Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tragedia de la Brasov - putem intelege de ce?


Recommended Posts

Adacos, sunt de acord cu tine. Parintii acestei femei, cunostintele, vecinii, ar fi trebuit sa sesizeze protectia sociala inainte de a avea loc o intamplare ca aceasta. Cred ca un comportament anormal nu apare peste noapte, iar o decizie radicala nu o iei intr-o secunda. Protectia sociala in tara asta nu isi face treaba. Legile sunt facute doar pentru a fi adoptate nu si pentru a fi aplicate. consider ca partenerul de viata are vina in egala masura. Schizofrenia (daca acesta este diagnosticul) nu se manifesta intr-o zi- exact in momentul in care mama decide sa ia viata fiintei neputincioase, doar din credita de a aduce o jertfa. Prin tainuire si neluarea masurilor inclusiv parintii acestei femei se fac vinovati. Sper ca ceilalti copii sa nu fi asistat la asa ceva. Este clar ca vor avea afectiuni psihice tot restul vietii. Nu am vazut reportajul, doar am citit subiectul scris de voi. Oare cati bebelusi/copii sanatosi vor mai fi omorati de proprii parinti fara ca protectia sociala sa nu preintampine astfel de actiuni? In tara asta chiar exista protectie sociala? ca eu nu vad rezultatele...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

DACA intregul mediu in care se invartea femeia asta era la fel ca ea, atunci nicio sansa sa se intample cum spuneti voi - "sa se sesizeze cineva". Mai degraba s-ar fi sesizat vizavi de un strain care si-ar fi bagat nasul in treburile lor. [url="http://razedesperanta.wordpress.com/"]Blogul meu - de la noi, pentru ei![/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/index.asp"]Bazar general - fiecare implicare conteaza![/url] [url="https://picasaweb.google.com/106847915526522394338"]Lucrusoare de vanzare...[/url] [url="http://felicitaridedar.wordpress.com/2012/02/02/martisoare-unicat-se-pot-cumpara/"]Martisoare de vanzare...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa sesizeze sotul, cand si ala e indoctrinat??[alcool] El a aspus ca stia ca e ceva in neregula cu sotia lui, dar erau "incercari de-ale satanei", pe care ea trebuia sa le depaseasca prin credinta si rugaciune![bang] De-aia nu o lasa prea mult singura cu copiii. Pentru a nu se mai ajunge la drame de genul asta, parerea mea este ca femeile cu probleme psihice grave ar trebui sterilizate, oricat de dur ar suna lucrul asta. Nu cred ca sunt eficiente mijloacele clasice contraceptive, pentru ca oricum nu le-ar folosi sau nu le-ar folosi cum trebuie. Dumnezeu sa-i aiba in grija pe ceilalti copii ai familiei, ca protectia sociala din Romania... exista mai mult cu numele. Teutz, mami de Alexia (2006) si Maia (2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa nastere se poate instala depresia postnatala care in anumite cazuri se transforma in psihoza. Este foarte grava situatia, stiut fiind de mult cazuri in care mama si/a omorat copilul/iii. Responsabili sunt toti cei din jur care stiau situatia. Finn Constantine 15.10.2009 si [gravi] 31+ [baietel] Euan Tudor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui diuta_20 Inteleg ca sotul stia de problemele ei de sanatate,el trebuia in primul rand sa ia masuri si putea sa evite o astfel de tragedie.Dumnezeu sa il odihneasca pe nevinovatul bebelus!
sotul mi se pare la fel de vinovat ca si ea... de ce i-a facut atatia copii asa de repede unul dupa altul. deci bebelusul avea 6 luni, la TV au spus ca este gravida in 5 luni????? [alcool] adica la o luna dupa nastere a ramas deja iar gravida? pai sotul ala n-a respectat nici macar perioada minima de de abstinenta de 40 de zile de dupa nastere? [bang] spun asa pt. ca stiu ca in asemenea religii barbatul e capul familiei, nu cred ca sotia s-ar fi putut impotrivi la avansurile sotului. [:-@]
Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [zana] tati [roker] si Vladutz [pis] [url="http://zebraroz.ro/"]zebra roz[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e foarte usor sa se spuna acuma "trebuia facut ceva, cei din jur n-au facut nimik, etc". sa-mi spuna si mie cineva daca isi permite cand afla de o mama cu multi copii si cu probleme ca se duce la ea si-i spune direct "draga, ar trebui sa iei masuri si sa nu mai faci atatia copii, stii ba mai mult trebuie sa mergi la doctor ca uite in ce stare esti...." aspectul asta este extrem de delicat de atins intr-o discutie. mai ales unor oameni habotnici in credinta lor (iarasi imi cer scuze, nu vreau sa ofesez pe nimeni) chiar daca cineva i-ar fi atras atentia ei sau sotului aspura problemelor, fiti convinsi ca persoana respectiva era privita ca unealta satanei. care le tulbura viata de credinta si vrea sa-i abata de pe cale. [bang] deci e foarte greu de avut o discutie pe fata cu astfel de persoane. ptr ca nu doresc sa auda asta. trebuiesc cautate alte modalitati de abordare. si inca ceva important, nu toata comunitatea penticostala este aidoma acele mame. ea, este un caz izolat. la fel, o alta mama (ortodoxa, catolica, baptista) poate comite o crima. asta nu inseamna ca toti sunt la fel. editez ca sa mai spun, sa nu care cumva sa inteleaga cineva ca ii gasesc o scuza acelei femei. din contra. este vinovata si vreau sa plateasca ptr fapta ei, la fel si sotul.
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari,sesizarea putea fi facuta si de catre vecini ca doar nu cred ca traiau in "desert",fara nimeni in jurul lor! E clar ca daca totzi din familie erau in religia asta,nimeni nu se sesiza,insa vecinii ar fi putut s-o faca,ea era cu sigurantza aceasi persoana si in casa...si afara! Nu cunosc detalii dar da...pe sotzul ei l-as stringe putzin de...zona sensibila...poate macar asa sa realizeze ,o serie de lucruri! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dana, eu l-as taia cate putin acolo ....si i-as da sare. apoi iara l-as cresta si iara sare. [:I] crezi ca pe vecini ii intereseaza? poate prea putin, zic eu. dar la fel nu cunosc multe detali.
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Ramiris ,n-am intzeles de ce au fost copiii incredintzati bunicilor dinspre tata? Pe ce criteriu s-a facut asta? Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
La stiri n-au spus de ce, doar au spus ca au fost incredintati bunicilor paterni si atat. Nu vreau sa-mi fac iluzii ca s-au facut evaluari si ca a rezultat acela ca fiind cel mai potrivit mediu pentru copii, ca sa fiu sincera cred ca asta a fost cea mai comoda solutie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...