Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Greva suptului


Mar_inna

Recommended Posts

Eu as spune ca tu sa bei ceaiurile respective (anason, chimen si fenicul) si sa ii dai cind cere, in somn, cind o vezi dispusa sa suga. Daca molfaie sinul, il refuza si apoi baga mina in gura nervoasa, ma gindesc ca ceva acolo o deranjeaza... Si sa tragi cu pompa cit mai des ca sa nu pierzi lapticul pina isi revine... Si sigur ca trebuie sa incerci sa te odihnesrti si sa gasesti niste mijloace sa invingi stresul... insa stiu si ca e usor de spus, greu de facut.[pup] Si poate sa investighezi si cu ajutorul altui medic problemele medicale: gitul, poate si urechile, daca o dor urechile nu poate sa suga, daca are o ciuperca sau o alta infectie pe limba si in git, la fel; eu as investiga si stomacul, cum face digestia etc.). Daca nu l-a refuzat de la inceput si a mers bine pina la doua luni, tot ce e posibil sa fie o problema medicala si rezolvarea ei sa o aduca inapoi la sin. Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sau de la caldura... nici a mea nu mai suge cine stie ce. Doar noaptea pe la 3-4 si apoi dimineata la 6. Nici cu mancarea nu prea mai merge... noi avem deja 9 luni si incepuse tare bine. 

Insa vad ca nici cel mare nu mai mananca cum obisnuia. De asta zic ca o fi si de la caldura. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela04 [flo2] relax.Pana si Eva cea mancacioasa de vreo saptamana si ceva nu mai mananca carne deloc,nici mancare...foarte putin,Si nu pare afectata.O fi de la schimbarile astea climatice,ba cald de te topesti,ba racoare....cata vreme au scaun si fac pipi sunt ok.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Cu baiatul mai mare am patit ce ziceti voi. Cam pe la 3 luni si jumatate, dintr-o data, a inceput sa refuze sanul. Pentru ca era deja pe alimentatie mixta (completam cu lapte praf dupa ce termina de supt la ambii sani) m-am gandit ca e doar lenes si prefera biberonul. M-am muls si am pus laptele in biberon - scuipa si biberonul. Daca ii puneam laptele praf in biberon - manca. De aici am dedus ca nu mai vroia laptele meu. M-am gandit ca am mancat ceva si nu ii place, dupa doua zile am incercat din nou - la fel. Dupa o saptamana de greva am renuntat si l-am trecut total pe biberon in care ii faceam amestec din laptele meu (cat a mai fost) si lapte praf. 

   Baiatul mai mic a fost innebunit dupa san. La 6 luni, cand n-a mai avut ce suge (cu toate ceaiurile si prafusoarele de pe lume) trebuia sa pun biberonul cu lapte la subrat, tetina langa san si asa sugea, pacalit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Va rog mult sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac. am o bebelina care ieri a implinit 3 luni . dimineata a papat laptic ( o alaptez la san ) in jur de ora 7:30- 8:00 . la 9 a facut nani iar pe la ora ora 10:30 a inceput sa-si pape manutele,semn ca ii este foame ( asa ma anunta ea ).am pus-o la san si a tras de 2 ori,a inceput sa se enerveze si sa ma muste tare de san,dupa care a inceput sa planga si a refuzat sanul.si-a bagat degetelul in gurita si a inceput sa traga de zor.am lasat-o putin dupa care am pus-o iar la san. aceeasi problema.am incercat eu sa ma mulg dar curge un pic cam greu,plus ca si sanii imi sunt cam moi. inca de la nastere imi manca la interval de o ora ziua, iar noapte la 2-3 ore. iar acum am patit asta. chiar si azi-noapte s-a trezit mai des decat de obicei. de luat in greutate cred ca stam f bne. s-a nascut cu 3450 g iar la 2luni si 2 saptamani avea 6400 g. ce sa fac? oare imi pierd laptele? AJUTORRRRR

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La 3 luni e puseu de crestere, deci bebe va dori sa stea mereu la san. Pune-o la san cat de mult, si din ora in ora daca doreste, va stimula productia laptelui, si in cateva zile se va stabiliza productia din nou. Nu iti pierzi laptele, nu e nevoie sa bagi completare, doar pune-o cat de mult la piept zilele astea si va fi bine. Eu la perioade de puseu eram cu bebe agatat de piept non-stop, dar trec zilele astea. Gura bebelui scoate mult mai bine lapticul decat orice pompa, sa stii [:)]  Greutatea e foarte buna, te-ai descurcat foarte bine pana acum, si o sa poti sa mergi inainte in continuare [flo2] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...