Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Help, reteta eclere


Oaspete anja

Recommended Posts

Am nevoie de niste tips-uri pentru reteta de eclere (am promis sa ajut niste prieteni). Am incercat de nu stiu cate ori si pur si simplu nu imi ies. Am luat la rand toate retele de pe internet, am respectat cu rigoare reteta, nu am deschis cuptorul... dar nimic nu merge, rezultatul este acelasi intotdeauna, niste clatite lesinate. Ieri am urmat reteta de aici, pozele arata super, insa la mine au iesit un dezastru (si nu sunt chiar asa de dezastru in bucatarie!!!). [url]http://torturilelissei.blogspot.com/2011/01/eclere.html[/url] Pls, exista vreun secret al eclerurilor? Merci, Anja
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

anja, am facut doar de 2 ori gogoselele pentru ecler. de fiecare data au iesit ok. se lasa dupa copt? sau nu cresc deloc? daca se lasa dupa copt inseamna ca nu au stat destul din cate stiu eu. fa testul cu una: scoate-o din cuptor, verifica daca e tare si daca suna a gol. am vazut in reteta data de tine ca e cu margrina... n-am incercat decat cu unt. o fi asta, ca are mai multa apa....? (margarina) Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, gogosele nici nu cresc suficient- nu arata deloc ca in poza, si se mai si lasa dupa ce le scot din cuptor. Am incercat si cu ulei, si cu unt. Eu nu folosesc margarina mai deloc. Sa fie asta problema? Mie mi se pare ca sunt cam multe oua, adica iese cam moale compozitia. Tu ai alta reteta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Reteta de aluat pe care o face mama inca, si iese de fiecare data: 250ml apa (sau lapte) 125ml ulei 250g faina 5 oua un praf de sare Se pune la fiert apa (laptele), uleiul si sarea; cand dau in clocot se adauga faian in ploaie amestecand continuu. Dupa ce se raceste amestecul se adauga pe rand ouale. Apoi se pun in tava in forma dorita. IMPORTANT: sa nu se deschida cuptorul cat timp ele se coc fiindca se vor lasa, de obicei se vede la culoare cand sunt gata [flo]
Va doresc o zi buna ! Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anja, poate e o eroare in reteta, fie prea putina faina, fie prea multa margarina/apa. in alte retete am observat ca se recomanda ca aluatul sa fie lasat la rece inainte de a incorpora ouale. cand ai adaugat ouale, cum era aluatul, cald, caldut sau rece ? pentru ca daca aluatul e prea cald, oul se incheaga si nu va mai creste aluatul pus la cuptor. si se recomanda ca incorporarea oualor (sau oualelor?) sa se faca pe rand, nu se pune urmatorul ou pana nu s-a omogenizat bine compozitia cu oul pus anterior. iar cuptorul se incinge bine dinainte, coacerea se face la foc mare la inceput, apoi la foc potrivit. uite inca o reteta, poate ai succes cu ea : "Ingrediente aluat gogosi: - 125 g faina - 100 g unt sau ulei - 250 ml apa - 3 oua mari - ½ lingurita sare Cum preparam un aluat pentru gogosi? Acest aluat este foarte folosit pentru ecleruri, dar da foarte bine la gogosi. Punem intr-o olita de 1 litru sa fiarba apa, grasimea si sarea. Cand da primul clocot, se ia olita de pe foc, adaugam toata faina deodata si amestecam repede. Punem la loc oala pe foc. Amestecam de cateva ori, pana se dezlipeste aluatul de fundul vasului. Il lasam apoi sa se raceasca sau amestecam in continuare pentru a se raci, pe apa rece. Cand este aproape rece, punem ouale, pe rand, amestecand bine dupa fiecare, pana se incorporeaza in aluat. Din acest aluat putem prepara mai multe: ecleruri, profiterol, gogosi cu cacao sau aperitive. Punem gogosile in tava neunsa si se coc in cuptorul, care a fost incins inainte la maxim. Dupa 10 minute, de cand le-am pus la cuptor, focul il facem mijlociu. Lasam pe urma 20 de minute cuptorul fara sa deschidem, pana cand aluatul se ridica si prinde forma, pentru ca altfel se va lasa compozitia si va deveni cleioasa. Aceste preparate trebuie sa creasca de doua ori pe cat au fost, si sa ramana goale la mijloc. Le coacem circa 30 minute, ca sa fie putin rumenite. Nu le tinem mai mult, pentru ca vor deveni cleioase la mijloc. Pentru a le pastra fragede mai multe zile, le vom pune imediat dupa ce s-au racit intr-o punga de nailon la rece sau la frigider. La nevoie, putem sa le incalzim 10 minute la cuptor, ca sa se reimprospeteze si, imediat dupa, se umplu cu ce compozitie vrem. Chiar daca le facem de la inceput umplute, le putem pastra mai multe zile, pe platou, in punga de nailon, la frigider." Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu am ce sa-ti despre reteta pt ca nu am facut niciodata, dar parerea mea este ca 220 grade sunt prea multe pt copt prajituri. eu nu merg decat pe 180 si fac si torturi si cupcakes, placinte, in fine, gatesc destule la cuptor, dar nu cu mai mult de 180 de grade. Mada, un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 si cu Rares Daniel 19 dec 2008 [url="http://community.webshots.com/user/madaspa"]Ilinca si Rares [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...