Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tragedia de la Brasov - putem intelege de ce?


Recommended Posts

De ieri ma tot intreb de ce si nu gasesc un raspuns. Am vazut la stiri ca o femeie de 27 ani (mama a 7 copii si insarcinata cu al 8 lea) si-a decapitat bebelusul de 6 luni. Nu mi s-a parut relevanta orientarea religioasa a femeii (penticostala) pana cand nu am auzit azi dimineata la stiri ca in declaratia de la politie a spus ca nu a omorat copilul ci l-a .... sacrificat pentru ca asa i-ar fi cerut Dumnezeu. Ma intreb daca depresia post-natala poate aduce o femeie in stare sa faca asa ceva insa cred ca e mult mai mult de-atat, fara sa am cunostinte medicale ma gandesc ca e vorba de o boala psihica nedepistata, corelata cu nivelul de educatie scazut si cu influenta religioasa... Nu stiu daca faptul ca femeia asta a fost practic insarcinata aproape permanent pe parcursul ultimilor 8 ani are relevanta, ma gandesc ca organismul ei a fost supus unui bombardament hormonal continuu. N-am deschis topicul ca sa judecam criminala (mi-e greu sa concep ca un om care mai are un minim de ratiune ar fi capabil de un asemnea act impotriva propriului copil) ci pentru ca vreau sa inteleg care ar fi mecanismul diabolic care ar putea aduce o mama in situatia de a face un asemenea gest. Eu ma gandesc la o boala psihica grava, insa poate ramane o boala psihica grava nedepistata pana cand sa rabugfneasca in felul asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La televizor spuneau ca din cauza credintelor religioase nu a fost niciodata la medic, religia le interzice asta, asa ca dupa mine da fara un consult pote ramane nedepistata orice boala, mai ales ca sotul stia ca e ceva in neregula cu ea si nu o lasa prea mult singura cu copii acasa. mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro veniti [url="http://bazar.desprecopii.com"] la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune [/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/advancedsearch.asp?search=1&catid=0&SearchStr=&AllAnyExact=all&customs_criteria=1&cfs_txt_UMANITAR=Da+-+cumparatorul+alege&cfs_txt_UMANITAR=pt.+Alexandru+Hapaleti&PriceFrom=&PriceTo=&StartFrom=&StartTo=&EndFrom=&EndTo=&Exclud Str=&OrderBy=end_asc&MaxResults=10&sbmtAdvSearch=%3E%3E#results"] pt. Alexandru Hapaleti si alti copii [/url] poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream http://www.lesch-nyhan.eu/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am citit ca este bolnava de schizofrenie,o boala fff grava ,daramite sa mai fie lasata sa nasca!!!!!!![bang] adica imi aduc aminte ca la mine in sat era o fetiscana de vreo 20 ani cu o forma de schizofrenie ffff grava ,a nacut 3 copii. copii erau nu spun in ce hal traiau. desculti iarna ,exact ca cei din mizerabilii. concluzia MEA e asa: cand se stie si se afla ca femeia are o boala destul de grava care poate pune in pericol o eventuala sarcina ,soarta unui copil,esti atentionata,si se ia masuri,anticonceptionale, . aia de la serviciile sociale chiar nu stiau de cazul ei...?[bang] nu cred ....dar pe cine sa intereseze.......pe nimeni.......copilu a murit transat,ea schizofrenica ,mai avea inca vreo 6-7 copii,stateau cu chirie,dar cei mai grav ca toata lumea stia de boala ei ,dar numai cei ce erau in masura nu stiau nimic [:-@].........groaznic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci se pare ca orientarea religioasa are legatura cu faptul ca boala ei (pe care o cunostea familia) nu a fost tratata. Tot faptul ca sunt penticostali i-a impiedicat sa ia masuri anticonceptionale. Sa inteleg ca la penticostali sarcinile si nasterile se petrec fara urmarire si asistenta medicala? Ca celorlalti copii religia le interzice accesul la asistenta medicala? In situatia asta ma intreb pana unde trebuie sa mearga libertatea religioasa? Mama are dreptul sa-si aleaga confesiunea si modul de viata (desi daca e intr-adevar schizofrenica ma intreb ce liber arbitru are si in ce masura poate lua decizii) insa unde trebuiau sa se termine drepturile mamei si sa inceapa cele ale bebelusului care a murit decapitat de cea care i-a dat viata?!?! Cine are grija de drepturile celorlati 6 copilasi? Ce se intampla cu cel cu care e ea insarcinata acum?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ramiris
Deci se pare ca orientarea religioasa are legatura cu faptul ca boala ei (pe care o cunostea familia) nu a fost tratata. Tot faptul ca sunt penticostali i-a impiedicat sa ia masuri anticonceptionale. Sa inteleg ca la penticostali sarcinile si nasterile se petrec fara urmarire si asistenta medicala? Ca celorlalti copii religia le interzice accesul la asistenta medicala? In situatia asta ma intreb pana unde trebuie sa mearga libertatea religioasa? Mama are dreptul sa-si aleaga confesiunea si modul de viata (desi daca e intr-adevar schizofrenica ma intreb ce liber arbitru are si in ce masura poate lua decizii) insa unde trebuiau sa se termine drepturile mamei si sa inceapa cele ale bebelusului care a murit decapitat de cea care i-a dat viata?!?! Cine are grija de drepturile celorlati 6 copilasi? Ce se intampla cu cel cu care e ea insarcinata acum?!
ramiris, sa spun intai ca penticostalii sunt diferiti de pocaiti. De asemenea, sa spun ca, in cadrul acestor factiuni, exista diverse orientari religioase sau cum sa spun. Fiecare familie hotaraste pentru ea ce este bine sau nu. Nu sunt unitari. Femeile, unele poarta in permanenta fusta si basma, altele, numai la biserica. Familiile, unele au TV, altele n-au. Unele au Internet, altele n-au. TV-ul, Internetul = nocive din punct de vedere religios. Botezul, confirmarea in religia respectiva, are loc in jurul varstei de 14-15 ani. Familia in cauza era mai... aparte. Mai indoctrinata. Mai fanatica. Nu sunt toti asa. [url="http://razedesperanta.wordpress.com/"]Blogul meu - de la noi, pentru ei![/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/index.asp"]Bazar general - fiecare implicare conteaza![/url] [url="https://picasaweb.google.com/106847915526522394338"]Lucrusoare de vanzare...[/url] [url="http://felicitaridedar.wordpress.com/2012/02/02/martisoare-unicat-se-pot-cumpara/"]Martisoare de vanzare...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ramiris
Deci se pare ca orientarea religioasa are legatura cu faptul ca boala ei (pe care o cunostea familia) nu a fost tratata. Tot faptul ca sunt penticostali i-a impiedicat sa ia masuri anticonceptionale. Sa inteleg ca la penticostali sarcinile si nasterile se petrec fara urmarire si asistenta medicala? Ca celorlalti copii religia le interzice accesul la asistenta medicala?
Vinovati sunt toti si familia si liderii religiosi! Nu poti lasa un schizofrenic de capul lui si mai ales sa dea nastere la atatia copii. Eu nu cred ca penticostalii se bucura de enoriasi descendenti de schizofrenici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Nu are legatura fapta ei cu Dumnezeu sau confesiunea religioasa. vivi
Eu cred ca are legatura (nu cu Dumnezeu ci cu confesiunea) in masura in care din pricina interdictiilor izvorate din confesiunea religioasa (credinta dusa la extrem inteleg) nu si-a tratat afectiunea psihica care a condus-o la fapta asta. Poate ca am inteles eu gresit ca penticostalii refuza tratamentele medicale. Pe mine ma isterizeaza ca la tv ii spun "mamica" si "mamica" in jos, mi se pare asa o contradictie sa pui diminutibul mamica langa descrierea faptei pe care a facut-o. E clar ca e bolnava dar intrebarea e daca familia, societatea sunt in vreun fel partase la fapta ei. Eu cred ca da.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...