Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Podurile din Madison County ...


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui J G
Eu, recunosc, sunt prea batrana si harsita ca sa mai cred ca exista o mare unica iubire care te lasa scoica goala. Exista mai multe mari iubiri si ne casatorim cu cea care coincide cu epoca in care "trebuie" sa ne casatorim. Si dupa 10 ani, 15 ani calcaiele au uitat de sot. Si sunt nostalgice :) Francesca il iubea pe sot si nu il iubea datoriceste sau din mila, ci il iubea iubea, asa cum iubesti un sot vechi de 15+ ani, care e parte din tine si din trupul tau si caruia nu i-ai face niciun rau, indiferent cat ti-ar arde calcaiele. In plus, spune chiar ea ca societatea de acolo i-ar fi sfasiat, ar fi avut repercursiuni asupra fetei ei etc. Mai mult, povestea cu Kincaid avea sens ca flama, ca iluzie, ca ultim strigat al feminitatii ei...si nu ca relatie de lunga durata. Si tot din capitolul batraneti, stiti cum e, cu varsta moralitatea omului e din ce in ce mai indoielnica. Mie mi s-ar fi parut aberant sa nu se fi culcat cu el, sa nu fi mers pana la capat... Ma rog, din punctul meu de vedere povestea e perfecta :)
Puah ! Habar n-am cati ani ai dar parem a fi de aceeasi varsta [flo]... I will keep an eye on you, girl ! P.S. Praf ne-am facut reputatia ... tot forumul crede acum ca "adulterim" pe la toate colturile [:D]
Si io [:D] ______________________________ http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/ http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui aylui
Interesant subiect! Desi sunt mereu pe forumul asta, de putin ori m-am incumetat sa raspund. Ma "bucur" sa observ ca povestea mea exista deja scrisa si in filme si in viata reala de inca multi altii (uitasem complet de filmul asta!) Ceea ce vreau sa spun este ceea ce simt, in definitiv toti ne dam cu parerea pe aici prin prisma propriei experiente de viata. Consider ca in oricare din situatii (din film, NUN, Isabella, eu...) esti condamnat la suferinta din momentul in care el/ea ti-a aparut in fata. Orice ai alege, indiferent de ce vei face, intr-un fel sau altul vei suferi. Daca alegi sa ignori ca-ti bate inima mai tare vei trai cu un regret si intrebarea vesnica "daca totusi...?". Daca vei consuma fapta, vei suferi de asemenea, fie ca iti vei distruge familia, fie ca iti faci inima bucatele. Nu exista scapare din momentul in care soarta ti-a facut "surpriza" asta. In rest totul tine de propria perceptie. Off topic: Dati-mi voie sa cataloghez ca egoism toate parerile extremiste gen: "cum ramane cu respectul, bla bla bla" si sa reamintesc "psihologilor" de pe aici ca toata viata noastra graviteaza al naibii de nedrept intre "ceea ce trebuie" si "ceea ce-mi doresc" si faptul ca uneori invinge "ceea ce-mi doresc" nu mi se pare neaparat o lipsa de caracter. Ne cam place ce-i drept ca cei din jurul nostru sa reactioneze exact asa cum am face-o noi, sotul sa spele vasele cand se umple chiuveta, copilul sa-si face lectiile imediat ce s-a spalat pe maini, soacra sa-si tina gura, Isabella sa-si vada de sotul ei, NUN sa si-o scoata din cap pe Cristina , etc...
Mai spune-ne :) Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria [zana]13 iulie 2007 si Elisa Andreea [zana] 03 septembrie 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mianna
as in "buey, sa vezi, o aparut odata la usa mea unu' bun raaau. io, fomeie maritata si cu copchii, am zis mersi ca ai mei erau plecati la targ, mi-am tras-o cu el 3 zile si 3 nopti si-n bucatarie, si-n cada, din cand in cand am mai ajuns si-n pat, da' n-am plecat cu el in lume ca n-avea stare sa se-aseze la casa lui, se agita ca un coi intr-o caldare, asa ca nu facea sens sa-mi las famelia. ashe c-am imbatranit alaturi de prostu' de barbatu-meo care n-o simtit niciodata nimic" [:D]
off topic: ai mila, era sa cad sub birou de ras si sefu' nu-i prea intelegator! [:-)))] - stiu ca nu se cade sa razi de "adulterul" omului, da' nah, se'ntampla [:I] "Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, nu intelesesem eu ce te macina pe tine.... Filmul: - e o poveste. Poti sa-i spui "de viata", daca vrei, dar asta nu il face mai putin poveste. - ii cunosti sfirsitul. Care, intimplator, este ala moralul, ala care respecta codul familiei: familia mai presus de orice (sentimente, trairi si dorinte personale). - Francescai ii este iertat pacatul, derapajul, pentru ca revine la "linia dreapta", ramine linga sotul ei (pe care, inca o data, eu cred ca il iubeste cu afectiunea si calmul care se instaleaza dupa enshpe ani de casatorie), isi creste copiii, ingroapa amintirile. Singura care are de suferit este tot ea, iar penitenta si suferinta nespala de pacate, nu? NUN : - este realitate. Oricare dintre noi poate fi sotia lui NUN, oricare dintre noi poate avea acasa un NUN iar sotul oricareia dintre noi poate avea o Cristina la serviciu. Si nu ne-ar conveni, nu-i asa? ca sotii nostri sa fie sau sa se creada indragostiti de alta femeie. Asta ar da peste cap toate normele sociale menite sa asigure un grad de stabilitate in societate (si sanse crescute de a ne creste "puii" in familii functionale, care desigur intimpina mai putine probleme decit familia monoparentala in a asigura conditiile de trai potrivite). - este barbat. Pe un forum de femei. care isi dau ochii peste cap auzind ca barbatii pot gindi despre femei ca sunt "bune".... - nu cunoastem finalul povestii, dar desigur il presupunem: porcu' si magaru' o sa-si lase bunatate de nevasta si copil pentru o himera, pentru ca e schimbator, nepasator si neimplicat, infantil, imatur etc etc etc. ______________________________ http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/ http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui mianna si totusi n-am vazut dilema ei intre dragoste si datorie. am vazut doar dragostea. fata de cineva care n-ar fi putut sta intr-un loc, fata de cineva care nu era catusi de putin stilul casnic, care nu s-ar fi putut stabili langa cineva. aaa, si-am mai vazut ca ceva care a tinut doar 4 zile poate fi chiar dragoste, nu aventura.
Ok - daca aceeasi situatie ti-o povestea o persoana reala, cu cuvinte simple, cu comparatii poate nefericit vulgare, cu trairi si exprimari mult mai slabe comparativ cu cele ale lui Maryl Streep, ai mai fi fost atat de miscata de poveste ?
Reduci la un fals numitor comun. Situatia 1: Ies in oras. La bar ma intilnesc cu un barbat si ne facem ochi dulci. Il aduc acasa pe canapea si il impusc. Cade mort pe canapea. Situatia 2: Stau pe canapea si ma uit la film. Peste mine da buzna un hotz. Iau revolverul de pe masuta si il impus. Cade mort pe canapea. Rezultatul este un mort pe canapea. Dar conteaza cum a ajuns acolo. Esti atit de (prea) focusata pe adulter ca iti scapa aproape tot. Eu ma intorc la munci pentru ca azi am zi grea. Iarta-ma daca nu pot avea simpatie pentru cineva care asteapta sa i se retraga burta nevestii...[q]
"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

haha, sa ma bag si eu in discutie. Vazui filmul in anul 1 de fackultate. Prima concluzie a fost: film pt fete batrane si femei divortate. Vazut filmul acum 2 luni, intr-o limba ce nu o stapanesc perfect. Intre timp, au trecut 15 ani peste mine, 1 copil, ceva ani incercati, ceva verigheta etc etc. Concluzia mea este: e un film despre o femeie care nu a avut multe alternative in viata, dar cand le-a avut, le-a ales bine, constienta. Da, e adulter. Dpdv al bisericii e. Dar privesc dincolo de asta, viata ei. 3-4 prietene, la distanta, casnica, targurile le servea sotul fara ea(era privata de marea distractie), in rest o viata (probabil din copilarie) cu un lant ce ii permite munca in casa, jurul casei si cam atat. Munca. Nu libertati, nu alternative. Daca nu era aventura asta, nu erau nici scrisorile si jurnalul ala frumos scrise, in care isi pune gandurile in ordine, dorintele, amintirile, sufletul. Cate femei ar avea curajul sa inteleaga, accepte si sa isi identifice atat de frumos sufletul ?
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mianna
Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui mianna si totusi n-am vazut dilema ei intre dragoste si datorie. am vazut doar dragostea. fata de cineva care n-ar fi putut sta intr-un loc, fata de cineva care nu era catusi de putin stilul casnic, care nu s-ar fi putut stabili langa cineva. aaa, si-am mai vazut ca ceva care a tinut doar 4 zile poate fi chiar dragoste, nu aventura.
Ok - daca aceeasi situatie ti-o povestea o persoana reala, cu cuvinte simple, cu comparatii poate nefericit vulgare, cu trairi si exprimari mult mai slabe comparativ cu cele ale lui Maryl Streep, ai mai fi fost atat de miscata de poveste ?
as in "buey, sa vezi, o aparut odata la usa mea unu' bun raaau. io, fomeie maritata si cu copchii, am zis mersi ca ai mei erau plecati la targ, mi-am tras-o cu el 3 zile si 3 nopti si-n bucatarie, si-n cada, din cand in cand am mai ajuns si-n pat, da' n-am plecat cu el in lume ca n-avea stare sa se-aseze la casa lui, se agita ca un coi intr-o caldare, asa ca nu facea sens sa-mi las famelia. ashe c-am imbatranit alaturi de prostu' de barbatu-meo care n-o simtit niciodata nimic" [:D] pot rescrie astfel orice carte/film, dar ce sens are? [:)]
Pai are sens in a demonstra ca admiratia fata de o persoana si situatia in care se gaseste depinde foarte mult de forma in care este pusa problema si nu de fond ...sa fim oare atat de superficiali ? Si nu ma refer la tine in mod paarticular - spun in general - ca si mie mi-a placut filmul asta dar dispretuiesc adulterul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...