Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trebuie sa vorbim despre Kevin(2)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Chuny nu stiu ce ziceau psihanalistii asculati de tine, dar nici macar adeptii psihanalizei clasice nu-si mai pot permite sa ignore relatia dintre mama si copil. Iar relatia e co-creata de ambii, in pondere diferita desigur. Psihanalistii pe care i-am mai citit eu luasera asta in calcul la modul serios. Psihologia dezvoltarii a depasit de mult etapa in care copilul era vazut ca o coala alba pe care parintii si mediul astern ce vor. Copilul are temperament si fiecare copil va raspunde in felul lui in relatia cu mama si asta va influenta invariabil si raspunsul mamei. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Ana, nu ne inchide subiectul asa brusc ca mai e de discutat destul :-) Acum am recitit, Rrox, eu nu am spus niciunde ca psihanaliza ar ignora relatia dintre copil si mama, dimpotriva !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Citat:
citat din mesajul lui Chuny
Rrox, teoria sexuala in psihanaliza este si astazi folosita si dusa la extrem. Phihanaliza a fost si inca este plina de sarlatani, cei care se prin ca sunt pe cale sa piarda trenul ( si clientii) mai nou au inventat neuropsihalaiza, adia aceeasi Marie cu alta palarie unde ne facem ca suntem in secolul 21. In alt mesaj am enumerat ce am vazut eu din conceptele din psihanaliza transpuse in film, de asta nu mai revin. Cat despre psihanalistii pe care i-am ascultat: absolut toti sunt freudieni sau lacanieni. Probabil ca am deviat mult de la subiectul principal, dar pt mine filmul se vrea o acuzatie a mamei si de asta vreau sa vad mai mult decat o simpla acuzatie.
Uite, vezi, de aceea spuneam ca interpretam cu ceea ce sintem noi. Eu nu vad filmul ca o acuzatie a mamei si nici cartea... Si nici nu am vazut de la inceput, nu l-am perceput asa. Dimpotriva, vad ca pe o chestie din aia fatalista, in care da, mama a facut si ea ce a putut, poate a gresit, poate nu (eu cred ca nu s-a apropiat de copil cind era mic, foarte mic, filmul arata si asta, dar nu mai stiu in ce scop... toate facem ce putem, toate ne iubim copiii, toate le vrem binele (si nu, in realitate nu e adevarat, sint mame/parinti care nu-si iubesc copiii, din diferite motive, s-a ajuns pe diverse cai acolo, stiu ca e greu de acceptat - lumea nu e formata doar din mine, tine si cele care scriem aici)... dar nu era nimic de facut, copilul era psihopat, era bolnav, ar fi ajuns la crima oricum... ca uite ce a facut de mic etc. Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Nu inteleg fraza pe care am ingrosat-o. Eu cand vorbeam de psihanaliza am adus niste argumente, recopiez aici mesajul meu : "De altfel filmul mi se pare un fel de rezumat de concepte psihanalitice: mama nu l-a iubit destul, nu a fost suficient de buna si a creat un monstru; mama patogena, lipsa ingrijirii materne naste monstri; mama inainte de a avea copil era o femeie falica ce isi pierde falicitatea cand devine mama; copilul isi surprinde parintii in pat facand sex - nasoala treaba ce lasa urmari extrem de grave; tatal absent care nu e scut si nu protejeaza copilul de toxicitatea mamei etc ... Toate astea sunt conditii excelente pt a valida o teorie :-) Tocmai de asta nu vreau sa discutam filmul doar din principiul teoriei psihanalitice, cred ca subiectul in sine merita mult mai mult respect. " Citind ce ai raspuns tu ce sa inteleg? ce sunt eu ? de ce ai simtit nevoia sa faci o judecata de valoare in loc sa te referi la argumentele pe care le-am adus ? era necesar ? :-) As fi preferat sa imi spui ce parere ai despre ipoteza lansata de mine si atat. Mai citesc si revin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va rog mult sa nu mai diluati subiectul cu discutii despre vecini si altele, faceti un topic separat. In Franta marea majoritate a psihologilor si psihanalistilor sunt de obedienta psihanalitica. DSM 4 ??? Asta e un joc video sau ? :-) Franta are propriul ei sistem de clasificare a tulburarilor mentale http://fr.wikipedia.org/wiki/Classification_fran%C3%A7aise_des_troubles_mentaux_de_l'enfant_et_de_l'adolescent Complet depasit si foarte departe de DSM 4, imediat 5 . Am pus un link wiki, desigur ca n-am gasit nimic in engleza, ar fi si rusinos de gasit asa ceva :-)) In Franta ar fi foarte greu de depistat o oarecare tulburare de personalitate la un copil ... partea buna e ca aici armele nu sunt la liber si probabil ca din cauza asta nu se intampla ce se intampla prin State. Si or mai fi si alte cauze, nu le vad acum. Nu mai stiu cui mai am de raspuns, cred ca Rrox spunea ca nu e fan psihanaliza si o cred ca a stiut sa ia partile bune din ea, fara a se intepeni in discursul lui Freud. Insa in Frantzia noastra mai e si problema dublului discurs: te duci la un terapeut care iti baga texte despre DSM 4 si CBT si dupa o vreme te prinzi ca e de obedienta psihanalitica si e complet dus cu pluta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chuny, stai ca acum am citit si ce ai scris dupa citat. Ma simt usor agresata de modul in care dialoghezi cu mine. Dar oare tu te-ai gindit ca nu am facut o judecata de valoare, ca nici nu mi-a trecut prin cap sa o fac si atunci cind spun ca fiecare interpreteaza s-a gindit la el insusi si la experienta lui? Am vrut sa spun ca eu, de exemplu, nu m-am gindit nici un pic la psihanaliza cind am intervenit la subiect, m-am gindit la film si unde m-a atins si unde nu, cu cine ma identific si cu cine nu, ce am simtit vazindu-l... Si asta pentru ca nu am nici o treaba cu psihanaliza. Nu am acuzat mama, nu vad copilul monstru si nici nu am simtit ca filmul o face. Dupa ce ai adus tu aspectele psihanalitice in discutie si apoi alte fete cele ale copilului psihopat (desi am spus ca la asta ma gindisem), am inceput sa vad filmul si din aceste perspective Deci nu putem ajunge la o interpretare comuna pentru ca intr-un film ca asta, fiecare vede ce simte, de ce a trait, de experienta avuta.[flo] Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am votat raspunsul tau inainte sa citesc finalul ... nu sunt de acord cu ceea ce spui pt ca argumentele pe care le-am adus in joc apar in psihanaliza, deci nu "simteam" nimic, doar am facut o constatare si am argumentat-o. Nu stiu eu sa ma fac inteleasa la ora asta, poate un exemplu va servi pt ceea ce vreau sa spun: X mananca un mar si ii spune la Y "marul meu e rotund". Y ii raspunde : "suntem ceea ce mancam." Constat doar ca Y se simtea dator cu o mica judecata pt ca altfel nu putea continua conversatia. :-) Je dis ça, je dis rien. :-) Nici nu e nevoie sa ajungem la o interpretare comuna, oricum ei au construit filmul in asa masura incat sa fie imposibil sa ajungi la un consens.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marturisesc ca nu inteleg ce vrei sa spui... Chuny, tu te-ai gindit la psihanaliza pentru ca tu duci o lupta in prezent pe care eu nu o duc, deci eu cind am vazut filmul nu am sesizat sau nu m-am gindit la ceea ce ai sesizat tu. Dupa ce ai facut-o, da, am vazut ca filmul poate fi intrepretat si asa... ma opresc aici. Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anca74
Eu am vazut filmul fix acum o ora [:)] si pot sa spun doar atat: Eva nu este o mama care a avut un comportament gresit fata de copilul ei. In afara de faptul ca e o femeie mai rece si mai putin "mamoasa", pe mine nu m-a socat in vreun fel negativ atitudinea sa fata de baiatul ei. In schimb copilul... Ei, aici este alta poveste. Sincer, eu l-as fi dus la doctor inca din frageda pruncie. Nimic in comportamentul sau nu este "normal", si asta incepand cu urletele nonstop la cateva luni. Sa fi fost in locul ei si sa fi trebuit sa cresc asemenea specimen, l-as fi trimis, fara doar si poate, intr-o institutie specializata si as fi platit banii sa se ocupe altii (cu studii in domeniu) de el. Spun asta cu riscul sa primesc o tona de rosii in cap. Eu una nu as fi in stare sa ma ocup de asemenea copil. Mi-ar fi tot timpul teama sa nu faca rau altora din jur. ... Asa eroina principala ce-a realizat? A crescut un monstru de om care, in final, a mai distrus alte zeci de vieti (colegii de scoala, sora si tatal lui), pe langa a lui din start distrusa. Nu, mama nu a facut nimic rau. Copilul are probleme grave la cap. Cred ca intrebarea - pe care, in mod evident autoarea si-a pus-o si care persista in finalul filmului este: merita sa ai copii? Oricum... ? Chiar si atunci cand pur si simpul nu ai chef sa faci pe mama?
Mesajul asta m-a dat gata. Asa e, nu toti parintii sunt capabili de a creste copii cu nevoi speciale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Marturisesc ca nu inteleg ce vrei sa spui... Chuny, tu te-ai gindit la psihanaliza pentru ca tu duci o lupta in prezent pe care eu nu o duc, deci eu cind am vazut filmul nu am sesizat sau nu m-am gindit la ceea ce ai sesizat tu. Dupa ce ai facut-o, da, am vazut ca filmul poate fi intrepretat si asa... ma opresc aici. Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Mai clar decat in exemplul ala nu pot sa explic. Sau poate da ? Daca intr-o camera sunt 3 pere, eu le vad, iar tu nu le vezi, asta poate fii din varii motive: imi plac perele? nu-mi plac perele? mama mea era o para? mama mea nu a vrut sa-mi dea o para? am visat o para? am calcat pe o para? etc. Divaghez acum, dar zau ca nu stiu cum sa-ti explic ca fraza aia pe care am ingrosat-o eu mai sus intr-un mesaj e fix ca nuca in perete, o analiza gratuita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chuny, asta daca o iei ca pe o analiza. Nu era analiza, era constatare: eu nu m-am gindit la ceea ce te-ai gindit tu. Punct! Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Marturisesc ca nu inteleg ce vrei sa spui... Chuny, tu te-ai gindit la psihanaliza pentru ca tu duci o lupta in prezent pe care eu nu o duc, deci eu cind am vazut filmul nu am sesizat sau nu m-am gindit la ceea ce ai sesizat tu. Dupa ce ai facut-o, da, am vazut ca filmul poate fi intrepretat si asa... ma opresc aici. Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
QED Inca o data, eu am adus argumente, tu nu le-ai luat deloc in seama la o prima abordare, dar ai simtit nevoia sa "explici" de ce eu le-am vazut, nu mi se pare fair-play. Nu vad de ce nu pot discuta despre un film fara sa mi se bage in fata, macar cu cate o mica aluzie, situatia mea. Nici nu vad care e problema, in continuare mi se pare ca au fost alese niste concepte din psihanaliza si apoi au creat o poveste in jurul lor. Si am o viziune despre film care se apropie de ce am mai citit pe topicul asta, deci nu-s asa picata din luna :-) Cred ca e prima oara cand particip la un asemenea topic pe DC, dar zau ca nu vreau sa o fac intr-o atmosfera kafkiana: prefer sa se discute ideile si argumentele pe care le aducem, nu emitatorii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...