Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prietene la bine si la greu - 155


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salut

 

Monis foarte interesant articolul de pe blog, pacat ca unii parinti ar trebui educati inainte de a-si educa proprii copii

 

eu sunt intr-o pasa super nasoala, azi a derapat unu' si am intrat in el si culmea ghinionului nu avea RCA, masina era inmatriculata in germania si ala mi-a lasat un nr de tel si a plecat...nu a vrut sa-mi lase nici un act, nimic. [V]

 

Sabina mi-a pus parul pe moate in week-end, dupa ce am laudat-o ca e fetita cuminte, mi-a demostrat ca poate fi maxim de obraznica [q] ... se pare ca e la faza de testat limite, ca altfel nu pot sa-mi explic comportamentul ei:

- sambata nu a vrut sa doarma la pranz, desi era obosita si se freca la ochi intr-una...a adormit pe la 7 si ceva singura si nu s-a mai trezit pana dimineata

- duminica a refuzat sa poarte pampers, si-l dadea jos in secunda doi, olita a fost cel mai mare dusman al ei, astfel ca a facut pipi pe ea de doua ori, si a pus capac cu un caca pe parchet [bang]... am incercat si cu frumosul, si cu ton sever si cu pus pe olita mai cu forta, parca numai sa ne faca in ciuda

- am aflat ieri ca un copil de 2 ani are nervi...prima oara cand s-a enervat ca i-am luat o crema de protectie solara pe care o lingea cu spor (nu ma intrebati de unde a luat-o ca nu stiu, mi-am ridicat toata casa mai sus de nivelul la care ea ajunge si tot mai gaseste cate ceva) si a trantit/aruncat pe jos un pahar plin cu suc (ii oferisem sucul ca sa pot sa-i iau crema, l-a acceptat, dar cand a vazut ca nu mai e crema l-a aruncat cat de tare a putut)

- a refuzat sa manance, sa doarma, sa se imbrace, sa ia picaturile (pe care le ia mereu fara probleme, ba chiar incearca sa-si puna singura) a gasit un pelungitor pe care din pacate nu avem unde sa-l ascundem si nici nu avem priza pe partea cu tv-ul si tragea de el fara sa-i pese ca eu vorbesc cu ea si ii explic ca se poate rani.

 

M-a capiaaaat! [alcool], parca cineva imi schimbase copilul cu un altul care nu pricepea romaneste si probabil si in chineza m-as fi inteles mai bine cu el.

 

astazi a fost ceva mai bine...sa vedem cat o tine [:I]

 

Na, ca m-am plans [:D]

Va pup

 

[*]Anca, mami de [zana] Sabina Ioanaid="purple"> (03 nov 2009)id="purple">id="Book Antiqua">id="size2">[*]

id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ancutzule, imi pare rau ca ai avut asa week-end.

Parerea mea, cu pam-pam-ul de rigoare: s-ar putea ca toate frustrarile adunate in timpul saptamanii sa fi iesit la iveala in zilele acestea. Insa cel mai mult inclin sa cred (dupa cum povestesti cu testarea limitelor) ca avea nevoie de "umplerea rezervorului emotional". Pur si simplu, dupa o saptamana de stat de dimineata pana dupa-masa tarziu la gradi fara voi, acum, cand erati cu ea toata ziua, incerca probabil sa atraga atentia cumva si sa va intrebe: "Ma mai iubesti?"

 

Sigur ca o iubiti mai mult decat lumina ochilor; asta nu pun la indoiala nici o clipa. INsa uneori nu stim sa transmitem asta copiilor, nu stim sa ii facem sa se simta iubiti; si de aici "strigatele" lor intrebatoare (manifestate cel mai adesea prin tot felu' de prostioare).

 

Nu stiu cat de coerenta am fost ca sunt super obosita dupa ultimele nopti. Dar sa ma si laud nitzel: Teodora are primul dintisor! [pk] Daca nu la noapte, maine cred ca sparge si al doilea. [alcool]

 

 

[pup] noapte buna all!

 


Mami de [copil] Timiid="green"> nazdravan si micuta Doraid="purple"> pisicuta [bibe]

id="Verdana">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!!

N-am somn...si bantui pe net... N-am nici chef de scris...de fapt de asta as mai gasi...dar nu prea am nimik nou de zis...

Nu m-am putut abtine sa nu o [pup] pe Smara ca asa frumos a explicat atitudinea Sabinei... si tot asa frumos a scris ea acu cateva zile un mesaj de mi-au dat lacrimile si n-am putut sa o mai pup atunci.

Ancutza a zis Smara ce era de zis...

Monis postarea de pe blog... m-a lasat fara cuvinte si mi-a trezit ceva amintiri neplacute... pacat ca inca sunt parinti cu asemenea atitudine.

Ramonika mc de cafea in fiecare dimineata...

 

 

Mami fericita de strumfita si [gravi] 35+ cu Motzata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ancutza, ce povestesti tu de SAbina mi se intampla zilnic de o luna.

In cele 3-4 ore in care ne intlnim seara reuseste efectiv sa-mi coafeze nervii.... am tot felul de iesiri, mai mult sau mai putin ok, dar uneori nu reusesc sa ma controlez.

De 2 nopti o bantuie niste vise ceva, ca tot viseaza, plange, ma striga pe mine si pe tati sa dormim cu ea pt ca in secunda doi sa ne impinga din pat , ba vrea sacul de dormit ba vrea alta pijama la 3 noaptea, ba apa, ba lapte ba nu are trei suzete odata....... de vis

 

Noroc ca Dragos isi vede de somn chiar daca Eva urla si face ca trenul in miez de noapte, ca vecinii stiu ca se trezesc (le aud parchetul scartaind de la turele pe care le fac prin camera)

 

Nu stiu cat e frustrare ca nu ne vedem , cat sunt crizele varstei ....Nimic nu o multumeste mai mult de o ora de la pampers, haine, mancare, papuci, jucarii, etc. Se schimba de cel putin 3 ori pe zi de toate hainele, doar in ce vrea ea ( se catara pe un fotoliu si ajunge la rafturi de unde isis alege tinuta)

Cumva reuseste sa intre si in patutul lui Dragos peste el, deocamdata nu am elucidat cum escaladeaza dar i-a reusit de 2 ori pana acum si nu s-a lasat cu busituri

 

In permanenta se cearta pe jucarii, carti, etc Eva e in faza in care absolut totul e "a meu" si ii ia lui Dragos orice are in mana. Dragos a inceput sa riposteze, o trage de par si o ciupe...e f rapid incat abia reusesc sa o scot pe Eva din raza lui de actiune.

Si cand merge la baietelul vecinilor, Eva tot stapana jucariilor este, nu lasa pe nimeni sa se apropie de ea.

Abia astept sa ii duc iar la gradi, poate nu vor mai fi atat de plictisiti si temperamentali...

 

 

Si neata tuturor potiti la [cafea]

 

 

 

 

 

mami [cit] de gemenasi [tren]

 

 

 

2+

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza

[cafea] si ceaiuri calde pt. toata lumea.

 

IARINA La multi ani! sa fii sanatoasa si fericita alaturi de fratiorul tau si de familia ta. [s]

 

Ancutza si eu sunt de parerea lui smara cred ca Sabina se simte putin frustrata de lipsa voastra in timpul saptamanii si incearca sa va atraga atentia in w-e. sau ceva ce nu i-a convenit ce s-a intamplat zilele trecute.

 

pe mine iar ma doare gatul si imi curge si nasul... [bang]

 

 


Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009)id="size1"> [copil] tati [roker] si Vladutz [pis]

zebra roz

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui smaranditza
Ancutzule, imi pare rau ca ai avut asa week-end.Parerea mea, cu pam-pam-ul de rigoare: s-ar putea ca toate frustrarile adunate in timpul saptamanii sa fi iesit la iveala in zilele acestea. Insa cel mai mult inclin sa cred (dupa cum povestesti cu testarea limitelor) ca avea nevoie de "umplerea rezervorului emotional". Pur si simplu, dupa o saptamana de stat de dimineata pana dupa-masa tarziu la gradi fara voi, acum, cand erati cu ea toata ziua, incerca probabil sa atraga atentia cumva si sa va intrebe: "Ma mai iubesti?" Sigur ca o iubiti mai mult decat lumina ochilor; asta nu pun la indoiala nici o clipa. INsa uneori nu stim sa transmitem asta copiilor, nu stim sa ii facem sa se simta iubiti; si de aici "strigatele" lor intrebatoare (manifestate cel mai adesea prin tot felu' de prostioare).Nu stiu cat de coerenta am fost ca sunt super obosita dupa ultimele nopti. Dar sa ma si laud nitzel: Teodora are primul dintisor! [pk] Daca nu la noapte, maine cred ca sparge si al doilea. [alcool] [pup] noapte buna all! Mami de [copil] Timiid="green"> nazdravan si micuta Doraid="purple"> pisicuta [bibe]id="Verdana">
align="right" id="quote2">Samara felicitari pentru primul dintisor...legat de Sabina si comportamentul ei, se poate sa ai dreptate, dar am si urme de indoiala , pt ca in fiecare seara, fara exceptie (plus momentele de iubareala de peste zi, edit: adica dimineata si dupa-amiaza cand suntem acasa), ne dragalim si ii spun/imi spune ca o iubesc/ma iubeste (ma ia de gat si imi pune "e besc" [olala]) si o pup si o strang in brate....ce altceva as putea sa fac sa-i umplu rezervorul emotional? [:D]Te pup si iti doresc multa odihna , sa poti sa-ti reincarci bateriile dupa saptamana grea [pup]
[*]Anca, mami de [zana] Sabina Ioanaid="purple"> (03 nov 2009)id="purple">id="Book Antiqua">id="size2">[*]
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si neatza fete dragi [pup]

 

Ramonik Sabina merge la cresa din septembrie, tare nu cred ca e lipsa noastra de peste zi, pt ca ea se simte tare bine la cresa, imi povestesc doamnele ca se joaca, danseaza, canta, mananca, cere la olita, se duce la culcare fara mofturi, fara sa para deranjata de ceva.

 

Acasa nu i se refuza nimic, este foarte dragalita si are acces la orice vrea (cu mine langa ea explicandu-i si asigurandu-ma ca nu se poate rani), nu stiu, inca tind sa cred ca ne testeaza limitele, asta mi-au spus si de la cresa, ca majoritatea copiilor fac la fel in perioada asta.

 

Gabitza cred ca la tine e si mai greu cu 2, sa stii ca si eu mi-am iesit din fire duminica si am cam tipat la ea, mi-a parut rau in secunda doi, dar eram terminata de atatea mofturi

 

Strumfy te pup, cum esti cu burtica? au inceput insomniile? s-a intors motzata? Andruta ce face?

 

Fug, ca am o gramada de treaba [:I]

[pup]

 

[*]Anca, mami de [zana] Sabina Ioanaid="purple"> (03 nov 2009)id="purple">id="Book Antiqua">id="size2">[*]

id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza

 

la multi ani iarinaid="red"> sa cresti mare sanatoasa

 

ancutz, gabitza nu sunteti singure, va ineleg perfect, hai ca mai e putin pana la 3ani si trece

 

gabitza intrebai de fastra kids, m-am interesat eu, urma sa merg la o prezentare pt parinti, dar era la ora 9 dimineata si nu am putut merge, daca reusesc pana la urma dau de veste

 

noi bifam iar o viroza, pt ca din pacate sunt parinti care-si duc copii la gradinita indiferent de muci si tuse si mai nasol ca sunt primiti, asadar si remus a mers la gradi azi cu muci si o usoara tuse

 

mai nasol este ca luat si cezar si tuseste si el, nu prea am ce sa-i dau, a mai avut cineva puiul racit la o varsta asa de mica?

 

va pup, revin

 

Raluca, mamica de doi baieti, Remus Andrei (8 nov '09) si Cezar Ioan (3 dec '11)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...