Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Podurile din Madison County ...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mai eu zic ca nu prea mai e vorba de datorie vs dragoste.... datoria a ramas undeva in urma fiindca dragostea a castigat. deci da (ce-mi place expresia asta) este vorba si despre adulter. Si uite cum ne chinuim sa-l impachetam itr-o forma acceptabila ca sa nu inceapa tirada din manual. il acceptam au ba? ca in francesca nu vaz sa fi dat cu piatra inca. dar am vazut cum suntem invitati inspre locul unde "se desfasoara" cei doi "colegi" ai nostri de forum. So, in film e voie fiindca toti vorbesc atat de poetic? No really. cate n-am plans la citatul de pe prima pagina? (acelea care n-am stat sa evaluam ca n-am evaluat de la bun inceput). In realitate, nu toti stim sa ne exprimam sentimentele de sa inmueim stancile. Da' asta e echivalentul cepei prajite pe care o tot vad vehiculata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
Citat:
citat din mesajul lui buflea De ce povestea Francescai cea adultere este atat de impresionanta si a unui NoUN sau Isabellei, atat de revoltatoare ? [:D] ...
cred ca e vorba de prezentare :) pe mine cel putin, asta ma deranjeaza la povestile de pe forum. majoritatea sunt prezentate sordid. una e sa-ti picure pasiunea din fiecare cuvant, alta e sa povestesti de o gagica buna in antiteza c-o nevasta obosita.
BINGO - Portocalia [flo] - ai dreptate ... e chestie de forma si nu de fond. Aici vroiam sa ajung ... cum alte cuvinte, n-o sa te inteleaga nimeni daca folosesti metafore de genul "imi venea sa-l arunc pe geam:', dar o sa planga tot mapamondul daca portretizezi cu talc o adulterina in anii '60. [:D] Eu nu sunt asa de sensibila la forma, pot trece peste ea usor - userii de pe forum sunt niste personaje comune, necreative, nu stiu si nici nu cred ca isi propun sa atinga sesibilitatile noastre. Scriu sa se descarce, sa auda o parere, poate scriu sa-si testeze mana, talentul uneori inexistent ... Interesant este cat suntem de influentabili in judecatile noastre - o situatie de viata scursa prin pana unui artist poate sa ne faca mai iertatori ... aceeasi situatie de viata spusa de un amator aduce numai lesinuri de indignare. Later edit: acum am vazut ca Aqai a scris acelasi lucru ca si mine ... n-am copiat, va jur [:)]... doar ca nu ajunsesem cu cititul pana la ultimul post.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui J G
Eu, recunosc, sunt prea batrana si harsita ca sa mai cred ca exista o mare unica iubire care te lasa scoica goala. Exista mai multe mari iubiri si ne casatorim cu cea care coincide cu epoca in care "trebuie" sa ne casatorim. Si dupa 10 ani, 15 ani calcaiele au uitat de sot. Si sunt nostalgice :) Francesca il iubea pe sot si nu il iubea datoriceste sau din mila, ci il iubea iubea, asa cum iubesti un sot vechi de 15+ ani, care e parte din tine si din trupul tau si caruia nu i-ai face niciun rau, indiferent cat ti-ar arde calcaiele. In plus, spune chiar ea ca societatea de acolo i-ar fi sfasiat, ar fi avut repercursiuni asupra fetei ei etc. Mai mult, povestea cu Kincaid avea sens ca flama, ca iluzie, ca ultim strigat al feminitatii ei...si nu ca relatie de lunga durata. Si tot din capitolul batraneti, stiti cum e, cu varsta moralitatea omului e din ce in ce mai indoielnica. Mie mi s-ar fi parut aberant sa nu se fi culcat cu el, sa nu fi mers pana la capat... Ma rog, din punctul meu de vedere povestea e perfecta :)
Puah ! Habar n-am cati ani ai dar parem a fi de aceeasi varsta [flo]... I will keep an eye on you, girl ! P.S. Praf ne-am facut reputatia ... tot forumul crede acum ca "adulterim" pe la toate colturile [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea Aici vroiam sa ajung ... cum alte cuvinte, n-o sa te inteleaga nimeni daca folosesti metafore de genul "imi venea sa-l arunc pe geam:', dar o sa planga tot mapamondul daca portretizezi cu talc o adulterina in anii '60. [:D]
Daca reducem cartea la expresia "o adulterina in ani '60" sint de acord cu tine. Punem pe aceaesi treapta pe plictisitul NUN si pe Francesca...
"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Filmul nu este despre adulter in sine. L-ai redus la asta. Si nu pot decit sa remarc ca pendulezi intre "da e ok" si "nu, nu e ok, dar de ce nu e ok"[:D][:D][:D]
Aham ... [:)], dar despre ce este filmul atunci ?
Pai am explicat mai sus...dar sarisi etapa ca te-ai inflacarat!!![:D][:D][:D]
"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Nici eu nu am perceput ca filmul ar fi despre adulter. Ci despre alegerea Francescai intre datorie si dragoste. Cum spuneam, ca Anna Karenina [:D].
... in contextul unui categoric adulter. Mi se pare incredibil cum alegeti sa sariti peste ce nu va convine ca sa va bucurati de ceea ce e frumos in film ...in viata ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Nici eu nu am perceput ca filmul ar fi despre adulter. Ci despre alegerea Francescai intre datorie si dragoste. Cum spuneam, ca Anna Karenina [:D].
... in contextul unui categoric adulter. Mi se pare incredibil cum alegeti sa sariti peste ce nu va convine ca sa va bucurati de ceea ce e frumos in film ...in viata ?
Totusi gasesc ca sint citeva nuante diferite intre a "tavali" (scuze de expresie) colega de birou cu "cracii pina in git" si o poveste de dragoste in circumstante ultra mega deosebite. Eu tot ii dau cu dragostea...dar vad ca lumea de fapt se refera la sex. Sint o invechita!
"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Filmul nu este despre adulter in sine. L-ai redus la asta. Si nu pot decit sa remarc ca pendulezi intre "da e ok" si "nu, nu e ok, dar de ce nu e ok"[:D][:D][:D]
Aham ... [:)], dar despre ce este filmul atunci ?
Pai am explicat mai sus...dar sarisi etapa ca te-ai inflacarat!!![:D][:D][:D]
Am sarit etapa pentru ca raspundeam la mesaje pe masura ce le citeam, fara sa fi ajuns la sfarsitul topicului. [flo] Eu ma declar multumita - o vroiam pe Francesca la fel de ticaloasa ca si un user no-name din viata reala, sau userii din viata reala la fel de inteles ca si Francesca. Acum alege fiecare ce treapta ii convine [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...