Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alegerea intre atractie sexuală si prietenie


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui aiamoni
Intrebarea nu se pune daca CINEVA poate fi fericit fara sex 2 sau 8 ani. Poate ca este, desi am indoieli si m-ar interesa parerea sincera a sotilor respectivi. Dar intrebarea corecta este daca Aniela ar fi fericta in situatia pe care ne-a prezentat-o Balanta, langa barbatul acesta bun si plin de calitati si de lucrui in comun si de respect. Daca ramane la fel de "neindragostita", dar atractia nu mai aprare, ar fi Aniela fericita peste cativa ani? Asta presupunand ca pe sotul ei nu l-ar deranja lipsa de sex. Mie mi se pare ca lucrurile sunt mai complicate decat "sexul nu e totul, daca e barbat bun ia-l!". Pana la urma exista o logica in spatele faptului ca majoritatea casniciilor incep cu o poveste de dragoste si nu cu o lista de calitati sau interese comune.
align="right" id="quote2">Eu am inteles ca Aniela s-a edificat in ce priveste sexul cu Gavin, ca temerile ei s-au dovedit nefondate si ca a fost mai mult decat satisfacatoare experienta, se potrivesc si e totul ok.Deci nu se pune problema ca aniela sa intre intr-o relatie fara sex, sau cu sex prea rar sau cu sex de proasta calitate.Problema ei este ca desi Gavin are multe calitati si putine defecte nu este tot ce-si doreste ea si nu exista (destui) fluturasi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 186
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aniela, spune-ne tu inca odata ce nu-ti convine, am senzatia ca noi discutam aiurea. Daca nu simti nici o atractie fata de el sexul a fost totusi ok? Ca mie asta mi se pare relativ greu de inteles, sincer, dar poate asa gandesc numai eu. Peste 5 ani daca are sa fie exact la fel ai sa fii multumita sau o sa te ia cu groaza cand te gandesti sa te duci la culcare, in caz ca o sa aiba el chef?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ramiris
Citat:
citat din mesajul lui aiamoni
Intrebarea nu se pune daca CINEVA poate fi fericit fara sex 2 sau 8 ani. Poate ca este, desi am indoieli si m-ar interesa parerea sincera a sotilor respectivi. Dar intrebarea corecta este daca Aniela ar fi fericta in situatia pe care ne-a prezentat-o Balanta, langa barbatul acesta bun si plin de calitati si de lucrui in comun si de respect. Daca ramane la fel de "neindragostita", dar atractia nu mai aprare, ar fi Aniela fericita peste cativa ani? Asta presupunand ca pe sotul ei nu l-ar deranja lipsa de sex. Mie mi se pare ca lucrurile sunt mai complicate decat "sexul nu e totul, daca e barbat bun ia-l!". Pana la urma exista o logica in spatele faptului ca majoritatea casniciilor incep cu o poveste de dragoste si nu cu o lista de calitati sau interese comune.
align="right" id="quote2">Eu am inteles ca Aniela s-a edificat in ce priveste sexul cu Gavin, ca temerile ei s-au dovedit nefondate si ca a fost mai mult decat satisfacatoare experienta, se potrivesc si e totul ok.Deci nu se pune problema ca aniela sa intre intr-o relatie fara sex, sau cu sex prea rar sau cu sex de proasta calitate.Problema ei este ca desi Gavin are multe calitati si putine defecte nu este tot ce-si doreste ea si nu exista (destui) fluturasi.
align="right" id="quote2">ramiris , nu stiu cati ani , dar nu pari sa ai prea putini .As zice ca " ti-ai trait traiul , ti-ai mancat malaiul " . In cazul asta e si normal ca sfatuieste femeile tinere sa-si ia un barbat pe baza calitatilor sufletesti , cand tu poate esti pe la menopauza si numai de sex nu-ti mai arde.Asa cum treci tu prin filtrul propriei tale varste situatia asta , asa il trec si eu . Si nu ma vad dormind cu o persoana care nu ma atrage , si nu ma vad iubind un om pe care nu-l iubesc si trupeste. Mie se pare aberant sa te casatoresti si sa juri ca il iubesti pe omul ala si o sa-i fii alaturi , cand tu nu prea simti atractie pt el si nici marea iubire nu e !Nu cred ca o femeie care se marita pe baza unor calcule de genul 2 coloane : calitatie / defecte , ajung fericite. Pt ca dragostea nu e un calcul si puteti sa ziceti ce vreti dupa nspe ani de casatorie ..La voi o fii diferit , dar nu cred ca nu v-ati luat cu sotii vostrii din dragoste , sau macar pt bani . Fiecare cu ce l-a interesat mai mult.Dar nu-i poti spune la o persoana pt care conteaza enorm atractia fizica si sentimentele , sa fie intr-o relatie cu o persoana pt care nu are atractie si sentimente !Eu cred ca o casatorie de genul asta duce la infidelitate , minciuni , sinucidere ...dar oricum la nimic bun !"Monsters are real , ghost are real too. They live inside us , and sometimes , they win ."...Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O Doamne, da de unde sa stie ea ce o sa simta peste 5 ani ? De unde stie ea ce poate aparea sau nu ca sa-i taie pofta de sex sau de fapt sa-i creasca libidoul?

Se stie clar ca atractia dispare cu timpul... iar daca ea e genul care nu concepe macar o data sa faca sex daca nu are chef ( iar eu sunt ferm convinsa ca muuuulte casnicii se bazeaza pe sexul "conjugal" si nu dintr-o mare dorinta)...nu stiu in ce masura va rezista.

 

Ilia, nu am cum sa ma supar pe Dahriana, ca la 24 de ani as fi postat acelasi lucru, numa ca la timpul ala nu prea isi puneau femeile problema despre propria lor senzualitate si libidou.Si nici nu exista internet si forumuri! Drept care la 24 de ani m-am casatorit cu un "Gavin" care avea toate ingredientele de sot bun si faceam sex + orgasm, fara sa tin cont daca sexul e bun sau nu, ca NU asta conteaza, nu-i asa? Dupa nastere, la 26 de ani,s-a rasturnat universul cu totul! ( de, nu erau forumurile care sa ma consilieze in depresia post partum)Si uite asa la 28 de ani am divortat pt ca mi se facea pielea gaina pe mine cand venea ora de "sex' ca datorie conjugala!

 

Asa as fi postat si la 35 de ani, dar cu ceva amendamente cand ar fi contat calitatile lui "Gavin" prin prisma faptului ca aveam o varsta, un copil si era prioritar si oferta era alta decat in facultate. Da iaca ca nici sexul pasional de la inceput si calitatile lui Gavin nu au fot suficiente si tot s-a rupt filmul pe undeva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Dahriana
Citat:
citat din mesajul lui ramiris
Citat:
citat din mesajul lui aiamoni
Intrebarea nu se pune daca CINEVA poate fi fericit fara sex 2 sau 8 ani. Poate ca este, desi am indoieli si m-ar interesa parerea sincera a sotilor respectivi. Dar intrebarea corecta este daca Aniela ar fi fericta in situatia pe care ne-a prezentat-o Balanta, langa barbatul acesta bun si plin de calitati si de lucrui in comun si de respect. Daca ramane la fel de "neindragostita", dar atractia nu mai aprare, ar fi Aniela fericita peste cativa ani? Asta presupunand ca pe sotul ei nu l-ar deranja lipsa de sex. Mie mi se pare ca lucrurile sunt mai complicate decat "sexul nu e totul, daca e barbat bun ia-l!". Pana la urma exista o logica in spatele faptului ca majoritatea casniciilor incep cu o poveste de dragoste si nu cu o lista de calitati sau interese comune.
align="right" id="quote2">Eu am inteles ca Aniela s-a edificat in ce priveste sexul cu Gavin, ca temerile ei s-au dovedit nefondate si ca a fost mai mult decat satisfacatoare experienta, se potrivesc si e totul ok.Deci nu se pune problema ca aniela sa intre intr-o relatie fara sex, sau cu sex prea rar sau cu sex de proasta calitate.Problema ei este ca desi Gavin are multe calitati si putine defecte nu este tot ce-si doreste ea si nu exista (destui) fluturasi.
align="right" id="quote2">ramiris , nu stiu cati ani , dar nu pari sa ai prea putini .As zice ca " ti-ai trait traiul , ti-ai mancat malaiul " . In cazul asta e si normal ca sfatuieste femeile tinere sa-si ia un barbat pe baza calitatilor sufletesti , cand tu poate esti pe la menopauza si numai de sex nu-ti mai arde.
align="right" id="quote2">Draga bunicii,Invata cand citesti sa si procesezi informatia, n-am recomandat nimanui care ar fi criteriile dupa care sa-si ia barbat ci doar ti-am semnalat ca interpretezi prin prisma propriei experiente mesajul balantei care nu spunea nicaieri ca sotul i-a fost infidel insa tu ai sarit de 10 m. in sus ca are o casnicie de kko si ca tu n-ai putea sta 8 ani langa un infidel (de unde pana unde ai ajuns la concluzia ca sotul e infidel si casnicia e nashpa numai tu stii... beats me).Daca la tine iubitul a intarziat nitel pana sa-si paraseasca nevasta acum ai dezvoltat o fixatie cu nevestele care tin barbatii captivi in casnicii nefericite si nu redau libertatea bietilor soti nevoiti sa calce stramb. Ie-te cum n-ai priceput nimic.N-am dat din casa ca sa presupui tu cat sex fac si daca ma limitez la sot, de cati ani si ce tehnici mi se par mai eficiente. Sau daca m-a lovit amocul si m-am lasat [8D]. Iar faci presupuneri [:-@][:-@][:-@] doar pentru ca probabil te simti mai bine atacand. Sa stii ca citindu-ti postarea mi-am plans in pumni... am avut revelatia vetii mele ratate, liniare si anoste care acum, la inceputul celei de-a 4-a decade se dovedeste a fi relativ terminata ca deh, doar la 24 ani are rost si sens sa traiesti [alcool], preferabil dupa ce te-ai cuplat cu un Adonis, "testat" anterior intr-o casnicie ratata.Zau ca daca n-ar fi hilar ce spui ar fi jenant.Altfel, daca tu crezi ca lucrurile mishto in sex sunt alea de la 24 ani asteapta sa treci de varsta matusalemica de 30 (chiar 35) si daca nu te-o lovi menopauza prematur poate o sa ai niste revelatii. Daca nu cumva fat frumos nu ti-o face si tie vreun copil ca sa te lase ulterior cand descopera ca esti cam consumata de la alaptat si crescut plozi. Nu tre' sa fii la menopauza sau abstinent ca sa ai in cap si altceva decat sex dar probabil ca asta depaseste nivelul tau de intelegere, nu ca n-ai fi fata desteapta dar cateodata neuronu' poate fi sufocat de hormoni. Nu te speria ca trece.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce administrator i-a dat avertisment rosu Dahrianei pentru insinuarea ca as fi babaciune menopauzista dar pe mine chiar m-a distrat "profunzimea" concluziilor drei, jur!

 

Cred ca da o imagine foarte clara a modului ei de a dialoga si mai ales a intelegerii adanci a lumii in care traieste si a complexitatii naturii umane.[alcool]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lasa, ramiris, nu mai toci tastatura degeaba.. noi astea, de-un leat te intelegem.. io chiar acu' ma duc sa-mi iau medicamentele, ca ma luara niste bufeuri... [:D][:D]

balanta, io la 24 de ani... imi cam trecuse dispozitia de dragoste romantica prin ratele de la banca, sa nu zic prin stomac, unde, nah, ar fi trebuit sa fie fluturasii, da' tocmai ce divortasem de ei:)) sexul buun, da' nu mi-a mai trebuit la nimic!

 

anielaaaa.. mai zi-ne ceva.. macar cum e vremea pe acolo[:D] si, fie, ce mai faci cu gavin..:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ramiris
Nu stiu ce administrator i-a dat avertisment rosu Dahrianei pentru insinuarea ca as fi babaciune menopauzista dar pe mine chiar m-a distrat "profunzimea" concluziilor drei, jur!Cred ca da o imagine foarte clara a modului ei de a dialoga si mai ales a intelegerii adanci a lumii in care traieste si a complexitatii naturii umane.[alcool]
align="right" id="quote2">Cine putea sa dea decat o alta persoana pe aceiasi lungime de unda si pe aceiasi varsta ! [:I]"Monsters are real , ghost are real too. They live inside us , and sometimes , they win ."...Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ramiris
Nu stiu ce administrator i-a dat avertisment rosu Dahrianei pentru insinuarea ca as fi babaciune menopauzista dar pe mine chiar m-a distrat "profunzimea" concluziilor drei, jur!Cred ca da o imagine foarte clara a modului ei de a dialoga si mai ales a intelegerii adanci a lumii in care traieste si a complexitatii naturii umane.[alcool]
align="right" id="quote2">Ea e jignita si bestelita tot timpul, in schimb.Da chiar, e jignitor sa fii la menopauza sau sa ai o varsta?Ce va tot luati de ea, fetelor, ce parca voi nu credeti ca aveti mereu dreptate?In fond a spus multe lucruri adevarate din punctul meu de vedere, desi am aproape 45.Nici eu nu cred ca merita sa incerci o relatie daca instinctul iti spune ca nu e bine, ca ceva nu merge. Nu e vorba ca sexul e sau nu important, eu il consider o treapta ultima a comunicarii, iar daca ceva nu e in regula pe parcurs, nu ar trebui incercat. Lipsa atractiei mi se pare un semnal de alarma destul de important, iar la varsta de 30 de ani te cunosti destul de bine ca sa iti dai seama cam ce finalitate au lucrurile in aceasta privinta.E ceva aproape misogin a tot indemna o femeie la compromisuri, de parca ea nu ar putea sa traiasca fara un barbat, sau nu ar putea sa gaseasca unul mai potrivit. Ba poate! Chiar daca nu ar fi tanara frumoasa si desteapta asa cum este si tot ar putea si tot nu ar trebui sa se complaca. De ce sa ii fie frica?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...