Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Help, reteta eclere


Oaspete anja

Recommended Posts

Corina, am incercat in toate felurile. Intai, am lasat sa se raceasca compozitia si am adaugat ouale. Am preincalzit cuptorul, nu l-am deschis. Nu au iesit. Apoi, am pus ouale in aluatul semicaldut, cum scria in reteta, iar dezastru. Noroc cu copiii si sotu' care-s draguti si le manaca si asa:[:)] Roxana, merci incerc si reteta ta... sunt curioasa cat o sa perseverez.... Va spun ce imi iese, si daca reusesc va ofer un ecler virtual[flo].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

MAI INCEARCA UNA DE PE W.W.W.A L L F O O D..scoate spatiile si te duce acolo..eu am incercat odata si s-au tuflit dar stiu si cauza.....nu am avut rabdare,dar a doua au iesit. Madalina si Eva-Maria https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098 TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mada nu am ce sa-ti despre reteta pt ca nu am facut niciodata, dar parerea mea este ca 220 grade sunt prea multe pt copt prajituri.
nu, nu, daca nu e temperatura asa mare nu au cum sa creasca. anja, m-ai ambitionat, daca se pune viscolul cum zic astia ma apuc si fac si eu, si asa o sa fie timp gramada [:-)))] R
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja aluatul de eclere e dificil si pretentios dincolo de simplitatea aparenta, am invatat asta la scoala de bucatari care o fac aici in Franta si am avut la examen acest aluat. Reteta pusa de tine mi se pare putin disproportionata la cantitaea de faina si materie grasa ... reteta Corinei pare cea mai echilibrata. Eu iti dau reteta din cartea de cuisine profi si iti zic ceva mici secrete : apa 250 ml, sare fina 5 gr, zahar 10 gr, unt 80 grame, faina 125 grame, oua intregi ( 4-5 dar in practica mai mult de 3-4 nu merg niciodata) . Preparare: se pune a fiert apa cu unt, zahar, sare si de la primul clocot se ia de pe foc si se adauga faina intr-un singur val. Se amesteca cu o spatula de plastic sau lemn nu tel si dupa omogenizare se repune pe foc mic si se lasa se se "usuce". Stim ca e ok cand nu se lipeste de vas si cand devine lucioasa dureaza foarte putin operatiunea. Se ia de pe foc si se muta intr-un alt vas ( caserola fierbinte poate duce la coagularea oului ) si se adauga ouale rand de rand. Secretul este ca fiecare ou sa fie batut inainte se incorporeaza diferit si il poti adauga fractionat 1/2, 2/3 fara sa te trezesti cu prea mult lichid. De unde stii ca ai destul ou: ridici spatula si aluatul trebuie sa fie vascos dar sa curga in y de pe spatula, adica se prelinge dar ramane atasat e semn ca e ok nu mai adaugi ou. Se coace la 210 grade daca sunt eclere rotunde mici de tot daca nu intre 190 si 210 e bine sa ai cuptor cu ventilatie, daca nu la ultimele 5 minute din cele 20 aprox intredeschizi usa cuptorului bagand o lingura in ea si inchizand lingura cu partea groasa in cuptor ca se evapore apa din aluat. ( asta contrar ca nu te atingi de cuptor [:D] nu te atingi de el primele 15 min. Succes [flo] [url="http://bucataria-sylviei.ro/"]BUCATARIA SYLVIEI[/url] Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja [pk][pk][pk]bravoooooooo ce ma bucur pentru reusita, sunt ele capricioase dar cu mici secrete le venim de hac. Pofta mare la eclere, dupa ce iti intri in mana sa faci Paris Brest, sunt bestiale. Un fel de cercuri de eclere umplute cu crema de vanilie praline si garnisite cu fulgi de migdale si zahar pudra (astea le-am avut la examenul de bucatari in iarna ) http://cuisine-facile.com/recette.php?id=391 cam asa ceva arata . [pup] [url="http://bucataria-sylviei.ro/"]BUCATARIA SYLVIEI[/url] Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...