Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Cred ca e codul pestele romanesc respectiv dar acum nu sunt foarte sigura.O saptamana buna scrisesem si eu insa am uitat ca nu scoate caracterele grecesti forumul si a iesit o ciudatenie deci zic iar:O saptamana buna tuturor. Chiar asa se strica vremea? Si eu care credeam ca reincepem plimbarile de primavara[q].Primavara si toamna in general ne plimbam pe distante nu foarte mari(adica o jumatate de zi sau o zi) pentru ca iarna sau vara e prea mare diferenta de temperatura masina-afara si nu e asa placut cand te opresti putin doar.Ma rog, mai asteptam o saptamana daca va fi asa.[:)] Anouk, avem si noi pe aici pe undeva proskopoi pentru ca anul trecut imi ceruse Alexandru intr-un timp sa mearga insa nu m-am interesat exact cu ce se ocupa.Tin minte ca era duminica doar si nu mi-a placut ideea dar poate ma interesez mai indeaproape ce fac exact in viitor si gasesc alta zi.In Romania cercetasii erau la munte din aminturile mele dar aici unde merg?Pe mare asta vara stiu ca intr-o seara au venit acolo unde stateam niste proskopoi cu trei vaporase cu panze foarte faine pentru o noapte insa erau mult mai marisori ca al meu , cred ca cei mai mici erau de gimnaziu, nu stiu exact pentru ca mie mi-a fost cam rusine sa stau acolo si sa ma uit cum isi intind corturile, mananca etc desi tot satul asta a facut in seara aia[:D] inclusiv Alexandru al meu normal.L-am lasat in grija unei vecine insa tin minte si s-au intors tarziu acasa. Ioannoula cred ca e o scumpa acum Fanoula asa ca nu e de mirare ca va fi o "razgaiata".[pup] Eu de fapt deschisesem calculatorul pentru ca m-a rugat Ioana sa-i pun pe un CD un cantec pentru maine la scoala le-a spus doamna sa isi aleaga fiecare ce cantec vrea, sa invete versurile, sa-l explice, sa faca analiza gramaticala la prima strofa si sa-l puna pe un CD.I-am si spus Ioanei: nu era mai normal sa va puneti cantecele pe Cd la ora de informatica in loc sa fac eu asta. Dar na, asa le e mai simplu. Edit: Asta a ales ea: http://www.youtube.com/watch?v=LLOXlhdxDMc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui mamica11
Buna dimineata si #954;#945;#955;#951; #949;#946;#948;#959;#956;#945;#948;#945; . Carmen, aici e cald.Nici vorba de viscol pe la noi cel putin.Zilele astea au fost 9 grade insa este umezeala mare si ieri de exemplu am avut ceata.Nu vedeam la doi metri in fata de dimineata, spre pranz s-a ridicat.Sa pui poze din tren daca ai.Nu va ganditi voi sa va stabiliti acolo ? E o tara ce are si multi romani si multi greci deci nu v-ati simti singuri mai ales daca deja aveti acte.Poate o incercare ar fi buna.Am inteles ca accepta destul de usor inca straini fata de Franta de exemplu.Mie una place mai mult Grecia decat Belgia insa daca ar fi sa aleg intre Belgia si Romania nu as sta pe ganduri.In mod sigur as alege Belgia.Tu daca zici ca acum vei pleca spre Romania cred si eu ca visezi cu ochii deschisi cand mergi pe strada acolo.[flo]
Mamica11 Putem sa ne stabilim oriunde : omu e belgian(maman) englez(tatal lui) eu sunt romanca franceza(am nationalitatea de mult timp) Acum venim de la plimbare si mi a zis ca daca imi place atit de mult aici sa vind si eu 2 apartamente pune si el si gata!! Da sa vad ca eu sunt d 'aia care le cugiteaza! Am vrut sa pun niste foto si googalul meu nu imi lua pozele...o fi innebunit...ca sa nu va spun ca de 3 zile aveam paginile acestui sit marite de 150%...infernal de citi...in fine acum am reglat cu CTRL0 Deci miine plec catre prietena mea si miercuri impreuna mergem la liile sa rezolv ceva apoi catre sf de sapt mergem la o masa in Bruxelles si am luat hotel pt o noapte ca sa nu facem drumul in acelasi zi Tot duminica am rezervat hotel pt niste prieteni care vin de la Paris in motos sa ne vada Georges azi si a reimprospatat pagina deci cam atit Continui cu citirea pup MAMICA plus 4!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anouk3
Buna ziua, fetele, si o saptamana buna sa avem! Eu am inceput saptamana bine: mi-a venit in sfarsit decizia de somaj! Deci sper ca in cateva zile sa intre si banii. Evident ca vor disparea instant ca datoriile sunt mari, dar macar o sa am mintea mai linistita. Cica saptamana asta se strica vremea tare, pe la noi chiar a inceput vantul si ploaia. Cel putin pana sambata tot asa o sa fie, deci, nta. Mamico, cred ca pestera o lasati pe saptamana ailalta. De zis la fiecare nu prea am ce sa zic decat ca ma bucur foarte tare pentru tine, Carmaw, ca petreci super. Ma bucur pentru tine, Mamica, ca esti linistita, puiutii tai sunt bine si faceti planuri de plimbare. Ma bucur pentru tine, Oana, ca esti activa si te tine Fanoula cea frumoasa in priza. Mi-as dori sa aflu si de la celelalte fete cate ceva (Esthera, Andreea, Theo, Alex), dar sper ca sunteti bine si absenta voastra este scuzata de evenimente frumoase din viata voastra. Azi facem pestisori de haleala ca am gasit in sfarsit proaspeti (cum e in romana 'bakaliaros'?). Va pupic si mi-e drag de voi! [pup] Mamica lu' Nick cel (ato)mic (11.05.2010)
Buna Anoukule ma bucur pt tine pt intrarea de fonduri te pup si succes la gatit acest peste sarat rau(eu am incercat de 3 ori acasa... era denemincat...mai apoi mai comandam prin taverne dar dupa mine e insipid nu are gust nu l mai cer) In rest nimic nou .Pupa micutul cafegiu din partea mea!! Numai bine tie si te astept cu alte veste bune caci ai inceput sapt f bine!![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, fetele (astea care-am mai ramas pe aici..) Ce furtuna a tras azi noapte.. valeu! Acum e iar placut. Carmaw, 'bakaliaros' nu e sarat deloc, cred ca tu te referi la cel congelat care e intr-adevar cumplit. Mie imi place ca are carnea dulce si N il mananca cu mare placere. Sa stii ca ar fi super pentru voi daca ati ramane oriunde altundeva in afara de Grecia. Vin vremuri rele pe aici si daca aveti optiuni.. eu as zice sa le incercati. Mamica, mie imi plac activitatile de la cercetasi si cand o sa creasca N, sigur o sa-l inscriu. Organizeaza si tabere, dar astea vara si nu numai la munte. Vara trecuta au fost si aici in Skiathos. Imi place ca ii responsabilizeaza (pun masa, strang masa) si totul se petrece cu foarte multe jocuri. In general, participa la evenimente locale, curata plajele, ajuta la reciclare, invata o gramada de chestii. Eu sunt la cei mai mici si e super amuzant. Le facem teatru de papusi, jucam noi in diverse piese, construim chestii.. E frumos, mie-mi place. Oana, nu cred ca iti faci fata razgaiata daca o alinti si o iubesti. Nu cred in razgaiala. Pur si simplu esti mama ei si petreceti super impreuna. Si ca sa ma dau mare cu fi-miu.. a invatat culorile! V-am mai zis eu ca are mama geniu [:D] Si a dat intamplator de niste Lego d-alea marunte marunte pe care nu vroiam sa i le dau ca nu mi se pareau potrivite pentru varsta lui, dar.. sa vezi ce-i merg mainile la firimiturile alea.. Gata cu lauda ca mai am si treaba. Pup!! Mamica lu' Nick cel (ato)mic (11.05.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anouk3
Salutare, fetele (astea care-am mai ramas pe aici..) Ce furtuna a tras azi noapte.. valeu! Acum e iar placut. Carmaw, 'bakaliaros' nu e sarat deloc, cred ca tu te referi la cel congelat care e intr-adevar cumplit. Mie imi place ca are carnea dulce si N il mananca cu mare placere. Sa stii ca ar fi super pentru voi daca ati ramane oriunde altundeva in afara de Grecia. Vin vremuri rele pe aici si daca aveti optiuni.. eu as zice sa le incercati. Mamica, mie imi plac activitatile de la cercetasi si cand o sa creasca N, sigur o sa-l inscriu. Organizeaza si tabere, dar astea vara si nu numai la munte. Vara trecuta au fost si aici in Skiathos. Imi place ca ii responsabilizeaza (pun masa, strang masa) si totul se petrece cu foarte multe jocuri. In general, participa la evenimente locale, curata plajele, ajuta la reciclare, invata o gramada de chestii. Eu sunt la cei mai mici si e super amuzant. Le facem teatru de papusi, jucam noi in diverse piese, construim chestii.. E frumos, mie-mi place. Oana, nu cred ca iti faci fata razgaiata daca o alinti si o iubesti. Nu cred in razgaiala. Pur si simplu esti mama ei si petreceti super impreuna. Si ca sa ma dau mare cu fi-miu.. a invatat culorile! V-am mai zis eu ca are mama geniu [:D] Si a dat intamplator de niste Lego d-alea marunte marunte pe care nu vroiam sa i le dau ca nu mi se pareau potrivite pentru varsta lui, dar.. sa vezi ce-i merg mainile la firimiturile alea.. Gata cu lauda ca mai am si treaba. Pup!! Mamica lu' Nick cel (ato)mic (11.05.2010)
fetelor scriu de la prietena mea...e ff bine sa i inscrieti pe cutezatori la cercetasi. da anoukule sunt in faza de calcule...cum e mai bine,mai confortabil ca vin batrinetile. pup anouku cu micutul N Grigorescu si pup mamica dar si toate fetele ------------------------------------------------------------------- Vad ca iar am suparat pe cineva de nu mai scrie nimic...hai mai intrati si da ti mi curaj sa ma duc miine prin viscolul francez Am glumit....pup fetele mele ca doar stiti ca asa sunteti nu? SEARA PLACUTA...rALUCUTA TOT FACE CEVA PRIN BUCATARIE Ma duc s o ajut. pupicei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor.Am inteles cu cercetasii, bine ca v-am intrebat.Inseamna ca cei pe care i-am vazut eu asta vara cu vaporasele erau in tabara si daca sunt pe varste probabil ca grupele mai mari merg in tabere de aceea am vazut eu doar copii de gmnaziu.O sa ma interesez cine face la noi aici si unde anume pentru grupa lui de varsta. Carmen,pai daca aveti asa multe posibilitati chiar ca trebuie sa te gandesti serios ce alegi si sa iei o hotarare inteleapta.Bine, e greu sigur asta astazi cand peste tot totul este imprevizibil dar nu imposibil.Oricum, de vandut ceva in Romania nu prea e timpul bun acum cred pentru ca preturile sunt foarte jos (ca si aici de altfel) si probabil ca nu scoti nici investitia initiala.Eu cred ca acum este mai bine sa fii cu chirie in Europa decat sa vinzi si sa iei ceva in alta parte. Cu bakaliaro asa e cum a zis Anouk, cred ca tu vorbesti de cel sarat ce nu se gateste de fapt decat dupa cel putin 24 de ore de tinut in apa si schimbata apa de 5-6 ori insa ea a cumparat proaspat.Asta este dulce si bun, nu are oase decat o sira gelatinoasa ce nu inteapa si este de altfel primul peste ce intra in diversificare la cei mici.Cel sarat acum se mai gateste in general acum doar de Evanghelismos este "paradosh" (mai greu cu cuvinte grecesti scrise cu alfabet latin:)Sa ne mai scrii ce ai gatit cu prietena ta cand ai timp.Pozele pe gmail le pui foarte usor am vazut . Nu cred ca este nimeni suparat insa uneori fiecare are timp sa deschida uneori nu.Si eu sambata si duminica de ex ai vazut ca nu reusesc, astazi la fel de dimineata inca am calc.deschis pe radio dar nu am apucat pana acum sa aprind ecranul.Pupici tuturor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poftiti la [cafea]! Pe aici e o vreme groaznica, bate vantul tare tare, sunt 0 grade si ploua sau ninge (nu sunt foarte lamurita inca). Tu azi calatoresti, Carmaw? Nu e zapada si urat pe acolo? Am vazut ca faceau greva ieri la aeroporturi in Franta. Drum bun sa ai si sa-ti rezolvi treburile repede.. ca sa ai timp de shopping. Mamica, ca vorbeam de peste, preferatul nostru este ceva care in engleza se numeste 'monkfish' (pe la voi cred ca 'peskadritsa') cu capul urias si hidos. Buuuuun tare! Si nu are nici macar un os in afara de sira spinarii. Iar din capete iese o supa delicioasa. Hai, mai fetele, mai ziceti ceva. Estheraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Mamica lu' Nick cel (ato)mic (11.05.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...