Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (25)


Recommended Posts

Neatza!!!

Azi am dus eu copiii la gradi, pe urma in Auchan si la scoala....doamnele de la secretariat sunt pe alta planeta, habar n-au de recensamanatul din 19 febr., desi afara era afisat planul si etapele inscrierii in cls. 1.

Mi-a zis ca l-am inscris in perioada preinscrierilor? I-am raspuns ca e trecut la ele in agenda din ordinul directorului...a inceput sa zambeasca cu subinteles si mi-a zis ca nu e nevoie de nicio cerere ca sa fie recenzat.

 

pe urma m-a sunat directoarea....Cosmi acum mi-a zis caci conform metodologiei aparute, nu trebuie evaluat. dar......

Din punctul de vedere al Centrului Judetean de Resurse si Asistenta Educationala Timis toti copiii trebuiesc evaluati. Intrucat exista mai multe opinii si pareri asupra acestui subiect, fiind multe discordante intre opiniile scolilor, inspectoratului si centrului de evaluare, decizia privind necesitatea efectuarii acestei evaluari va revine in intregime dvs. ca si parinte. Opinia noastra este ca cele mai importante sunt cerintele scolii unde doriti sa inscrieti copilul (sunt scoli care nu solicita aceste evaluari, scoli care solicita si scoli care de asemenea lasa la latitudinea parintilor…).

asa ca acum sun iar la scoala sa intreb daca recunosc aceasta gradinita sau le trebuie evaluare...parca vad ca-i voi lua ca din oala.

Ca sa fim siguri si sa nu se lege de orice rahat, ca noi nu avem buletinul de zona respectiva, numai flotant...(si cica asta ar putea fi un criteriu de departajare), mai bine o facem....maine merg sa-i iau adev. cum ca e apt in scoala si miercuri la 9 la evaluare.

 

Din cate am inteles, clasele 0 vor avea loc de joaca, vor fi amenajate super...sa vedem daca e va si face chestia asta...cica pana la 31 august au termen.

 

Bumbi super ca ati petrecut frumos la bunici, cred ca voi v-ati relaxat si v-ati intalnit cu prietenii. cel putin asa facem noi cand ajungem in Alba...pasam copiii bunicilor si noi ne facem de cap[:D].

Eu am covor din ate si am patit-o cu el la spalatoria auto...l-au stricat de tot.

pe urma a aflat sotul ca spalatoria unde merge el are si ceva masinarie pt covoare si l-a dus acolo....superb l-a facut....si ti-l da aproape uscat.....am zis ca odata pe an il vom duce, merita.

La copii avem mocheta si la noi 2 carpete in lateralele patului, pe care le fac eu acasa cu peria si sol de curatat de la Amway.

 

o zi frumoasa si o sapt. usoara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Doamne, ce nebunie curata am prins si noi in acest an cu modificarile astea...ma intreb daca aceste modificari se mentin si la anul...pentru ca asa, edi va merge la anul in clasa 0 [bang][bang][bang] nici cu gandul nu pot gandi [bang][bang][bang]

 

la scoala noastra e batalie mare, am inteles...deja se fac presiuni mari pentru ca sunt mai multe persoane recenzate ca fac parte din circumscriptia scolii decat numarul de locuri...[bang][bang][bang]

 

in fiecare dimi intru pe site-ul scolii sa vad care sunt noutatile...parca as face revista presei..[:D]

 

eu am multe covoare in casa: am unul cu late in camera de oaspeti...am covorul copiilor, am doua covoare in living - toate 3 de lana...asa le-am mai curat si eu cu peria, dar nu se compara...[:I]

 

poze

 

bumbita mami de 2 [copil] eduard ( 25 septembrie 2007 ) si sebastian ( 03 ianuarie 2006)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata pe ultima 100 m inainte sa plec la sv[:D]

 

Noi avem emotii ca este prima zi de munca pt Andreea[olala] Doamne ajuta! Sper sa se descurce la bar, i-am explicat de acasa cum se face latte machiato, capuccino ca sa se duca cat de cat pregatita.I-am dat de la mine doua camasi frumoase cambrate, erau facute pt Anglia " Dorothi Perkins " Tare mult mi-au placut si le-am pastrat ca si noi. Giorgos nu a mai comentat, s-a mai imbunat, sper sa il tina. Eu am mai slabit, am ajuns la 62,5 kg dar nu sant multumita pt ca in ultimele doua sapt vad ca in talie am sunculite.

 

 

pooop fetele, plec la sv[pup]

 

Monica

http://www.community.webshots.com/user/maraki36

http://www.dropshots.com/maraki6

mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da e nebunie mare, mai ales la scolile cat de cat cotate....iti dai seama Bumbi ce bataie e acum...sunt scurioasa cum se fac departajarile la voi la scoala de exemplu[?]

Tu nu-i faci evaluarea lui Sebi? e acreditata gradinita?

Eu nu sunt adepta covoarelor asa ca am cat mai putine....bine la copii am pus mocheta ca stau tot pe jos, dar tot in living se joaca pe margine, unde nu e covor[bang].

mai, cica suntem singura tara in care copiii intra in inv. primar cu varsta asa mare si din cauza asta s-a introdus cls0. acum eu nu am treaba....poate pana la anul se mai aseaza lucrurile si stiu clar ce sa faca...intotdeauna de primul an de schimbari mi-a fost teama.

Nu am nimic impotriva daca Edi al meu va merge la cls.0, dar sa fie lamurile lucrurile, legea sa nu poata fi interpretata, sa fie cadre didactice specializate si mediul de invatare adecvat.

Maraki bafta Andreei. ce soacra buna esti....auzi la ea, ii da camasile ei[:D]. cum naiba ai reusit sa mai scazi in greutate? eu am dat jos 2,5 kg si m-am impotmolit...oscilez cu +/- 500 gr....si mor...acum am vreo 2 zile de cand dau iama in ciocolata, imi cere organismul...cred ca trebuie sa-mi vina CM, atunci sunt asa.

 

Mi-a facut o amica din Italia pofta de tocana de ceapa cu mamamliguta, asa ca dintr-asta o sa mananc la pranz....e pe foc tocana...prima data cand fac asa ceva.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare gagici

 

GIO directoarea mi se pare total neinformata[alcool]pai de cand un Centru de Judetean de Resurse si Asistenta Educationala este mai sus decat un minister??n am auzit asa ceva[:-@]e mai mult decat clar... faptul ca gradinita nu are acreditare(sau cum s o numi)o face sa nu fie recunoscuta si atunci probabil de asta se cere eveluare[:I]....sau ceva imi scapa mie.

Doua din criterii este acela sa mai fi avut frati in scoala sau sa fie parinte unic.

 

Bumbii eu n am decat un covor [:D]si mi l spala tata in curte la el

 

Mrakii[olala]esti o slabanoaga...si o soacra buna

 

revin

 

stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975

http://community.webshots.com/user/cosmi1975

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mda....noi nu ne incadram in celelalte criterii[bang]. daca flotant am putut sa-mi fac, un frate mai mare nu am de unde scoate, de sot lipsa nici nu vreau sa ma gandesc.

pai asta e problema la noi in Ro....ca nu exista comunicare intre toate aceste institutii....cei de la CJRAET se spala pe maini, caci ei propun sa fie evaluati cei care nu au 7 ani in aug si vor in clasa 1 9 de la gradi neacreditate), inspectoratul zice ca nu trebuie...unele scoli recunosc aceasta gradinita , altele iti pot pune bete in roate....asa ca noi ne evaluam ca sa fim linistiti. daca imi cer evaluarea le-o dau, daca nu o tin in casa. Tot ce depinde de noi vom face, de acum incolo D-zeu cu mila! Mai mult nu putem....

faza tare e ca nici nu stim de ce scoala apartinem....find la capatul orasului, cartier nou de locuri...nicio scoala in apropiere......

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am mai linsitit putin. M-a sunat mamma copilului care va merge cu marco in clasa...a fost la director si primul lucru care a intrebat-o e daca ne-am facut flotant. I-a zis ca am rezolvat amandoua cu asta, evaluare ei nu cer, ne asteapta in 5 la inscrierea copiilor si ca totul e rezolvat[:D].

Dar noi, pentru linistea si sufletul nostru ii vom si evalua....ca sa nu fie nici un alt motiv....nu se stie ce specificatii mai dau astia.....

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ioana, hai sa-ti dau o veste de ultima ora...cica pe la minister circula zvonul unei modificari de "procedura "..."ce este pe drum"...sa nu fie luate in considerare vizele de flotant recente.....[pk][pk]...iti dai seama cate actiuni in instanta vor fi din partea celor care chiar s-au mutat/ se vor muta in aceasta perioada in circumscriptia scolii ....[bang][bang]

 

poze

 

bumbita mami de 2 [copil] eduard ( 25 septembrie 2007 ) si sebastian ( 03 ianuarie 2006)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

GIO eu zic sa nu-ti mai faci griji ca nu ai de ce.Ce spune ministerul e ce trebuie sa iei de bun.

 

Bumbii si eu am auzit chestia cu flotantul[alcool]si azi la mine la scoala se astepta un fax de la inspectorat[:I].

 

Nici noi nu apartinem de scoala la care ne dorim asa ca suntem in asteptarea etapei cu numarul 2[:-@]

 

stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975

http://community.webshots.com/user/cosmi1975

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bumbita, ce inseamna recente? Mie sincer mi se pare chiar trist ce se intampla. Avem un sistem de...., nu concep sa fiu obligata sa-l duc la scoala comunala, va rog sa ma credeti e fff. slaba, au picat o gramada de copii capacitatea, nu mi se pare normal ca al meu copil sa nu aiba acces macar la o scoala din oras.

Maraki felicitari ptr. comportamentul tau fata de Andreea, cred ca e bucuroasa ca o sustii.

 

 

Miha si Tudor(20.02.2006)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...