Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Alegerea intre atractie sexuală si prietenie


Recommended Posts

Deja stau de câteva minute bune cu ochii la ecran si nu stiu cum sa încep... Simt ca o sa o iau de pe departe si o sa iasa o poveste luuunga.... Am intrat pe forumul asta când aveam 23 ani. Acum am 30. In toti acesti ani am citit sute de povesti aici despre dragoste si despre nastere si despre copii, evident. De fiecare data mi-am zis ca in curând eu o sa fiu cea care o sa scrie despre cum e sa fii însarcinata, sa ai o familie, etc. Singurul ingredient care lipsea era un partener. Asa ca am început, mai mult sau mai putin proactive, sa îl caut... Acum vreun an am deschis un subiect numit "in cautarea sufletului pereche" in care ma plangeam ca sunt ghinionista si nu îl gasesc. Sau poate eram prea pretentioasa... Sau poate ma aruncam doar la barbatii nepotriviti mie din cauza unor "conexiuni" interne pe care nu le pot controla. Unde era atractie sexuala nu era mai nimic altceva iar unde era prietenie nu era atractie sexuala. Iar unde simteam ca le am pe amandoua nu simteau ei ca eu le sunt perechea... Si uite asa o luam de la capat de fiecare data. Când am împlinit 30 ani am decis sa intru pe un dating site. Nu am ocazia sa cunosc barbati in viata de zi cu zi (prin munca sau prieteni) asa ca Internetul parea solutia potrivita (viata in Londra e extrem de aglomerata asa ca f multa lume recurge la internet dating). Am intrat pe site si dupa o analiza lunga a potentialilor parteneri (nu stralucit de atragatori din pacate) si a competitoarelor (mama, ce femei frumoase sunt in Londra!!) m-am pregatit pt o asteptare lunga si pt experiente mixte. Apoi tin minte când i-am descoperit profilul lui Gavin (ca despre el o sa fie vorba in propozitie). Mi s-a parut atragator, foarte istet, nostim, mi-a stat un pic inima... L-am contactat si am început sa vorbim. Între timp am vorbit si am iesit la întâlniri cu alti cativa barbatii de pe site si mi-am dat seama ca nu aveam nimic in comun cu ei. Iar gândul meu era la Gavin... In fine, sa scurtez un pic povestea : într-un final eu si gavin ne-am întâlnit si ne-am vazut de câteva ori de atunci. Are toate calitatile pe care le apreciez la un barbat ("destept, frumos si bogat"...si mai e si înalt pe deasupra :-))). Si ma adora !!!! Si nu joaca jocuri mentale manipulative ca sa îmi testeze sentimentele ci e foarte sincer si direct despre ceea ce simte. Ne-am vazut de câteva ori dar inca nu am facut sex (pt ca vrea sa astepte pana sunt eu pregatita;). Putem vorbi despre orice si avem aceleasii valori in viata si viziune despre viitor. La nivel intelectual nu pot sa cred cât de norocoasa sunt ca am cunoscut un barbat ca el, ca un barbat atât de special ca el vrea o tarancuta needucata ca mine (ei, glumesc, stiu ca si eu sunt speciala in felul meu)... Din pacate la nivel emotional ceva nu e in regula :-((((. Nu simt fluturasii aia din stomac pe care i-am simtit de atâtea ori in trecut. Nu simt ca vreau sa petrec fiecare secunda cu el asa cum am simtit de multe ori cu alte noi iubiri. Nu ma simt "obsedata" de el. Când ma uit la el uneori, desi apreciez ce trasaturi frumoase are, nu simt ca vreau sa rup hainele de pe el si sa facem sex ca nebunii... Sunt anumite gesturi(nu voluntare,mai mult get ticuri) la el care ma enerveaza... Nici nu stiu cum sa descriu ce simt dar cred ca titlul sumarizeaza problema mea: ar putea fi un sot si un tata perfect dar sexual nu cred ca or sa iasa scantei in dormitor... Va rog din suflet sa îmi spuneti, doar din experienta personala, daca se poate avea o relatie împlinita si fericita când toate ingredientele sunt prezente din abundenta in afara de atractia sexuala (il doresc, da,dar nu suficient)? Mereu ma gândesc ca o ca multe alte lucruri sunt mai importante decât sexul si ca ar trebui sa fac un compromis... Oare sa intrerup totul si sa caut pasiunea aia nebuna la care am visat de mic copil? Oare alerg dupa himere si risc sa pierd un barbat bun ca el pt niste copilarii? Sau este sexul cel mai important lucru care tine relatie sudata indiferent de celelalte probleme care apar pe parcurs? Va rog spuneti-mi ceva, orice Poate ar trebui sa adaug ca sunt in zodia scorpion, si aparent sexul e incredibil ce important pt noi (la fel de dominata e si dorinta de auto-sabotare ;-))) Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 186
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, Aniela, Nu stiu sa-ti raspund la intrebare, astept si eu sa vad ce au de spus cei care chiar au trait sau traiesc intr-o astfel de relatie. Pot doar sa-ti spun ca am avut in viata mea un astfel de om, bun ca painea calda, care ma adora si cu care ma potriveam atat de bine! Nu stiu nici azi sa spun de ce (ma scuz ca eram, probabil, prea tanara), ideea este ca l-am refuzat, visam si-mi doream altceva, o relatie totala...Si viata mi-a dat ce mi-am dorit, cu urcusuri si coborasuri, ca-n orice casnicie, dar per total mi-e bine. Insa cand mi-a fost greu de tot nu m-am putut opri sa nu ma gandesc "cum ar fi fost daca" si uneori sa regret.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar de ce esti atat de convinsa ca nu va fi bun "in dormitor" ? sunt sanse egale sa constati ca te-ai inselat sau nu in privinta lui. asteapta macar sa faceti acest pas, apoi iti vei da seama daca sunteti sau nu compatibili si din acest punct de vedere. poate are o "tehnica" desavarsita, dar nu lasa sa se vada acest lucru. si nu, sexul nu este cel mai important liant care tine relatia sudata, indiferent de restul problemelor care pot sa apara pe parcurs. comunicarea si respectul reciproc, alaturi de sentimente, constituie acel amalgam care sudeaza o relatie, pe termen lung. iar daca sexul e grozav, cu atat mai bine, e "cireasa de pe tort".[:D] de exemplu, te-ai vedea facand dragoste cu un partener care te jigneste, te umileste, te abuzeaza verbal sau fizic, care te inseala cu n femei, insa ii treci totul cu vederea pentru ca e fantastic in pat ? Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, eu nu imi fac griji ca nu o sa fie bun la ‘’tehnica’’ (din discutiile pe care le-am avut e evident ca e la fel de deschis la minte ca si mine), pe mine ma deranjeaza faptul ca nu mi se pare destul de ….masculin (cred ca mi-ar place sa fie un pic mai dur, un pic mai serios, nu stiu) Probabil doar asa pot sa imi justific de ce nu simt ce as vrea eu sa simt pentru el cand de fapt simpla explicatie e poate ca ‘’the chemistry’’ e un pic gresita…
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aniela, aveam 26 de ani cand mi-am intalnit sotul pe net. Si eu fusesem la multeee intalniri diverse. Aveam eu filtrele mele de cautare, ca sa selectez masculii. Ce sa mai, actualul meu sot, nu parea pe vremea aceea exact ce vedeam eu a fi "ideal masculin". Insa diferenta fata de tot ce intalnisem, era enorma si asta m-a facut sa ma indragostesc de el. Daca fizic, am stat putin in cumpana pana sa inceapa sa-mi placa, in rest era perfect. Si cu sex-ul am avut retineri, insa a trebuit sa fac si pasul asta. Si stii ce-i culmea, acum glumind cu el ii spun de multe ori ca faptul ca e atat de frumos si atragator ma tine alaturi de el. Deci la mine lucrurile s-au schimbat rapid. Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie mi s-a parut deosebit gestul lui de a nu te grabi cu relatia intima, asteapta pana vei fi si tu pregatita. inseamna ca stie cum gandeste si simte o femeie (sau majoritatea femeilor, in general). mi se pare ca te respecta si te pretuieste suficient de mult incat sa tina cont de ceea ce simti, ce vrei, nu forteaza limitele. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aniela, parerea mea este sa explorezi in continuare aceasta relatie, sa descoperi unde duce, sa faceti si dragoste cand va fi momentul, ca sa vezi cat de bine va potriviti pe acest plan.... Poate ca atractia nu este neaparat un indicator al compatibilitatii. Nu cred ca e cazul sa te grabesti sa iei o decizie, nu spune nimeni sa te casatoresti cu el maine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite daca citeam ca totul este perfect as fi fost mai rezervat. Insa citind ceea ce ai scris nu pot decat sa constat ca cel putin teoretic totul pare sa fie Ok. Dece? Pentru ca ai 30 de ani si ai maturitatea femeii de la 30 de ani. Pentru ca nu te-ai grabit pentru orice si pentru ca in mod real, natural si acum te enerveaza anumite lucruri la el. Nu e o chimie 100% si asta este bine pentru ca reflecta normalitatea. Cat despre sex te intreb eu ce gust are inghetata de acaju? Nu ai mancat? Pai si daca nu ai mancat nu e firesc sa nu stii ce gust are? Aaaa ca dupa ce o sa gusti macar daca nu chiar sa mananci vreo 3-7 probabil o sa ai o opinie pertinenta este ceva firesc nu? Asa si cu sexul. Nu te grabi toate vin firesc daca le lasati sa vina firesc. E totul Ok. Nu e destul de masculin? De dur? Hmmm poate daca ar fi te-ar enerva. Eu zic sa lasi sa curga lucrurile si sa faci doar ceea ce inima (feelingul tau) iti spune ca e Ok si sa nu faci nimic din ceea ce feelingul tau spuhe "Nu". Ese bine sa retii ca intr-o relatie amandoi sunteti pe o bara unul in stanga altul in dreapta iar punctul de echilibru al vostru pe aceasta bara e undeva la mijloc. Niciodata nu exact la mijloc. Undeva la mijloc. E bine sa faceti fiecare miscari de a va apropia si de a gasi acest mijloc al vostru oriunde ar fi insa in asa fel incat nicunul sa nu aveti macar senzatia nu certitudinea ca acel mijloc nu va apartine unui dintre voi. Dar cautati-l! Este tot ce simt eu acum ca as putea sa iti spun in calitate de barbat de 44 de ani. Curaj! PS Nici eu nu stiu ce gust are inghetata de acaju era doar un exercitiu imaginar! [:)] [url="http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/"]Ce nu stiu romanii despre aurul lor![/url] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aniela, barbatii englezi normali, educati si cu respect pentru femei asa sunt, ca Gavin al tau. Iti spun din experienta. Sotul meu este englez si am o gramada de prieteni englezi. Nici eu nu aveam cine stie ce fluturasi in stomac cand am inceput sa ies cu sotul meu dar mi/a demonstrat ca este tot ce imi doresc. Eu zic sa/i dai o sansa. si pentru noi sexul este extrem de important, eu sunt leu iar sotul berbec. Finn Constantine 15.10.2009 si [gravi] 29+ [baietel] Euan Tudor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai spus la inceput ca ai citit timp de 7 ani forumurile, asadar esti la curent cu ceea ce se intampla atunci cand o relatie incepe cu fluturi in stomac. Acest gen de relatii pot arde rapid sau pot duce la o relatie asezata,normala. Tu ce iti doresti de fapt ? Stai si inteaba-te daca iti doresti sa arzi rapid si apoi sa-ti plangi in pumni sau iti doresti o relatie asezata, caresa-ti confere securitatea sentimentala, sa ai un partener cu care sa poti comunica, sa poti cladi ceva. Eu cred ca acestea sunt calitatile care sa le aibe un barbat, adiceu asta mi-as dori. Si as renunta la fluturii din stomac, pentru ca in loc de fluturi poate vei avea parte de cate un buchet de flori la saptamana..cine stie. depinde ce iti doresti si depinde de feeling-ul tau interior.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...