Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (168)...STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

andani nu am facut inca...maine urmeaza [:D] ca-mi vine si chinezoaica in vizita..aveam de gand sa-i fac gogosi...da nu nu nu[help][help] ca mananc si io prostii...deci fac fursecurile si cred ca o sa pun in ele si neste fistic neprajit de am prin casa ramas (o mana adik)

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

'Neata din nou! Andanii, multumesc de primire! Da, trebuie sa slabesc, e musai! Puisorul, in teorie aproape stiu ce trebuie sa fac, dar practica ma omoara. Si nu prea stiu cum sa le combin. De ex. nu stiu cand pot manca migdale, alune, nuci; si daca acestea pot fi si prajite sau trebuie exclusiv crude. De ex. ieri; MD: cafea, paine integrala facuta in casa, unsa cu putin pate de ficat si 6 masline. Stiu ca nu e bine, dar atunci inca nu ma hotarasem sa tin monti. Dupa care, la pranz, somon la cuptor cu legume (brocoli si conopida). Si aici am o intrebare: eu stiam ca nu avem voie morcovi fierti, porum, mazare (asta e o combinatie de legume congelate pe care obisnuiesc sa le folosesc). Nu e ok, nu? Sa revin. Dupa o ora si jumatate am baut o cafea indulcita cu sirop de agave. La diferenta de vreo doua ore am mancat 2 mandarine si cam 2 pumni de migdale neprajite. Seara am avut muafiri, iar eu am inlocuit sucurile cu cei si suc de rosii, plus migdale din acelea. Am mai ciugulit si cateva alune prajite. Iar seara tarziu m mancat o bucata de telemea cu un ardei capia rosu. Va rog sa-mi spuneti si mie daca am gresit cu ceva, e foarte important, pentru ca nu vreau sa fac greseli. Eu cred ca, cafeaua r fi singura abatere (stiu ca ridica gligemia f. mult), dar deocamdata nu pot sa renunt la ea. Pupici si astept sfaturi de la voi! Laura, mama lui Andrei [url="http://community.webshots.com/user/tcatlaura"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! andanii stiu ca din cauza ciugulitului stagnez, de-asta am spus ca musai trebuie sa-mi revin. Cred ca undeva e si putin piticul care imi spune ca aproape mi-am atins tinta. Batalia grea s-a dus, am pierdut 18.5 kg. Acum incepe aia mai grea... ultimele kg si mentinerea! monica multumesc de pont o sa caut si la Penny magiun. tlaura in timp te vei invata cu regulile Monti. Toate am invatat pe parcurs. O sa-ti raspund punctual la mesajul tau. - migdalele, alunele, fisticul se consuma doar crude. Le poti manca intre mese ca si gustari sau dupa mesele lipidice. In general nu mai mult de 50g pe zi pentru ca sunt f. calorice. Ca idee o migdala are cam 1g deci 50 de migdale sunt portia pe o zi. - mazarea e monti, o poti consuma in continuare. Morcovii fierti in cantitati mici (de ex in ciorba) sunt ok, porumbul e interzis - incearca sa lasi pauze de 3 ore intre mese (includ aici si gustarile) - fructele se mananca intotdeauna singure, nu in combinatie si de preferat dimineata inainte de micul dejun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tlaura, inca un lucru care am inteles din Monti si care il aplic cu sfintenie: distanta intre mese (tin sa accentuez asta, pt mine regula f.importanta). Tu spui ca la 1 ora/2 ore ai mai ciugulit ceva, eu am inteles (si fac totul sa respect) ca distanta intre mese/gustari sa fie de minim 3 ore minim(cam atat ii ia carnei sa se digere, 3-4 ore); fructele insa se pot manca cu 1 ora inaintea altei mese, dar nu mai devreme de 3 ore fata de anterioara. Adicalea, mesele sa imi fie clare: 3. Gustarea e cand nu ma pot. (eu mai sar peste unele cine tarzii, ca stiu ca ajung acasa la 21 30, dar bag o gustare pe la ora 17-18). De aceea mesele Monti nu sunt mici, eu mananc sa ma satur, sa rezist pana la urmatoarea masa, sa nu fiu tentata sa dau iama intre ele si la ce nu trebuie. Astfel, organismul are timp sa digere tot, sa se odihneasca, sa nu mai fie nevoie sa secrete insulina (Montignac da vina pe ingrasare pe excesul de insulina). Practic, Montignac opreste excesul de insulina, echilibreaza organismul, deci opreste depunerile, in sange ajung substantele necesare, fara ingreunarea digestiei, tranzitului, metabolismului etc. iar slabirea vine ca efect secundar. Ce ma fac insa cu mesele festive/ invitatille la musafireala?? Sa le dau si lor cartile Montignac inainte de a merge in vizita?[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] . Sa ma duc cu mancarea la pachet? sa ma pun la masa si sa zic omului: arata bine, nu mananc nimic de aici?
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

saddie foarte buna listuta cu reguli a ta..cu o singura corectare...migdalele is mai mari de 1g...adik eu am luat o punguta de 150g si cred ca is cam 50 de toate[alcool] io azi: Md: peste afumat, ceapa si wasa, si am mancat si o felie de wasa cu unt si gem neindulcit[:I] g: clementina P: cred ca imi pun in tigaie neste ciuperci si o sa bag la cuptor neste fipturici G: migdale, o alte clementina cred C: ei asta nu mai stiu mai lenevesc putin si ma apuc si de fursecuri [pk]

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gata si fursecurile...au iesit destul de multe si dintr-un motiv sau altul nu-s tari ca un biscuite ci-s mai de graba ca niste mini blaturi de tort ( cred ca am facut compozitia prea moale ma gandesc)...dar sunt bune la gust si cred ca merg ff bine cu ceva gem fara zahar[alcool]

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

azi: MD: fructe P: macrou la gratar si o salata dementiala (antdive,morcov ras,ardei, ceapa verde, rosii,lamaiie) C: je sais pas, am conopida cu branza la cuptor, poate mananc numai fructe si o sa am o zi low-calorica. Miscare ciuciu. Am facut biscuiti la copil neconformi, cu faina integrala dar zahar. Am gustat (pus pe limba) din pasta, si la fel din produsul final. Intrebare: voi ati inteles cand incepe digestia zaharului/amidonului? Eu stiam ca digestia zaharurilor incepe din saliva, dar in momentul ala este trimis semnal catre pancreas sa declanseze insulina? cum este preluat/ interpretat acest semnal? adica e vazut ca glucida ne-buna din momentul respectiv? Si in cat timp se duce efectul, adica cand pot manca urmatoarea masa(cu grasimi de ex.) ca sa nu se depuna? Si mai ales, daca mananc/gust ceva nepermis, ce si cand trebuie sa mananc la urmatoarea masa? Nu am gasit asta, dar mai studiez.
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare montigirls, astazi sunt happy, m-am cantarit si am 75kg[pk][pk], probabil dau asa jos ca e la inceput oricum sunt multumita! Am fost in week-end la mama si am fost 100% conforma: vineri la cina am mancat o farfuriuta de ciorba de fasole. Sambata: MD: wassa+branza 0.2%+cafea neindulcita G: mar P: un castronel mic de ciorbita de curcan+ o pulpita de pui la cuptor+ salata verde G: mar C: salata verde cu ton si ou. Duminica: MD: wassa+branza 0.2%+cafea neindulcita G: mar P: ciorbita+ o bucatica muschi de porc la cuptor+salata verde G: mar C: nu mi-a mai fost foame [:D] Tlaura bun venit alaturi de noi. Eu sunt printre fetele nou venite si vreau sa-ti spun ca in 3 saptamani am inceput sa inteleg care sunt princiipile Monti. Totul este sa ramai alaturi de noi ca in timp vei invata. Eu acum fac si pentru cei din casa aceeasi mancare, oricum nu este nimic nesanatos in ea. Fetele sa stiti ca mai nou nu mai dau cartofi copiilor, bine Stefan mai mananca la gradinita, dar Elenei ii dau legume cu diverse.. Mama are diabet si i-am scris si ei cam ce trebuie sa manance.. Am bagat toata familia in [grup] Cleo eu la mesele festive de obicei mananc acasa, inainte de a merge in vis\zita, si acolo iau putina branza, legume.. alcool nu servesc, spun ca iau medicamente..[:D]. Acum noi nici nu onoram decat cand avem vreo obligatie ca am copii mici si nu prea plecam. Felicitari pentru gramele slabite![flo] Monica multumim de pont. Am sunat-o pe mama si am trimis-o la cumparaturi.. Azi: MD: wassa+gem Top+ iaurt 0%+ cafea neindulcita G: gref P: pulpita de pui la cuptor+ fasole verde cu usturoi G: 1 patratel cioco C: un castronel mic de ciorbita pui+ legume. [mamica] de STEFAN -21.01.2009 si ELENA -15.12.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...