Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tragedia de la Brasov - putem intelege de ce?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu am citit tot ce s-a scris, dar femeia sigur avea probleme, dupa ce ca e bolnava, mai arunca si toata lumea in ea. Sot nu a avut? Bineinteles, sotul nu poate fi depresiv, ca el nu a nascut...! Cine stie ce era in familia respectiva! Cum zicea o membra a comunitatii lor, ca vai, daca stiau o ajutau ( familia fiind oricum la bunavointa comunitatii- sa fim seriosi, cat o ajuta pe ea psihic lucrul asta, sa fie privita cel mai probabil cu mila zi de zi, fiindca asta e realitatea) cati din comunitatea respectiva erau in stare sa ii ofere un real ajutor in situatia data? Nu stiu, oi fi eu singura care vad lucrurile asa, insa eu vad in femeia asta o victima. Si pot sa-mi iau pietre si rosii si tot ce se poate, insa, am inteles, esti credincios, ai niste principii, insa, cred ca pana la urma abstinenta este propovaduita prin majoritatea religiilor, la un anumit punct poti sa mergi si pe calea asta. Nu vreau sa fac scenarii de genul sotului care nu trebuie refuzat si asa mai departe...oricum, stilul ala de slujbe nu mi se par sanatoase deloc. Am vazut la TV un pic, caum propovaduia preotul( sau ce o fi) evanghelia parca, si cum exista diavolul si etc, etc...pentru o minte usor labila se poate ajunge la tot felul de ganduri! [url="http://sezatoarelamamina.blogspot.com/"] Lumea mea [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bineintzeles ca femeia e o victima! E o victima a sistemului,e o victima a dogmelor religioasa,e o victima a institutziei casatoriei! Din pacate e o victima care a facut victime!Si asta trebuie sanctzionat!Si mi-as dori ca sanctziunea sa nu fie individuala,ci colectiva! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit despre schizofrenie ca poate incepe sa se manifeste la barbati in adolescenta,iar la femei abia la peste 20 sau peste 30 de ani.Sigur boala o fi aparut dupa ce se maritase,deci sotul e principalul vinovat - in mod sigur el o vedea de fiecare data cand apareau crizele - fiindca in perioadele fara crize cei cu schizofrenie se manifesta normal. Poate ca o tinea izolata cand apareau ,deci e posibil si ca foarte putini sa fi stiut / banuit ca sufera de ceva.Cred ca ar fi normal sa fie tras la raspundere ca nu a dus-o la medic.Cu tratament permanent putea trai normal ,dar poate ar fi avut interdictie la sarcini [:-@] si aici iar intervine religia cu pricina. Iar in legatura cu sterilizarea bolnavilor de schizofrenie la prima vedere la toate ni s-ar parea normal una ca asta,dar nu-i normal: boala nu se mosteneste ,ci doar predispozitia la boala.Nu se stiu cauzele aparitiei,dar se presupune ca-s genetice plus de mediu - adica un stres puternic. Deci atatia copii unul dupa altul clar nu i-au picat bine daca avea predispozitie la boala.Si nu-i sigur nici ca parintii stiau ca are predispozitie.De exemplu stiu trei tipe (au peste 30 de ani acum) al caror tata suferea de schizofrenie,a si murit pe vremuri in sanatoriu ,dar ele-s ok,au si copii - fetita uneia e colega de gradi cu a mea.Cred ca poate sa apara boala abia la a nu stiu cata generatie,daca mai apare ... Barbatul asta de care ziceam ca avusese schiuzofrenie era nascut in acelasi sat cu maica-mea si tot in acelasi sat am mai cunoscut un alt barbat care suferea de schzofrenie,era fratele unei cumnate de-a lui mami.Nu stiu daca se inrudea cu primul,dar e posibil macar "de departe" fiindca e sat mic (cca 100 de case).Asta nu s-a insurat niciodata,a urmat tratament,mai mergea cand si cand si la sanatoriu ,dar era "bland",totusi acum vreo 10 ani ani cand avea cca 50+ ani s-au trezit ca s-a sinucis,s-a aruncat intr-o fantana parasita [bang] Brrrr chiar eram la tara cand s-a intamplat si fiind fratele matusii,era cumva "in familie".Eu chiar m-am gandit de multe ori sa nu aiba cumva probleme verisorii mei (un var si doua verisoare),daca au avut asa ruda de sange,dar au trecut toti de 30-35 de ani si sunt bine mersi. MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) [url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] "10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, suicidul se intalneste destul de des in cazuri de schizofrenie. In functie de forma bolii, exista si sansa la o viata relativ normala, doar ca trebuie urmat tratament toata viata. Nu se vindeca niciodata, dar se poate tine sub control. Si da, posibilitatea de a face boala e cu cateva procente mai mare daca au existat cazuri in familie, dar asta nu inseamna ca o persoana fara antecedente in familie e ferita de boala. Revenind la subiect, am inteles ca sotul credea ca e posedata de diavol, ma gandesc ca nu avea multa educatie si chiar nu s-a gandit ca ar putea fi vorba despre o boala care necesita tratament de urgenta. Sunt multi care cred ca bau bau mai degraba decat in medic. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mai zic, iti arde de inmultit cand femeia ta este lauza, si bolnava ( imposibil ca el sa nu fi observat ceva) cu lipsuri si inca 6-7 copii in casa...ca doar nu a ramas gravida cu Safntu' Duh! Si probabil, tot ea a fost privita ca cea care "toarna copii". Eu pe barbatu-sau l-as lua la intrebari serios! [url="http://sezatoarelamamina.blogspot.com/"] Lumea mea [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ am inteles ca sotul credea ca e posedata de diavol -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Ce poti sa mai zici! [url="http://sezatoarelamamina.blogspot.com/"] Lumea mea [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui inbox
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ am inteles ca sotul credea ca e posedata de diavol -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Ce poti sa mai zici! [url="http://sezatoarelamamina.blogspot.com/"] Lumea mea [/url]
Si cati or mai fi d-astia [bang] MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) [url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] "10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui inbox
Ca sa nu mai zic, iti arde de inmultit cand femeia ta este lauza, si bolnava ( imposibil ca el sa nu fi observat ceva) cu lipsuri si inca 6-7 copii in casa...
am mai zis, el nu priveste problema cum o privim noi. din punctul de vedere al barbatului, orice ovul nefecundat e o mare pierdere, cum sa nu te inmultesti cand Domnul asta a cerut... femeia sa faca copii, asta e binecuvantarea ei... [alcool] ma indoiesc ca cineva il va trage pe el la raspundere. [:-@]
Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [zana] tati [roker] si Vladutz [pis] [url="http://zebraroz.ro/"]zebra roz[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca e sa dam crezare celor scrise in presa, mai e ceva care "nu se leaga": aceasta familie, fara venituri, traia din ajutoarele date de biserica lor, locuiau cu chirie intr-o amarata de locuinta, claie peste gramada, urmau sa fie evacuati de acolo, in timp ce parintii sotului (bunicii paterni, cei care au primit acum copiii), au o stare materiala foarte buna, s-a scris ca locuiesc in ghimbav si au 3 case cu etaj. cam mare discrepanta intre situatia materiala a bunicilor si a familiei in cauza. oare de ce bunicii nu s-au oferit sa gazduiasca toata familia, daca tot au 3 case, in loc sa-i lase sa traiasca din mila altora, in conditii modeste ? nu cumva isi "renegasera" propriul fiu ? stie cineva/s-a scris pe undeva daca parintii sotului fac parte din aceeasi comunitate religioasa ? Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...