Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tragedia de la Brasov - putem intelege de ce?


Recommended Posts

SE numeste delir mistic ce a avut ea, cu halucinatii auditive, sunt sanse extrem de mari sa sufere de Schizofrenie. Pacat ca nu a dus-o nimeni la medic, in general cei care sufera de astfel de simptome nu le ascund pt. ca nu le conidera ceva anormal, adica e realitate ca au auzit, ca Dumnezeu le-a spus samd. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Paff
Mama a declarat ca Dumnezeu i-a vorbit si i-a spus "sa isi aduca fiul pe care il iubeste cel mai mult ca jertfa" [q]
Adica a avut halucinatii auditive cu ordine imperative. Pare sa fie o boala mintala de tip schizofrenic, schizofrenia e una dintre cele mai grele afectiuni psihiatrice iar ´´auzitul unei voci´´ care iti spune ce sa faci este foarte frecvent in aceasta afectiune. Daca ar fi avut acces la tratament psihiatric si era bine tinuta sub observatie nu se ajungea aici. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ramiris
Deci se pare ca orientarea religioasa are legatura cu faptul ca boala ei (pe care o cunostea familia) nu a fost tratata. Tot faptul ca sunt penticostali i-a impiedicat sa ia masuri anticonceptionale. Sa inteleg ca la penticostali sarcinile si nasterile se petrec fara urmarire si asistenta medicala? Ca celorlalti copii religia le interzice accesul la asistenta medicala? In situatia asta ma intreb pana unde trebuie sa mearga libertatea religioasa? Mama are dreptul sa-si aleaga confesiunea si modul de viata (desi daca e intr-adevar schizofrenica ma intreb ce liber arbitru are si in ce masura poate lua decizii) insa unde trebuiau sa se termine drepturile mamei si sa inceapa cele ale bebelusului care a murit decapitat de cea care i-a dat viata?!?! Cine are grija de drepturile celorlati 6 copilasi? Ce se intampla cu cel cu care e ea insarcinata acum?!
in Romania Cultul Penticostal este recunoscut de lege si functioneaza ca atare, aidoma celolalte culte. exista in afara Cultului Penticostal miscari dizidente, care sunt tot de factura penticostala, dar foarte legalisti in ingusti la minte. (sa ma iertati ptr expresia asta) in general miscarile dizidente au apartinatori care se imbraca modest, fac copii multi si se feresc de contactul cu societatea. asta insemnand mersul la medic, frecventarea scolilor, relationarea cu alte persoane in afara grupului lor. au de obicei un lider, cu invataturi cam pe langa Biblie, doar ce crede el si considera ca este bine. apartinatorii asculta de obicei orbeste de acest om. asta in linii mari, chiar foarte mari. personal sunt convinsa ca in apropierea noastra se intampla tragedii ptr faptul ca multi isi baga capul in nisip si nu fac nimik atunci cand chiar observa un abuz sau anormalitate. si ceea ce mi se pare cumplit este ca in Romania legislatia inca este destul de elastica si permisiva. daca legea s-ar respecta si mai ales aplica ferm si fara abatere, mult mai multi ar avea de catigat. mai ales cand e vorba de copii!
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pricep la bolile astea psihice si poate nu sunt in masura sa fac comentarii,dar si eu ii invinovatesc familia si imi pare foarte rau ca Dumnezeu le da copii unor astfel de oameni.Inteleg ca sotul stia de problemele ei de sanatate,el trebuia in primul rand sa ia masuri si putea sa evite o astfel de tragedie.Dumnezeu sa il odihneasca pe nevinovatul bebelus!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din pacate,aici e vorba de o conjunctura de factori,toti nocivi,incepand cu saracia,nivelul de pregatire,religia,nr de copii,sotul,etc...... chiar daca la prima vedere toti o acuza pe ea ca si mama si femeie,eu nu as face acest lucru........l-as acuza pe el,pe sot,pt ca sunt sigura ca nu e la prima decompensare,iar el nu a facut nimic sa o ajute.....mai mult,i-a facut cate un copil in fiecare an..... de ce spun asta?...pt ca am vazut o situatie asemanatoarte......pareau o familie la locul ei, saraci dar respectuosi,discreti,curati,copii ingrijiti,sunt 4 ,ei ortodocsi habotnici,ea haine lungi,basma,duminica de duminica la biserica ....cand l-a nascut pe al4 lea a inceput calvarul.......a ajuns la psihiatrie,nu era depresie post partum,avea schizofrenie,dar continua sa faca multi copii,nu avea voie contraceptia,iar sotul ascundea boala sotiei,in loc sa o duca la medic in perioadele de decompensare o batea pana o lasa lata,cica asa o trata,si o ducea la biserica sa se roage ca sa se vindece........continua sa se culce cu ea si sa faca alti copii,ca dadea Domnul.....nu era prima internare la psihi si nuci ultima,dupa fiecare nastere ajungea pe acolo,si nici dupa cea de a 4 nu a luat nici o masura contraceptiva...poate il asteapta pe al 5 lea.....nu mai stiu ca s-au mutat din bloc dupa ce vecinii care au aflat adevarul l-au luat pe el la bani marunti......
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am uitat sa spun ca la ei in familie nu se ajunsese la nici o drama majora inca ,spun majora pt ca drama era oricum,sa ai schizi si sa faci 4 copii stiind ca s-ar pute sa te mosteneasca toti,ea ajungea la psihi dupa fiecare nastere,inca nu am auzit de crima[bang][bang],Doamne fereste,dar oricum dupa cel al 4 copil ea a vrut sa se arunce de la geam si asa au gasit-o vecinii......deci e vorba de tentativa de suicid....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa raspund la intrebarea din titlu - nu, noi, care nu suntem fanatici si habotnici si plecati cu pluta pe conducte, nu putem intelege de ce. Iar ala de figureaza in acte ca sot e la fel de vinovat. [url="http://razedesperanta.wordpress.com/"]Blogul meu - de la noi, pentru ei![/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/index.asp"]Bazar general - fiecare implicare conteaza![/url] [url="https://picasaweb.google.com/106847915526522394338"]Lucrusoare de vanzare...[/url] [url="http://felicitaridedar.wordpress.com/2012/02/02/martisoare-unicat-se-pot-cumpara/"]Martisoare de vanzare...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica era casatorita? Eu consider vinovatzi in primul rind oamenii din imediata ei apropiere,care in mod normal ar trebui sa stie ,sesizez ca ceva nu e regula!!!Bineintzeles ca de fapt parintzii ar fi trebuit sa stie de boala psihica si in aceste conditzii nici nu s-ar fi putut pune problema procreerii! In Germania,cazurile de boli psihice sunt strict controlate,de asemeni in cazuri de boli psihice pacientelor li se dau anriconceptzionale,asa cuim am spus nici nu poate fi vorba de procreere! Oare parintzii ei chiar nu au sesizat ca e ceva in neregula?Oare sotzul ei oare nu a vazut nimic?De fapt intrebarea e de prisos ca daca apatzin aceluiasi cult religios...tot nu faceau nimic! In asemenea cazuri ar trebui sa intervina statul,protectzia sociala...insa asta este un atribut al statelor cu ...servicii si protectzie sociala adevarata! Restul copiilor in ce stadiu sunt? Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Restul copiilor in ce stadiu sunt?
Nu s-a spus mare lucru despre ei decat ca 3 din 6 au fost in casa in timpul crimei (sper sa nu fi fost de fata...altfel nu stiu cum ar putea sa aiba sanse la viata normala). Doi dintre cei trei au fost audiati la procuratura in prezenta unui psiholog. Copii nu au fost luati de stat pentru evaluare si protectie ci au fost incredintati bunicilor paterni. Cum spuneai, protectia este apanajul statelor civilizate....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...