Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alegerea intre atractie sexuală si prietenie


Recommended Posts

Aniela, tot ce iti urez eu e sa te bucuri de week end, sa iasa frumos si multumitor. Dar: incearca sa nu ai cine stie ce asteptari (stii si tu cum poate fi sexul la prima incercare) si incearca sa nu te mai gandesti atat de mult, pentru ca vei fi prea stresata si asta dauneaza [:D] Succes si weekend super sa ai! [pup] Greierash, daca nu era "rusine, maika" sa divortezi acum ceva vreme, probabil ca rata divorturilor ar fi stat cel putin la fel, daca nu mai rau. Dar lumea era mult mai ipocrita, mai scortoasa, veghea la respectarea convenientelor si avea grija sa "dea bine" in societate. Doamneeeee, bine ca au trecut timpurile alea. [:D] Plus ca acum, in toata "afacerea" asta cu divorturile pe banda exista si o parte pozitiva: ai de unde alege [:D] Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 186
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Violetan, sunt de acord cu tine, dar eu nu la asta m-am referit. Inainte macar era un cu totul alt stil de viata, aveau o scuza. Casatoriile din dragoste erau rare, si nici nu se cunosteau partenerii. Acum se pot iubi, se pot cunoaste tz-spe ani, pot face ce vor ei, nu au nici o limita si nici nu le mai e rusine de nimic, si uite ce rata mare de divorturi. Ai zice ca (virgula) cu atatea oportunitati ar face alegeri mai bune, dar aiurea. In concluzie, Aniela, daca as fi in locul tau sexul ar fi pe un loc mai spre capatul listei. Trebuie sa ai prioritatile bine stabilite si sa fi dispusa sa suporti consecintele deciziilor tale. Si dragostea cat si sexul dupa parerea mea se invata. Succes. Gloria si Eva (22 dec. 2004) [url="http://www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157629124424141/detail//"]Vara 2011[/url] Evil thrives when good men do nothing
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aniela, mult timp am gandit si am actionat ca tine: relatii cu fluturi in stomac, terminate in cel mai bun caz nesatisfacator si in cel mai rau cu multa suferinta din partea mea. Am indepartat cel putin doi "baieti buni", stiu ca termenul e simplist, sa zicem doua persoane cu care, privind retrospectiv, la rece, dupa spulberarea fluturilor, mi-am dat seama ca as fi fost mai compatibila. Din pacate nu am o experienta super-fericita sa iti dau ca exemplu (dupa "asa nu", "asa da"), cred ca m-am invatat sa ma multumesc cu mai putin si sa imi reasez prioritatile in viata. Marea mea fericire acum este ca astept un copil, foarte tarziu in viata mi s-a intamplat, si vad asta o realizare mai mare decat relatia in care sunt, sau, in fine, ceva care o incununeaza. Sfatul meu este nu lasa timpul sa treaca prea mult, adica nu copilari si tu (alaturi de el...). Un barbat doritor de familie ar trebui sa fie telul tau, daca inteleg bine din ce spui la inceput. Da-i sansa si timp si lui, sa va cunoasteti mai bine, din toate pdv, inclusiv fizic, dar nu te focusa numai pe el, ce simti pentru el, ce ar fi daca, etc, ca, asa cum s-a mai spus, nu te mariti cu el chiar maine. Mai intalneste si alte persoane, fie si numai pentru comparatie si poate iti clarifici si tu mai bine ce vrei de la un barbat. Gavin pare un baiat destept si realist, ti-a intuit bine indecizia, iar din raspunsul lui, scuze daca spun asta, nu vreau sa te supar, nu pare nici el "over the moon", desi o afirma. [gravired] 19 + [baietel] X Ioan "Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise Gavin pare un baiat destept si realist, ti-a intuit bine indecizia, iar din raspunsul lui, scuze daca spun asta, nu vreau sa te supar, nu pare nici el "over the moon", desi o afirma.
intuit? "On the other hand though if I'm honest yes I am slightly nervous as you are still unsure if we have the right chemistry" acel "as you are..." categoric, o afirmatie, neurmata de o intrebare sovaielnica ce-ar fi aratat ca mai exista totusi o speranta ca nu-i tocmai asa, ma face sa cred ca n-a fost nevoie sa intuiasca nimic, i s-a spus direct [:)] acum urmeaza sa vedem daca ni se va descrie, cu tot atata precizie cu care s-a postat reactia lui la propunere, si prestatia, eventual si mesajele de dupa... Asculta, priveste si taci!... Din brate fa-ti aripi de fier Si zboara cu ele spre cer!...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aniela, mai indraznesc sa spun ceva. dupa doar o noapte petrecuta impreuna, nu m-as aventura neaparat sa cataloghez un om dpdv sexual si al chemistry. uneori cand asteptarile sunt prea mari ( de ambele parti, vad cum amandoi asteptati noaptea asta [:D]), poate pune mare presiune de ambele parti. nu ar fi mai frumos sa nu planificati, sa va lasati dusi de val cand/ daca aveti chef de sex, dara fara a il impune ca pe un nou prag care trebuie trecut? nu tocmai asta face sa ii dispara din farmec? [:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor, am revenit! Wow, ce pot sa zic.... Da, eram sigura ca sexul o sa îmi aduca raspunsul la intrebarea daca exista suficienta atractie sexuala între noi sau nu... Si cred ca exista!! Nu stiu daca o fi din cauza oxitocinei care se creeaza in timpul sexului si ne face sa ne simtim mai apropiati de parteneri sau din cauza faptului ca am petrecut 24 ore cu el si am ajuns sa ma obisnuiesc mai mult cu felul lui de a fi dar vad ca am inceput sa ma atasez de el... Tot nu simt fluturasi dar imi dau seama ca sunt dispusa sa sacrific fluturasii mei daca asta inseamna ca ii are el si ca ma place atat de mult... Da, romantica din mine e un pic dezamagita de lipsa "magiei" (v-am zis eu ca am vazut prea multe filme romantice) dar ma simt atat de norocoasa ca am intalnit un barbat ca el (mai ales in Londra unde accentul se pune pe facut bani si pe distractie si nu pe relatii). Acum vad ca început sa trec de la impostaza in care îmi faceam griji ca o sa îl ranesc la cea in care ma panichez ca o sa îsi piarda el interesul!! Nu ma certati ca ma cert eu destul ca sunt asa prapastioasa... It's hard being me!!! Sper sa fie totul ok in the end si sa ma vedeti si pe mine peste vreo 2 ani la gravidute [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ANIELA, ma bucur ca "raspunsul" a fost cam pe masura asteptarilor. Acum lasa calculele si traieste relatia asta asa cum e, fara sa pui carul in fatza boilor, asa, de pe o zi pe alta cu tot ce aduce ea. daca e sa ai un viitor cu el, il vei avea, daca nu nu. Nu te mai panica si gandi "daca, daca, daca" Si" daca" ala vine intr-o zi, spune-ti ca ai trait o poveste de dragoste frumoasa! Bucura-te!!!![pup] Nu-i mai spune toate framantarile tale, chemistry or not sau altele ce-ti trec prin minte. Il ranesti fara sa vrei si e pacat.Si invatza sa faci mici compromisuri care sa-ti faca vitza mai usoara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Citat:
citat din mesajul lui aniela23
Neata fetelor, am revenit! Wow, ce pot sa zic.... Da, eram sigura ca sexul o sa îmi aduca raspunsul la intrebarea daca exista suficienta atractie sexuala între noi sau nu... Si cred ca exista!! Nu stiu daca o fi din cauza oxitocinei care se creeaza in timpul sexului si ne face sa ne simtim mai apropiati de parteneri sau din cauza faptului ca am petrecut 24 ore cu el si am ajuns sa ma obisnuiesc mai mult cu felul lui de a fi dar vad ca am inceput sa ma atasez de el... Tot nu simt fluturasi dar imi dau seama ca sunt dispusa sa sacrific fluturasii mei daca asta inseamna ca ii are el si ca ma place atat de mult... Da, romantica din mine e un pic dezamagita de lipsa "magiei" (v-am zis eu ca am vazut prea multe filme romantice) dar ma simt atat de norocoasa ca am intalnit un barbat ca el (mai ales in Londra unde accentul se pune pe facut bani si pe distractie si nu pe relatii). Acum vad ca început sa trec de la impostaza in care îmi faceam griji ca o sa îl ranesc la cea in care ma panichez ca o sa îsi piarda el interesul!! Nu ma certati ca ma cert eu destul ca sunt asa prapastioasa... It's hard being me!!! Sper sa fie totul ok in the end si sa ma vedeti si pe mine peste vreo 2 ani la gravidute [:D]
Parerea mea sincera este ca tu nu-l placi deloc pe tipul asta , dar esti atat de disperata sa te mariti , sa fi in rand cu lumea , sa ai o familie , incat vezi in orice broscoi un print . Sau cel putin il cauti in orice broscoi ! Nu toti broscoii pe care ii saruti se transforma ... Noi doua semanam destul de mult , din anumite puncte de vedere , pe care nu o sa le descriu aici si acum. Am cunoscut si eu un EL asa ca si Gavin al tau . L-am tinut dupa mine 1 an si ceva sperand ca o sa ajung sa-l vad altfel. Dupa fiecare dezamagire apelam la el . Dar tot ce faceam era sa ma folosesc de el. Nu am ajuns intr-un an si ceva sa-l vad altfel , nu am reusit sa-l sarut , ce sa mai vb de sex. Seamana destul de mult cu descrierea pe care i-ai facut-o tu lui G . Si mie imi plac barbatii mai duri si pun accent mare pe sex. Consider ca , daca la inceput nu ma atrage o persoana nu ma vad in viitor cu el , cand va trebui sa-i suport bastonu si proteza. Odata , demult ..o femeie oarecare , pe la 70 ani , intr-o gara , asteptand un tren mi-a spus un secret: " Ca sa poti ramane o viata langa un om trebuie sa-l iubesti din prima clipa " Aveam vreo 15 ani atunci si mi s-a parut ca vorbeste prostii . Sustin cu tarie , desi nu am familie si nu am trait ani multi langa o persoana , faptul ca , totul e mai usor alaturi de un om pe care-l iubesti , nu doar respecti . Eu cred ca nu se merita sa faci compromisul asta imens din teama ca nu vei gasi persoana care sa implineasca toate conditiile . Dar cand o vei intalni , vei intelege de ce nu te-ai potrivit cu restul ! Nu te compromite si nu alege o persoana care te iubeste , ci una pe care o iubesti si te iubeste ! "Monsters are real , ghost are real too. They live inside us , and sometimes , they win ." ...Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...