Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cel putin 10 kg jos (3)


Recommended Posts

Gusta, m-ai facut curioasa si pe mine!

Lulu,dac-as fi si eu asa retinuta....Imi tot repet aia cu o 'clipa pe limba ,o viata pe fund' si desi pare logic,totusi ceva imi scapa![:D]

Am facut o ora de sport ,formata din 30 min pilates si 30 min stepper,dar simt o atractie irezistibila sa gust ceva.

Miine cred ca ne ducem la sanie.Aici ninge !

Gabyv, ce iei si de ce?("Acum sunt la o "cura" intensa de hormoni, ceva cocktail foarte nociv, asa ca imi propun doar sa nu cresc in greutate.)

Roxy,termina cu minciunelele,ori maninci ori glumesti?

Noapte buna!

[pup]

 

dulcetica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna!

 

Apelez la experienta voastra, poate voi intelegeti ce se intampla si ma puteti sfatuii mai bine. Problema mea e ca desii urmaresc un stil de viata sanatos si o alimentatie destul de restrictionata, completata de activitate fizica, nu doar ca nu mai slabesc dar ma si ingras. Mi-am pierdut reperele, nu imi mai dau seama ce e mult/putin, bine/gresit si imi vine sa nu mai fac nimic si sa mananc tot ce imi doresc daca oricum toate eforturile mele sunt in zadar.

 

Sa va explic. Merg la sala de 2,5 ani. Cand am inceput eram la greutatea mea ideala, si vroiam doar sa am o conditie fizica mai buna. Am slabit totusi 3 kg si aveam muschii frumos conturati, mai ales pe abdomen si brate. Pt prima data imi era drag sa mrg la plaja, m am lasat chiar fotografiata in costum de baie in vacanta. Dupa cam un an am luat la loc cele trei kg, fara sa fi schimbat ceva in alimentatie. Am inceput sa mananc si mai putin si sa merg la sala in fircare zi timp de 2 ore. Am continuat sa ma ingras. Antrenorii de la sala imi spuneau ca mananc prea putin si corpul stocheaza tot ce primeste. Am inceput sa mananc mai mult dar sanatos si tot am continuat sa ma ingras. Medicul mi a prescris analize de tiroida fiind convins ca asa se explica tot, inclusiv alte simptome, dar au iesit bune.

 

Acum am 7 kg in plus, sunt grasa cum nu am fost in viata mea, si extrem de deprmata. Imi e rusine de mine si de cum arat. Sa va explic çe mananc:

MD: o cana cu lapte cald 0%, 2 biscuiti din orez integral expandat, o felie de sunca de pui light, un ou fiert tare (asta de cand mi-au spus sa incerc sa mananc mai multe proteine) sau, cand e cald, un castronel de fructe proaspete taiate in cubulete, cu cateva linguri de iaurt 0%.

Gustare pe la 11h: un fruct de sezon

pranz: o salata cu cubulete de pui sau o supa, cu 2 felii de paine integrala

Seara: carne la gratar (piept de pui, vita, porc, peste)cu salata sau legume la abur. Ca desert un fruct.

 

Nu mananc absolut deloc zahar, doar indulcitor in cafea sau ceai, beau 2 cafele la birou si cateva ceaiuri pe zi.

 

Merg la sala si fac cardio de 5 ori pe saptamana, 1:15h de fiecare data.

 

Nu mai stiu daca mananc mult sau putin, am senzatia ca mananc prea mult si ca fac prea putina miscare. Sunt tot timpul frustrata, as vrea sa pot manca si o felie de pizza sau o prajitura cand iesim undeva. Ma simt oribil cand mananc o prajiturica la vreo ocazie. As vea sa stau mai mult la sala dar intre orele splimentare de la servici si viata de cuplu sunt tot timpul pe fuga si am sensatia ca factotul prost: plec de la servici desi as mai sta, dar vreau sa ajung si la sala, la sala stau o ora si un sfert desi minimum ar trebuii sa stau o ora si jumatate, dar vreau sa ajung sa imi vad si sotul, ajung acada si sunt frustrata si dezagreabila cu sotul meu. Si in plus toate acestea sunt in zadar... Voi ce ziceti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao ragazze,

 

Botticelina, nu te amari cu ce iti arata cantarul...cred ca o idee bune e sa te cantaresti o data pe saptamina doar(probabil o data pe luna si mai bine)... imi dau seama ca e greu, dar e mai bine decit sa te obsedeze 2-300 grame care nu inseamna mare lucru, nu-i asa?

 

Gusta, ce sperietura ai tras, e cosmarul fiecarui parinte!!! Bine ca ai gasit fata si era bine, doamne, cred ca si eu as fi albit si innebunit! E frica mea maxima, de cite ori mergem la Disneyland le explic de un milion de ori ca trebuie sa imi ramana in preajma, si afara singure inca nu le las (ale mele sunt mai mici) doar in curte...

Cat despre vreme...a fost frumos, dar cu zapada eu am facut vineri seara 2 ore de la serviciu acasa (de obicei 30 minute, maximum 40 daca am pierdut un autobuz sau un tramvai, ca eu le schimb)..ne-am bulgarit si de altele, acum sa nu mai ninga, eu nu mai vreau...

Cum te-ai vopsit? Si eu merg in curind, sunt roscata, adica parul e castaniu dar bate in roscat...cam asa... nu ma vopsesc acasa, nu ma pricep, si am nevoie (par alb) si trebuie...mi-e ciuda pt ca mi se pare foarte scump aici...

 

Cornelia, asa te inteleg cu ciocolata[pup]....

 

Constantencele, eu chiar zic ca va alintati, serios, nu va vad grase...dar in Ro sunt alte standarde, hahaha....

 

Roxana, multumim de reteta, chiar pare gustoasa...

 

Laura, hai, fiecare are momente dificile! Capul sus si revino la lupta! Te cred ca e greu cand lucrezi acasa...si eu cred ca, daca as lucra 4 sau 5 zile, as fi silfida...acasa am mereu o scuza sa rontai ceva ce nu e permis, e mult mai greu sa fii consecvent...

 

Paula, bun venit si succes!

 

Esthera, sper ca nu e nimic grav, succes si ai grija de tine![pup]

 

Lulu, hai ca te descurci bine...

 

Boti, recunosc ca nici nu ma uit la link-ul tau, probabil ca din afara Ro nu are rost, nu? Si imi fac doar sange rau...

 

Gabyv, eu iti tin pumnii[pup]...(sper ca am inteles bine). Cred ca sa nu te ingrasi e deja mare lucru.

 

Petaluda, poate ar trebui sa mergi la un doctor. Nu ma simt in stare sa dau sfaturi, mie insa mi se pare ca maninci foarte putin.Nu stiu nici ce varsta ai si cred ca, daca la 7 kg mai putin erai la greutatea ideala, acum nu ai cum sa fii asa de plinuta...cred ca tu asa te simti, insa. Nu cumva te tii cu dintii de o greutate care nu se potriveste cu tine? Mi se pare ca maninci putin(nu stiu daca ajungi la 1000 calorii pe zi) si faci mult sport, de 5 ori pe saptamina 1 h si 15 min cardio e mult... sigur ca tu stii ce vrei de la tine, dar ai zis si tu ca nu esti asa cum ai vrea sa fii fata de sotul tau, ca ai vrea sa maninci o prajitura sau o bucata de pizza in oras fara remuscari... si mi se pare normal sa vrei asta...

Daca, de exemplu, ai accepta ca greutatea de acum e cea care ti se potriveste (eu cred ca nu esti grasa, dar cred ca tu asa te vezi, ma repet) si ai vrea sa te mentii asa?

 

Si despre mine: am zile cat de cat bune... fac zumba de 3x pe saptamina, in rest nu mai reusesc sa fac altceva... dupa zumba 30 minute alergare spre casa (miercuri seara am facut in 15 minute drumul, ca m-am gandit sa ma duc in pantaloni scurti, hahaha)... Dupa zumba+alergare, sauna 20 minute si gata... la mancare e superok cand sunt la serviciu, acasa m-am purtat rezonabil...ieri o zi de nastere, am mancat o mana de alune si cateva snack-uri dar am sarit masa de seara... si evident doua pahare cu vin rosu...

Azi am fost cu hoarda la cinema, cu fetele mele si inca o fetita prietena... a fost fain, am mancat insa popcorn, si sarat si dulce...

asa ca diseara mi-am propus sa maninc doar carpaccio(nu o portie, ci doua probabil, cu salata+ un pahar de vin rosu).

 

Ieri am tras o bulgareala cu pruncutele cand am venit de la zumba...

 

Cam asa, in rest incerc sa ma abtin de la shopping, totul e la reduceri si zau ca e greu sa ma abtin[:)]...

Ca de obicei, nu va las fara cateva exercitii:

 

http://www.youtube.com/watch?v=56dn_By4LMg

 

 

 

Va imbratisez si o saptamina cat mai sportiva va doresc!

 

 

 

 

 

 

 

I believe in pink. I believe that laughing is the best calorie burner. I believe in kissing, kissing a lot. I believe in being strong when everything seems to be going wrong. I believe that happy girls are the prettiest girls. I believe that tomorrow is another day and I believe in miracles.

 

Audrey Hepburn

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, dupa luni de citire pe aici, am zis ca hai sa scriu si eu ceva :)

eu am de dat jos mult mai mult decat 10 kile, desi si 10 nu ar fi rau :) nu mananc dulce, nu mananc junk food, nu paine alba, problema e ca mananc mult si cand apuc. am pierdut o sarcina un an in urma si de atunci parca am innebunit, am tot pus pe mine.

acum vreau sa dau totul jos ca ma enerveaza si am si un sot slab si va dati seama ca aratam impreuna ca mama cu fiul :D desi suntem de o varsta :) a, sport nu apuc sa fac, ca am doua joburi, unu de la 9 la 6 si altul noptile si apuc sa dorm cateva ore doar. auzisem ca ingrasa si dormitul insuficient. deci, tot tacamul :)

nu incep de maine, ca e luni si parca am senzatia ca toate inceputurile de luni esueaza :) la mine merge bine cu numaratul caloriilor sau cu dieta proteica. cu a doua nu prea e posibil ca nu sunt singura si nu ii pot baga consortului doar carne pe nas, ca ma da afara de acasa :D da o sa imi notez tot ce mananc si o sa calculez si o sa ma prezint si eu la raport martea sau cand o fi mai nou :)

 

deci, va rog sa puneti un MARE PORK in dreptul meu si as vrea sa am -10 pana de 1 mai. acum am 95 (doamne, mi-e si rusine sa ma uit la cifra asta).

 

succes si voua tuturor si va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mneatza,

 

raportez un week-end linistit, pasnic, fara f mari abateri, doar 2 clatite si un paharut mic de visinata si atat.

si ca sa compensez abaterea, sambata am facut cunostinta cu Leslie si facem impreuna Walk Aerobic 30 minute/seara.

sunt in saptamana cu CM, si e nasol, ma simt balonata si am niste pofte ciudate, mai precis de dulciuri, dar sper sa reusesc sa ma tin tare si sa nu cedez.

 

meniul zilei de azi:

 

MD: iaurt cu tarate ovaz

G: mandarine

P: salata de vitel +castravete murat+iaurt+marar

C: varza calita(la cuptor facuta, din varza murata si o mananc fara carne si paine)

 

Revin.

 

SOACRA MARE

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata!

I'm back in the game! Oficial, de ieri m-am apucat de tinut dieta Dukan. Am mers o mila cu Leslie ieri + 10 minute pe twister stepper. Am pus sotul sa ma pazeasca sa fac miscare zilnic si sa imi dea peste mana cand ma vede ca vreau sa mananc ce nu am voie. Azi am moralul ridicat, sper sa ma mentin asa toata saptamana.

O saptamana minunata va doresc!

 


Am marfa la bazar umanitar DC id="red">

 

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

 

'Cos what I feel is the only truth for meid="size1">id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Gabyv,orice barzuca vad o deturnez!Sper ca exersezi prinderea,intre timp.Intrebare:e cuminte sa tii dieta in acest context?Lasa kg si concentreaza-te la ce e important.Renunta doar la dulciuri si mincat excesiv.

Bpaula ,Karyn,bine ati aparut si sa va topiti kg rapid!

Petaluda ,ia zi tu :inaltime ,greutate,virsta,daca esti musculoasa sau pufoasa ,care e evolutia greutatii tale la diferite virste, citi copii ai ,cind ai nascut si daca ai ramas cu ceva kg atunci.Nu stiu sigur daca e posibil ca aceste 7 kg sa fie de la muschii care trag mai greu....fetele care au, stiu mai bine.

Laura 25 ,sa stii ca si eu cochetez cu ideea sa incep Dukan,ca simt ca inot pe uscat,dar pt ca plec in weekend la o pensiune cu all inclusive, cred ca n-are rost saptamina asta.

Am fost la un botez simbata asa ca n-am noutati remarcabile ,inafara faptului ca rochia crapa pe mine si am tras greu fermoarul.Apropos,fermoarele astea ascunse sint cosmarul oriocarei femei care maninca ,pentru ca merg din ce in ce mai greu, cind trebuie sa-ti tii respiratia sa-l inchizi.Asta problema!

Va pup si miine ,hai sa zicem macar -o,5kg.

 

dulcetica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, fetele iubitele! sa avem o saptamana buna, cu minusuri [:D]

 

Gabyv iti tin pumnii sa-si faca efectul tratamentul si sa vina barza beata si te incurajez sa tii aproape cu slabitul (cat si daca se poate). Eu am asteptat barza vreo 4 ani si a venit cand renuntasem la orice speranta si doar ce slabisem muuuult. Iarta-ma daca te-am necajit cumva, vreau doar sa te incurajez sa nu renunti la a spera [flo]

 

Iris [pup] ce diferenta e intre capritele tale? Da, cu cantarele astea zau ca m-am zapacit, dar trendul e descrescator (si incurajator) pe amandoua, plus simt la haine. Sport n-am facut lately din motive de problema lunara...

 

Petaluda nu vreau sa te necajesc dar cred ca te afli aproape de o mica depresie si cred ca esti extenuata (fizic si psihic). Sustin cu tarie introducerea in programul zilnic a mici bucurii, chiar daca asta inseamna o pizza si o gogoasa si poate sa raresti un pic sportul, sau sa alternezi programele, adica sa faci 3 zile cardio si 2 zile yoga, pilates sau streching. Ar fi util sa stim de greutate si inaltime ai si peste cate kile ideale s-au depus alea 7. Cred ca nu sunt o tragedie decat pentru tine, ceea ce pot intelege dar care iata, pe tine te fac sa te simti atat de neatractiva. Uite, eu am avut si 50 de kile in plus si nu m-am simtit nicio clipa neatractiva [:I], am luat masuri sa slabesc doar din motive de sanatate (colesterol mare si dureri articulare).

 

Karyn bine ai venit si spor la dat jos. Te trec si pe tine la listuta dar io nu-s de acord cu porkul by default, pe ala tre sa-l meriti [:D]

 

Lulu si Laura cumintelelor, asa va vreau!

 

Dulcetica m-ai facut sa rad, mi-am amintit de glumita aia cu "ce sunt caloriile - niste creaturi mici si perfide care ne intra noaptea in dulap si ne stramteaza hainele" [:-)))]

 

Eu sunt incurajata ca trendul pe cantar e descrescator si am gasit si modalitatea de a-l pastra: mananc ce mi-e pofta dar in cantitati de maxim 2 guri si vad ca merge! In weekend am bagat placinta dobrogeana cu branza, orez cu lapte si alte deliciozitati dar in astfel de cantitati si vad ca e ok [bis] In prima faza, acum vreo 2 saptamani cand ma abtineam mi-era muuult mai greu sa nu scap caii.

 

 

 


Monica si [pis] Nancyid="red">, 04.07.2008

"If you are unware of your choices, then you have none"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...