Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap.75


Recommended Posts

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71
Ah,si uitam sa iti raspund,Jasmeen...am deja un termin la Beratungsstelle,e de-abia in aprilie si ar trebui sa am aceste documente la mine deja ca sa putem face Kontenklärung....Multumesc pentru info!Lara
align="right" id="quote2">...Loredana, cu cea mai mare placere...cu privire la diplome - este adevarat, este bine sa le ai, si este si mai bine, sa le si traduci in lb germana, eu le aveam traduse de cativa ani buni, einfach so...insa mi-au prins bine...cat despre Arbeitsamt - si eu la fel - nu caut un job in bransa mea, pentru ca nu mai este posibil, dupa convertire, sa mai lucrez ce lucrasem inainte - oricum, am cam pierdut legatura cu Arbeitsmarkt, dupa o luuunga perioada de stat acasa, din diferite motive...insa ceea ce mi-au sugerat a fost sa-mi fac dosarul si sa trimit diplomele la Trier (de asta depind eu, aici) sa mi le recunoasca, macar bacalaureatul, pentru a-mi fi mai usor sa gasesc ceva - oricum nu este usor, als Alleinerziehend [bang]...[flo][flo][flo]„Einen Fehler begangen haben und ihn nicht korrigieren: Erst das ist ein Fehler.“(Konfuzius)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...parca mai era cineva care dorea sa slabeasca?!?...[olala]...4 kg mai putin, azi dimneata, la cantar! yyuppiiii...stiu ca in situatia mea ar fi trebuit sa slabesc, fie doar de atatea griji[:D] - insa eu dimpotriva, reusisem sa iau considerabil in greutate [q]...so, I don't worry - I'm happy [:D]

 

„Einen Fehler begangen haben und ihn nicht korrigieren: Erst das ist ein Fehler.“(Konfuzius)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu sunt convingerile mele, sunt informatiile care circula in Olanda. Era linkul unui cabinet de stomatologie si un site cu info despre alimentatie. Nu se tine cont de faptul ca acidul este slab, acidul este acid. In ultimul link se specifica apa minerala cu CO2, water met prik, dar fiind scris in olandeza nu stiu daca se intelege. Oricum pt a intelege treaba trebuie citit tot siteul. Poate ca exista info in germana, nu stiu, dar se pare ca asta e problema noastra, diferenta dintre informatia din olanda si cea din germania. La fel ca si cu vaccinurile, fiecare tara isi are 'stiinta' ei[:)]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71
Ba pot,Christa,dar pentru asta trebuie sa merg in Romania si sa umblu disperata pe drumuri,ca asa e acolo cand ai nevoie de un act...
align="right" id="quote2">Eu zic ca nu-i nevoie sa umbli, li te adresezi in scris. Dar ce-ti lipseste de fapt? Nu vii odata cu lista aia?[:D]Ai facut facultate in Romania? Daca da, nu ai ceva certificat de absolvire si foaie matricola?Christa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Jasmeen

....insa ceea ce mi-au sugerat a fost sa-mi fac dosarul si sa trimit diplomele la Trier (de asta depind eu, aici) sa mi le recunoasca, macar bacalaureatul, pentru a-mi fi mai usor sa gasesc ceva - oricum nu este usor, als Alleinerziehend [bang]...


align="right" id="quote2">

Te cred,Jasmeen,pot sa-mi imaginez...[flo]Multa bafta!

Lara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci,lista:

-Vertriebenenausweis oder Spätaussiedlerbescheinigung

-Nachweise über Berufsausbildungen

-Ausländische Versicherungsnummer

-letzter Versicherungsverlauf der Rentenversicherung

-Nachweise über ausländische Versicherungszeiten

-Schul-,Fachschul-,Hochschulzeugnisse ab Vollendung des 17. Lebensjahres

-Versicherungskarten und Aufrechnungsbescheinigungen

-Altersteilzeitvertrag

 

La majoritatea scrie sofern vorhanden,doar ca eu nu stiu ce as putea avea vorhanden[:D]din toate astea...Am eliminat pe cele de baza pe care le stiu,acte de identitate,actele fiicei mele,etc...

Na,danke schön![:)]

 

Lara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A,si pentru acte nu li te poti adresa in scris,nu primesti diploma asa,doar cu un imputernicit,insa imi e complicat sa gasesc pe cineva sa faca asta pentru mine...Imi lipsesc toate,diploma de bacalaureat,diploma de licenta,foaie matricola,tot...Nu stiu daca as putea obtine o adeverinta cum ca am studiat,asta poate ar merge de obtinut prin corespondenta...Ma voi interesa...

 

Lara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...