica banii din colaborari si din procentele care imi revin si mi-i pune pe card.ba-mi mai pune si in plus dc am nevoie, iar tot ce a insemnat telefoane, incarcator la laptop, schimbat laptop,asigurare la masina mea..el s-a ocupat de tot. ca le facea pe firma. problema e de "cohones", ca n-avem nici o treaba si de faptul ca eu sunt terci dc ma joaca cineva de maniera abuzivului: "acu te plac, acu te las, acu te vreau, acu te joc..faze din astea." acum ma gandeam, ce o fi in mintea abuzivului, ca eu dc iubeam cu adevarat, asteptam o persoana, sau o luam cu iubirea ca sa o aduc inapoi. si mi-e groaza sa constat ca de fapt el nu ma iubeste deloc. cum am sarit din schema, s-a spalat pe maini. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si dc ar fi sa-mi dau sg o explicatie, si va rog pe voi sa ma contrazicei, dc gresesc: - el isi doreste o dobitoaca care sa-l caure in c.r si cu noroc, sa-i si convina ca aspect social, financiar, fizic. a stat cu mine cat a sperat ca voi face ca el. - cand a vazut ca in loc sa ma mut cu el, sa ma apuc de ciorbe si de jobul de cautator in fund, am ales jobul asta fain, si-a dat seama ca nu corespund, so...bye bye. - nu m-a iubit niciodata. e f lucid si si isi urmareste scopul. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

babyblue, ti-am urmarit si eu subiectul. trebuie sa gasesti puterea de a nu mai intoarce capul. esti dashteapta, frumoasa, te descurci singura. deocamdata uita-i pe nenii masculii si concentreaza-te pe tine. iti spu ca EL va aparea cand te vei astepta mai putzin. cat despre cretinul asta, propun sa ne dai nr lui sa-i trimitem cate un sms: "buna ziua. am inteles ca suntetzi in cautarea unei tar.bip bune care sa gateasca si sa duca gunoiul. sunt in cautarea tocmai a unui asemenea job. ziua de munca=500 eur. daca suntetzi interesat va rog sa ma contactatzi. o zi buna!" te pupic, b
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by babyblue
acum ma gandeam, ce o fi in mintea abuzivului, ca eu dc iubeam cu adevarat, asteptam o persoana, sau o luam cu iubirea ca sa o aduc inapoi. si mi-e groaza sa constat ca de fapt el nu ma iubeste deloc. cum am sarit din schema, s-a spalat pe maini.
pai ai sarit din schema cum spui, fara sa va consultati - inteleg de ce nu te-ai consultat cu el, da' nu stiu cat intelege el intre voi doi pe langa pasiune a fost si probabil mai este un joc de putere, care pe care ... iar tu in semnatura ta spui "nu incerca sa ma schimbi" "am multe reactii pripite si deplasate". poate ar trebui sa incerci sa te schimbi tu insati de dragul tau si a unei relatii viitoare (si aici nu fac referire la ciorbe si sarmale, unghii lungi sau french) ci la modul cum vezi tu o relatie (de exemplu ti-ai putea inchipui o relatie in care economia e la comun?) cat despre reactiile pripite si deplasate au si ele sarmul lor, depinde de situatie si grad.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...