Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ioannula am inteles...ce te as ruga eu este din cind in cind sa judeci si cu capul nu numai cu inimioara caci ei berbantii asa fac.

In fine fericire ,calm si armonie...vezi tu ce faci caci acum stii orice LUCRU SE PREGATESTE CHIPZUIND INDELUNG.

Seara buna!

ps Anoukule am hranit gainile vecinilor cu masa mea...ma gindesc ca sa pregatesc un container cu ce arunc si sa l trimit la gainusile Estherei:)

Esthera tu vrei sa vinzi in piata si legume pasari ,mincare gatita ceva sau gradinaresti numai pt tine

....Fetelor dar chiar ma gindeam ca eu aici in piata de simbata nu am vazut pe nimeni care vinde mici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

Sa vind in piata legume, pasari, mancare gatita[wow]

Ha ha ha... mai Carmaw tu glumesti sau ma iei la misto????

Draguta mea animalutele o sa le am pentru mine[:D]...deocamdata!...intimp...mai vedem.

Multam [asia] si pentru mancarea pe care ai vrea s-o trimiti gainilor mele[:D]...dar cred ca le voi da doar boabe.

Oana....soro e viata ta!!...eu nu spun mai multe(desi ma mananca limba[:D]).

Ana am o gradina asa de frumoasa.....uite am sa fac maine poze si-am sa-ti trimit![:D] Am retinut ideea si daca am nevoie de sfaturi am sa te contactez[:D]. Avem un cotet...ba nu..mai bine spus o casuta[:D] sau sa spun mai bine un cotet supraetajat???[:D][:D]...ioiii...deci daca le las libere caut oua prin curte!...desi trebuie sa-mi cumpar si un cos[pk].

 

Seara buna[flo]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioannoula sincer nici daca nu lucra la tribunal nu aveai mari sanse cu o slujba de genul asta in Romania declarata aici in tribunal insa asa nici nu se mai discuta.Exact asta am spus cand m-am referit la diferenta dintre slujba in Romania in domeniul asta in care cauti tu si slujba sezoniera in Grecia.Si inca ceva: actele oficiale aici nu se scriu in greaca noua cea pe care o stim eu si tu ci in katarevusa .Avocatul grec este obligatoriu.

Este o utopie pentru oricine cunoaste putin Grecia sa-si imagineze ca poti obtine un raspuns favorabil aici stand in tara si eventual cu avocat roman.Nici o mama nu si-ar risca in modul asta copilul clar. Minte clara in continuare iti doresc si eu si sper sa mearga totul cat mai bine[flo]

Anouk, am citit acum pe sarita cu plantutele, nu am venit de mult si trebuie trupa culcata , noi si ceapa si usturoiul le mancam imediat ce sunt de mancat, verzi si apoi repunem[:)]Nu am incercat sa lasam pentru capatana.Morcovii la noi se fac si sunt si gustosi foc insa nu asa de mari intr-adevar si mai strambuti.[:D]

Noapte buna

 

Edit: dau edit pentru a nu mai lungi disutia acum si pentru ca maine sau poimaine fiind o noua zi sa discutam altceva 1.am terminat cu calcatul [:)] 2.Imi pare rau daca te-am jignit cu katarevusa dar mentin: pentru ca peste un an sa nu ajungi in aceasi situatie iti trebuie un avocat grec si acte romanesti copilului sau acte grecesti tie.[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Esthera, fara misto.. sa stii ca si noi dam la gaini, pe langa porumb, tot ce este mancare de aruncat. Ca poate iti mai ramane un blid de mancare de vreo 3 zile, nu neaparat stricat, si nu-ti vine sa-l mananci. Sau vreo salata verde care nu prea mai e verde. Sau cand cureti legume pentru mancare. Sau paine veche. Si ce le place cel mai mult: cojile de la ou, dar faramitate bine ca sa nu le dai idei sa-si haleasca propriile oua (ca o s-o faca!)

 

 

Mamica lu' Nick cel (ato)mic (11.05.2010)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Mentionez ca am studiat greaca ,3 ani cu o profesoara foarte buna, care inafara de greaca noua ne-a invatat si greaca veche si katarevousa pentru a putea traduce... Ni s-a dat chiar o diploma de limba greaca. Generatia mea a infiitat si trupa de dans a comunitatii din Constanta, devenita acum vestita in toata tara si in Grecia. Zilele-astea am descoperit o comunitate de romani in Larisa, si am zis cum ajung in Grecia, ma duc sa ma inscriu si sa imi prezint abilitatile mele... Nu poti sa stii niciodata ce si cum, nu? Sunt o luptatoare si nu voi permite unui barbat las sa ma dea inapoi... Si nici de-a naibii nu voi lasa lucrurile asa fara sa ma razbun pe el. Il voi lovii unde il doare mai tare si cand se asteapta mai putin. Noapte buna, pupici duuuulci la fete!!!!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ioannoula
Mentionez ca am studiat greaca ,3 ani cu o profesoara foarte buna, care inafara de greaca noua ne-a invatat si greaca veche si katarevousa pentru a putea traduce... Ni s-a dat chiar o diploma de limba greaca.
align="right" id="quote2">Oau Ioannoula, "you made my day" .Se chinuie astia pe aici ani de zile si ii numeri pe degete pe cei ce sunt in stare sa traduca greaca veche-greaca noua-katarevousa.[:)]De fapt, e mare raca ultimii ani pentru ca se pare ca mult hulitii nemti au deja super rezultate cu greaca veche la programele postdoc datorita seriozitatii in cercetare pe care trebuie sa recunosc eu chiar cu ochelarii roz dati de Esthera pe aici prin Grecia e floare rara.[flo] Internetul asta e bun vad sa ruleze filme vechi sau sa cante la gatit sau la calcat, chiar si la scris pentru pastrarea fluentei limbii insa cand e vorba de formarea unei imagini reale asupra unei terte persoane sau asupra noastra insine are mari lacune.In alta ordine de idei: Am coborat ieri hainele de vara si am zis ca niciodata nu mai fac experienta cu depozitatul lor peste iarna in pungi vidate, e adevarat ca au ocupat mult mai putin loc in patari insa nu a existat bluza nesifonata, nu a existat maieu ce ar fi putut fi imbracat direct si tot asa.Deci, cred ca am calcat insumat vreo 5 ore pana am terminat, abia acum dimineata le-am stivuit in rafturi.Carmen, si pe noi ne dispera pretul benzinei.Nu stiu pana unde mai vor sa urce, ne pleaca o groaza de bani din mana cu asta si acum hodoronc tronc s-a spart si o pompa de apa la cea a sotului deci alti bani alta distractie.Un pranz bun tuturor[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetili neata

Eu am varsat cafeaua pe canapea...toata deci pijamale asternuturi la spalat ,frecat tapiteria D mai stie ce sa fac

Asta dupa ce pot dormi doar 4 ore si ma scoli stresata la maxim cind ma gindesc la RO

Acum aici e soare si l am trimis pe al meu sa ia 2 cotlete sa le fac la gratar

Nasol si cu benzina dar si cu problemele de masina(pupici mamico)

va pup [pup] pe toate na!!(nu s racita nu!!)[:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...