Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alegerea intre atractie sexuală si prietenie


Recommended Posts

Ba mie nu mi se pare deloc ca se aseamana cu tine, Dhariana. Ea, dupa cum a spus, a avut o experienta fizica buna cu Gavin, iar sexul in general devina mai bun cu timpul, chiar si atunci cand e salbatic si nebun la inceput. Am o prietena care a fost cu un tip sa il pui la rana, numai ca ei i se parea ca nu e cazuta pe spate. Asa ca pana la urma l-a inselat si el a aflat si a plecat (locuiau impreuna) si dupa ce a plecat si-a dat ea seama ce pierduse si a innebunit, cativa ani a umblat dupa el sa il recucereasca, i-a cumparat si o stea, dar el nu s-a mai intors, a suferit cumplit cand l-a inselat. Ulterior, ea a maimavut cateva relatii si in final s-a casatorit, are 2 copii, dar din ce vorbesc cu ea, este departe de a avea relatia ideala. Cred ca uneori prea asteptam ca viata sa fie ca in filme... Delia, [gravi] 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010) [url="http://s882.photobucket.com/albums/ac27/delia_forum"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 186
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aniela, poate nu esti pregatita inca sa ai o relatie serioasa/maritat. si ce daca ai 30 de ani? nici eu nu am fost pregatita sa ma marit la 30 de ani dar am facut-o cam "impinsa" de la spate sa fiu in rindu lumii si rau imi pare...as fi preferat sa astept pina la 40 si sa intilnesc omul potrivit...acum suport consecintele; tu te grabi; eu nu m-as fi grabit nici cu sexul; conteaza f mult cum va intelegeti ca prieteni/parteneri, sexul mai putin, pt ca dupa ce te mariti, faci copii, ai un job si nu mai stii cum sa te imparti, sexul nu prea mai conteaza....conteaza cum te trateaza el pe tine, cit te ajuta, cu copii, casa etc....fluturasii se duc dupa un nr mai mic sau mai mare de ani, si ramii cu restul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui freedelia
Ba mie nu mi se pare deloc ca se aseamana cu tine, Dhariana. Ea, dupa cum a spus, a avut o experienta fizica buna cu Gavin, iar sexul in general devina mai bun cu timpul, chiar si atunci cand e salbatic si nebun la inceput. Am o prietena care a fost cu un tip sa il pui la rana, numai ca ei i se parea ca nu e cazuta pe spate. Asa ca pana la urma l-a inselat si el a aflat si a plecat (locuiau impreuna) si dupa ce a plecat si-a dat ea seama ce pierduse si a innebunit, cativa ani a umblat dupa el sa il recucereasca, i-a cumparat si o stea, dar el nu s-a mai intors, a suferit cumplit cand l-a inselat. Ulterior, ea a maimavut cateva relatii si in final s-a casatorit, are 2 copii, dar din ce vorbesc cu ea, este departe de a avea relatia ideala. Cred ca uneori prea asteptam ca viata sa fie ca in filme... Delia, [gravi] 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010) [url="http://s882.photobucket.com/albums/ac27/delia_forum"]POZE[/url]
Te contrazic ! Oamenii nu isi dau seama dupa ce pierd un lucru ce au avut . Oamenii doar sufera din cauza faptului ca pierd un lucru pe care nu credeau vreodata ca-l vor pierde. Prietena ta era sigura pe iubirea lui si plictisita. Cand el a plecat , s-a trezit in ea orgoliul si nu a putut accepta refuzul lui . Asta nu l-a facut sa-l iubeasca , doar sa o conduca orgoliul. Nici acum daca ar relua cu el nu l-ar iubi ! E doar o iluzie ! Daca ar ajunge sa locuiasca din nou cu el , in cateva luni ar face ce a mai facut ...Oamenii sunt atrasi in general de persoane pt care trebuie sa lupte . Asta nu inseamna ca s-a indragostit peste noapte de el ! Asta inseamna ca si-a dorit sa preia din nou controlul asupra lui ! Spune-i sa stea linistita cu sotul ei si sa isi aminteasca de ce nu l-a vrut pe respectivul la momentul ala si sa nu mai traiasca in trecut ! Cred ca decizia pe care am luat-o in trecut nu trebuie sa o regretam niciodata! Pt ca aia e decizia care ne-am dorit-o la acel moment si aia am ales ! "Monsters are real , ghost are real too. They live inside us , and sometimes , they win ." ...Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da fetelor, sunt tot confuza... M-am saturat de mine, de creierul asta al meu bolnav!! In afara de primul meu prieten, cand aveam 17 ani, am inceput fiecare relatie cu gandul ca relatia respectiva nu putea duce decat la despartire, ca nu el era alesul. Dar am continuat relatiile pt ca la momentul respectiv ma simteam singura si vulnerabila (nu o sa intru in detalii despre circumstantele personale dar pot doar spune ca sunt cu adevarat singura). Gavin a fost primul barbat cu care am simtit ca as face o "echipa buna". Nu stiu daca a fost instinctul sau doar dorinta mea de a fi intr-o relatie normala care poate duce undeva... Urmeaza sa ma mut iar, pentru a 7 oara in 9 ani de cand sunt in Anglia (eu, care am crescut toata viata in aceeasi casa). In conseciinta ma simt iar pierduta si simt nevoia sa ma agat de ceva stabil, de cineva... Fostul prieten incearca cu disperare sa ma recucereasca (l-a palit dragostea acum ca stie ca am pe altcineva) si, desi stiu ca relatia mea cu el nu o sa mearga NICIODATA ma surprind visand la familiaritatea pe care mi-o ofera, am locuit un an cu el si il cunosc foarte bine, no surprises there! Ma gandesc ca gavin merita pe cineva simplu si ne-complicat, asa cum e el, eu sunt prea complexa si o sa ii dau multa bataie de cap. De fapt, asta e si unul din motivele care ma impiedica sa ma indragostesc de el, e un om simplu si nu stiu daca o sa poata fi capabil sa faca fata naturii mele extrem de complexe... Normal ca nu vreau sa fiu asa, sa simt asa, dar uneori e imposibil de greu sa schimbam "naravul". Si eu am crezut toata viata ca, ca sa poti trai o viata cu cineva, trebuie sa il iubesti imposibil de mult la inceput. Acum nu mai stiu ce sa mai cred, tot sistemul de valori mi s-a dat peste cap (si ma uit la mamaia care, desi a trait o viata cu tataia (care tocmai a murit saptamana trecuta :((((((((( ) mi- a zis ca nu l-a iubit niciodata (in sensul acela romantic ci doar ca pe un prieten si partener de viata). Am sa mai incerc vreo 2-3 saptamani dar daca nu m#259; indragostesc cu adevarat de el trebuie sa il las liber. Stiu de pe acum ca asta ar fi decizia gresita dar inima e mai puternica decat ratiunea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aniela23
Da fetelor, sunt tot confuza... M-am saturat de mine, de creierul asta al meu bolnav!!
De ce te pripesti in a trage concluzii?
Citat:
citat din mesajul lui aniela23 Fostul prieten incearca cu disperare sa ma recucereasca (l-a palit dragostea acum ca stie ca am pe altcineva) si, desi stiu ca relatia mea cu el nu o sa mearga NICIODATA ma surprind visand la familiaritatea pe care mi-o ofera, am locuit un an cu el si il cunosc foarte bine, no surprises there!
Ce cauta fostul in povestea ta de acum?
Citat:
citat din mesajul lui aniela23 Ma gandesc ca gavin merita pe cineva simplu si ne-complicat, asa cum e el, eu sunt prea complexa si o sa ii dau multa bataie de cap. De fapt, asta e si unul din motivele care ma impiedica sa ma indragostesc de el, e un om simplu si nu stiu daca o sa poata fi capabil sa faca fata naturii mele extrem de complexe...
Cred ca este numai parerea ta,tu iti complici existenta si te agati mereu de trecut. In locul tau as trai fiecare clipa alaturi de el ca si cand ar fi ultima. Inca ceva , nu te implici prea mult in aceasta relatie (din ceea ce am citit), de ce....doar tu stii! Este pacat , el poate chiar pune suflet in relatia cu tine. Mai gandeste-te! ,,Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii. " Necunoscut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aniela23
Da fetelor, sunt tot confuza... M-am saturat de mine, de creierul asta al meu bolnav!! In afara de primul meu prieten, cand aveam 17 ani, am inceput fiecare relatie cu gandul ca relatia respectiva nu putea duce decat la despartire, ca nu el era alesul. Dar am continuat relatiile pt ca la momentul respectiv ma simteam singura si vulnerabila (nu o sa intru in detalii despre circumstantele personale dar pot doar spune ca sunt cu adevarat singura). Gavin a fost primul barbat cu care am simtit ca as face o "echipa buna". Nu stiu daca a fost instinctul sau doar dorinta mea de a fi intr-o relatie normala care poate duce undeva... Urmeaza sa ma mut iar, pentru a 7 oara in 9 ani de cand sunt in Anglia (eu, care am crescut toata viata in aceeasi casa). In conseciinta ma simt iar pierduta si simt nevoia sa ma agat de ceva stabil, de cineva... Fostul prieten incearca cu disperare sa ma recucereasca (l-a palit dragostea acum ca stie ca am pe altcineva) si, desi stiu ca relatia mea cu el nu o sa mearga NICIODATA ma surprind visand la familiaritatea pe care mi-o ofera, am locuit un an cu el si il cunosc foarte bine, no surprises there! Ma gandesc ca gavin merita pe cineva simplu si ne-complicat, asa cum e el, eu sunt prea complexa si o sa ii dau multa bataie de cap. De fapt, asta e si unul din motivele care ma impiedica sa ma indragostesc de el, e un om simplu si nu stiu daca o sa poata fi capabil sa faca fata naturii mele extrem de complexe... Normal ca nu vreau sa fiu asa, sa simt asa, dar uneori e imposibil de greu sa schimbam "naravul". Si eu am crezut toata viata ca, ca sa poti trai o viata cu cineva, trebuie sa il iubesti imposibil de mult la inceput. Acum nu mai stiu ce sa mai cred, tot sistemul de valori mi s-a dat peste cap (si ma uit la mamaia care, desi a trait o viata cu tataia (care tocmai a murit saptamana trecuta :((((((((( ) mi- a zis ca nu l-a iubit niciodata (in sensul acela romantic ci doar ca pe un prieten si partener de viata). Am sa mai incerc vreo 2-3 saptamani dar daca nu m#259; indragostesc cu adevarat de el trebuie sa il las liber. Stiu de pe acum ca asta ar fi decizia gresita dar inima e mai puternica decat ratiunea
Tu esti ca mine , cum ziceam ... [:D] Si daca ma bazez pe asta cand analizez situatia ta , atunci cu siguranta nu o sa te indragostesti de el niciodata ! Tie iti plac barbatii masculini , putin inaccesibili . In general nu cred ca-ti plac barbatii care ti se pun pe tava si iti ofera totul pe tava. Perfectionista pana in maduva oaselor , nu prea faci compromisuri cand vine vorba de un barbat ..pt ca toate ti se par importante si nu ai stii din ce parte sa lasi . Daca nu ma insel cu ce am zis mai sus , atunci nu te baga intr-o relatie care nu e promitatoare din start , doar de dragul de a fi cu cineva. Daca pulsul nu-ti creste la 30 ani langa un barbat pe care il stii de atat de putin timp , gandeste-te cum va fi cu el la 50 cand o sa fie chel si cu burta. Daca nu-l iubesti acum , cum il vei suporta la batranete ?! Si nu te lua dupa femeile care iti spun ca dragostea vine in timp si pofta vine mancand . Eu nu le cred ! Sunt femei care ori au avut noroc sa gaseasca persoana potrivita din prima si nu stiu cum e sa nu existe , ori femei care nu au cunoscut niciodata pasiunea si nu au cum sa-i duca dorul ! Am o vorba : Am gusturi simple . Ma multumesc cu ce-i mai bun . 30 ani nu e o varsrta la care trebuie sa accepti si ce nu-ti place doar pt a fi in rand cu restul lumii . Si nici o varsta nu e una la care trebuie sa accepti o persoana nepotrivita doar din teama de singuratate. Ai dreptul sa iubesti si sa fi iubita si nu lasa de la tine cand vine vorba de ceea ce trebuie sa simti . Dragostea nu vine ca pofta de mancare... mancand ! Dragostea e sau nu e ! "Monsters are real , ghost are real too. They live inside us , and sometimes , they win ." ...Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
sexul mai putin, pt ca dupa ce te mariti, faci copii, ai un job si nu mai stii cum sa te imparti, sexul nu prea mai conteaza....conteaza cum te trateaza el pe tine, cit te ajuta, cu copii, casa etc....
adica dupa ce te mariti si ramai gravida cam gata cu sexul.. la ce-ti mai trebuie?! [alcool] stiu si eu pe cineva care gandeste (mai bine zis gandea) asa barbatul ii devenise trist si disperat, inca un pic si bagau divort din fericire au stiut sa mearga impreuna mai departe.. intre timp doamna a descoperit sexul.. si tot ceea ce aduce el bun in cuplu si, mai ales, pt propria persoana [:)] ___________________ Eu cred ca la un barbat nu e totul sa fie inteligent, bogat, inalt, tata si sot bun, blabla In primul rand tb sa fie un om bun. Apoi tre sa te si puna usor pe jar... nu mult, dar acolo macar o leaca. Si mai cred ca Aniela se gandeste prea mult si face prea multe planuri. Este o presiune fantastica.. care o impiedica sa se bucure de ziua de azi.. de placerea de a fi cu un barbat care-o doreste. Si indarjirea asta (gen: peste 2 ani sa fie insarcinata) nu-i a buna. Lasa deoparte toate gandurile de maritis/copii, nu te mai crampona de ele. Incearca sa descoperi barbatul de langa tine.. fara sa te gandesti non-stop la "planul" tau. La un moment dat veti sti ce sa faceti.. ascultati-va instinctele si inima. Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb
[quote] sexul mai putin, pt ca dupa ce te mariti, faci copii, ai un job si nu mai stii cum sa te imparti, sexul nu prea mai conteaza....conteaza cum te trateaza el pe tine, cit te ajuta, cu copii, casa etc....
adica dupa ce te mariti si ramai gravida cam gata cu sexul.. la ce-ti mai trebuie?! [alcool] stiu si eu pe cineva care gandeste (mai bine zis gandea) asa barbatul ii devenise trist si disperat, inca un pic si bagau divort din fericire au stiut sa mearga impreuna mai departe.. intre timp doamna a descoperit sexul.. si tot ceea ce aduce el bun in cuplu si, mai ales, pt propria persoana [:)] ___________________ Adica, vrei sa spui ca, atunci cind ajungi sa ai un job toata ziua vii seara de la lucru obosita, ai vreo 3 plozi mici de care trebuie sa te ocupi, plus sa faci cele necesare in casa, si mai ai un barbat care sta cu p-icioarele in sus la tv, mai ai chef si de sex ca doar "il iubesti" nu? eu nu as putea, si cine poate asa ceva e superfemeie si toata admiratia mea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai stai putin ca vorbim de altceva, daca el sta cu picioarele in sus la TV cand ea are serviciu si 3 copiii atunci sunt alte probleme acolo, grave. Cred ca ideea se referea la o relatie normala intre soti, cand amandoi vad de familia lor dar evident ca chiar si asa timpul care iti ramane pentru sex e redus, si-atunci cumva trebuie sa-l creezi daca vrei sa mearga treaba. Cu asta sunt de acord si eu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...