Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Esti pregatita pentru al doilea copil?


Recommended Posts

Draga Ioana, poate ca exista si discursuri goale, sa zic asa, insa eu nu tineam un discurs....Vorbeam despre ceea ce vad in jurul meu si despre consecintele raportarii omului doar la om\la el insusi...Adica, mi se pare esential sa nu uitam care e sistemul adevarat de referinta....

Cat despre mine, am mai mult de 2 copii. Din pacate, ce e de la 2 in sus, a devenit o raritate si ceva ciudat chiar....In general esti privit stramb sau considerat tigan....

Nu conteaza asta prea mult pentru mine, insa sunt si oameni care se simt prost....

Asa cum am spus insa, cumpatarea in cadrul unei familii are un rol foarte important si, intr-adevar, in taina celor doi soti nu se baga nimeni...Insa, libertatea aceasta tine pana la pruncucidere. In plus, dupa o astfel de fapta nu ai cum sa te mai astepti sa iti fie bine; pur si simplu nu ai cum....

Cat despre cat poti sa duci...din nou, nu ai cum sa stii tu....Si Dumnezeu nu ti-ar da mai mult decat poti tu sa duci....insa a te lasa ca un prunc in bratele Lui....este de multe ori greu...

Insa, intrebarea mea este: oare la ora actuala sunt mai multe situatii in care cei doi soti isi permit sa intretina mai multi copii si amana sau refuza acest lucru din egoism? Sau sunt mai multe situatii in care cei doi soti primesc cu drag in sanul familiei darurile Domnului? Sunt oare mai multe familii unite sau mai multe dezbinate?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 164
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Nu stiu daca 'a fi pregatit' este sintahma corecta. 

 

 

Hahaha, ai spus corect !

Eu nu am fost pregatita nici pentru primul copil, nici pentru al doilea copil si sunt sigura ca nu voi fi niciodata suficient de pregatita pentru al treilea. Dar din primele doua “nepregatiri” sa zic asa, au iesit 2 fete minunate, ma bucur ca cineva de sus a decis pentru mine ca eu nu as fi gasit niciodata timpul potrivit . 

Iar un al 3-lea copil nu vom mai avea ( desi sotulache ar dori un baiat ) ,  eu una sigur nu as mai rezista psihic , cateodata nu mai am rabdarea necesara pentru 2 copii, va inchipuiti cum as sta la acest capitol la trei copii.  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • 2 months later...

Dar , v-ați gândit vreodată ca sunt și părinții care au un copil și nu și-l mai doresc pe al doilea poate din motiv ca le-a fost greu cu primul ? Poate nu vor sa mai treacă prin aceleași momente .. colici , nopți nedormite , sute de scutece schimbate ..  căci , sa crești un copil nu e ușor . El are nevoie de toată atenția . 

Și dacă se întâmpla sa apăra , el trebuie sa fie bine venit și iubit , căci el nu are nicio vina . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Buna tuturor!

Sunt intr-o situatie delicata si o parere obiectiva m-ar ajuta! Am aproape 38 de ani. Sotul meu are 52 de ani. Avem un baietel de aproape 10 ani. De 1 saptamana am descoperit ca sunt insarcinata. Nu stiu cum s-a intamplat pentru ca nu a fost planificat nimic. Acum 1 an si jumatate am avut o sarcina extrauterina, operata. Eu am Rh negativ. Pentru ca nu mai aveam in plan alt copil, dupa extrauterina nu mi-am facut vaccinul... Înțelegeți deci! Sau poate nu... E un context nefavorabil din foarte multe puncte de vedere. Sa nu mai adaug ca locuim intr-un apartament mic de 2 camere semidecomandate, cu credit ptr inca 20 de ani. Pe de alta parte, încerc sa privesc in viitor: 15 ani al doilea copil- aproape 70 de ani soțul...

As fi atât de nenorocita dacă as întrerupe aceasta sarcina neplanificata? Cum vedeți situația din exterior? Nu ma puneti la zid. Nu imi doresc sa fie cineva in situația mea. Sufletul meu urla.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...