Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trebuie sa vorbim despre Kevin(2)


Recommended Posts

Chuny sunt socata de ceea ce scrii tu. E prima oara cand aud asa ceva, parca-i film de groaza! Cum sa faci asa ceva cuiva, oricui, dar mai ales unor copii! Parca-i din "Zbor deasupra unui cuib de cuci!" E bizara abordarea asta "psihanalitica"... pun ghilimele pentru ca eu chiar credeam cu totul altceva despre psihanaliza. P.S. Am vazut filmul. Deocamdata-s prea socata de ce ai povestit tu Chuny, asa ca voi reveni asupra lui mai incolo. [url="http://penecolorate.blogspot.com"]Pene colorate... cate putin din toate![/url] [url="http://picasaweb.google.com/penecolorate/EsarfePictateVitrinaCuFluturi#"]album[/url] [url="http://picasaweb.google.com/penecolorate/Gradina#"]gradina[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Chuny, [flo]. Nu cred ca cineva poate fi adeptul intregii psihanalize, e prea mare si prea incilcita, cu prea multe devieri ca sa fie posibil asa ceva. Ca din orice domeniu, trebuie sanctionat ce e de sanctionat si folosit ceea ce e bun. Si cel care crede ca nu e nimic bun, pentru el poate avea dreptate, dar asta nu inseamna ca anuleaza credinta celui care gaseste ceva bun. Pe mine unii psihanalisti m-au ajutat sa ma formez, sa lucrez cu mine, sa intru adinc in mine si sa ma scot la lumina... nu-i pot nega si le voi ramine recunoscatoare. Si acum imi dau seama ca sint cei care s-au abtinut de la analize asupra autismului... Si mai sint unii care au facut si erori, dar au si lucruri interesante spuse... Si eu spun aceste lucruri, citind 10% (cu indulgenta spus, cred ca nici atit nu am citit) din lucrarile psihanalistilor din lume. Spun citit, adica lecturi personale, ca de studiat nu am studiat-o deloc. Cornelia
Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
Rox, binenteles ca binele copilului are prioritate, dar daca nu te asiguri de binele mamei ramine sa-l desparti de mama? ai dreptul asta? pentru ca ea e prima care poate construi sau distruge.... http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Eu am spus ca binele copilului are nevoie mai intai de binele mamei. Adica e nevoie sa ajuti, sa asisti mama, spre a-i fi mai bine copilului. De unde ideea asta cu despartirea de mama? In mod normal e o solutie la care se ajunge cand toate celelalte dau gres. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina a spus cel mai bine, asta e un film facut din mai multe filme, nu e deloc credibila o asemenea poveste. Ori semnele tulburarilor lui Kevin ar fi trebuit sa fie mult mai puternice, ori dovada abuzului emotional si /sau fizic mult mai mare. Separare, de ce nu ? atunci cand exista abuz de orice fel; altfel nu stiu daca poate fi benefica o separare. Eva sa fi fost separata de Kevin ? nu avem dovada abuzului si atunci unde e limita de la care putem stabili ca un drum comun e imposibil?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chuny, a-l folosi astazi pe Bettelheim pentru a explica autismul este mai mult decit jenant, totusi cred ca o atitudine mai echilibrata in ceea ce priveste psihanaliza te-ar scuti de timp pretios pierdut cu explicatii si contre fara rost [flo] Din motive personale, abia am reusit sa ajung la zi cu cititul subiectului, insa m-am tot gindit zilele astea la el. M-am gindit la Ana, la motivele pentru care a deschis ea topicul asta si am senzatia ca este in primul rind vorba de trairile mamei care nu primeste nici un raspuns pozitiv de la copilul ei, careia ii lipseste si cea mai mica urma din acel feedback pozitiv care-ti da aripi si forta sa rastorni muntii pentru puiul tau (nu stiu daca are legatura cu filmul pe care nu l-am vazut, dar asa am simtit eu din interventiile Anei); chiar daca mama nu cere ajutor in mod direct, ajutorul asta ar fi trebuit sa-i vina in mod firesc de la cei din jurul ei, in loc de presiune asupra mamei societatea ar trebui sa ofere empatie. Legat de separarea copilului de mama, din cite stiu eu chiar si in cazul copiilor maltratati, al celor cu atasament in mod evident dezorganizat, copii dati in plasament si care reusesc se ataseaza ca un magnet de parintii adoptivi, chiar si in aceste cazuri nu se rupe legatura copilului cu parintele biologic. Am discutat cu cineva care lucreaza aici la protectia copilului si mi-a spus ca este mai usor pentru copil sa "prelucreze" pe parcurs relatia cu parintele biologic, decit daca s-ar rupe de ea si ar fi tentat sa o recupereze (in adolescenta, de exemplu). "Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian) Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AgesLuca, nu am cum sa am o atitudine echilibrata, banuiesc ca ai citit tot ce am scris despre situatia din Franta, ca sa nu mai spun de faptul ca mi-am pierdut 2 anu jumatate din viata copilului meu "pe divan", eu crezand ca ma duc acolo pt un diagnostic, ei cautand sa afle informatii despre ce am trait eu si ce i-am facut copilului de e autist. Suntem in perioada de razboi (manifestatii, proiect de lege etc), ne vom echilibra cand plecam de pe front :-) Edit: si intre timp desigur copilul nu avea nicio terapie, se tavalea pe jos si facea crize pt ca nu avea niciun mod de comunicare. Cineva ar fi putut sa ne spuna la timp sa comunicam macar prin imagini, ne-ar fi scutit pe toti de multa suferinta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chuny, revenind la film, io nu simt cliseele alea psi, ca nu le cunosc dar pe undeva sunt sigura, asa in adancul fiintei mele ca-i greu sa ajungi killer, daca ai fost un copil fericit si iubit. Ce simt insa in film e ca povestea nu-i vazuta dinauntru ci de pe dupa gard cumva. Parca ar fi intrebat un reporter grabit "da relatia cu tatal cum era" si o vecina a zis "a, pai era buna, se jucau in curte, radeau"... Si cum mama? "Aaa pai ea era una asa cam cu un bat in fund, nu se interesa de el..." Si copilu? "ala era un ciudat maica, mereu singur, frumusel, da' umbla numa-n tricouri mici, daca nu-i lua maica-sa..." Mai veridica un pic e perioada cu facutul in pampers si lectiile mamei, acolo, parca as vedea ceva din experienta de bona ratata. Poate face cineva o paralela carte-film, poate acolo lucrurile nu-s asa expediate. [url="http://penecolorate.blogspot.com"]Pene colorate... cate putin din toate![/url] [url="http://picasaweb.google.com/penecolorate/EsarfePictateVitrinaCuFluturi#"]album[/url] [url="http://picasaweb.google.com/penecolorate/Gradina#"]gradina[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chuny, [flo] de fapt voisem sa pun o paranteza si sa scriu ca in afara cazului in care-ti foloseste ca te mai racoresti putin. De citit am citit doar ce ai scris in text (este absolut revoltator si aproape incredibil, vb de Franta nu?!!?? [q]), momentan mi-e copilul bolnav si nu am timp sa deschid linkurile. In afara semnaturii, te putem ajuta cu ceva ? "Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian) Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Agnes, cind am deschis subiectul aveam doar intrebari: cum s-ar fi putut evita un asfel de scenariu, ce l-a dus pe copil acolo, ce-ar fi putut face familia, societatea, scoala sa previna finalul, etc... Legat de problemele mele, am dezvoltat o adevarata alergie la "judecatile" la adresa mamei/parintilor pentru problemele copiilor datorita experientelor proprii; Dau exemplu copilul captiv...toti cei care au scris acolo sunt copii abuzati fizic si psihic, nici unul nedevenind criminal si nici alunecind in patologic urmare (doar) a abuzurilor respective. Referitor la ale mele, pe scurt; in clasa a patra copilul nimereste o invatatoare incapabila: incepatoare, scapa clasa din mina, copiii o iau razna, a'meu din spirit de imitatie devine cam nestapinit; neacceptind nici o autoresponsabilizare, scoala-l codifica pentru clasa speciala...de unde incepe lupta noastra; anul asta fiu'meu reuseste la admitere in scoala secundara privata (aleasa si dorita de el), ceea ce da peste cap socotelile scolii primare actuale; drept care brusc si dintr-o data, un copil cu rezultate peste medie in fiecare an, risca sa repete anul, notele scad brusc sub media de trecere [bang] in al doileea trimestru (coincidenta, dupa o discutie contradictorie cu invatatoarea), fara ca nimic din comportamentul/starea psihica a copilului s-o denote (fiu'meu e ca oglinda, el comunica tot, si eu de la intrarea in casa simt cind ceva nu e in regula...nu e cazul, perioada e chiar relaxa); Asta inseamna ca-si pierde locul in scoala privata, si ca scoala actuala isi atinge scopul: clasa speciala; si de aici urmeaza lupta...pe care nu stiu ce sanse am s-o cistig mai am exemple de accese de amestec in viata noastra: de ce si-a tuns/nu si-a tuns parul...de ce maninca la lunch sandwich si nu altceva, de ce nu ia medicatia (!) care invatatoarea crede c-ar trebui s-o ia, etc) http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...