Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Citim impreuna - "The Help "/"Culoarea sentimentel


galisia

Recommended Posts

Sectiunea asta imi este cea mai draga. Si sunt simplu user. Si uerul asta spune: Aici se citeste. Nimeni nu se cearta. Liniste ca la biblioteca. Daca vrei sa dezbati pe tema asta cel mai bine ar fi sa deschizi subiect separat. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui viviana
[alcool] Am comandat de unde ai zis tu ca topaie voucher-ele de reducere.
Si au topait? Mie recent mi-au oferit 25% la o comanda, dar pentru ca eram deja client nu se aplica. [:D] Daca stiam treceam adresa ta de mail si primeai tu reducerea... Ioana, mami de zambarici Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, cum nu se aplica la clienti existenti? mie mi-a mers codul fara probleme! Ce-am observat in schimb: imediat dupa ce l-am primit, pretul cartilor de pe site aparea direct redus. A doua zi aparea intreg si de-abia dupa ce m-am logat a aparut si pretul redus. PPS. tot roz-bombon si sclipicios si rujul meu - dar mi se pare ok ca si gloss. oricum nu va ramane fara intrebuintare: fiica-mea (4 ani) e in extaz, s-a mozolit deja din greu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Roots", "The Color Purple", ... trebuie sa te intrebi la un moment, oare cite carti (bune) poti citi despre alta cultura, fara sa incepi sa intelegi chiar?Si spun asta mai ales pt ca "black culture" nu e monocultura prezentata de scriitorii "albi"(indiferent de culoarea pielii).Perspectiva schimba totul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Christie, marturisesc ca mesajele tale sunt greu de inteles de un cititor amator. Incerc sa imi dau seama daca ti-a placut cartea in discutie ...si am impresia ca nu. Nu mi-e clar insa ce nu ti-a placut ...dar imi pare ca o consideri ipocrita, poate comerciala, pentru ca este scrisa de o autoare alba care a trait, a fost educata si gandeste ca "albii" si oarecum nu are cum sa inteleaga exact ce se intampla in lumea help-erilor ? Asa este ? Daca DA, ce nu este adevarat in ceea ce se contureaza in carte desore black culture ? De fapt, eu nici nu cred ca subiectul in discutie trateaza black culture ... as argumenta (la nivel de cititor amator [:I]) daca as fi sigura ca ce am scris mai sus este mesajul tau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ChristieV, dupa cum Viviana ti-a recomandat, poti discuta blogul Lilandei in alta parte sau chiar ii poti scrie ce te nemultumeste. Aici discutam "The Help" (titul tradus in Culoarea Sentimentelor ma cam riciie...nu mi se pare ca transmite mesajul cartii). Putem impleti pe margine despre "black culture" dar mi-e teama ca stiu mult prea putine despre DMX sau Ice Cube...recunosc ca sint o ignoranta in acest domeniu. Pe mine ma "atins" foarte mult cum aceste femei erau o parte absolut esentiala in familiile respective dar erau tratate ca niste sub-oameni...sa poti gindi ca nu-i OK sa foloseasca aceeasi baie, dar este OK sa-ti schimbe copilasul de diaper si sa-ti gateasca.
"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ocebine Pe mine ma "atins" foarte mult cum aceste femei erau o parte absolut esentiala in familiile respective dar erau tratate ca niste sub-oameni...sa poti gindi ca nu-i OK sa foloseasca aceeasi baie, dar este OK sa-ti schimbe copilasul de diaper si sa-ti gateasca.
Erau tratate de pe pozitia de angajator ... e adevarat ca faza cu WC-ul este oribila dar mie mi s-a parut ca a fost o mare presiune sociala pe familiile de albi sa se alature miscarii ... si cei care au facut-o, nu au facut-o din convingere ci din nevoia de a "play politics" ... s-a vazut clar in carte ce s-a intamplat cu Skeeter cand a indraznit, foarte, foarte timid sa ia atitudine. Asa cum ai spus, formatori de opinie, cu influenta necesara, exista si azi printre noi, poate nu in mediile sociale dar la serviciu cu siguranta ... asistem neputinciosi la genul asta de presiuni si nimeni nu prea ia atitudine ... isi cam joaca fiecare politicile cum poate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...