Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scolari de iulie-august 2004 (91)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui carmenp
nu poci bre, m-e frica sa nu ma dea ma-sa in judecata ca se duc dreaqu banii de casa;)) e frumusel si cumintel, are gusturi fata
align="right" id="quote2">Atuncea sa inteleg ca tre sa ajtept nunta sa vad porumbeii !!![8D][pk]Alice si Andrei "Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

care vinzi niste cercuri ca am nevoie???

io nu stiu cand va vad relaxate..mor de ciuda (se aude cum imi toc unghiile?[:D])...ori copii vostrii pricep tot, ori nu fac la un nivel f ridicat , ori nu faceti voi lectiile cu ei..ori al meu este cel mai prost [:D]..

 

ex..la dictare cum stiu ai vostrii ..sau cum le explicati cand sa scrie cu dialog..cand se scrie cu litera mica dupa semnul ! cand se scrie cu litera mare dupa !..cand se scrie cu cratima...si tot asa [bang]antonime, sinonime, diminutive..etc

 

 

eu de aia intreb sa stiu: asa este programa, asta trebuie facut (pentru ca sincer mi se pare ff mult ca informatie)sau.. d-na face suplimentar...macar sa stiu sa ma calmez[:D]

 

Carmen am venit cu incurajarea [dual]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kim , la noi se face strict dupa manual. M sa ma uit la editura, cred ca Aramis este. Si eu recunosc, Giulia facandu-si temele la after, lucrand acolo in plus, acasa eu nu apuc, efectiv cand aterizez la 6 juma nu mi vine sa o mai iau la suturi, in weekend nici nu ma duce gandul, ma mai apuca panica insa cand citesc cate lucreaza altii din culegeri ... o intreb saptamanal pe doamna daca e ok, daca sa o pun la munci in plus insa imi spune ca inca nu e cazul, inca ei se obisnuiesc, asimileaza incet totul si il fixeaza, nu are rost sa o toc la creieri sa nu prinda sictir.

Cred insa ca eu sunt prea relaxata. Si zilnic imi spun ca ma schimb, dar seara mereu facem altceva, ca de exemplu ne relaxam ... mai ales in zilele in care face si pictura sau chitara, dansul il reia in martie, macar aici am avut relax total. Deci nici nu am apuca.

 

_______________________________________________id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kimmy, slow down !! Io am o durere de cap care ma bintuie deja (again !!), asa ca am sa ma straduiesc sa raspund coerent ! [:D] Plus ca tocma am termenat de vizionat "The woman in black", asa ca sper sa fiu la obiect !

Dictarea la noi se executa asa : de exemplu peste citeva minute, dupa ce dau send la mesajul acesta, am sa fac tema la romana cu Andrei, care consta in trei rinduri de Sh mare, apoi un text din manual, eu dictez, el scrie ! Stie de aliniat, ca tre sa lase un loc liber si sa nu scrie de la capatul rindului, apoi dupa punct tre ss scrie cu litera mare ! De obicei eu stau linga el si el ma tot intreaba - aici cum scriu ? cu litera mare sau mica ? eu nu raspund, spun, tu cum stii ca tre sa scrii ? el zice - cu mare/mica, depiunde de moment, adicatelea stie ce si cum, dar are nevoie de confirmare !

Antomine, sinonime, diminutive nu stie ce sint, daca explic intelesul lor, imi spune cuvintele potrivite, dar denumirea lor asa cum ai dat-o tu nu ! Cratima nici atit !!

Mai intreaba-ma si spun ...

 

Alice si Andrei

"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alice, alt film de luat in considerare?

De ex cand este dialog..cums tie el ca trebuie sa puna - ?? Ca daca-i spun acum urmeaza dialog stie..dar d-na nu le precizeaza..si are pretentie..Apoi sa spunem ca este o exclamatie gen: Bine, te-am asteptat! spune el. Cum stiu ca trebuie pt ca vorbeste autorul sa scrie cu s mic..si nu cu S mare ca atunci cand cad vorbeste acelasi personaj. Sau apoi se schimba personajul..cum stiu ei sa puna alta liniuta de dialog de la capatul randului???

 

ai inteles ceva?[alcool]

baga ceva pentru capatana![pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Whoaaa, nuu, e slabutz filmul, ceva gen casa bintuita si o femeie in negru care cere dreptate pentru fiul care s-a innecat intr-o mlastina ... nu e cine stie ce !

Cit despre dialoguri, nu cred ca Andrei a facut asa ceva la scoala, textele pe care le primesc ei la dictari nu au dialoguri, sau cel putin io nu am remarcat !

Am un cui in timpla dreapta, asa ma doare pe mine capu' de obicei ... am luat bulina deja, sper sa-mi treaca, ca vaz ca-i place mult la mine de la insoteste mai mereu !![:D]

 

Edit - ca m-am uitat im abecedar, nu sint dialoguri deloc, sint textuletze scurte gen povestioare, si nici in caietele auxiliare nu au asa ceva, eu de obicei cind ii dictez spun : si acum, de la capat, cu aliniat blablabla, el ma intreaba - cu litera mare ?? eu raspund - tu ce crezi ?? el - cu mare ! In genere e atent, dar mai face si greseli, adica pronunta literele exacte si cind scrie maninca vreuna, dupa care se oftica tare ca a gresit !![:D]

 

Alice si Andrei

"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olivia, eu zic ca te agiti prea tare, mult prea tare, dar inteleg de ce: pentru simplul fapt ca invatatoarea lui Luca are pretentii cam mari. La mate NU au operatii cu trecere peste ordin in clasa I, ei trebuie acum sa ajunga la nivelul de a nu mai socoti pe degete, sa -si faca niste patternuri, niste algoritmi in capsoarele lor, de rezolvare a problemelor asemanatoare. Trebuie sa invete sa fie atenti la mai multe cerinte ale aceleiasi probleme, la logica mai ales, in nici un caz nu e cazul sa se forteze cu socotirea peste ordin.

 

Iar la romana trebuie sa invete scrierea corecta in primul rand, despartirea corecta in silabe, sa inteleaga seminificatia semnelor de punctuatie, exprimarea coerenta verbala si scrisa. Sa stie sa puna si sa raspunda la intrebari.

 

La dictare li se dicteaza fara sa li se spuna decat cand sa inceapa aliniat nou. Nu li se atrage atentia cand sa inceapa cu litera mare. Nici cand sa puna semnul intrebarii sau exclamarii, virgula. Nici cand e nume propriu nu li se atrage atentia sa scrie cu litera mare.

 

Scrisul urat la noi este depunctat doar daca este groaznic, adica literele hacuite rau.

 

Manuale avem de la Aramis la mate si romana. mai avem caie special "cocosul albastru" la mate si "culegere de matematica clasele I-II" Maria Oprescu(editura hieropolis); la romana au caiet special "Prietene, te ajut sa inveti" de maria oprescu si "Limba romana" de la editura paralela 45, culegere de exercitii, apoi mai este o carte de lecturi, editura mirton "Sunt scolar in clasa I", de Mariana Culciar.

 

Zilnic au teme de facut din si in toate astea si la romana si la mate.

dar sunt toate la un nivel totusi ok.

 

Doamna nu forteaza nota si clasa e destul de omogena, din cei 31 de copii, parerea mea este ca +- 18-20 dintre ei sunt copii isteti si foarte isteti. Nici restul nu sunt slabi insa au dezavantajul ca parintii lor nu fac temele cu ei, sunt mai putin controlati

 

cam asta este....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...