Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Noul guvern Ungureanu(2)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui b.nica sa va puneti pt. un minut in situatia de a nu avea curent si alimente timp de cateva zile. Buticul din colt golit si drumurile blocate.
Nu din popor e vorba ca-ti faci vara sanie? Cum adica sa te prinda iarna fara provizii in camara? Fara lemne sau fara motorina?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul Cum adica sa te prinda iarna fara provizii in camara?
Sunt foarte multi aceia care traiesc de azi pe maine. Ca sa poti face "provizii" ai nevoie de niste bani gramada, pe care unii efectiv nu-i au. De abia au ce manca azi, cum sa le ceri sa-si faca planning financiar si provizii [alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui copiloi
Citat:
citat din mesajul lui capcaunul Cum adica sa te prinda iarna fara provizii in camara?
Sunt foarte multi aceia care traiesc de azi pe maine. Ca sa poti face "provizii" ai nevoie de niste bani gramada, pe care unii efectiv nu-i au. De abia au ce manca azi, cum sa le ceri sa-si faca planning financiar si provizii [alcool]
Tu crezi ca la tara dintr-o gramada de bani se fac proviziile pentru iarna ? Iar bunicii mei, acum 25 de ani aveau studii muuuulte, intelegeau ce inseamna planning si mai aveau si bani gramada de-si faceau provizii toata vara si toamna pentru iarna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu inteleg nici eu. Cum de nimeni nu are ce manca... ca le trebuie ajutoare... pai in vara era la Buc kg de rosii si 05 bani...sa tot pui la borcan... noi suntem bugetari amandoi si tot am cred panna la vara rosi, vinete si tot ce mai imi trebuie. Asta in Bucuresti! da` ala de la sat nu are ce manca??? pai ce naiba a pazit toata vara-toamna? e greu sa faci provizi pt iarna la 40 de grade e adevarat si asta...dar era asa de pacat la cat de ieftine erau... Spuneti-mi ca nu s-a facut graul sau porumbul... iar cine sta la tara nu cred ca nu stie sa faca o drojdie de casa. pana si eu stiu ca se poate face... cum de ei nu au ce manca??? apa inteleg ca a inghetat...dar restul?! chiar nu se astepta nimeni sa vina iarna???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@ela tiganii care au o cocioaba fara beci, fara pod si fara camara, nu au rezerve, nu-si pun conserve pe iarna, nu au gaini sau porc. Traiesc din ajutoarele sociale primite lunar, sau din ce castiga daca lucreaza cu ziua. Cand nu mai au ce manca fura. In anii '90 mama a incuiat oile in grajd, si le-au scos prin sura, pe fereasta prin care alimenta cu fan la vite (cand avea). A doua zi s-a dus cu politia pe urma din zapada, si au ajuns pana la locul unde le-au taiat, sub un pod de cale ferata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand sosesc ajutoarele in jurul camioanelor sau ce vin... nu se strang numai tigani. Erau romani get-beget unii de varsta mea, cu copiii dupa ei. Barbati si femei in putere care se asezau la pomana! Mai rau este ca e pomana unor amarati din Bucuresti care traiesc aici dintr-o pensie amarata si platesc tot... urat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judetele in care se face cel mai mare tam tam ca sunt sub zapada sunt taman cele in care FSN-ul are cea mai mare masa de manevra galati, Braila, Buzau, Vrancea . Dl Oprisan manca-l-ar tata ce frumos zicea el la TV alaturi de domn prim ,,vom actiona , vom , vom...Da pana atunci de ce nu s-a urnit? Ce e multi da prosti, de-aia... Pe de alta parte toti asistatii sociali de 20 pana la 60 de primaveri , care asigura iar voturi la greu ,unde erau ca la munca nu s-au vazut da pariu pun ca in ziua de ajutor erau calare pe poarta plina de zapada. Am venit si eu de la Austria si acolo a nins mai mult si mai rau ca la noi.Era zapada pe strazi, pe trotuare , prin curti , erau utilaje erau oameni cu lopeti cam de 3 ori pe zi iesea fiecare proprietar sa isi faca poteca in curte , pe trotuar si la poarta.E drept ca masinile care veneau apoi sa ia mormanele de zapada lucrau nu stateau la ,,una mica"da acu pe bune de unde sa ia si domn primar niste motorina ceva la casa lui ??? ce naiba eram copil in 85 cand au fost troiene de zapada nu ca acum si bunicul meu mergea pe jos la campina la turnatorie 15 km dus si 15 intors lucra in 3 schimburi si n-a avut nici un pompier sa ii dea zapada din curte . Ädevarul e ca avem inradacinata ideea sa stam si sa asteptam ca o sa vina ,,statul sa ne ajute -cu salarii mari , pensii , rezerve private etc. De la nea Ilici citire ca de-aia l-a umplut pe Coposu de respect. Si la subiect Guvernu asta nu e bun. Hai sa votam unul mai bun de tehnocrati-aveti ceva idei ? ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ligeea ,eu nu eram copil ci adult in 85. A fost o iarna grea. Zapezi cat streasina insa nu-mi amintesc sa fi vazut, nici la tv , nici in Bucuresti si nici in Campina [:D] De unde venea bunicul tau 15 km? [url="http://penecolorate.blogspot.com"]Pene colorate... cate putin din toate![/url] [url="http://picasaweb.google.com/penecolorate/EsarfePictateVitrinaCuFluturi#"]album[/url] [url="http://picasaweb.google.com/penecolorate/Gradina#"]gradina[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

B.nica daca la mine ai batut cu angola si ai incercat sa faci o paralela cu romania permite-mi sa-ti spun ca habar nu ai ce vorbesti. Spune Tatal nostru de 3 ori pe zi ca nu ai habar cam ce noroc avem ca suntem europeni. In romania e mama luxului si cine nu are chef nu are.. Si avem un stat pe care sa-l injuram. Aici e cald si bine , fara zapada dar cand ploua sa stii apa e de 2 metri, si nu exista nici un stat pe care sa-l injuri. Iar curentul pica frecvent, de cateva ori pe zi, daca ai sansa sa fie joia te-ai scos pana luni cu siguranta. Avem vreo 5 lampi mereu incarcate. Daca ploua te-ai scos si mai tare. Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...