Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prea multe reguli. Prea putina copilarie


Recommended Posts

Scoala incepe la 9 si 10, se termina la 15.30. La scoala: - nu ai voie sa arunci cu zapada - nu ai voie de dealul cu zapada decat daca hai caciula, manusi si snowpants ( fair enough) - nu ai voie sa te joci de-a cowboys. Daca faci gestul de tras cu pistolul, se cheama ca esti disrespectful la dresa celuilalt si primesti mustrare - nu ai voie cu ceai in clasa. numai apa - nu ai voie sa aduci jucarii sau lucruri de aratat colegilor. Gen un gandac special gasit ieri - nu ai voie cu migdale. cica sunt nuts ? - nu ai voie sa te imbratisezi. Teacherii rareori imbratiseaza un copil de gradi, mic si necajit. Vorbesc reasonable cu el. Si nu mai stiu cate. Am obosit eu de cate sunt, sincer ca de multe ori cand vine cu cate o noua "nazbatie" nici nu mai zic nimic. Daca nu-s de alea cu lovit/ impins/ stricat jucaria altuia. Dupa 6 ore de scoala la 6 ani sunt obositi de rup. Dar nu au cu cine sa se joace, fiindca sunt toti in activitati extrascolare.Afara e gol. Ii dam afara din casa, dar sa faca ce? Planuim o intalnire vreme de o luna si pica in ultimul moment. Cand in sfarsit vin prietenii in vizita, cred ca 2-3 ore e cazul sa alerge/ tipe/ lupte ca sa refuleze, consume energie. Timp in care noi cu gura pe ei: joaca-te frumos, imparte, nu alergati pe scari (am vazut la trante de mi-a stat inima in loc) Inca nu stiu de ce am deschis subiectul asta :D. Doar ca sunt eu obosita de atatea reguli do's and don'ts. Mi-ar prinde bine sa aud si alte experiente :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nu ma indoiesc, mihaela :), nu ma indoiesc.... Da' aici asa e si cumva cu asta trebuie sa traim. Ma intreb cum s-or fi adaptat altii. Plus, copilul meu nu-i standard. E foarte puternic, foarte iute, reactioneaza fizic si urgent, nu sta sa gandeasca, si nu cred ca e pe lista favoritilor nimanui dintre cadrele didactice. uneori am impresia ( da' o fi si paranoia de mama) ca unele reguli is special lui dedicate... si de asta sunt putin trista pentru el. Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil e o pregatire necesara pentru societatea in care urmeaza sa traiasca. [:D] Stiu ca nu e o consolare insa... Dar sunt multi care nu au putut face fata societatii americane/canadiene (nu stiu exact unde locuiti voi, am dedus dupa program. Ma ierti daca gresesc. [flo]) tocmai pentru ca au fost crescuti pentru o societate mai "lenesa" sau necompetitiva cum sunt cele nordice de ex. [url="http://vorbele.wordpress.com/"] pur si simplu...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url] [url="http://salmi-ladrum.blogspot.com/"] calator de profesie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place / convine asa sau poate m-am obisnuit ?... cu cat activitatile sunt mai organizate cu atat mai bine. Ei invata sa se joace si noi stam mai linistiti. Ai mei nu fac nici un fel de activitati in timpul saptamanii - ai mei se duc la after care unde fac sport (cine vrea) sau projects, chestii pe care eu nu le fac acasa din lipsa de rabdare, imaginatie si curatenie de dupa ...astea tot o joaca sunt. Sambata si duminica este timp de familie ... cum ai mei nu se duc la extrascolare in timpul saptamanii, le avem in weekend dupa amiaza un parc, ocean (vara), public skating sau ski (iarna). Ce am observat eu este ca cu cat stau mai mult in casa cu atat se uita mai mult la TV - asa ca prefer (imi si place) sa plecam cat mai mult de acasa. Si ma mai mir de ce spune soacra-mea ca nu sunt gospodina [:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca depinde si de scoala:)) Cateva reguli sunt generale, dar au voie sa arunce cu zapada, au voie cu orice lichid nealcoolic, nu ai voie cu nuts (migdale, nuci, etc.) daca la ei in clasa sunt copii alergici. Anul asta fetita are, anul trecut n-a avut. Ai voie sa te imbratisezi, nu ai voie sa te pupi. Insa intr-adevar asta
Citat:
reactioneaza fizic si urgent, nu sta sa gandeasca
e complet banata si se lupta contra ei. Si pustoaica mea e din cei care se aprinde repede si a inceput scoala aici dupa o experienta franceza de trei ani in care daca nu se apara oo incasa rau. A invatat sa-si controleze prima reactie si asta imi place. Cred ca-i va fi de folos mai tarziu. Iar baietelul care-i la jumatate din ore cu cei de a patra desi are doar sase ani... banui ca-i sacaie rau cu diverse pe cei ma mari. Parintii lor tot isi cer scuze cand ne vad. Dar el nu se plange. Asa ca banui ca cei mari sunt opriti la timp de mile de reguli. Legat de copii afara. depinde unde esti. Noi ne-am luat casa intr-o strada de tip fundatura si cu copiii pe strada. Se joaca vara impreuna. In timpul scolii nu prea. Ai mei merg la sport sambata si duminica, dar in timpul saptamanii au lectii. MULTE! Si la 8 dimineata vine busul sa-i ia. Asa ca la 8 sunt in pat, au 20-30 min de citit si apoi stingerea. Au play-dates cu colegii cam o data la doua saptamani si-n rest se joaca intre ei. Rare sunt pe aici familiile cu un copil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexia, nu duc dorul copilariei mele. Dar regret institutionalizarea copilariei, incartiruirea si privarea de ... libertatea de a experimenta. Consider ca pentru o buna dezvoltare copiii au nevoie si de interactiuni naturale, nesupravegheate si de un pic de "aventura". Si hai sa fim seriosi, chestia asta cu mutatul ... daca puteam sa ma mut oriunde vroiam eu, de mult eram prin anzi pe undeva. Buflea, eu tocmai cu organizarea asta am o problema :D dupa cum am inceput. Cu reactiile lui ne luptam si noi, si sunt multumita cu abordarea scolii. Si nu, nu mi se par normale multe din reguli. De exemplu, migdala nu e o nuca, dar nu o sa mor din asta. Esenta, imi formulez ideea vorbind cu voi, este asta: mie (deci poate numa io si nu si copiii) mi se pare inspaimantator faptul ca pentru orice exista o regula si ca singurul raspuns al copilului devine I am not allowed or I am allowed. Nu stiu daca ma fac inteleasa. AB_AC, si noi ne-am ales casa astfel incat teoretic sa poata sa stea sa se joace linistiti afara. Dar copiii sunt toti pe la cluburi :D vedem la vara Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La scoala, da, exista reguli. Dar asta nu mi se pare ca le ingradeste copilaria. Traind intr-o comunitate, trebuie sa respectam pe cei din jur, de asta sunt regulile. La fel e si in familie, nu? De ex. la fata mea cea mica in clasa era un copil alergic, anul trecut. Copilul era alergic la proteine din alimente si la par de animale. Astfel incat li s-a sugerat copiilor sa nu isi puna sunca si branza pe sandwichuri la scoala. Si sa incerce sa nu mangaie pisica sau cainele inainte de a merge la scoala(cei care au acasa). Nu a fost instituita o regula, a fost o sugestie. Baiatul avea o femeie care statea mereu cu el la scoala, sa il supravegheze sa nu pofteasca la alimentele colegilor. Cei care sunt alergici la nuci sunt alergici si la migdale. La dealul de zapada la noi e la fel: copiii au voie cu haine groase, impermeabile si cu casca pe cap, e obligatoriu. Mie mi se pare OK. Aici nu e voie cu dulciuri la scoala, de niciun fel. Nu e o regula care sa mi se para aiurea. Ei primesc mancare la pranz la scoala, fructe, lapte, sucuri, gustari. Spuneam ca nu peste tot e la fel...pe aici au putine teme, la programul de dupa scoala se joaca si au activitati diverse, bucataresc, mesteresc, se joaca jocuri, ies afara. Majoritatea copiilor nu fac activitati extrascolare decat dupa 8-10 ani asa ca dupamesele au timp sa se mai intalneasca. Foarte des merg unii la altii sa se joace, iarna ies la sanius impreuna, iar de cum se face mai cald toti sunt pe afara, pana se culca. Sunt locuri de joaca la fiecare grup de case si hoinaresc in jur cat vor. Copiii sunt imbratisati daca se lovesc sau sufera, sunt impacati daca se cearta, li se explica frumos ce au gresit. Aici se pune accent pe ascultarea si respectarea celui de langa tine, pe rabdare si intelegere. Nu sta nimeni cu gura pe ei decat daca sunt in pericol. Scoala au 4 ore deocamdata, clasa a 2-a. Lectii una pe saptamana, le face in 10 minute. Copilaria e copilarie si apreciez asta la tara mea adoptiva. [url="http://vorbele.wordpress.com/"] pur si simplu...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url] [url="http://salmi-ladrum.blogspot.com/"] calator de profesie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vremurile s-au schimbat. nici in Rom nu mai e ca pe timpurile noastre cand ne jucam de dimineatza pana seara, ne bateam, ne urcam prin copaci sau plecam la riu, iar parintii erau la servici ocupati cu ale lor. mi se pare normal sa fie reguli in societatea in care traim. poate unele sunt prea exagerate din ce ai enumerat si nu e peste tot asa. -cea cu imbratisatul la noi nu este, dimpotriva doamna ii imbratiseaza mereu...am colegi la al meu in clasa care ma imbratiseaza si pe mine(stau mult timp voluntar in clasa si ma cunosc). -aici aduc la scoala gindaci, animalutze...dintzi picati...[bang] desigur ca e o lista lunga de interdictii care o primim la fiecare inceput de an scolar. in schimb regulile astea cred ca au facut societatea civilizata si fara ele ar fi haos,cum se prea bine vede in alte tari. astfel invata de mici sa se comporte cu respect fatza societate, natura. nazbitii tot fac.poate nu asa cum erau pe timpul nostru cu capete sparte cu pietre etc...dar daca pui 4 baieti de 8 ani impreuna te astepti la orice.... michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...