Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Relatia ginere-soacra


Recommended Posts

Desigur ca ideal ar fi sa existe un ajutor. Spuneam, insa, ca acolo unde nu este, se descurca mamele si fara. Eu aveam o prietena aici care era mama singura! Nu a avut pe absolut nimeni langa ea si s-a descurcat, ba in plus, copilul a avut si 2 operatii pana la un an. Deci, daca trebuie si nu ai alte solutii, se poate. _____________________________________________ Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://victorianadiagraham.blogspot.com/"]VICTORIA[/url] [url="http://www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685"]Acute Lymphoblastic Leukemia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ma gandesc ca si lui brody i-o fi destul de greu in noua postura, cea de tatic. Cred ca si viata lui s-a schimbat, nu doar cea a sotiei. Si el experiementeaza sentimente noi, obiceiuri noi, schimbari de prioritati, etc. Cred ca deciziiile astea (de genul cat sta soacra la noi) trebuie luate in doi, dupa ce sunt puse in balanta nevoile tuturor: ale copilului, ale mamei si ale tatalui. Poate se gaseste o cale de mijloc,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui brody
Corina draga, sunt atatea cupluri care locuiesc cu socrii si se inteleg perfect, si sunt cel putin la fel de multe care nu se inteleg. Nu cred ca exista o lege sau o obligatie scrisa sau nescrisa de a locui cu parintii/socrii pe termen lung. Apoi - spui ca trebuia sa ma astept sa se intample asta. Imi pare rau, se pare ca nu am fost suficient de inteligent sa prevad. Stiam ca soacra-mea va veni la noi, dar nu stiam ca va sta atat de mult - asta e problema mea de fapt. De acord ca mama s-ar putea sa se simta coplesita, sa-si piarda rabdarea... Dar totusi, copilul este cuminte, noaptea nu plange, zilele grele au fost putine, si nu atat de grele comparativ cu altii, si cand au fost probleme m-am implicat si eu. 1-2 zile de sprijin matern pe saptamana nu sunt suficiente?
ai pus punctul pe i, cum s-ar zice. la ultima intrebare doar sotia ta este cea care ar putea sa-ti raspunda, noi ne dam cu parerea prin prisma propriilor experiente. doar voi stiti cum stau lucrurile in realitate, voi puteti discuta si lua cea mai buna decizie. gasiti impreuna calea de mijloc, cea care va aduce linistea in familia voastra. incearca sa discuti din nou cu sotia ta, calm, cu diplomatie, fara reprosuri si acuzatii. asculta-ti sotia cu atentie, vezi care sunt motivele pentru care simte nevoia ca mama s-o ajute, incearca sa-i propui si variantele bona/menajera. daca veti stabili de comun acord ca soacra sa vina mai rar sau deloc la voi, cred ca ar trebui s-o lasi pe sotia ta sa-i spuna acest lucru, sa nu interpreteze soacra eronat daca ii vei spune tu. mi s-ar parea foarte frumos sa-ti inviti socrii la o cina (acasa sau in oras), sa-i multumesti soacrei pentru tot ajutorul de pana acum, socrului pentru intelegere, sa le spui ca sunt oricand bine-veniti sa-si viziteze nepotul si fiica, iar cand copilasul va mai creste, veti merge voi la ei in vizita, ori de cate ori veti avea posibilitatea. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui brody Legat de celelalte treburi casnice - recunosc ca sunt genul care depune mult efort la serviciu, si mai putin acasa, dar sunt dispus sa ma implic mai mult daca asta ma scapa de problema...
Uite asta nu imi place. Adica esti dispus sa te implici numai daca asta te scapa de probleme. Hm...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brody, mie situatia nu mi se pare chiar asa simpla. Ceva ma face sa cred ca o discutie cu sotia pe tema asta nu va duce la niciun rezultat. Si de asemenea cred ca pana acum ai mai avut astfel de discutii, in care sotia ta ti-a dat dreptate, dar nu s-a schimbat nimic. Practic o pui sa aleaga intre mama ei si tine. Chiar daca-ti va face pe plac si o va trimite acasa, ea nu va fi la fel de bucuroasa ca si tine de aceasta plecare. Ca idee, eu mi-as face mai mult de lucru pe la serviciu sau prin oricare alte parti decat acasa sub pretextul ca "pai n-o ai pe maica-ta sa te ajute? eu trebuie sa va asigur voua toate cele necesare si de-aia muncesc asa mult!", iar in timpul cat soacra nu e la noi mi-as ajuta sotia la orice treburi (nu ca n-as face-o si acum, dar sa se simta o diferenta majora intre situatia in care am sau nu soacra acasa). Plus de asta, o oarecare diferenta de exprimare a afectiunii fata de sotia ta in prezenta respectiv absenta soacrei. Iin felul asta sotia va vedea ca e cel putin la fel de bine chiar daca nu o are pe mamica alaturi. Poate, cine stie, pana la urma va fi decizia ei ca e mai bine sa te aiba pe tine alaturi decat pe soacra-ta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui NoUserName
Ca idee, eu mi-as face mai mult de lucru pe la serviciu sau prin oricare alte parti decat acasa sub pretextul ca "pai n-o ai pe maica-ta sa te ajute? eu trebuie sa va asigur voua toate cele necesare si de-aia muncesc asa mult!",
woaw! ai vorbit ca un adevarat barbat. un provider pentru familia ta. [bang][bang][bang][bang] Pai de ce sa nu o ajute si cand e soacra, ca poate atunci se retrage singura cand vede ca fiica ei are un sprijin de nadejde.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui NoUserName Ca idee, eu mi-as face mai mult de lucru pe la serviciu sau prin oricare alte parti decat acasa sub pretextul ca "pai n-o ai pe maica-ta sa te ajute? eu trebuie sa va asigur voua toate cele necesare si de-aia muncesc asa mult!", iar in timpul cat soacra nu e la noi mi-as ajuta sotia la orice treburi (nu ca n-as face-o si acum, dar sa se simta o diferenta majora intre situatia in care am sau nu soacra acasa). Plus de asta, o oarecare diferenta de exprimare a afectiunii fata de sotia ta in prezenta respectiv absenta soacrei. Iin felul asta sotia va vedea ca e cel putin la fel de bine chiar daca nu o are pe mamica alaturi. Poate, cine stie, pana la urma va fi decizia ei ca e mai bine sa te aiba pe tine alaturi decat pe soacra-ta.
Si uite cum se ajunge la divort si bietii barbati se plang ca nu sunt intelesi de nevestele lor. [:D] NoUserName, femeia tocmai a dat nastere unui copil. Organismul ei are nevoie de timp sa isi revina + ca un nou nascut are nevoie de atentie si ingrijire 24 din 24. Tactica asta a ta de guerila nu va duce decat la nemultumiri si tensiuni in cuplu. Daca tot nu este capabil sa isi ajute sotia in privinta copilului, macar sa nu se mai planga de prezenta soacrei. allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NoUserName, dupa cum tu singur ai povestit pe forum, relatia ta cu sotia este f. proasta. Nu stiu daca esti cea mai potrivita persoana sa dea sfaturi. Din punctul meu de sotie si mama, sfat mai prost nici nu puteai sa dai. Cu alte cuvinte, femeia aia sta intre 4 pereti ea cu copilul, mama'sa e persoana care o ajuta, fizic si psihic si tu sfatuiesti sotul ca in loc sa stea cu sotia si copilul cat mai mult, sa isi ajute nevasta, sa ii arate ca ii pasa, ca vrea sa o ajute si sa se apropie de ea si de copil, zici sa gaseasca pretexte sa stea cat mai putin acasa, sa ii scoata ochii nevestei ca ea sta acasa si nu face nimic pe cand el munceste pe branci pt ea si mama'sa. Asta nu va face decat sa ii indeparteze pe soti si mai mult, va fi motivul perfect pt ca sotia sa simta nevoia mamei langa ea si mai mult. Eu cred ca sotul ar trebui sa arate ca ii pasa si vrea sa ajute, sa se implice in treburile casei, sa stea cu copilul seara, sa arate afectiune si atentie, sa se bage peste soacra si sa faca el lucruri in locul ei. Astfel soacra se va simti inutila si in plus si va vedea ca fata ii este pe maini bune, cu ajutor de nadejde si va pleca linistita la ea acasa.
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu il inteleg pe brody, se simte exclus, acum familia este: sotia, soacra si copilul, si pt el nu mai este loc. modelul asta l-am vazut in multe familii. in special in Romania unde este impamantenit ca bunicii isi cresc copiii. si nu bunicii, cat bunica devine o a doua mama!! el nu mai incape intre sotie si soacra. mie personal mi se pare o greseala grava, familia trebuie isi faca o dinamica proprie si tatal copilului trebuie sa fie lasat sa aibe legaturi directe cu copilul. cat stie, cat poate, cat vrea...si abia apoi sa apara bunicii. langa parinti, nu sa inlocuiasca unul din parinte. in cazul asta, mama soacra a devenit al doilea parinte. din pacate sotia lui pare ca nu are increde in capacitatile lui de tatic, ci mai degraba are in mama ei care a crescut copii. lucru iar...foarte des intalnit! si nu pt ca taticul nu stie, nici macar nu i s-a dat sansa sa invete!!! tatal fiind dat la o parte imediat dupa nastere, o ia pe urmele spuselor lui NoName, sta la servici, nu mai vine acasa pt ca nu incape in familie, capata resentimente.....timpul trece, soacra pleaca, copilul se mareste iar tatal nu mai reuseste sa isi faca loc in sanul familiei lui. si apoi gaseste consolare in bratele atat de dragastoase ale dharianelor. pt ca macar acolo nu se simte dat deoparte, ba se simte ca un zmeu cum era la inceputurile relatiile cand copilul nu aparuse, soacra nu se mutase la ei, sotia lui stia ca el exista si comunicau/iubeau etc. eu zic ca nu e bine, brody nu trebuie criticat, trebuie cautata calea inapoi la familia lui. si lucru asta nu vad sa fie posibil daca soacra se muta la ei. si nici statul la servici, sau disparutul de acasa, deci inalaturarea voita din familie nu e o solutie. calea de intoarcere o sa fie mai grea daca ai apucat sa te instrainezi. brody am un singur sfat, cere-ti drepturile de tata, stai langa copilul tau. da la o parte soacra si fa-i baitza copilului, da-i sa manance, schimba pampersul. daca auzi ca tu nu stii, spune ca esti constient ca nu stii, dar tu pt copilul tau vrei sa inveti. recapata-ti locul alaturi de sotia ta in cresterea copilului. sotia va capata confidenta, soacra va vedea ca va descurcati si lucrurile se vor aranja. fa toate asta cu gingasie si cu plecarea capului....ca un invatzacel, si nu ceda daca ti se spune ca nu stii sa faci, la un moment dat vei stii. iti trebuie practica! succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...