Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prea multe reguli. Prea putina copilarie


Recommended Posts

Da nici eu nu-s de acord cu intitutiile care tin loc de joaca. Merg la inot si tenis, pian, dar in rest mergem in familie "adventuring" adica pe campii hai-hui pe jos au cu bicicleta. Detest organizarea, desi-i comoda pentru ca le ofera o solutie de super-market: one size fits all. Nu stiu pe unde esti tu, insa in US familia e o valoare esentiala. Copiii petrec timp cu fratii surorile. verii etc, cu prietenii si abia apoi cu copiii din vecini. De obicei daca merg la scoala impreuna pot deveni prieteni. Insa cat erau mai mici, noi ieseam mult afara pe langa casa.Iarna organizam batai cu zapada eu cu ai mei, dar capatam repede ajutoare. Intai timide... adica se ofereau sa-i ajute la facut bulgari si apoi ma tinteau de-a binelea. Iar primavara, vara imi place sa plantez, sa plivesc si deobicei ma trezeam cu o caruta de copii care se mozoleau impreuna cu ai mei. Poate o merge si la voi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

copilaria la al meu la 8 ani cred a e ok. desi nu are gasca care o aveam eu cand eram mica si ma are si pe mine cu ochii pe el non stop dar cu toate astea nu o are copilaria ingradita. noi avem playdate-uri in zilele libere de la scoala si vacantze. timpul liber dupa scoala(ora 4) e ocupat cu teme sau citit. Nu avem activitazti extrascolare decat miercure candmergem si jucam tenis de camp. In weekend mergem in parc unde gasim mereu copii Vara mergem la pool si de anul asta il voi inscrie o luna la inot. In rest il las sa se bucure de copilarie, de timpul liber dupa cum vrea...se joaca cu mingea in spatele casei, se uita dupa gindaci,sopirle...mai planteaza nu stiu ce... Avem vecini care au o fetitza de seama lui si se joaca impreuna mai des. noi am fost in general impotriva activitatzilor extrascolare zilnice personal le consider inutile(no offence celor care au alta parere). nuvad distractie la ele si nici ca ceva util pt viitor. mai bine vreau sa se bucure de libertate, de a face ce vrea...decat sa stea sa asculte de ordinul nu stiu carui trainer. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

credeam ca stiu multe, dar iata ca mai sunt chestii care ma depasesc: ceaiul ce are? si prin "nu ai voie sa te imbratisezi" ce se intelege mai exact? ca teacherilor li se interzice in job description sa imbratiseze un pui mic si necajit, sau ca daca doi pici au chef sa se imbratiseze li se spune ca nu e voie? Asculta, priveste si taci!... Din brate fa-ti aripi de fier Si zboara cu ele spre cer!...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ai mei sunt singurii pitici cu lectii. [:D] Fetita mea e mai mare are 8 spre 9 anisori si de anul asta are teme zilnice la care lucreaza zilnic o ora-doua. Probabil ca un native-speaker cu parinti native ar lucra mai putin, dar la ea invatatul regulilor de despartiri in silabe, listele de cuvinte pentru spelling sunt o munca. A facut progrese enorme de la nevorbit nimic la 5 ani cand s-a intors in State, la advanced group acum. Probabil ca pe mine nu ma socheaza pentru ca si eu si sotul meu suntem oarecum "nerds". Nu foarte sociabili si lucram adesea in plus din placere. Mihaela eram curioasa suedeza e limba fonetica? Si daca nu, cum se invata cuvintele? Baietelul meu e de sase ani doar, dar el are sindrom Asperger. Pianul si matematica sunt ceva la care poate lucra ore in sir, noi incercam sa-l scoatem din asta si-l tot invatam sa se joace. Si se joaca: Lego, trenulet electric si Arduino.[:-@]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AB, suedeza nu e o limba fonetica. Copiii nu au lectii de spelling si chiar ne miram cu o prietena poloneza ca in clasele mici nu ii corecteaza nimeni la greselile de scriere. A mea cea mica e clasa a doua acum. Scrie cu greseli in sensul ca nu stie cand se scrie cu doua consoane si cand nu (desi in general se aude asta dar sunt si exceptii), cand e ä sau e, å sau o (se pronunta in unele cuvinte asemanator) si in plus sunt grupuri de litere care se pronunta la fel si se scriu diferit. Aici se merge pe ideea ca citind mult, copiii vor retine cum trebuie sa scrie. Si apoi in clasele mai mari sunt corectati, parca dupa a 5-a. Cea mare avea 11 ani cand am venit si nu am avut probleme, scrie corect in suedeza. Edit ca sa zic ca totusi la scrierea consoanelor duble se poate stii din accent. Profesoara le spunea copiilor sa asculte cuvintele...daca e vocala lunga atunci e o singura consoana, daca e scurta, atunci consoana e dubla. Dar cred ca e singura regula (asta tin minte si eu de la scoala [:)]). In plus suedeza e o limba cantata, daca nu ii dai intonatia corecta poti fi inteles aiurea. [:I] [url="http://vorbele.wordpress.com/"] pur si simplu...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url] [url="http://salmi-ladrum.blogspot.com/"] calator de profesie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa mi se parea si mie ca nu-i:) Si francezii merg acum pe aceeasi idee. O prietena care are copii la facultate acum imi spunea cum s-a schimbat politica cat avea ea copii mici. Si cum se descurca copii de liceu? Scriu corect in general? Aici se merge si pe citit si pe invatat regulile. Ma intreb uneori de-i necesar.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu am spus ca nu e normal sa nu existe reguli. Doar ca regret faptul ca, aflati aproape in majoritatea timpului in medii controlate, se supun in permanenta unor reguli fara libertatea de a mai testa si "pe pielea lor". Alexia, nu stiu cu ce te-am suparat asa tare azi :) dar o bataie cu zapada n-a omorat pe nimeni. Eu cel putin nu am auzit. In schimb, ii ajuta sa mai elibereze din tensiuni cred eu. Undeva au nevoie sa refuleze si copiii aia. Daca toata ziua auzi no throwing snow, no running on the black top, no playing here no playing there, pai la ce ii mai lasi afara? Sa se plimbe de manuta 2 cate 2? In fine, nu ma intereseaza acum sa comentez regulile scolii una cate una. A inceput cu ele ca asa mi s-a nimerit, dar am revenit asupra "esentei" SI stiu ca nici in Ro nu mai e ce era. Nu e intentia mea sa stau sa ma plang cum era si cand era si pe unde. Insa sunt curioasa sa vad daca exista vreo "scapare din sistem" SI noi stam cat de mult pe afara. Durerea mea de cap apare cand se imprietenesc cu cate niste copii, de fiecare data altii, ca nu vin aceiasi in fiecare zi, si vor sa ii invite la noi, la joaca si mereu apare alt program. Ii inteleg ca sunt frustrati ca nu pot sa se joace cu cei care au legat prietenii si ma intristeaza sa ii vad ca inca nu inteleg cum e cu sistemul. Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu esti singura cu temele. SI noi avem. SI la grade 1 si la kindergartn :D si mai ales avem de recuperat, fiindca in RO copilul meu mare ar fi intrat la pregatitoare. A implinit 6 ani in dec, aici e in cl1 si nu stie sa scrie si sa citeasca. Dupa mine astea erau lucruri care le invatau la scoala in cl 1 si nu mi-am batut capul cu ele. Ei,daca n-am invatat din fasa recuperam la greu acum :) Nelia, ai gasit scapare? ma duc sa revizuiesc homework :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...