Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Guvernul a demisionat


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Citat:
citat din mesajul lui Deceneus Militarii prin formatia lor nu au inclinatii pentru democratie, nu considera necesar sa se consulte decat cu superiorii sau cu consilierii, nu comenteaza ordinele primite, considera ca dezabaterile sunt timp pierdut.
Avem si contraexemple. Care nu numai ca au avut inclinatii profunde pentru democratie ci chiar au pus bazele unor democratii puternice: George Washington, Charles de Gaulle, Kemal Ataturk.
Sunt numai exemple si in situatii atipice. Cineva mi-a relatat o intamplare din zilele in care a fost mobilizat pentru al doilea razboi mondial. Era soldat si intr-un birt, un alt soldat a cerut un foc si un ofiter i-a oferit foc. Respectivul i-a spus ofiterului, "domnu ofiter mai rar asa oameni ca dumneavoastra", la care ofiterul i-a raspuns, " de astazi o sa vezi multi ca mine". In primele zile au murit multi ofiteri, multi impuscati in spate de proprii soldati care aveau "polite" de platit. Militarii de care vorbesti s-au remarcat pe front, si acolo au fost nevoiti sa adopte un comportament democrat. Ofiterii de pace si care si-au dus viata intr-un regimuri arogante, nu au asemenea calitati. Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 223
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Andries
Christie pe bune tu te apuci in mod sustinut sa-l aperi pe Ungureanu? Sef UTC before 89 (adica in CC al UTC sa avem pardon!) si bine proptit in scoli ca de'.. aveau profesorii task sa-l scoata sef de promotie? Este unul din cei mai loiali oameni ai lui Base, sa cautam si poza lui la zidul plangerii si pe urma ne intrebam in al cui SIE lucreaza [:-)))]Andriesmami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!! uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!id="green">id="size2">id="Verdana">
align="right" id="quote2">Din cate am inteles eu Ungureanu avea 18 ani in 89. Nu stiu cati ani ai tu dar eu terminam liceul in '89 si inca imi amintesc cum era pe-atunci. Daca avea "functie" in UTC inseamna ca era foarte bun la scoala. E absolut fals ca cei care erau in UTC erau favorizati de profesori si din cauza asta aveau note bune si rezultate impresionante. Cine avea nota scazuta la purtare n-avea sanse sa intre in UTC. Sau corigentii.Acceptarea si promovarea in UTC erau privite de PCR ca recompense si instrumente de motivare. Asta strict legat de UTC, este absolut incorect comentariul tau, nomenclaturist la 18 ani... ha...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Andries
Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Si omul nu e ofiter sie... e director...functie numita nu castigata prin concurs.
align="right" id="quote2">Noo, nu e ofiter, se ocupa doar de PR ul de la ministerul de externe [:D]Andriesmami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!! uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!id="green">id="size2">id="Verdana">
align="right" id="quote2">Nu conteaza ce facea acolo. Nu are acest grad. Grad militar. Indiferent cat de bun a fost el a ramas unul din afara. In orice institutie militara sefi numiti politic vin si pleaca. ofiterii raman...poate o fi fost facut si ofiter ...cine stie...[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1
Citat:
citat din mesajul lui copiloi
Multi de aici, de pe forum, il luau in ras pe Antonescu - profesorasul de istorie.Nah, Basescu a numit premier tot un profesoras de istorie, universitar, ce-i drept, dar tot din tagma lui Antonescu.[:-@]
align="right" id="quote2">Eh, am citit si eu pe aici si am ramas la aceasta.........remarca spontana. Pai de cand e Antonescu egal cu Ungureanu? Ca doar antonescu a fost arhivar si profesor in comuna Solesti (jud. Vaslui) via Niculitel. Profesor intr-o comuna domnule, iar mai apoi o avut o fulminanta cariera politica. [alcool]De cand e egal cu Ungureanu care are masterate la Oxford si a fost profesor la UB. Profesor invitat la scoala NATO, plus nspe universitati de prestigiu din Germania?De cand este domnule, semnul egal intre un fost arhivar si un diplomat? De cand e egal Oxford-ul cu comuna Solesti? Profesoras sa il numim pe antonescu. Si asta cu mare indulgenta. La realizari politice, nici nu mai e cazul sa continui. Nu ca as tine partea lui Ungureanu, dar remarca de mai sus e asa, un fel de [striptis]intelectual.Scuze de offtopic!
align="right" id="quote2">LOL!N-am spus ca Ungureanu=Antonescu, am spus ca-s din aceeasi tagma!Amandoi au facut facultatea de istorie, numa ca unu a ales sa intre in invatamantul preuniversitar, altul pe cel universitar.Asta nu inseamna ca daca Antonescu nu are master la Oxford, e tampit!In ziua de azi sunt atatia care au mastere in strainatate (Harvard, Oxford etc.), dar asta nu inseamna ca ei sunt mai intelectuali decat altii din aceeasi tagma! [alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De cand o fi egal un masterand la Oxfort cu un magazioner sef care a predat la niculitel glorioasa istorie a romanilor? M-a indignat la culme barca asta pline de 'profesorasi'.

 

Eram copil pe vremea ceea, dar suna asa a slogan de clasa muncitoare. Intelectual domnule, profesorasi cu ochelari, buni sa-si incaseze joarde pe spinare de la poporul muncitor, nu ganditor......

 

[vom]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ChristieV
Citat:
citat din mesajul lui DeceneusMilitarii prin lege, nu au voie sa faca politica.
align="right" id="quote2">Hai sa nu incepem cu dictionarul.Te ai referit la Ungureanu cind ai spus "militarii",despre asta vorbim.Are dreptul sa faca politica, da?La fel ca tine si ca mine.Atunci lasa l sa faca.
align="right" id="quote2">Are voie dar am sustinut ca nu are abilitati de democrat.Este "secretoman", si un politician trebuie sa fie transparent.Este obedient si noi pretindem sa avem oameni politici cu coloana vertebrala.Posibil sa aiba "epoletii sub costum", si atunci executa ordine si in postul de premier, asa cum a executat si Boc. Sunt elemente care-l fac incompatibil cu democratia.Dreptul de a ocupa o funtie este una si compatibilitatea este altceva.Basescu nu ar fi propus un premier care sa nu-i execute ordinele.
Citat:
Deceneus, concentreaza te un pic.Ungureanu nu este militar de cariera, e politician.Una din functiile ocupate (recent) a fost in SIE.La fel ca multi politicieni din UK, USA, care au ocupat asemenea pozitii.Doar pt ca repeti obsesiv "militarr/militar" nu l face pe Ungureanu ce spui tu.
align="right" id="quote2">In posturile pe care le-a ocupat s-a comporta ca un militar.Nu stiu daca este, si nu poti afirma cu certitudine ca nu este ofiter sub acoperire.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui copiloi
Citat:
citat din mesajul lui Maria_1
Citat:
citat din mesajul lui copiloi
Multi de aici, de pe forum, il luau in ras pe Antonescu - profesorasul de istorie.Nah, Basescu a numit premier tot un profesoras de istorie, universitar, ce-i drept, dar tot din tagma lui Antonescu.[:-@]
align="right" id="quote2">Eh, am citit si eu pe aici si am ramas la aceasta.........remarca spontana. Pai de cand e Antonescu egal cu Ungureanu? Ca doar antonescu a fost arhivar si profesor in comuna Solesti (jud. Vaslui) via Niculitel. Profesor intr-o comuna domnule, iar mai apoi o avut o fulminanta cariera politica. [alcool]De cand e egal cu Ungureanu care are masterate la Oxford si a fost profesor la UB. Profesor invitat la scoala NATO, plus nspe universitati de prestigiu din Germania?De cand este domnule, semnul egal intre un fost arhivar si un diplomat? De cand e egal Oxford-ul cu comuna Solesti? Profesoras sa il numim pe antonescu. Si asta cu mare indulgenta. La realizari politice, nici nu mai e cazul sa continui. Nu ca as tine partea lui Ungureanu, dar remarca de mai sus e asa, un fel de [striptis]intelectual.Scuze de offtopic!
align="right" id="quote2">LOL!N-am spus ca Ungureanu=Antonescu, am spus ca-s din aceeasi tagma!Amandoi au facut facultatea de istorie, numa ca unu a ales sa intre in invatamantul preuniversitar, altul pe cel universitar.Asta nu inseamna ca daca Antonescu nu are master la Oxford, e tampit!In ziua de azi sunt atatia care au mastere in strainatate (Harvard, Oxford etc.), dar asta nu inseamna ca ei sunt mai intelectuali decat altii din aceeasi tagma! [alcool]
align="right" id="quote2">Serios? Vrei sa explici mai in detaliu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Citat:
citat din mesajul lui ChristieV
Citat:
citat din mesajul lui DeceneusMilitarii prin lege, nu au voie sa faca politica.
align="right" id="quote2">Hai sa nu incepem cu dictionarul.Te ai referit la Ungureanu cind ai spus "militarii",despre asta vorbim.Are dreptul sa faca politica, da?La fel ca tine si ca mine.Atunci lasa l sa faca.
align="right" id="quote2">Are voie dar am sustinut ca nu are abilitati de democrat.Este "secretoman", si un politician trebuie sa fie transparent.Este obedient si noi pretindem sa avem oameni politici cu coloana vertebrala.Posibil sa aiba "epoletii sub costum", si atunci executa ordine si in postul de premier, asa cum a executat si Boc. Sunt elemente care-l fac incompatibil cu democratia.Dreptul de a ocupa o funtie este una si compatibilitatea este altceva.Basescu nu ar fi propus un premier care sa nu-i execute ordinele.
align="right" id="quote2">Poti sa ne dai exemple de politicieni romani (contemporani) ... care au abilitati de democrati? Si care sunt si transparenti ? Si care au coloana vertebrala? Mai apoi, cred ca si daca ar fi pus premier pe domnu' Gelu de la Poiana Marului, tot asa ar fi fost considerat. Ca executa ordine. Pai de ce n-a venit USL-ul cu o propunere?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...