Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Citim impreuna - "The Help "/"Culoarea sentimentel


galisia

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui corap
2. e scris ca la scoala - nu e scris cu sufletul, ci urmeaza intocmai pasii "scriiturii creative". totul e farmaceutic, in cantitatile prescrise de reguli. 4. intriga amoroasa skeeter/stuart - adica n-are niciun fel de sens in economia cartii.
align="right" id="quote2">Pai, poate ca sa contrazica punctul 2 [:D][:D]Ioana, mami de zambariciSa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nu tocmai, as spune eu. Skeeter trebuia sa aiba si ea o viata: prinsa intre aranjamentele prietenelor si presiunea mamei pentru maritis si propriile ei preocupari de a-si castiga independenta.

 

btw, mie mi s-a parut o mare lipsa de convingere din partea ei in abordarea cartii: a avut scanteia initiala, dar practic "the helps" au facut-o posibila. Pe Skeeter o motiva doar curiozitatea pentru povestea lui Constantine.

 

Mik [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mik
afara de ma'am 'coitza' nu e nimic care sa indice daca e alb sau negru. Mik. id="green">
align="right" id="quote2">Mai Mik, la ce te gandeai tu cand ai scris cele de mai sus - bolduite de mine? [:D][:D][:D][8D]Ioana, mami de zambariciSa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ioana, pai scriitura creativa se bazeaza pe retete:

ingrediente:

200 de zambete

400 de inimioare

300 ml de lacrimi sarate si un baton de vanilie

saruri

3 boli

1 psihopat

23 de referinte externe (nu foarte greu de reperat, totusi)

 

bla, bla, bla

 

se iau cantitati egale de x si de y, se maruntesc bine (eventual se toaca la robotul literar). se amesteca cu ingredientele solide, apoi se inglobeaza usor ...

 

noah, daca in loc de 400 de inimioare scrie doar 40? dar daca scrie 4.000? e doar un typo, cam ca in cazul spanacului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corap, chiar esti 'urata' [:D] cum zic fetele. Promit ca iti caut posturile de la subiectele cu carti sa vad daca ne pupam pe la vreo lectura. Harry Potter ti-a placut, parca asa ziceai. Macar aici avem punct comun. [:D]

 

Recunosc ca eu de vreo 3 ani nu mai am pretentia sa ma zguduie cartile si le citesc mult mai usor pe alea mura-n-gura.

 

 

Ioana, mami de zambarici

 

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...