Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Relatia ginere-soacra


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui inbox
Dana, eu sunt de acord ca exista si ce spui tu...insa in timp ce rinara a spus ceva din exeprienta proprie, tu spui ceva din experienta unei prietene :)...asta cu invidia, este cu dus si intors, eu plec de la premisa ca intr-o alta familie decat a mea, nu stiu cu adevarat ce este, plus ca ce altuia ii place, mie poate imi displace si etc...de exemplu, mie nu mi-ar placea sa-mi plateasca altcineva facturile, sa-mi hraneasca copii( atunci cand o pot face eu) si asa mai departe... Rinara a descris exact ce gandesc eu, cam cum vad si eu lucrurile, asta nu este valabil pentru toata lumea evident, insa, cand intri intr-o casnicie, cand decizi sa faci copii, ar trebui sa stii daca mergi pe drumul asta doar tu cu sotul si copii sau si cu familia extinsa. Dar cum spunea cineva, atata timp cat esti invatat sa iti aduca mancarea socrii sau mama, este ca si cand ai acceptat tacit implicarea lor in viata voastra, si nu trebuie sa te mire ca lururile nu se limiteaza doar la atat. Asta cu mama perfecta sau nu, pana la urma devenim parinti, este ceva natural si firesc, ar trebui instinctual sa stim ce avem de facut, si sa ne dam o sansa...nu vreau sa fiu dura si nici nu-mi sta in caracter sa arunc vorbe de genul asta, insa, cand ai facut copilul nu te-a ajutat nici mama nici soacra ... Brody nu stiu ce asteapta sau ce are de gand sa faca, insa, in general lucrurile de genul asta nu merg spre mai bine, decat daca dau dovada amandoi de multa comunicare, maturitate, implicare! [url="http://sezatoarelamamina.blogspot.com/"] Lumea mea [/url]
Asta este adevarat, stiu ce-i acolo si stiu si la ce a renuntat el ca sa fie asa, dar sunt convinsa ca el considera ca a meritat sacrificiul. Mie mi-ar placea partea cu ajutorul, dar mai putin cea cu implicarea. [:D] Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

corina, nu stiu daca e generalizare ce am spus . daca asa suna, atunci rectific. din punctul meu de vedere daca vrei cu adevarat poti. depinde de gradul fiecareia de rezistenta la efort, de felul fiecareia de raportare la ce presupune viata de familie in 3 , de nivelul de dependenta de altii. mai mult vroiam sa atrag atentia la unele replici date unui barbat care a incercat sa isi spuna offul si modul cum a fost pus la colt de unele participante la topic. alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...