Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Citim impreuna - "The Help "/"Culoarea sentimentel


galisia

Recommended Posts

eu acum citesc diamantul din drury lane - categoria de varsta 8-10 ani. imi place, desi e mura-n gura. si e pentru copii. copii mici.

si uneori imi place si "literatura de reteta" - sunt mare fan agatha christie, de ex., care a scris toata viata dupa o unica reteta si folosind un vocabular extrem de limitat. dar era reteta ei. si avea exact mirodeniile care imi plac mie, chiar daca, in fond, nu gatea decat briose cu timp maxim de preparare de 20 de minute.id="size1">

 

revenind la skeeter & co , cartea nu m-a atins in vreun fel (desi subiectul avea perspective), mai degraba m-a facut sa caut inconsecvente si erori, lectura si-a pierdut repede suflul. a fost atat de previzibila...

lui k.s. i s-a parut atat de grozava gaselnita cu placinta incat nici macar nu a reusit sa se abtina sa nu-i faca o avanpremiera. (desigur, se poate argumenta ca asta a dorit, de fapt, ca anticiparea n-a fost din cauza ca o mancau palmele sa spuna cat de grozava e ea. dar, pana la urma, vorbim de perceptii aici, si eu (cititoarea) asa am simtit-o.)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

citat din mesajul lui corap

si uneori imi place si "literatura de reteta" - sunt mare fan agatha christie, de ex., care a scris toata viata dupa o unica reteta si folosind un vocabular extrem de limitat. id="size1"> [flo]Ioana, mami de zambariciSa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca un derapaj pe care nu l-am inteles: Minnie conducea dar sotul nu. Adica o lasa pe ea sa mearga cu masina la munca si el lua autobuzul sau se ducea pe jos. Aceeasi sotie pe care o batea si o injura...

 

Ioana, mami de zambarici

 

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos
Inca un derapaj pe care nu l-am inteles: Minnie conducea dar sotul nu. Adica o lasa pe ea sa mearga cu masina la munca si el lua autobuzul sau se ducea pe jos. Aceeasi sotie pe care o batea si o injura...Ioana, mami de zambariciSa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
align="right" id="quote2">Abuzul nu tine neaparat de educatie. Sint si doctori, profesori sau businessmeni care isi bat nevestele (sau au comportament abuziv, controlator, etc).
"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbesid="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos
Nu prea vad legatura. Ce subliniam eu e ca o batea, dar o lasa sa se duca la serviciu cu masina...Ioana, mami de zambariciSa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
align="right" id="quote2">Exact ! Faptul in sine e neverosimil.In viata unu' care te bate e imposibil sa te lase sa te sui la volan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca intr-o familie exista o singura masina, o sa o conduca seful casei - sa nu uitam cum era in anii 60-70 (si in zilele noatre in unele familii). In familia in care barbatul bate nevasta, seful casei este implicit barbatul. Ergo, cam rar sa o bata si sa o lase sa se bucure de comoditatea de a merge cu masina.

 

Viviana, nu cumva se ducea cu masina si inainte sa se angajeze la Celia? Tre' sa recitesc, dar impresia asta imi ramasese.

 

Ioana, mami de zambarici

 

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...