Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Podurile din Madison County ...


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99
ia sa fiu eu avocatul diavolului nitel:)daca intoarcem filmul si ne gindim ca l-am fi vazut din perspectiva barbatului lui Meryl, care pleaca la un tirg si acolo cunoaste o femeie, cu care pune in scena toata povestea filmului cu o femeie fotograf. care e spontana, fara obligatii, frumoasa, proaspata, libera, vie.. fara rutina unei casnicii de 10 ani in spate, fara grijile copiilor si ale casei... asta cum suna? mai e romantic? mai e de inteles? ca si-a luat EL 4 zile de fericire si dupa aia si-a recuperat valorile morale si s-a intors la nevasta dar a continuat sa traiasca in secret cu dorul in suflet? intreb fiindca si pe forum am vazut ca suntem mai mereu gata sa fim mai blande cu femeia infidela decat cu barbatul.. si pe forum, dar si in viata reala:)off topic: agnes, sora mea [flo]ce dor mi-era de tine
align="right" id="quote2">Asta este o perspectiva interesanta ... stau bine sa ma gandesc ca in toate filmele astea de dragoste bazate pe un adulter, cea care era infidela era femeia. Si toate sunt pe aceeasi linie - ea casatorita si nefericita intalneste brusc dragostea vietii ei, o consuma si in fine, in functie de script - fie moare, fie alege familia, fie se sinucide.Se pare ca femeia adulterina stoarce mai multa compasiune de la spectatori decat barbatul adulter ... As putea gasi doua explicatii :1. Poate fi ori din cauza ca cele care consuma (cu lacrimi in ochi) si judeca (cu rugul aprins) genul asta de povesti sunt majoritar femei , asa ca, in momentul in care una de-a lor patineaza gratios pe tavanele bucatariei cu altul (din nefericire desigur [:D]), gasesc mai multa intelegere in trairile personajelor ...2. Ori barbatii au alte motivatii, mult mai putin sentimentale cand patineaza si atunci ii este greu artistului sa stoarca compasiune si intelegere din spectatori ...3. Ori ... nu stiu, mai gasiti si voi ... dar cert este ca nu gasesc acum un film de dragoste in care el inseala si lumea il indrageste si il scuza ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

vai dragelor, ce imagine buna se contureaza despre sexul frumos... [:-@]

 

pt placeri interzise, va mai recomand si "Unfaithful" (2002), cu Richard Gere, Diane Lane, si Olivier Martinez (mmmh [olala]), "Nights in Rodanthe" (2008) cu Richard Gere si Diane Lane, si ... did I mention Richard Gere? yeah, orice numai cu Julia Roberts nu ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Carla_B
great, just great17 pagini, si nimeni nu pare sa inteleaga ca Francesca alege ce alege din cauza copiilor... pfuui
align="right" id="quote2">pfui, ce fain e sa fii detinatoarea adevarului absolut! [:D]Asculta, priveste si taci!...Din brate fa-ti aripi de fierSi zboara cu ele spre cer!... id="green">id="Arial">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mianna
Citat:
citat din mesajul lui AgnesLucaIntre timp am imbatrinit si eu [:I] si cu mintea de acum zic ca nu-i iubea de fapt pe nici unul din ei. Era indragostita de personajul jucat de Clint Eastwood, da nu-l iubea.
align="right" id="quote2">de curiozitate, ce ingredient lipseste ca s-o poti considera iubire?Asculta, priveste si taci!...Din brate fa-ti aripi de fierSi zboara cu ele spre cer!... id="green">id="Arial">
align="right" id="quote2">Nu lipseste nimic, insa definim diferit iubirea. Eu ma refer strict la iubire = relatie de cuplu = proces activ in doi. Francesca, in afara celor 4 zile, nu iubeste un om ci o imagine a ei despre un om."Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Carla_B
great, just great17 pagini, si nimeni nu pare sa inteleaga ca Francesca alege ce alege din cauza copiilor... pfuui
align="right" id="quote2">E mult mai mult. - Un trecut de care nu e pregatita sa se desparta.- dragostea asezata pe care i-o poarta sotului.- impuritatea visului.- nu e pregatita sa poarte in suflet farame din casa ce o va parasi.Alege nostalgia celor 4 zile. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebitvivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AgnesLuca
Citat:
citat din mesajul lui mianna
Citat:
citat din mesajul lui AgnesLucaIntre timp am imbatrinit si eu [:I] si cu mintea de acum zic ca nu-i iubea de fapt pe nici unul din ei. Era indragostita de personajul jucat de Clint Eastwood, da nu-l iubea.
align="right" id="quote2">de curiozitate, ce ingredient lipseste ca s-o poti considera iubire?Asculta, priveste si taci!...Din brate fa-ti aripi de fierSi zboara cu ele spre cer!... id="green">id="Arial">
align="right" id="quote2">Nu lipseste nimic, insa definim diferit iubirea. Eu ma refer strict la iubire = relatie de cuplu = proces activ in doi. Francesca, in afara celor 4 zile, nu iubeste un om ci o imagine a ei despre un om."Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)
align="right" id="quote2">intr-adevar definim diferit. pentru mine iubirea este un sentiment, iar a avea o relatie un fapt; uneori se pot suprapune, dar in niciun caz nu sunt sinonime.Asculta, priveste si taci!...Din brate fa-ti aripi de fierSi zboara cu ele spre cer!... id="green">id="Arial">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

michelle, eu credeam ca stelele se dau pentru discutie (sau pentru posibilitatea unei discutii) si pentru posibilitatea pe acre ti-o ofera subiectul de a-ti expune punctul de vedere - nicidecum daca ti-a placut sau nu filmul ce face obiectul discutiei. id="size1">

 

in alta ordine de idei, simpatia/antipatia pe care o inspira un om sau un personaj nu are legatura cu sfintenia* lui, ci e legata de trairile lui si de rezonanta pe care o au in sufletul nostru.

nu e vorba nicicum de duplicitate (buflea, sper ca remarci ca ti-am dat 5 stele - am trecut in categoria de rating urata minus, sper), e vorba de un set complet de emotii, trairi si actiuni ale omului (sau personajului) aceluia.

in cazul in care nu cunosti persoana in mod real, ci numai din "filme" sau din ceea ce scrie ea depre ea insasi, iti lipseste privirea de ansamblu - iei doar ceea ce ti se da (plus ceea ce iti brodeaza mintea, desigur).

 

chestiunea e ca adulterul in pdmc e un accesoriu al povestii, iar in povestile de pe forum adulterul e punctul focal.

nimeni nu scrie pe forum despre lucrurile asupra carora nu are dubii (fie din real, fie din imaginar, dar dubiile exista independent de realitatea personajelor), prin urmare sfaturile "nu-ti lasa partenerul pe himere/ pe urata aia/ pe gigel" (pe care eu nu tin minte sa le fi dat vreodata, dar, ma rog, nu tin minte chiar tot) nu sunt o manifestare a duplicitatii celor care scriu (si totusi o plac pe francesca), ci un sfat/parere/reactie la situatia ipotetica prezentata din perspectiva celui care cere un sfat sau doar cauta audienta.

francesca e clara. ea si-a facut alegerile, si-a asumat consecintele lor si n-a cerut parerea nimanui. nici nu se lauda, nici nu se plangesi, in general, parea forumistelor despre ea si despre actiunile ei ii este indiferenta.

 

in alta ordine de idei, nu mi se pare duplicitar sa sustii pe cineva (sau sa il gasesti simpatic) chiar daca face lucruri cu care nu esti neaparat de acord. (eu as putea fi prietena cu un hot, asta nu ar insemna nicidecum ca aprob hotia. si nici ca sunt duplicitara. desigur, disponibilitatea mea sufleteasca nu e infinita si exista fapte care mi-ar face antipatica direct respectiva persoana, fara a mai lua in calcul ansamblul)id="size1">

 

 

*sfintenia = moralitate, nemers alaturea cu drumul, de-astea

 

[alcool]m-am molipsit de logoree...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...