Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (168)...STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

carmenid="red"> ma bucur ca imi gasesti folositoare raspunsurile[:I][:I][:I]

 

e buna combinatia care o ai pentru ca: smantana si cascavalul fiind grase sunt lipide si deci poti sa le pui langa oua, carnita

 

fetele noiid="red"> pe aici..noi avem un locsor (top secret) unde punem poze cu noi sa ne cunoastem mai bine si sa fim si fetze langa numele care le avem aici..cine e doritor...pun detaliile cu userul si parola pe IM .doar dati strigare [:D][:D]

 

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.id="size2">

id="violet">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

tlaura, sa zic ce cred eu ca ai gresit ieri.

 

MD: piine cu somon. Deci piinea e din cereale, deci glucidica. Somonul e gras - zic ca e lipida. Glucidele nu se mananca cu lipide (de fapt asta e si teoria lui Monti: excesul de lipide se depune FIX datorita insulinii). La piine poti pune orice alta glucida: gem fara zahar, branza degresata, iaurt degresat.

Eu, cand am wassa/facut piine integrala, am mancat-o goala [:D]. Nu am gasit cu ce sa combin, si... gata.

Inca un stres la mine: cu faina integrala, faina de secara, tarate. Pana acum am luat ceva ce scria ca e pt diabetici..

 

Nici eu nu stiu cum sa mananc dulcele. chiar daca e monti. Eu l-am mancat ca masa separata(mic dejun [:D])... in weekend. In timpul sapt. iau o gustare: o patratica de cioco neagra de 9gr. Nu in fiecare zi, evident.

 

Fructele iar sunt glucide. Tot separat separat de mancat. Avantajul este ca se digera f. repede, deci e e bine sa le mananci cu 1 ora inainte de masa, ca gustarica, dar la 3-4 ore dupa masa anterioara, sa se digere ce ai mancat inainte. Ideal e sa le mananci pe stomacul gol. De ex. eu am mereu 2 mere dim- sunt inlocuitor de cafea pt mine. Acum rod unul f. gustos [:D]. Din pacate eu nu sunt exemplu bun, pt ca deseori nu mai mananc altceva pana la 12.

 

 

zici de salata cu branza, ton. Cu branza grasa, presupun (adica ne-degresata). Asta e cina ideala, dar o poti lua si la pranz. Poti manca cat poti de mult (datorita verdeturilor - astea ajuta sa umpli burta, in plus branza si ton sunt satioase).

 

Alta sugestie de pranz satios: ciuperci/fasole verde cu o carne.

 

 

E normal ca la inceput organismul sa ceara la fiecare masa un desertzel (o glucida). In cateva zile(functie de caz) te obisnuiesti. Citii o teorie (nu stiu cat de reala e sau ba) ca multe persoane au paraziti intestinali ce se hranesc cu glucide, si de asa explica senzatia de dulce dulce dulce dulce, dar ca eliminand o perioada complet, vor muri si se indeparteaza natural.

 

Azi la pranz nu am nimic la mine. Mai greu e ca am iesit din schema cu banii asa ca.. nu stiu ce sa ma duc sa cumpar sa mananc.

 

 

edit: am scris 2 ore la mesajul asta, pana sa dau send...au fost fetele mai rapide.

 

Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim! id="Comic Sans MS">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cleoid="red"> cioco daca e neagra adik +75% poti sa mananci imediat dupa masa lipida ca e 75%cacao..care e lipia

iar fructele monti le indica sa le mananci inainte de masa...dar asta cu ora..eu nu o tin ever...pentru ca el spune..se pastreaza distanta pentru ca in felul asta nu te balonezi de la fermentarea lor si cu adaugarea altei mancari deasupra...io nu am probleme din stea niciodata...si deci sar de regula asta mai mereu[alcool][alcool]

 

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.id="size2">

id="violet">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

brandusiku, eu nu stiam sigur cu ciocolata asa ca o lasai la distanta de masa anterioara. Sarutmana.

 

cu fructele, insa, le separ de ceva ani, din timpul sarcinii (ginecologul, sa ii dea Dumnezeu sanatate) mi-a recomandat asa (3 mese serioase, cu fructe ca gustare), si... bine m-a invatzat ca nu ma mai dezvatz si ca ma simt f. bine asa. In plus, stiam ca au ceva glucide... si de aici le separai de restul.

 

 

oricum, de vreo 2-3 luni am inceptu sa citesc tot mai m ult despre nutritie si alimentatie (cred ca duc la obsesie), si gasii o alta parere: fara fructe /glucide seara ca.. agita. Acum, sunt atenta daca vreau fructe seara (si vreau des), sa mananc din astea cu indice glicemic jos. Whatever, informatiile se bat cap in cap in mintea mea.

 

Ce gatiti in weekend? sa ajunga ceva zile, ma refer. (Imi fac lista de shopping).

Si fasolea uscata cum o gatiti sa fie monti? ea e cu IG 35 deci... ii pun morcovi sau ii pun carne sau ulei?

 

 

 

Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim! id="Comic Sans MS">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cleo si eu am probleme cu mancarea peste wk( mai ales ca trebuie sa ajunga); pana la urma o sa fac: ciorba de perisoare cu legume( carnea la perisoare e de porc); sufle de conopida cu piept de pui( asta cred ca-l fac duminica); maine am pastrav( pe care il bag la cuptor cu rosii)

 

Fasolea uscata eu o fac batuta cu usturoi si putin ulei; salata ca icrele( fasolea tot batuta dar o frec cu putin ulei, lamaie si ceapa rosie); ciorba ( cu morcov/fara ulei si acrita cu boors sau zeama de varza)

 

Care sunt fructele cu indice glicemic jos? Eu seara pe la 21.00 cateodata( f rar, depinde cat sunt de obosita) as manca ceva, si atunci mananc portocala/gref/mar.

 

O sa schimb meniul de azi, mi-am dat seama ca nu am ce-i da fetei de mancare asa ca o sa fac niste fasole verde cu "bulanase" de pui la gratar.. si mananc si eu la pranz.

 

[mamica] de STEFAN -21.01.2009 id="blue"> si ELENA -15.12.2010 id="red">id="size4">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sarutmana de ideea de fasolica batuta.

 

fructe cu indice glicemic mai mic: clementine/mandarine (au 30 in loc de 35), fructele de padure (IG15) - dar acum sunt groaznic de scumpe, fistic,piersica,grefu cam atat mancai eu.

 

Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim! id="Comic Sans MS">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmenid="red"> trimis datele[:D]

cleoid="red"> nush ce sa-ti spun despre frcutele care agita seara..ce stiu e ca e indicat sa nu mananci citrice(ca au vit C si dau energie) dar ce pot spune e de ex sora mea...o incercat si ea monti...si nimic..era ff depresata ca nu da jos si asa s-o hotarat sa manance masa de seara numa fructe (si cand spun masa de seara ma refer la 1kg de persici o data[:D][:D])..dar in restul zilei nu mananca deloct fructe

si Maya care o slabit 40 si ceva de kg la un moment dat nu mai dadea deloc jos si incepuse tot la fel sa manance numai fructe seara si o fost ok

 

si la mine merge asta cu fructe seara...in primul rand ma culc mult mai usoara(desi la inceput fac burta mare ca fructele au apa dar pana ma pun in pat digestia e deja facuta si e ok..plus ce am vazut din observatie persoanala e ca atunci cand mananc glucid seara dorm mai bine(la un moment dat chiar mancam banana seara cand aveam probleme cu somnul)[asia]

 

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.id="size2">

id="violet">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici pe mine nu ma agita fructele seara. Deci na, sunt teorii si teorii.

 

La pranz azi am mancat: curcan grill cu brocoli.

G: cioco

 

Cina: fac ciuperci sau dovlecei.

Miine: fasole (sarutmana de idei, eram fara ).

 

Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim! id="Comic Sans MS">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmenid="red"> ce-mi faci tu mie..si mama are tot ciorba de perisoare[pofta][pofta]si am spus ca fac si io..da dupa mi-am amintit ca am fasole sa fac bors de fasole..da cred ca pana la urma fac ciorba de perisoare (eu is cu carnea de vita si curcan)[:D]

 

felul 2..maine o sa fac niste paste integrale cu sos de rosii si ciuperci si poate fac neste snitele la cuptor sau vesnicele bulanase..(oare de ce nu s-au inventat si alte animale comune din care sa-mi pot face friptura??[q][q])

 

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.id="size2">

id="violet">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...