Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Conflict de interese:))


Recommended Posts

quote:
Originally posted by nuschu
Babyblue, nu stiu daca exista un 'pattern' in care tu te atasezi de abuzivi, poate esti tu inca dezorientata dupa un divort si o relatie in care ai crezut ca gasesti sprijinul de care aveai nevoie. Din felul in care l-ai descris pe fostul sot, imi imaginez ca e destul de bulversant ca el sa insemnte atat de mult, sa fie un om atat de potrivit, dar sa aiba o singura mare hiba, care sa nu-i permita sa intretina o relatie. Desi aparent e un barbat complet, in esenta e destabilizator abandonul lui in fata mama-sii. Apoi, vulnerabila fiind, avand nevoie de ajutor, ai dat peste exact ceea ce nu-ti trebuia. Poate tu cauti acum barbatul asta complet si complex: sa ai beneficiile din relatia cu sotul, dar sa fie complet independent si sa se impuna in fata familiei. In plus, dupa ani in care ai fost obisnuita in binom, e mai greu sa fii singura. Eu cred ca dezamagirea ta ca el nu te vrea, ca nu e dispus la negocieri vine nu din faptul ca il vrei pe el, ci te simti inca vulnerabila si ai fi vrut o dovada ca esti importanta, ca insemni ceva. Si... mi se pare ca trebuie sa fii mai sincera cu tine. Esti ironica, sarcastica si autoironica. Am fost si eu autoironica peste masura si am aflat ca mi se trage din teama de a nu face fata asteptarilor celorlalti. Si am aflat ca e un mecanism de aparare: rad de mine de teama sa nu rada altii inaintea mea, ca nu le-am indeplinit criteriile. Nu stiu daca asa e, insa da-ti voie sa gresesti. Nu te simti vinovata ca ai fost 'gaina' si i-ai permis nu stiu ce. A fost, s-a dus. Nu-ti fa patul 2 saptamani, nu face curat, fa placinte, stramba-te la ceilalti soferi, fa-ti prieteni care sa nu indeplineasca asteptarile 'tocilarei dragute'. Spun asta pentru ca si mie mi se pareau inadmisibile anumite gesturi din partea mea si am aflat ca standardele nu-s un mod de viata functional si pozitiv. Da, suferi. Nu stiu daca pentru el, daca impotriva lui. Poate pentru tine, ca exista undeva o babyblue sensibila care trebuie sa faca fata. Chiar si aici, pe forum, discutiile sunt amuzante si ironice, insa tonul unor postari mi s-a parut un pic judgemental, ca tu esti fata desteapta si nu te poti preta la asa ceva, sau ca e inimaginabil cum stai cu un asemenea personaj. In fond, si personajul asta traieste o existenta trista, care i-a fost 'prescrisa' cine stie cand si cine stie de cine, un tipar grotesc in care el nu e niciodata sigur si multumit de ce are, teama ca exista intotdeauna ceva mai bun out there, sau ca afectiunea nu e mijlocul, ci insulta si jignirea. Daca poti si ai timp si crezi ca ai nevoie, incearca sa vezi ce nu 'merge', ce scartaie, ce te face sa cauti si sa nu gasesti. Cu cat inveti mai multe despre tine, cu atat iti faci viata mai usoara. Bafta multa la noul job si ai incredere in succesul tau in viata emotionala cum ai in cea profesionala! ************ Nus
perfect si complet adevarat.:(( o sa citesc si o sa recitesc ce mi-ai scris. multumesc. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 216
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by nuschu
Eu cred ca dezamagirea ta ca el nu te vrea, ca nu e dispus la negocieri vine, nu din faptul ca il vrei pe el, ci te simti inca vulnerabila si ai fi vrut o dovada ca esti importanta, ca insemni ceva.
da, as fi vrut sa vad ca sunt importanta pentru EL si pentru mine, ca sa ma vindec de suferinta ca n-am fost suficient de buna pt soacra mea. dar si pt El, pentru ca il iubeam. as fi vrut sa vad ca Eu contez mai mult pt el, decat niste ciorbe pe care nu le-am facut sau tocanite sau stiu eu ce alte alea.. as fi vrut sa vad ca "teama" ca ma pierde, i-ar lumina mintea si ar vedea ca exista sentimente care ar trebui sa ne ajute sa rezolvam totul. pt ca din gura i-am explicat degeaba, ce ma deranjeaza. [qoute]Originally posted by nuschu Chiar si aici, pe forum, discutiile sunt amuzante si ironice, insa tonul unor postari mi s-a parut un pic judgemental, ca tu esti fata desteapta si nu te poti preta la asa ceva, sau ca e inimaginabil cum stai cu un asemenea personaj. In fond, si personajul asta traieste o existenta trista, care i-a fost 'prescrisa' cine stie cand si cine stie de cine, un tipar grotesc in care el nu e niciodata sigur si multumit de ce are, teama ca exista intotdeauna ceva mai bun out there, sau ca afectiunea nu e mijlocul, ci insulta si jignirea. ************ [font=Arial]Nus [/quote] nu-l consider prost si pe mine desteapta. are si multe calitati, doar ca motivele pentru care ajungem sa ne certam, sunt lucruri cu care eu nu m-am confruntat pana acum (vezi prob cu banii, isterii) si nu le consider ok. si e f adevarat ca m-am straduit f mult sa fac cumva sa gasim o cale de mijloc, convenabila pt amandoi, ca sa excludem motivele de cearta. dar pe parcus am ajuns la concluzia ca e mai "tare" ca mine si efectiv el nu renunta la nimic. sg modalitate pe care nu am incercat-o a fost sa-i fac pe plac exclusiv, in orice voia de la mine. adika sa ma mut cu el la comanda, sa fiu bucatareasa si menajera fara sa mi se para ceva sarit de pe fix, si sa cotizez financiar fix dupa gustul sau. asa ceva n-am putut sa fac, am plecat, el nu e dispus nici in ultimul ceas sa renunte la ceva, vorba ta, sa negociem, cat lasa el, cand ma intorc eu....chestii din astea. pt ca eu am fost si cred ca sunt dispusa sa mai incerc (nu acum, peste un timp x si oricum doar dc as primi din partea sa o anumita atitudine) o relatie cu el, o incercare....sa fac pe dracu in paispe si cu banii si cu macarea si cu curatenia...as vrea sa i le fac pe toate sa vad atunci ce mai gaseste. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babyblue, eu zic ca ar fi o greseala si o pierdere mare de timp sa mai incerci ceva cu el (chiar si peste nu stiu cat timp). Sunt de acord ca si el sufera in varianta lui, dar nu inteleg ideea de a incerca sa te potrivesti cu el no-matter-what. Oricum veti ajunge exact la aceleasi dispute. Sunt de acord ca fara compromisuri nu rezista nici o relatie, dar de la asta pana la a incerca sa schimbi radical un om - fie ca e partenerul, fie ca esti tu - e cale lunga. Sper sa-ti gasesti jumatatea, cat mai aproape de sufletul si gandirea ta! [flo] Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adina Iulia
Babyblue, eu zic ca ar fi o greseala si o pierdere mare de timp sa mai incerci ceva cu el (chiar si peste nu stiu cat timp). Sunt de acord ca si el sufera in varianta lui, dar nu inteleg ideea de a incerca sa te potrivesti cu el no-matter-what. Oricum veti ajunge exact la aceleasi dispute. Sunt de acord ca fara compromisuri nu rezista nici o relatie, dar de la asta pana la a incerca sa schimbi radical un om - fie ca e partenerul, fie ca esti tu - e cale lunga. Sper sa-ti gasesti jumatatea, cat mai aproape de sufletul si gandirea ta! [flo] Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
[flo] mercic. momentam oricum nu vorbesc decat ca n-am ce face altceva. lucrurile raman in acelasi punct.eu aici. el acolo. nu sms, nu tel, nu net. e f posibil ca el sa gandeasca asa cum spui si tu, ca nu ne potrivim. de fapt mi-a si spus-o intr-o cearta: ca eu nu voi fi niciodata femeia pe care o vrea el: atasata de casa, dependenta de el..etc. indif cat de nedrept mi se pare mie. indif ce as simti pt el: dragoste, obsesie, ura... acum simt mai mult nervi...si ma racaie ca am plecat si el s-a dispersat asa usor, ca si cum tot anul asta n-a contat, ca si cum a uitat toate mom bune din relatia noastra.m-a sanctionat ferm si radical, pt ca am "indraznit" sa-i fac asa ceva. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babyblue, asa e, importanta esti tu si nu ce faci pentru x sau pentru y, indiferent ca de data asta s-a nimerit a fi el. Dar de ce trebuie sa-ti demonstrezi ca esti importanta pentru el? Pentru oarecine? Tu oricum esti importanta, nu pentru el, sau pentru fosta soacra. Ci pentru ca esti babyblue si PUNCT! De ce sa astepti de la el dovada ca esti importanta, cand el singur are probleme? Sper sa nu ma hazardez, dar pentru mine e curioasa exprimarea si reactia lui intr-o situatie destul de banala, intr-o relatie de cateva luni, intre doi oameni maturi (deci nu e nevoie de ani intregi de exercitiu); limbajul necontrolat si suspiciunea exagerata. Eu cred ca te-ai atasat de o persoana care are probleme nerezolvate, conflicte cu el si cu lumea. Oare nu esti tu, pur si simplu, prinsa la mijloc in lupta lui cu el, cu lumea? In incercarea de a-si satisface niste nevoi de dominatie, de a-si infrange teama de esec etc etc. Nu stiu exact cum e el, si probabil ca tu ne-ai spus aici numai ce te supara, insa sunt semne de intrebare fata de increderea pe care o are in el si in oameni (suspiciunea fata de tine, obsesia 50-50), fata de raportarea corecta la el si la ceilalti (ideile ca femeia trebuie sa suplineasca totul si orice), criticismul excesiv (care vine, poate, la randul sau, dintr-un set de cerinte fata de el fie prea rigid, fie prea lax). Dupa mine, acest om nu stie ce vrea. Orice are, vrea altceva. Ca i-ai face cu totul pe plac, n-ar fi bine. In loc de sarmale pe jumatate nefierte, ca ale mama-sii, le va vrea cu orez ingargaritat, pentru ca problema nu e ca nu-i sunt satisfacute dorintele, el nu are dorinte reale, el se afla intr-o permanenta lupta de a demonstra si de a-si demonstra ca nimeni nu e suficient de bun pentru el, ca nimeni nu-l intelege, in extrem, ca nimeni nu-l iubeste. Daca tu ai cautat mijloacele prin care sa va intelegeti, evident, in limite rezonabile de ambele parti si el nu percuteaza la aceste eforturi, cred ca eforturile sunt prea mari pentru tine. Energia pe care o consumi sa incerci sa te intelegi cu el ai putea incerca s-o consumi incercand sa te fortifiezi pe tine. Imi pare rau daca s-a inteles gresit; n-am zis ca ai aceasta atitudine cum ca tu esti desteapta si el prost. Ma refeream la unele pareri care emit judecati de tipul: o persoana ca tine nu face asa ceva (prescriptii de genul 'femeile frumoase sunt proaste'). Orice persoana face orice!!! Eu sunt de parere ca fiecare situatie, om, trebuie tratat/a in contextul specific si atitudinile cu mesajele astea prescriptive sau evaluatoare nu sunt deloc benefice. Nu cred ca e un lucru pozitiv sa te apuci acum sa-ti dai pumni in cap ca i-ai calcat camasi, sau i-ai cumparat o acadea. Asta pentru ca i-ai acordat credit, incredere, spune-i cum vrei. Ca ai fost dispusa si deschisa fata de o relatie corecta si sincera. ************ Nus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by babyblue
as vrea sa i le fac pe toate sa vad atunci ce mai gaseste.
Ooo va gasi! Cuta invizibila de pe camasa perfect calcata si scama microscopica de pe covorul proaspat aspirat. Este total inadmisibila lipsa lui de respect pt tine. El nu te vrea perfecta, el vrea sa aiba langa el o femeie pe care sa o chinuie, sa o injoseasca, sa o jigneasca, sa ii gaseasca mereu si mereu defecte. O fi un complex de inferioritate, dar cui ii pasa, in definitiv? Nu e cazul sa iti pierzi vremea nici macar cu GANDUL ca ai avea vreo sansa la fericire cu el. http://bd.lilypie.com/AVkRp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

l-am sunat azi sa-l intreb ce mai face... mi-a zis: de la foarte bine in sus. altceva? i-am zis: nimic altceva. el: de ce,mi-ai facut farmece si acum vrei sa vezi cum ma simt? eu: nu ma ocup cu asa ceva.daca esti bine, ok. pa pa si am inchis... _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by babyblue
l-am sunat azi sa-l intreb ce mai face... mi-a zis: de la foarte bine in sus. altceva? i-am zis: nimic altceva. el: de ce,mi-ai facut farmece si acum vrei sa vezi cum ma simt? eu: nu ma ocup cu asa ceva.daca esti bine, ok. pa pa si am inchis... _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Ha! Vezi ca pierzi teren! Ai grija[:D]Poate te trezesti ca te rogi TU de el sa va impacati... http://bd.lilypie.com/AVkRp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by babyblue
l-am sunat azi sa-l intreb ce mai face... mi-a zis: de la foarte bine in sus. altceva? i-am zis: nimic altceva. el: de ce,mi-ai facut farmece si acum vrei sa vezi cum ma simt? eu: nu ma ocup cu asa ceva.daca esti bine, ok. pa pa si am inchis... _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Da rau te-a mancat undeva. Unde erau planurile alea ca arunci toate cartelele pe care te poate gasi si nu mai vorbesti nimic cu el? Ce vrei de fapt? Sa inceapa sa planga ca te vrea inapoi si ca o sa se schimbe? "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Clover
quote:
Originally posted by babyblue
l-am sunat azi sa-l intreb ce mai face... mi-a zis: de la foarte bine in sus. altceva? i-am zis: nimic altceva. el: de ce,mi-ai facut farmece si acum vrei sa vezi cum ma simt? eu: nu ma ocup cu asa ceva.daca esti bine, ok. pa pa si am inchis... _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Da rau te-a mancat undeva. Unde erau planurile alea ca arunci toate cartelele pe care te poate gasi si nu mai vorbesti nimic cu el? Ce vrei de fapt? Sa inceapa sa planga ca te vrea inapoi si ca o sa se schimbe? "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
ar fi o varianta interesanta....dar nu e cazul.:)) cartelele le-am aruncat. l-am sunat cu nr ascuns. m-am gandit la o varianta: sa imi caut un tip super serios, care chiar dc nu-mi place prea mult, dar sa se poarte fain cu mine si sa ma apuc sa fac un copil cu omul ala. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...