Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Relatia ginere-soacra


Recommended Posts

Salut, Acum cateva luni am devenit tatic. Bineinteles, fiind la inceput sotia a avut nevoie de ajutor, si astfel soacra a inceput sa ne viziteze f des. Ea locuieste intr-un alt oras (aflat la vreo 60 de km de noi). Problema este ca practic s-a mutat la noi - sta 5-6 zile pe saptamana. Inteleg ca sotia are nevoie de ajutor, dar sincer nu am chef sa locuiesc cu soacra-mea. Pe de alta parte, pana acum am avut relatii normale (nu apropiate, dar normale), si n-as vrea sa fac scandal si sa o dau afara. Am avut o discutie cu sotia, i-am spus ca nu vreau sa locuiesc nici cu socrii, si nici macar cu parintii mei. Aparent a inteles si a fost de acord, dar situatia e exact la fel... Mentionez ca avem o situatie financiara care ne permite sa platim o bona - deocamdata oricum sotia este in concediu de maternitate.. Sunt eu deplasat? Ce ar trebui sa fac ca sa rezolv problema asta si sa scap de soacra? Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sa vorbesti direct cu soacra sa-i spun direct ce ai de spus in mod civilizat. Te intreb insa altceva. Esti sigur ca sotia ta acum nu are nevoie in realitate de suport pe care tu sub o forma sau alta nu-l poti asigura? Vezi tu, nu intotdeauna o relatie pur materiala sau preponderent materiala este totul la un moment dat. Exista probablitatea absolut normala ca sotia ta fiind om si mamica acasa doar cu copilul sa aiba nevoi altele decat cele materiale, ci mai degraba de natura relationala, psihologica, sufleteasca... o gramada pe care tu posibil sa nu realizezi cat sunt de acute. Si cum mama ei (care este mama ei deci e usor de inteles fiind vorba de copilul ei si fiind femeie si cu experienta unui copil) sta la 60 km deci nu este atat de usor nici pentru ea... sa isi ajute copilul. Stiu este delicat si ce spui tu si de inteles, insa uneori (parerea mea de sot si tata) e bine sau ar fi bine daca am fi mai ingaduitori fata de cea de langa noi mai ales daca in realitate si dincolo de toate chiar pe bune putem sa fim fara sa crape pamantul de sub noi si desigur pentru o perioada limitata de timp, atat de limitata cat celalalt de langa noi simte ca ii este de folos cu adevarat. Stiu ca nu e pentru tine ceea ce spun eu acum dar asa simt eu. E pentru cei de langa tine (sotia si copilul) in fond si soacra nu e pentru tine sau pentru ea, ci pentru copilul ei si copilul copilului ei. Sa-ti traiasca soacra si sa stii ca dincolo de toate chiar e un noroc pentru ca din experienta celor intalnite de mine sunt sute sa nu zic mii de cazuri cand cei doi parinti sunt singuri, chiar singuri si au nevoie de un ajutor (uneori chiar si sufletesc) si nu exista nici naiba sa il acorde. Scuze de expresie. [url="http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/"]Ce nu stiu romanii despre aurul lor![/url] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa o ajuti tu pe sotie in aceeasi masura ca si soacra, astfel incat sa nu mai fie nevoie de ea? Chiar daca va permiteti o bona, poate sotia nu vrea pe cineva strain ca ajutor cu copilul... Esti foarte categoric si din tonul tau deduc ca 'discutia' cu sotia despre subiect a fost de fapt doar expunerea dorintei tale, pe care ea 'aparent a inteles-o si a fost de acord'... Si vad ca dai in extrema: de ce sa faci scandal si s-o dai afara? Nu se poate discuta civilizat? S-a mutat cu forta la voi si tu trebuie s-o dai afara? Daca ar fi sa faci asta (s-o dai afara) ce parere ar avea sotia ta? Sotiei i-ai spus ca daca nu scapi de soacra o dai afara? Nu stiu, dupa tonul expunerii tale, nu empatizez deloc cu tine... "Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

brody, concret, cu ce anume te deranjeaza prezenta soacrei in casa voastra ? cat timp petreci tu acasa, cu familia ? esti constient de faptul ca sotiei tale ii este extrem de dificil sa-i spuna propriei mame "mama, nu mai veni la noi, ca nu te mai suporta barbata-miu ?". de ce o pui pe sotia ta intr-o astfel de situatie ? Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca spui ca va permiteti o bona, ce zici de ideea ca, cu banii aceia sa ii inchiriati soacrei o garsoniera aproape de voi? In felul asta nu ar sta permanent cu voi (stiu si eu, poate ar dormi in garsoniera), dar ar continua sa o ajute pe sotie? Si eventual, peste weekend, ar merge la ea acasa si ar reveni Lunea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am uitat sa intreb ceva important : ajutorul pe care il ofera soacra ta in ce consta ? o ajuta pe sotia ta mai mult la treburile gospodaresti sau la activitatile ce tin de cresterea si ingrijirea copilasului ? copilul are deja cateva luni, spui tu. la varsta asta n-ar mai trebui sa fie o problema pentru o mamica sa poata avea grija singura de copilas, mai degraba ar avea nevoie de o mana de ajutor in gospodarie. depinde ce anume isi doreste/are nevoie si sotia ta, un ajutor pentru bebe si/sau pentru casa. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, ar trebui sa mai dai ceva detalii, de ce e necesara prezenta soacrei (din punctul de vedere al sotiei, nu al tau). Da, categoric nu ar trebui sa fii fortat sa stai in casa cu soacra. dar poate si ce zic cei dinainte e de analizat...asa ca hai cu detalii. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Retrospectiva 2008[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a"]Retrospectiva 2009[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all"]Retrospectiva 2010[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt civilizat si nu sunt genul care face scandal. Da, mi-am expus dorinta sotiei, si astfel am inceput discutia. Problema este ca nu am avut aceasta discutie inainte de nasterea copilului - sotia m-a pus in fata faptului implinit. Nu vi se pare normal ca acest lucru sa fie stabilit de comun acord? Nu am nimic importiva vizitelor soacrei, 1-2 zile pe saptamana se accepta, dar sincer, cand m-am casatorit nu am realizat ca trebuie sa locuiesc cu soacra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
brody, concret, cu ce anume te deranjeaza prezenta soacrei in casa voastra ? cat timp petreci tu acasa, cu familia ? esti constient de faptul ca sotiei tale ii este extrem de dificil sa-i spuna propriei mame "mama, nu mai veni la noi, ca nu te mai suporta barbata-miu ?". de ce o pui pe sotia ta intr-o astfel de situatie ? Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Corina,orice cuplu are nevoie de intimitate! Mai ales acum ca a aparut cel mai tinar membru al familiei,ei chiar au nevoie de aceasta intimitate,de a invatza sa traiasca impreuna! Brody,eu sa stii ca te intzeleg foarte bine!Ce face soacra ta,este un lucru nemaipomenit ajutindu-va...ajutind-o pe sotzia ta mai ales la inceput ,in "meseria de mamica"!Cheia este la sotzia ta...nu la soacra! Tu cu sotzia trebuie sa vorbesti,pentru ca ea intretzine situatzia actuala! Copilul are probleme,nu s epoate sotzia descurca cu el?Nu mai bine angajatzi pe cineva pentru treburi casnice si sotzia sa stea cu copilul?Bineintzele ca soacra nu trebuie indepartata complet,poate veni in continuare in vizita,insa responsabiloitatea cresterii copilului va apartzine in intregime!Ce facea sotzia ta daca mama ei nu putea veni s-o ajute? Fii diplomat,rezolva cu cap problema,discuta cu sotzia ta ,iar daca problema nu se rezolva...acum ce sa spun,tu stii ce caracter are soacra ,daca potzi discuta cu ea direct ce te deranjeaza si de fapt ce tzi-ai dori tu! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cind o femeie devine mama psihicul ei se reorganizeaza, printre procesele importante se numara si nevoia de a fi la rindul ei "mamosita"(are nevoie de ingrijirea, atentia si aprobarea mamei ei sau a unei femei care joaca rolul de mama). Se pare ca partenerul nu poate suplini decit partial aceasta nevoie. Daca te intereseaza psihologia si vrei sa intelegi mai bine iti pot recomanda o carte. Pe de alta parte, iti inteleg perfect nevoia de intimitate in familia restrinsa. Eu zic sa rediscuti cu sotia propunindu-i o situatie tranzitorie gen garsoniera pentru soacra sau reducerea zilelor in care vine la voi. Da-i un pic de timp pentru a se obisnui cu ideea ! "Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian) Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...