Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alegerea intre atractie sexuală si prietenie


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
mariuta, dar tu ai citit toate subiectele deschise de dahriana de-a lungul timpului, ca sa-ti poti face macar o idee in privinta modului in care gandeste si actioneaza in viata ?Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
align="right" id="quote2">E rau cand nu poti trai de grija altuia . V-am cerut eu voua de mancare de tot despicati firul in 4 asupra vietii mele . Asta inseamna sa te expui , sa lasi oamenii sa iti vada si defectele . Unele dati pe dinafara de perfectiune sa inteleg si tare va mai mintiti singure . Nu e o rusine sa ai o varsta , dar daca tot o ai nu te da atotstiutoare ! Bucura-te de varsta ta si traieste-o frumos in continuare , fara sa arunci cu anii tai de experienta . Pt ca nimeni nu-i D-zeu si lucrurile nu se termina pt toti la fel , desi incep asemanator poate !"Monsters are real , ghost are real too. They live inside us , and sometimes , they win ."...Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 186
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citind ultimele pagini mi-am amintit de acronimul ASL (age, sex, location) [:)]

 

Felicitarile mele distinsei doamne care "stie totul despre subiectul sex", la numai 50 ani.

Suuuper!

Si eu ma apropii cu pasi repezi de aceasta frumoasa varsta, dar in afara de putina experienta de viata, nici pe departe nu pot spune ca stiu totul despre ceva.

 

In fine, mai era o tanara (24 ani?) care a starnit animozitati, probabil ca-si traieste sexualitatea la maxim, si trebuie s-o si faca publica (sexualitatea).

 

Ca sa revin la mine, la cele traite si nu auzite/citite, pot spune ca sexul este frumos, minunat chiar - cu persoana potrivita, dar ca o asa-zisa viata in doi e muuult mai mult decat sex.

Nu dau sfaturi, nu spun ca sexul e totul, doar ca este o implinire.

 

Si asa cum poate fi o viata de familie frumoasa cu sex, probabil la fel de frumoasa poate fi si fara. Deci as sugera sa ne ferim de generalizari si teoretizari ce starnesc orgolii si sentimente profunde [alcool]

 

Parerea mea!

 

UC

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
mariuta, dar tu ai citit toate subiectele deschise de dahriana de-a lungul timpului, ca sa-ti poti face macar o idee in privinta modului in care gandeste si actioneaza in viata ?Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
align="right" id="quote2">Eu m-am referit la contributia ei la subiectul asta. Aici nu e vorba nici de viata ei, nici de persoana ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aniela,

 

cum mai esti?

 

nu stiu ce sfat sa iti dau. iti pot spune doar ca iti doresc sa iti gasesti linistea si feiricirea.

 

dana_vio a scris ceva destul de pertinent.poate e asa cum spune ea...

 

 

parerea mea este sa nu l castrezi TU pe el, cu nemutumirea ta exprimata prea des si prea dur, pt ca un barbat de genul sau se poate timora f repede si sa ajungi sa pierzi ceea ce ai. sa nu te mai doreasca.

 

mie personal mi se pare absolut superb si de bun augur ca este topit dupa tine. eu as savura in fiecare secunda dragostea lui.

de ce simti atata nevoia sa ai un barbat pe care sa l cuceresti tu? acela nu e decat un barbat care in mod sigur te va iubi un pic mai putin decat il iubesti tu pe el si in timp poate sa se simta asa cocosh si sigur pe tine si sa inceapa sa ti faca figuri urate. parerea mea...

 

dc intradevar ti e scarba de el fizic, atunci da..poti depasi relatia asta. dar nu fa din faptul ca e topit dupa tine si un om bland, un defect, pt ca NU e.

 

doamne, oare cand vor inceta femeile sa si mai doreasca barbati indiferenti si care se poarta oribil cu ele, doar pt ca se simt provocate sa i cucereasca??? din acest punct pleaca cele mai multe povesti triste de viata.

 

parerea mea.

 

 

si dc vrei un exemplu personal: eu n am fost cu adevarat fericita deca t cu barbatii care au fost topiti dupa mine. pe restul, pe care "i am cucerit" eu, a trebuit tot eu sa i suport cu toate toanele lor, pt ca isi permiteau sa mi le faca, stiind acolo deep inside ca eu am fost cea care am "prestat" mai mult interes in relatie. practic eu eram barbatul la inceput si cuceream, ei deveneau femeile si faceau fizte.

 

la greu si la boala NU acesti barbati m am ajutat pe mine, ci cei cu care am fost eu femeia si ei m au cucerit si au luptat pt atentia mea si pt mine. cei care au fost topiti dupa mine, la inceput, au fost cei care m au respectat cu adevarat, care m au tratat exemplar si care mi au oferit cel mai mult in viata.

 

depinde ce vrei tu.

eu de ex am gasit acel barbat care e topit dupa mine si de care ma simt si atrasa sexual. e adevarat ca fluturii nu sunt asa multi, ca atunci cand faceam eu pe cuceritorul, doar pt simplul motiv ca nu descarc atata adrenalina sa obtin ce vreau. atata tot.

 

 

_______________________________________________________________________

id="red">

Mami fericita [9cer] de [caru] Iustin-Andrei (18.07.2011)

id="blue"> ________________________________________________________________________id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar sexul este mult mai frumos si mai profund si mai intens, decat inainte, pentru simplul motiv ca acum e sex si iubire reala, inainte nu era decat sex pur si mi se parea incitant pentru ca descarcam eu multa adrenalina in cucerirea mea si sexul il luam ca pe o dovada a iubirii, un fel de trofeu.

calitatea insa este incomparabila.[:D]

nu te pripi sa judeci.

 

dc intradevar este o lipsa totala de atractie, atunci nu ti pierde timpul pt ca nu va merge.

 

_______________________________________________________________________

id="red">

Mami fericita [9cer] de [caru] Iustin-Andrei (18.07.2011)

id="blue"> ________________________________________________________________________id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Dahriana
Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
mariuta, dar tu ai citit toate subiectele deschise de dahriana de-a lungul timpului, ca sa-ti poti face macar o idee in privinta modului in care gandeste si actioneaza in viata ?Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
align="right" id="quote2">E rau cand nu poti trai de grija altuia . V-am cerut eu voua de mancare de tot despicati firul in 4 asupra vietii mele . Asta inseamna sa te expui , sa lasi oamenii sa iti vada si defectele . Unele dati pe dinafara de perfectiune sa inteleg si tare va mai mintiti singure . Nu e o rusine sa ai o varsta , dar daca tot o ai nu te da atotstiutoare ! Bucura-te de varsta ta si traieste-o frumos in continuare , fara sa arunci cu anii tai de experienta . Pt ca nimeni nu-i D-zeu si lucrurile nu se termina pt toti la fel , desi incep asemanator poate !"Monsters are real , ghost are real too. They live inside us , and sometimes , they win ."...Dahri...
align="right" id="quote2">dahriana, tu de ec esti atat de extaziata ca faci sex si ca ai o relatie?zau ca deja m-am plictisit sa-ti tot citesc mesajele care sunt aceleasi si au o superficialitate de te doare capul (expresie, ca nu ma prea intereseaza cu cine si ce faci).Poate esti atat de fericita c faci sex, dar sa stii ca intr-o relati de luuunga durata sexul nu este cel mai important. Daca viata sexuala nu ar mai exista, tot as sta cu prietenul meu din simplul fapt ca il iubesc.Te inteleg ca nu stii ce e asta.Referitor la replica ta cu menopauza[:D] Ai descoperit si tu un termen si ai dat repede din degetele aiurea.data viitoare gandeste, ca nu ti se scurteaza viata.**Fur is for petting***http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=tshttp://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aniela, scuze pt Off Topic

 

Mai. . . pentru o fata/femeie tanara chestia asta cu lipsa sexului sau cu lipsa atractiei sexuale nu e chiar atat de simpla.

Femeile (in general) daca iubesc cred ca pot face efortul de a sta fara sex. Daca barbatul pleaca intr-o calatorie de serviciu, nu sar repede in bratele altuia. Daca partenerul e bolnav sau are o problema cateva luni. . . la fel. Iubitele lor n-o sa se arunce in bratele primului venit din lipsa de sex.

 

Dar sa ai (sa zicem) 25-30 de ani si sa stai 2 ani cu iubitul/sotul tau fara sex. . . e ciudat. Poate numai in cazuri exceptionale. Poate ca femeie. . . cineva ar sta langa un partener fara sex 2 sau 3 ani. Sau nspe ani. Dar un barbat nu prea poate sa stea langa o femeie de 25/30 de ani. . . doar pt ca o iubeste si ii place sa o mangaie pe frunte.

 

Dupa o casnicie de ani si ani. . . poate intervine ceva. . . nu stiu. Cum sunt cei care au probleme de sanatate sau cu copiii. Nu le mai arde de sex si nu li se pare o tragedie sa stea asa. Nici nu le arde sa se arunce in aventuri cu alti parteneri.

 

Dar pentru un cuplu tanar (care este si la inceput, in primii ani) e greu sa stai luni de zile fara sex. Adica cum? Sa dormi langa iubit ca langa un prieten? Sau sa stai despartit luni sau ani si sa iti imaginezi ca si tu si el sunteti fideli absolut?

 

Sexul nu e o chestie care 'implineste' o relatie. Sexul (de cele mai multe ori) sta chiar la baza relatiei. Nu in sensul ca gata, hop, de 5 ori pe zi, 10-20 de ani la rand. Dar relatiile intime dintre parteneri (nu neaparat sex propriu-zis) sudeaza relatia si 'rezolva' multe lucruri intre doi oameni care se iubesc.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e adevarat ca majoritatea privim situatia din perspectiva anilor care au trecut.

 

si eu cu sotul meu am stat luni de zile fara sex pt ca aveam prb cu sarcina si n aveam voie. si ne am iubit la fel de mult. si ne am iubi la fel dc s=ar mai intampla.

dar imi aduc aminte ca la inceputul relatiei ne inchideam in casa cu zilele si o faceam de n ori pe zi.

 

cred ca toti au dreptate aici, la acest topic. doar ca se priveste din perspective diferite. unii vorbesc de relatii de ani de zile, zeci de ani, cand evident ca sexul nu mai cont asa mult, altii vorbesc de relatii la inceput, cand evident ca sexul e f important.

 

 

cred aniela, ca nu poti incepe o relatie fara atractie sexuala. nu e sexul cel mai imp, mai ales dupa ani de zile de relatie, dar la inceput, cred ca e extrem de important.

 

vezi, intial am vrut sa ti zic si eu ca sexul nu e asa important si ca o relatie se bazeaza mai ales pe prietenie si respect, dar asta dupa ceva ani de relatie. caci la inceput, totusi, sexul de aduce impreuna.

 

te [pup] si iti doresc sa ai parte de multa fericire.

 

_______________________________________________________________________

id="red">

Mami fericita [9cer] de [caru] Iustin-Andrei (18.07.2011)

id="blue"> ________________________________________________________________________id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Babyblue, probabil ca dupa ani si ani de zile. . . cand cuplul este sudat. . . cand copiii cresc (sau au crescut). . .cand ambii parteneri inainteaza impreuna in viata. . . sexul poate trece pe locul 2 sau 3 sau 10. Si chiar si in situatii din astea. . . unii barbati mai calca stramb. Poate si unele femei. Nu stiu.

 

Poti sa incepi o relatie cu o perioada mai lunga de tatonare. Nu vad nimic gresit in asta. Poti sa astepti un an sau mai mult pana sa ajungi in asternut. Bineineles ca in timpul asta nimeni nu garanteaza ca barbatul respectiv 'te asteapta' si 'sta' doar pentru tine. De obicei nu prea e asa.

Daca in perioada asta de tatonare. . .atractia sexuala(pt femeie) nu este evidenta, nu mi se pare o problema. Femeile sunt oricum mai interiorizate la capitolul asta pt ca nu cauta doar sex sau potrivire sexuala. Cauta foarte multe, vin cu multe dorinte, eventual si prejudecati. Isi fac multe proiectii. . . si 'se pierd' in amanunte, atunci cand nu cauta doar sex nebun si aventura.

 

Eu cand simt o atractie sexuala pura pentru un barbat. . . simt ca 'calc pe bec'. Adica stiu din start ca e o chestie pasionala si atat. O dorinta strict trupeasca, o chimie nebuna. . .care se stinge dupa ce e satisfacuta sau intensifica pasiunea (pana la vise, dorinta nebuneasca, obsesie). Dar chestiile astea la mine nu s-au materializat in relatii serioase. Poate la altii asa e. . . fiecare stie cel mai bine cum e si cum se manifesta.

 

Dar lipsa sexului (sau a contactului intim - mangaieri, timp petrecut impreuna in dormitor) intr-un cuplu tanar. . . pentru mai multe luni sau ani (!!) este anormal.

Daca lipsa sexului vine din lipsa atractiei sexuale....cu atat mai grav. Daca sexul 'nu merge' pentru ca cei doi nu comunica sau nu se potrivesc. . . iar, foarte grav.

 

Apropierea trupeasca si contactele intime nu sunt neaparat un start sau o garantie. . .dar ele devin o necesitate. O necesitate foarte complexa nu doar fiziologica.

 

La inceputul unei relatii (cand cei doi sunt tineri, n-au probleme). . . si ani de zile dupa. . .este imposibil sa spui: "Eu stau fara sex si sunt ok. Si iubitul meu este ok. Ne iubim foarte mult si putem sa stam fara luni si ani. N-avem nici o problema "[doh]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...