Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Conflict de interese:))


Recommended Posts

quote:
Originally posted by dianaintruder
si tu plangi dupa el???????? ii simtzi lipsa? II reciteshti mesajele? Porfavor babyblue, credeam ca sunt singura fata dezmembrata din uz pe aici la capitolul "thinck clear" diana
ei uite ca sunt si altele;))viata ta m-a inspirat f mult ca sa plec de langa el, ca mi-am dat seama ca pe acolo ajung si eu...dc ma mut cu els i mai fac si un copilas... eu inca am taria sa nu dau nici un semn de viata si sa ma ingrop in ale mele, adica munca. ca ma roade cateceva pe dinauntru...adevarat! de ce naiba ma roade? nu stiu..mi-o trece candva.. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 216
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Adela99
quote:
Originally posted by babyblue
acum ma gandeam, ce o fi in mintea abuzivului, ca eu dc iubeam cu adevarat, asteptam o persoana, sau o luam cu iubirea ca sa o aduc inapoi. si mi-e groaza sa constat ca de fapt el nu ma iubeste deloc. cum am sarit din schema, s-a spalat pe maini.
pai ai sarit din schema cum spui, fara sa va consultati - inteleg de ce nu te-ai consultat cu el, da' nu stiu cat intelege el intre voi doi pe langa pasiune a fost si probabil mai este un joc de putere, care pe care ... iar tu in semnatura ta spui "nu incerca sa ma schimbi" "am multe reactii pripite si deplasate". poate ar trebui sa incerci sa te schimbi tu insati de dragul tau si a unei relatii viitoare (si aici nu fac referire la ciorbe si sarmale, unghii lungi sau french) ci la modul cum vezi tu o relatie (de exemplu ti-ai putea inchipui o relatie in care economia e la comun?) cat despre reactiile pripite si deplasate au si ele sarmul lor, depinde de situatie si grad.
da lupta pe putere, lupta nervilor... in fosta mea casatorie am avut banii la comun. imi foarte imaginez acest aspect, cu conditia sa nu mi se impuna ce sa fac cu banii. punem la comun, atata timp cat exista relaxare si incredere intre noi. si cu el am incercat sa punem banii la comun, doar ca e primul care nu vrea sa-i puna pe toti, si tine de ei sa-si ia super masina sau ce vrea el. ar vrea ca eu sa-i pun pe toti si el o suma egala cu a mea. si cu restul sa faca ce vrea el. sau sa stabilim o suma egala. ceea ce pe mine ma dezavantajeaza. pt ca va dau un exemplu simplu care nu e conform cu realitatea, dar sunt rapoartele similare (discutie pusa de el): sa zicem ca eu am 10 mil si el are 25. si ca sa ne descurcam in casa el considera ca ar trebui sa strangem suma de 15 mil. el ar vrea ca eu sa pun 7 mil si el 7. eu raman cu 3, din care nu-mi mai permit haine coafor sau ce am nevoie. el ramane cu 18 din care eu sa nu-l intreb ce face. iar banii comuni sa fie numai pt casa, macare si benzina. targ pe care eu l-am refuzat. pt ca dc eu stau singura, cheltui cu casa si mancarea si benzina mea,ma duc la sa zicem 3 mil si imi raman 7 pt mine. (cifrele sunt fictive). si pe langa acesti bani, mai vrea de la mine si sa gatesc,sa spal sa calc...pt ca vezi doamne din cei 15 mil la comun nu isi permite femeie la curatenie. si eu i-am explicat: cu tine eu cheltui bani in plus, pt mancarea si mofturile tale, nu mai imi permit nimic, nici macar o femeie sa ma ajute..si te mai si slugaresc...nu destul sunt obosita de la job. de aia am plecat. pe cand cu sotul, eu aveam (iar dau cifre fictive)...5 mil si el 55. si da ii puneam la comun...dar nu prea il interesa de banii mei. si eu eram f ambitioasa sa castig mai mult, ca sa vada ca si eu pot. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aa si ca sa preciez, el a fost cel care a pus aceasta discutie financiara, inainte de asa zisul nostru mutat impreuna. chestie care mi-a facut sila. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

wow. serios? mie de ex imi sta in gat, dc merg cu el o carciuma ceva: el isi comanda felu' unu, felu'2, 4 beri sau vin, suc, apa etc..si io ma calmez cu o supa, maxim o salata, pt ca altfel vomit toata noaptea. si ma scoate din minti sa platim 50-50...adika e ca si cum n-am ce face cu banii mei. e logic ca vrea sa stea cu mine, dar eu ce puii mei castig din toata schema asta? ca de atatea carciumi 50-50...nu mai mi-am luat o rochie pe mine? ca sunt stresata sa-mi iau un fond de ten care imi place, ca doamne fereste sa nu cumva sa raman fara bani si sa n-am sa cotiezez berile.. io nu stiu mai adina cum ai putut face asta. zau asa. oi fi eu mai nebuna, cine stie, poate ai tu super bani...dar mie mi se pare total lipsit de masculinitate sa te bucuri la banii unei femei, ca un nemancat...mai ales cand AI!!! _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

babyblue, ce-ar fi s-o iei ca pe o alta experienta, sa tragi invataminte si sa rizi un pic pe seama ta? in ce situatii ai fost si in ce situatii ai fi putut ajunge daca marsai la ideile lui. nu stiu cum esti tu, dar eu daca incep sa rid de mine sint salvata[biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu cred ca e lipsit de masculinitate sa te bucuri de banii unei femei (ei, sa zicem ca nu a fost intocmai chiar asa, nu-ti imagina ca el castiga doi lei cinzeci), pur si simplu sunt eu defecta la faza asta si ma platesc astia prea mult.[:D] si m-am trezit ca domnul sufera de complexe. Poate pe buna dreptate, ce putea face el mai mult decat a facut? Haul se adancea. El urca un pas, eu trei. Dar ai dreptate ca un barbat care cere 50%-50% e sub orice critica. Scarbos de-a dreptul. Si asta spune tot despre el. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si de ce ma seaca asta!!! odata faceam niste cumparaturi, era 12 noaptea, ne dusesem la un magazin non stop..sa mai laum niste vin si niste mancare din aia facuta...si imi lasasem geanta acasa..ca plecasem asa in plimbare si s-a gandit el pe drum ca hai sa mai luam cateceva. si tot ce am cumparat a costat vreo 400 de mii. poate si mai putin. sta la casa, plateste si pe drum ce imi arunca: "auzi, frumos e sa stai la casa cu mana in san?" si zic "poftim?"..si el de colo: "auzi draga, pe tine asa prost te-a invatat fostul barbat, ca femeia sta la casa si se uita asteptand sa scoata prostu' banii din buzunar??" si i-am zis "da draga intamplator asa se intampla", "aa tu vrei ca eu sa platesc totul, eu sa car si plasele ca tu esti o doamna si nu poti, vezi ca ai mentalitate de femeie intretinuta! ia masuri si schimba-ti gandirea!"...asta se intampla fix acum 4 saptamani!! asta pt ca O DATA a platit si el fara sa cotizez si eu. si se mira cum am putut accepta eu un job in alt oras, si sa-l las cu buza umflata dupa ce se pregatise sa ne mutam impreuna. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babyblue, nu stiu daca exista un 'pattern' in care tu te atasezi de abuzivi, poate esti tu inca dezorientata dupa un divort si o relatie in care ai crezut ca gasesti sprijinul de care aveai nevoie. Din felul in care l-ai descris pe fostul sot, imi imaginez ca e destul de bulversant ca el sa insemnte atat de mult, sa fie un om atat de potrivit, dar sa aiba o singura mare hiba, care sa nu-i permita sa intretina o relatie. Desi aparent e un barbat complet, in esenta e destabilizator abandonul lui in fata mama-sii. Apoi, vulnerabila fiind, avand nevoie de ajutor, ai dat peste exact ceea ce nu-ti trebuia. Poate tu cauti acum barbatul asta complet si complex: sa ai beneficiile din relatia cu sotul, dar sa fie complet independent si sa se impuna in fata familiei. In plus, dupa ani in care ai fost obisnuita in binom, e mai greu sa fii singura. Eu cred ca dezamagirea ta ca el nu te vrea, ca nu e dispus la negocieri vine nu din faptul ca il vrei pe el, ci te simti inca vulnerabila si ai fi vrut o dovada ca esti importanta, ca insemni ceva. Si... mi se pare ca trebuie sa fii mai sincera cu tine. Esti ironica, sarcastica si autoironica. Am fost si eu autoironica peste masura si am aflat ca mi se trage din teama de a nu face fata asteptarilor celorlalti. Si am aflat ca e un mecanism de aparare: rad de mine de teama sa nu rada altii inaintea mea, ca nu le-am indeplinit criteriile. Nu stiu daca asa e, insa da-ti voie sa gresesti. Nu te simti vinovata ca ai fost 'gaina' si i-ai permis nu stiu ce. A fost, s-a dus. Nu-ti fa patul 2 saptamani, nu face curat, fa placinte, stramba-te la ceilalti soferi, fa-ti prieteni care sa nu indeplineasca asteptarile 'tocilarei dragute'. Spun asta pentru ca si mie mi se pareau inadmisibile anumite gesturi din partea mea si am aflat ca standardele nu-s un mod de viata functional si pozitiv. Da, suferi. Nu stiu daca pentru el, daca impotriva lui. Poate pentru tine, ca exista undeva o babyblue sensibila care trebuie sa faca fata. Chiar si aici, pe forum, discutiile sunt amuzante si ironice, insa tonul unor postari mi s-a parut un pic judgemental, ca tu esti fata desteapta si nu te poti preta la asa ceva, sau ca e inimaginabil cum stai cu un asemenea personaj. In fond, si personajul asta traieste o existenta trista, care i-a fost 'prescrisa' cine stie cand si cine stie de cine, un tipar grotesc in care el nu e niciodata sigur si multumit de ce are, teama ca exista intotdeauna ceva mai bun out there, sau ca afectiunea nu e mijlocul, ci insulta si jignirea. Daca poti si ai timp si crezi ca ai nevoie, incearca sa vezi ce nu 'merge', ce scartaie, ce te face sa cauti si sa nu gasesti. Cu cat inveti mai multe despre tine, cu atat iti faci viata mai usoara. Bafta multa la noul job si ai incredere in succesul tau in viata emotionala cum ai in cea profesionala! ************ Nus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buli...buna idee! :)) esti o scumpica mercic mult. o sa fac asa...:)) adina....adorabil defect ai ! adika sa fii platita bine! lol...ce dulce! _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...