Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Operatie hernie de disc


Recommended Posts

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mama mea a fost operata de doua ori si nu am stat cu ea. Prima oara as fi stat, macar sa o incurajez, dar au aparut complicatii si a stat la reanimare o noapte, nu m-au lasat sa stau. A doua oara avea experienta si mi-a zis clar sa nu raman, ca nu am de ce. Totul a fost in regula si durerile acelea atroce au devenit doar amintiri urate. Curaj! Toate bune! "Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, pe mine m-a operat dupa-amiaza tarziu pe la 6 parca. Sotul a ramas pana s-a terminat operatia(o ora),i-au spus ca totul e bine si s-a dus acasa. In noaptea aia am ramas la terapie intensiva, am mai dormit,m-am trezit de cateva ori la pipi( nu am avut sonda). Dimineata am coborat scarile singura(un etaj), am fost la baie,mi-am luat pijama si m-am spalat pe dinti. Doare putin dar absolut suportabil. Oricum e cineva acolo care te poate ajuta daca vrei. E greu un pic sa te asezi in pat si sa te ridici dar te vei descurca. Sotul a stat aproape tot timpul cu mine dar mai mult ca sa imi tina de urat. Oricum e televizor in camera si wireless. A fost chiar si fiica-mea in vizita. Mai dificil iti va fi pe masina pana la Bistrita dupa externare. Daca mai vrei sa stii ceva intreaba-ma punctual si iti raspund cu drag [pup] [mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008) ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi m-a vazut dr. Maior verdictul dupa Rmn e clar de operat dar abia in 19 martie m-a programat la Artis pana atunci nu sunt locuri insa mi-a dat niste perfuzii sa mi le faca mama ca e asistenta , altfel trebui sa fac 5 zile naveta la Cluj , cu acestea spera sa ma indrept ca sunt ca baba cloanta , doar matura imi lipseste[:D] si sa mai scap de dureri ca sunt groaznice. Mi s-a parut simpatic si nu s-a purtat precum un Mic ,,Dumnezeu'' cum se poarta unii dintre medicii nostri, scuze Ani stiu ca esti medic dar am avut o experienta recenta cu recomandari cu tot cand un nene doctor , culmea nu din veche garda ci asa doar copt s-a purtat cu mine parca i-am creat cel mai mare deranj posibil si nu gratis pt mine ci cat de onorabil pt o consultatie de 8 minute si o ,,greata''pe a lui frumoasa de alfel mutrita. Si sus la Recuperare care incepe cica sa se transforme in Clinica de Clasa[alcool]. Oricum am ajuns cam l-a capatul puterilor , noroc ca moralul e super ok si crede-ma ca astept operatia precum am asteptat cezzrienela care au adus minuni si binecuvantari in casa si viata mea. Ca o paranteza la Artis la asistente sa fac cadouri ?[:I][:I][:I] Merci Ani .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,ma bucur ca ti-a placut medicul. La fel mi s-a parut si mie, un dr normal care te poate ajuta si atat. Si am intalnit si eu medici care parca iti faceau o favoare ca vorbeau cu tine [q] Eu nu am facut nici un cadou la nimeni. Mi se pare aiurea la privat daca tot platesti toate serviciile. Sa mai intri sa ne spui cum esti dupa operatie [pup] [mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008) ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ani, tu acum esti ok? Te simti bine esti recuperata cat de cat? Am facut greseala sa citesc despre recuperarea post operatorie si m-am speriat pt ca sunt care scriu ca se simt fff rau ca nu cunosc imbunatatiri dupa operati si doar de acestea , de m-am ingrozit. Moralul meu a fost foarte ok pana acum sper sa nu clachez ca mai am o saptamana de asteptat pana la operatie si durerile de picior sunt tare groaznice iar noptile sunt si mai rele. Multumesc pt intelegere si rabdarea de a ma intarii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,am citit si eu pe forumuri chestiile alea dar cred ca cei recuperati nu mai scriu pe net [:D] M-am ingrozit si eu bineinteles si l-am innebunit pe dr cu intrebarile. Deci, durerea va disparea definitiv pt ca va scoate tot nucleul pulpos(vei primi ce scoate intr-o pungulita). Daca mai apar probleme, atunci apar din cauza hernierii altui disc. Discul fibros nu herniaza si cum pe cel pulpos il scoate nu mai are ce sa se intample. Eu sunt recuperata total, ti-am spus ca la o luna m-am intors la servici, conduc mai mult decat ar trebui. Ma feresc sa ridic greutati mari dar tot mai uit si imi iau pitica in brate. Foarte rar mai simt cate ceva in muschi dar e probabil urmarea nervului comprimat atata timp. Sigur au murit niste terminatii nervoase acolo. In rest sunt "perfecta". Cel mai important dupa, va fi kinetoterapia. Mie mi-a spus dr ca minim 2 ani v-a trebui sa fac recuperare. Eu sper sa ma tin mai mult [:)]. Dupa o luna si jumatate de kineto si aquagym, continui cu piates( o forma mai speciala pe mingi dintr-alea mari de cauciuc) de doua ori pe saptamana si o sedinta de auagym saptamanal. Linisteste-te pt ca esti pe maini bune [pup] [mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008) ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da ,e clinica privata la Cluj din pacate putin cam limitata ca nr de locuri dar dupa ce am vazut eu pe acolo cu standarde ridicate. Ani sunt fff rau l-am sunat pe dr acum jumatate de ora si a zis ca la ora 16 merge la Artis sa il sun poate rezolva un loc, ca nu mai pot cobori din pat si piciorul drept e cam dezastru. Sper sa nu am de asteptat inca o saptamana ca nu cred ca mai rezist.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...