Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trebuie sa vorbim despre Kevin(2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 103
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Chuny Dragostea, respectul si acceptarea vindeca doar in teorie. Sau cand vorbim de copii fara "probleme". In practica si in cazul unor tulburari e ceva mai complicat si nu putem vorbi asa de usor de vindecare.
Chuny nu stiam ca sta atat de rau psihoterapia in Franta, sub papuc psihanalitic. E foarte adevarat ca in cazul multor tulburari nu ajung dragostea, respectul si acceptarea, insa eu le vad esentiale si in conditiile astea. Fiindca din ele se alimenteaza si intretine energia, optimisul, in relatia cu copilul. Si e nevoie de multa energie si mult optimism. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, Rrox, ma provoci [olala] : Deci peste 80 % din psihiatri si psihologi sunt de obedienta psihanalitica si functioneaza ca o secta. Aproape toate institutiile de stat si spitalele de copii sunt conduse de psihiatri-psihanalisti care impiedica orice abordare de alta natura decat cea psihanalitica. Ma refer la abordarea nevoilor speciale. Psihiatrii care indraznesc sa ii contrazica sunt pusi pe tusa din punct de vedere al carierei. Iata un exemplu despre ce se intampla in peste 200 de spitale din Franta cu copiii autisti incepand de la 3 ani : http://www.youtube.com/watch?v=IecApXy3fXY Copiii sunt ingasurati in cearsafuri ude tinute ore bune la frigider, sedintele se fac cam de 3 ori pe saptamana si dureaza cate 45 de minute. Desigur ca e o procedura condamnata la nivel international, fara fundament stiintific, insa din cauza lobby-ului important deocamdata e imposibil de oprit. Ideea centrala e ca copilul autist e asa prin alegerea lui, un mecanism de aparare din cauza primirii glaciale pe care a avut-o din partea mamei la venirea pe lume. Si retraind sezatia asta el se poate reconstitui pana va deveni un intreg. [alcool] Bon, sa mergem mai departe ... mai nou apar multe voci care sustin ca nu numai autismul e pe mana psihanalizei, ci si restul tulburarilor ce pot aparea, homosexualitatea ( sa fereasca Dzeu sa fii homosexual si sa cazi pe mana unui psiholog de obedienta psihanalitica), copiii abuzati etc. In mare psihiatria institutionalizata e corupta si incompetenta. Terapiile propuse in institutii sunt apa de ploaie, costa enorm si nu poot fi evaluate pt ca psihanaliza ia in considerare unicitatea subiectului bla bla; Ca e vorba de copii cu autism sau orice handicap mental, copii abuzati sau proveniti din medii foarte defavorizate, institutia franceza va propune o abordare psihanalitica: ateliere de povesti in care se studiaza analitatea ( da, da, analitatea) copiiilor care strang fesele cand asculta povestea celor trei purcelusi, ateliere de balaceala in care infirmierii ii urmaresc cum fac pipi in apa si isi ating partile intime, ateliere de jucat cu plastelina etc. Evident ca dupa o perioada de spital copiii sunt indopati cu neuroleptice si nu mai ies toata viata din structura. Ma rog, e o varza imensa si sunt total incompetenti. Aici aveti un link cu o petitie pe care o puteti semna daca doriti: http://www.thepetitionsite.com/2/autism-stop-abuse-autistics-france/ De 2 saptamani ziarele vuiesc, am iesit si in strada in decembrie, cativa deputati au propus un proiect de lege care sa scoata psihanaliza din abordarea autismului ... cum am mai spus, acum apar voci care spun ca nu numai autismul ar trebui protejat, ca si altii sunt victime. Linkuri am 1 milion, dar nu vreau sa va plictisesc cu asta. Decat daca sunteti curioase :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Chuny
Nelia, eu sunt sigura ca ai inteles de la inceput ce vroiam sa spun, dar nevoia ta de a judeca si de a da verdicte e mult prea mare. si nu e confortabila pt mine. Eu pot vorbi despre situatia mea, tu nu ai niciun drept sa mi-o arunci in fata pt a justifica incapacitatea mea de a judeca un film. E foarte delicat, sper ca esti capabila sa intelegi treaba asta. Desigur nimic nu e ceea ce pare :-) Mie nu imi place dublul discurs, am mai spus asta, ori ma lovesc de persoane aparent amabile si sensibile "situatiei" mele peste tot, care tin cu dintii sa mi-o aminteasca si sa se agate de asta, pic cu pic, ca nu cumva sa uit ca vorbesc numai si numai in calitate de... . Eu despre situatia din Franta vorbesc la orice ora si oricui, cred ca am ametit-o pe Doruletz pe pm cu asta, vreau sa stie toata planeta, pe Fb doar despre asta vorbesc pt ca situatia e chiar dramatica. Scrisesem un mesaj si despre mine personal la inceput pt una din fete ce ma intrebasem si apoi l-am sters, ghici de ce ? Daca eu constat ca marul e rotund si tu imi raspunzi "las' ca stiu eu ce situatie ai tu acasa, de-aia zici ca marul e rotund" nu mai e ok. Si eu nu pun emoticoane care ranjesc cand discut cu tine.
Chuny, am vrut sa fie un zimbet, adica asta[:)], de obolseala am apasat pe celalalt emoticon din greseala. Eu nu am ce sa adaug doar ca n-am uitat ca esti si mama celuilalt copil, chiar am crezut ca aici aduci psihanaliza in discutie cu acest scop.[flo] Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu pot sa comentez prea mult despre razboi pentru ca am doar cunostinte vagi, cate ceva citit, acum vad prima data oameni care au fost efectiv in razboi dar inca nu m-am prins care erau aia buni si care erau aia rai. Cred doar ca in situatii de conflict psihologia e putintel diferita si distorsionata de conflict de asta nu as compara cu situatia din carte sau cu orice alta situatie similara din vremuri mai calme politic cel putin. Am citit si interviurile autoarei, ma mir sincer cum a scris o astfel de carte, probabil aveti dreptate spunand ca suntem confuzate datorita amalgamului de simptome, situatii si trairi luate din filme separate. Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Citat:
citat din mesajul lui Chuny
Nelia, eu sunt sigura ca ai inteles de la inceput ce vroiam sa spun, dar nevoia ta de a judeca si de a da verdicte e mult prea mare. si nu e confortabila pt mine. Eu pot vorbi despre situatia mea, tu nu ai niciun drept sa mi-o arunci in fata pt a justifica incapacitatea mea de a judeca un film. E foarte delicat, sper ca esti capabila sa intelegi treaba asta. Desigur nimic nu e ceea ce pare :-) Mie nu imi place dublul discurs, am mai spus asta, ori ma lovesc de persoane aparent amabile si sensibile "situatiei" mele peste tot, care tin cu dintii sa mi-o aminteasca si sa se agate de asta, pic cu pic, ca nu cumva sa uit ca vorbesc numai si numai in calitate de... . Eu despre situatia din Franta vorbesc la orice ora si oricui, cred ca am ametit-o pe Doruletz pe pm cu asta, vreau sa stie toata planeta, pe Fb doar despre asta vorbesc pt ca situatia e chiar dramatica. Scrisesem un mesaj si despre mine personal la inceput pt una din fete ce ma intrebasem si apoi l-am sters, ghici de ce ? Daca eu constat ca marul e rotund si tu imi raspunzi "las' ca stiu eu ce situatie ai tu acasa, de-aia zici ca marul e rotund" nu mai e ok. Si eu nu pun emoticoane care ranjesc cand discut cu tine.
Chuny, am vrut sa fie un zimbet, adica asta[:)], de obolseala am apasat pe celalalt emoticon din greseala. Eu nu am ce sa adaug doar ca n-am uitat ca esti si mama celuilalt copil, chiar am crezut ca aici aduci psihanaliza in discutie cu acest scop.[flo] Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Hai, ma, pe bune acum, lasa-ma cu mama cui sunt eu, ce treaba are asta cu filmul despre care discutam ? :-( Vezi, ca pana la urma am intuit bine cat de departe mergeai tu cu o simpla "constatare". Ce inseamna ca eu sunt "si mama celuilalt copil" ? :-(( Nu, nu vreau sa-mi raspunzi, doar constat ca am intuit exact ceea ce vroiai sa spui ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Chuny
Nelia, eu sunt sigura ca ai inteles de la inceput ce vroiam sa spun, dar nevoia ta de a judeca si de a da verdicte e mult prea mare. si nu e confortabila pt mine. Eu pot vorbi despre situatia mea, tu nu ai niciun drept sa mi-o arunci in fata pt a justifica incapacitatea mea de a judeca un film. E foarte delicat, sper ca esti capabila sa intelegi treaba asta. Desigur nimic nu e ceea ce pare :-) Mie nu imi place dublul discurs, am mai spus asta, ori ma lovesc de persoane aparent amabile si sensibile "situatiei" mele peste tot, care tin cu dintii sa mi-o aminteasca si sa se agate de asta, pic cu pic, ca nu cumva sa uit ca vorbesc numai si numai in calitate de... . Eu despre situatia din Franta vorbesc la orice ora si oricui, cred ca am ametit-o pe Doruletz pe pm cu asta, vreau sa stie toata planeta, pe Fb doar despre asta vorbesc pt ca situatia e chiar dramatica. Scrisesem un mesaj si despre mine personal la inceput pt una din fete ce ma intrebasem si apoi l-am sters, ghici de ce ? Daca eu constat ca marul e rotund si tu imi raspunzi "las' ca stiu eu ce situatie ai tu acasa, de-aia zici ca marul e rotund" nu mai e ok. Si eu nu pun emoticoane care ranjesc cand discut cu tine.
Nu, Chuny, din pacate, nu am inteles, nu sint sadica. Daca intelegeam de la inceput pozitia ta, nu scriam sau nu mai reveneam dupa ce mi-ai explicat prima data. Nu a vrut sa fie un rinjet, de oboseala am apasat pe alt cap, voiam sa fie un zimbet de luminare, adica asta [:)]. Da, sint capabila sa inteleg cit de delicat este, apoi nu am cum sa uit ca esti si mama altui copil si ca esti perfect capabila sa judeci un alt film si din alte posturi. Dar, repet inca o data, desi stiu ca nu ma vei crede, la acest subiect am crezut ca ai intervenit de pe aceasta pozitie si ca aduci aceste argumente in acest sens. M-am inselat, te-am atins, nu iau personal ce mi-ai scris, dar sigur nu sint persoana doar aparent amabila si sensibila la "situatia" ta.[flo] Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am gindit eu, de aceea am scris mai detaliat... eu am vazut filmul de pe pozitia de mama a celor trei copii ai mei. Nu inseamna decit ca ai multe capacitati de a intelege si judeca un film... dar oricum nu mai conteaza. Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, deci acum aflu ca am voie sa analizez un film din 2 pozitii ( de mama a unui copil si de mama a celuilalt copil). Din 3 perspective nu am voie ? Incredibil cum imi pot pierde orice credibilitate chiar si atunci cand aduc argumente doar pt ca sunt mama a unui "copil" ... noroc ca celalat copil nu e special, ca altfel ma reduceam la o singura perspectiva de a comenta un film. Ma declar totusi multumita de cele 2 pozitii acceptate si cred ca ne putem opri aici cu analiza despre mine. Sa continuam cu filmul sau situatia din Franta, cum doriti :-) Si stiu ca nu esti aparent sensibila, insa tentatia de a trece prin filtrul psihanalizei e mult prea mare pt tine ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, pai ti-am dat-o si pe a treia: te citesc de mult timp si stiu ca esti capabila. Te inseli si cu psihanaliza, am citit atit de putin din ea, incit chiar daca as vrea sa o fac, tot nu as putea. Imi plac citiva autori, am citit un pic din ei... nu as fi putut sa dezvolt un filtru psihanalitic. Si daca vrei sa continuam, poate incetezi sa faci scenarii despre mine.[flo] Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...