Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alegerea intre atractie sexuală si prietenie


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui aniela23
ma gandesc ca poate sunt doar panicata pt ca simt ca sunt pe punctul sa incep ceva major si life-changing si teama asta ma face sa imi caut singura motive prostesti sa dau inapoi...
Exact Aniela [:)][flo] Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria [zana]13 iulie 2007 si Elisa Andreea [zana] 03 septembrie 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 186
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Te complici singura. Ia o decizie si du-te pe ea. Fiecare dintre noi ne asumam decizii fie ele bune fie mai putin bune. Acuma pe bune - il cam omori cu zile cu teoria si incertitudinea ce o tot scoti intre voi. Cum va fi daca va fi si daca nu va fi cum va fi? Si din modul lui de raspuns razbate incertitudinea de care dai tu dovada. Vrei? Go for it! Nu vrei? Asteapta pana te decizi. Dar daca iei o decizie nu mai oscila. Stii eu vin la tine insa... nimic dar...in fine. Pe de alta parte sincer nu vad legatra cu tatal tau. Una este un tata si alta un partener. Nu au avut si nu vor avea niciodata nimic in comun decat sexul masculin. [url="http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/"]Ce nu stiu romanii despre aurul lor![/url] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui marius Pe de alta parte sincer nu vad legatra cu tatal tau. Una este un tata si alta un partener. Nu au avut si nu vor avea niciodata nimic in comun decat sexul masculin. [url="http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/"]Ce nu stiu romanii despre aurul lor![/url] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
The inseli foarte mult dar nu o sa intru in detalii ca transformam subiectul in ceva ce nu vreau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, relax! Nu mai face liste de pro si contra, pt ca deocamdata nu ai cum sa fii sigura ca asta e unicul (potential) cusur. Te vad f entuziasmata de el, poate pe buna dreptate, poate nu. Rabadare, nu ai cum sa cunosti un om atat de repede. "Panica" asta a ta vine din faptul ca-l vezi perfect pe toate planurile, dar vai, Fat-Frumos (pe care il astepti de mult) PARE a avea un minus. In al doilea rand, nu mai innebuni omul cu dilemele astea ale tale. Iti dai seama ca acum saracul o sa se simta ca la arbitraj. In al treilea rand, tu deja te gandesti la cum ar fi sa-ti imparti viata cu el, take it easy. Cu sau fara fluturasi, inca sunteti la inceput, nu-ti toca nervii cu ipoteze care se autorezolva pe traseu. Ca sa-ti raspund totusi, fiecare relatie si cu atat mai mult casnicie, vine la pachet cu niste compromisuri. Care sunt acelea, depinde de structura interioara a fiecaruia. De-asta exista cupluri in care ei cu ei sunt fericiti, dar care n-au facut sex decat de 2, cat sa faca 2 copii, cupluri de oameni aparent incompatibili care par a duce o viata dezastruoasa, dar pe care tocmai super relatia sexuala ii tine impreuna, sau mai bine zis nu-i lasa sa se separe, si tot asa, variabilele sunt nenumarate. Te si autosugestionezi putin , tocmai pt ca-ti doresti un partener. Si 4. [:)], tu enunti o teorie despre legatura dintre relatia cu tatal tau si cea pe care o ai azi cu barbatii. E bine ca o enunti, dar gresesti cand spui ca simplu fapt ca esti constienta de asta nu te va schimba. Ba fix asta te va face sa privesti lucrurile cu alti ochi, dar numai in momentul in care vei sapa mai adanc dupa acel mecanism, in care vei rezona CU ADEVARAT cu acea interpretare si vei internaliza realmente aceste lucruri. Deocamdata, distractie placuta diseara[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aniela, imi aduc aminte cate ceva din postarile tale mai vechi, n-ai avut o viata prea usoara..[flo] asa ca, mi se par cumva firesti ezitarile tale. vrei siguranta si ai vrea sa stii dinainte daca o sa o ai sau nu. din pacate, nici chiar Gavin nu-ti poate raspunde la asta acum, e prea devreme.. mai esti si scorpioanca, zodie pe care eu am expertiza nu gluma. fostul partener era scorpion, actualul la fel si mai am si doi copii in aceeasi zodie. greu cu voi, nene!!! nu am decat un raspuns pt tine, du-te, fa-o si vorbim dupa.. mai ales dupa raspunsul lui, chiar cred ca omul merita a fighting chance[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si dreptate Lolita, ma zbucium prea mult. M-am panicat in pic pentru ca mi-am dat seama ca el se indragosteste si m-am gândit ca trebuie sa iau o decizie cât mai repede pt ca cu cât trece mai mult timp cu atât el se indragosteste mai mult si sufera mai mult când ne despartim. Sunt putin dezamagita pe ca am 30 ani si chiar sunt pregatita pt o casnicie, copii. Când l-am cunoscut chiar am simtit o conectie si am crezut ca "he is the one". Faptul ca si el pare convins ca eu sunt aleasa mi-a întarit si mai mult convingerile. Din pacate am început sa simt încet încet ca nu ma indragostesc.... Trist Dar poate sexul o sa schimbe totul. Marea seara e deseara asa ca o sa stiu cam ce si cum pana la finalul weekendului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica esenta o reduci la o noapte de sex? Cam superficial din punctul meu de vedere. E si sex... dar relatia unde e? Aia cand pe tine te doare capul de nu mai poti si el e tot acolo, sau cand el vrea sa doarma si tu nu si cu toate acestea decizi sa-l lasi sa doarma. Sau cand e suparat sau cand tu esti suparata? Sunt atatea in viata de zi cu zi care definesc o relatie. In fine. Cat despre tatal tau si partenerul tau poate din punctul tau de vedere are relevanta dar din a lui sigur nu. Poti sa ai un reper dar daca mergi mai mult decat atat sigur este o eroare. Ar fi culmea sa ma casatoresc eu (barbat) cu o femeie din considerentul ca ea femeia are sau avut un tata asa si pe dincolo. Sa-mi fie cu iertare dar fiecare dintre noi suntem indivizi cu unicitate si specificitate bine definita. Nu suntem sabloane. [url="http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/"]Ce nu stiu romanii despre aurul lor![/url] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui marius Cat despre tatal tau si partenerul tau poate din punctul tau de vedere are relevanta dar din a lui sigur nu. Poti sa ai un reper dar daca mergi mai mult decat atat sigur este o eroare. Ar fi culmea sa ma casatoresc eu (barbat) cu o femeie din considerentul ca ea femeia are sau avut un tata asa si pe dincolo.
marius, aniela vb despre alegerile subconstiente pe care le facem, cautand ca partenerul nostru sa aiba profilul psihologic al tatalui nostru. adica, subconstientul pune in scena un tipar cunoscut, cel despre care noi stim ca ne-a invatat ce e iubirea. o relatie disfunctionala cu tatal va duce la o relatie disfunctionala de cuplu. si reversul e valabil. dar nu e constienta aceasta alegere, de aia s-a inventat psihologia[alcool] sa ne dumirim de ce unele dintre noi aleg ceva si altele altceva. valabil si in cazul barbatilor si partenerelor, dupa modelul mamei. sic!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui marius
Adica esenta o reduci la o noapte de sex? Cam superficial din punctul meu de vedere. E si sex... dar relatia unde e? Aia cand pe tine te doare capul de nu mai poti si el e tot acolo, sau cand el vrea sa doarma si tu nu si cu toate acestea decizi sa-l lasi sa doarma. Sau cand e suparat sau cand tu esti suparata? Sunt atatea in viata de zi cu zi care definesc o relatie. In fine. [url="http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/"]Ce nu stiu romanii despre aurul lor![/url] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Marius, îti multumesc ca vrei sa ma ajuti (sau,cel putin, asta sper ca încerci sa faci) dar cred ca ai înteles gresit... Dupa cum am mai spus avem intelegerea, conectia, prietenia, etc necesare unei relatii dar nu cred ca exista suficienta atractie sexuala. Indiferent cât de mult timp petrec cu el nu ma simt mai atrasa sexual decât înainte asa ca doar facând sex o sa îmi dau seama ce si cum. Poate totul o sa se schimbe, poate in timpul sexului or sa se elibereze hormonii aia datatori de fluturasii. Sau poate nu. Dar cel putin o sa stiu una si buna...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ilia_99, putini barbati am vazut sa mearga la psiholog pt probleme emotionale...si daca in Bucuretsi or mai fi exceptii, iti spun ca in provincie mai greu....merg ei pt altele, dependenta de alcool, de tigari, de jocuri de noroc, de violenta, dar pt autocunoastere sau dezvolatre emotionala mai greu...mai ales daca sunt trecuti de 35-40 de ani...!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...